AMD Radeon R9 290X 4GB – moćna i zagrijana

Datum objave 24.10.2013 - Krešimir Matanović

Opis

AMD je prije petnaestak dana svijetu pokazao nove Radeon R7 i R9 grafičke kartice, koje zamjenjuju dosadašnju HD7xxx seriju. Uz nova imenovanja do sada, od testiranih R7 260X, R9 270X i R9 280X, nismo zapravo ništa novoga vidjeli. Tek danas, AMD otkriva pravu novost o kojoj su nam pričali još početkom mjeseca na prezentaciji u Munchenu. Tada smo saznali kako će novi Hawaii grafički čip doći u dvije izvedbe - jednom sa 44 Compute jedinica i 2.816 stream procesora, i drugom sa 40 Compute jedinica ili 2.560 stream procesora. Prvu i jaču izvedbu testiramo danas u obliku R9 290X, a na test druge, R9 290 ćemo još malo pričekati. Izgled kartice je poznat već više od mjesec dana, pri čemu je plastični oklop redizajniran u odnosu na stariju seriju. Oko turbinskog ventilatora postoje i tri kanala pa plastika ima i svrhu kanaliziranja zraka kroz rashladni sistem. Sve je po pitanju hladnjaka ostalo neizmijenjeno u odnosu na stariju seriju, samo je sada kontrola ventilatora preko PowerTunea znatno inteligentnija. Na kartici se nalazi novi Hawaii GPU čija je površina povećana za 20%, a uz dok je istovremeno uz određene optimizacije u dizajnu broj tranzistora povećan za čak 46% veći u odnosu na Tahiti XT čip iz HD7970 kartice. Novosti za ovaj model uključuju i podršku za TrueAudio tehnologiju koja će donijeti pravu malu revoluciju u svijet zvuka u igrama, tu je i potpuna podrška za 4K, tj. UltraHD monitore, poboljšan je već spomenuti PowerTune s napojnim regulatorom druge generacije, koji osim potrošnje aktivno nadzire i temperaturu rada, performanse i rad turbinskog ventilatora. 290X donosi i i tzv. „bridgeless“ CrossFire tehnologiju, koja komunikaciju između dvije kartice prebacuje s mostića na PCIe sabirnicu. Sve je to novo, a mi ćemo u ovoj recenziji krenuti od početka - mikroarhitekture.

Osnova za novi Hawaii GPU je i dalje već dvije godine stara Graphics Core Next arhitektura (v1.1), a kao procesori koje nasljeđuje, napravljen je u poznatom 28 nm proizvodnom procesu. Ipak, Hawaii i Tahiti se razlikuju u mnogočemu. Kako bi shvatili te razlike, moramo se prisjetiti brojki vezanih uz Tahiti. Taj grafički procesor ima površinu od 365 kvadratnih milimetara, broji 4.3 milijarde tranzistora koji su organizirani u 32 Compute jedinice, 128 SIMD-ova i na kraju u 2048 stream procesora (ili ti ALU jedinica). Tu su i dva geometry mehanizma, a iza Compute jedinica se nalaze se rasteri (8 Render Back-endova - 32 color ROP-a po taktu i 128 Z/Stencil ROP-a po taktu), 768KB L2 priručne memorije i memorijski kontroleri (6 x 64 bitna kontrolera = 384 bita). Novi Hawaii procesor na 290X kartici broji 6.3 milijarde tranzistora koji su se protegli na površinu od 438 kvadratnih milimetara. To je rezultiralo povećanjem broja Compute jedinica na 44, gdje se u sa 176 SIMD-ova nalazi 2.816 stream procesora. Tu je sada i dvostruko više ROP-ova - njih 64 (256 Z/Stencil).

Umjesto u dva kao kod Tahitia, Hawaii je sada organiziran u četiri Shader Enginea-a, pa su sada tu četiri geometry procesora i rasterizera. Zbog toga je procesiranje skočilo sa 2.1 milijardi primitiva u sekundi na impresivnih 4 milijarde (četiri primitiva po taktu). Procesor radi na maksimalnoj brzini od 1GHz, pa ukupna računska snaga iznosi 5.6 TFLOPS-a. L2 priručna memorija je povećana sa 768KB na 1MB, a podijeljena je na 16 64KB particija. Propusnost između L1 i L2 memorija sada iznosi impresivnih 1TB/s. Uz sve te promjene i memorijsko je sučelje prošireno sa dosadašnjih 384 na 512 bita, pa je propusnost pri 5.0Gbps porasla na 320GB/s. Memorijski su kontroleri optimizirani i sada njih osam zauzima 20% manje mjesta na čipu nego šest koliko ih je bilo u Tahiti XT čipu. Kako bi se osigurale maksimalne performanse na UltraHD rezolucijama, i količina memorije je sa 3GB povećana na 4GB, pa je jasno otkud AMD-u samouvjerenost kada je riječ o 4K performansama. AMD nam je naravno to i demonstrirao na Munchenskoj prezentaciji gdje su dvije 290X kartice u CrossFire konfiguraciji tjerale DiRT 3 igru na tri 4K monitora.

Usporedna tablica između najjače AMD-ove single chip kartice prošle i nove generacije zorno dočarava koliko su pojedine performanse narasle. Sve su ove brojke u pravilu veće od 30% (osim memorijske propusnosti), pri čemu je površina čipa rasla za oko 24%. To je dokaz koliki je doprinos dala optimizacija arhitekture. Novi je čip opremljen i sa osam asinkronih Compute jedinica, koje imaju neovisno raspoređivanje i otpremu stavki za efikasniji multi tasking. Svaki ACE radi paralelno sa Graphics Command procesorom, može upravljati s do osam redova, ima pristup L2 memoriji i GDS-u, te podržava brzi prijelaz između stanja.

Nova CrossFire tehnologija se zasniva na hardverskom DMA mehanizmu koji je dizajniran za maksimalno iskorištenje Eyefinity tehnologije i UltraHD rezolucija. Dozvoljava direktnu komunikaciju između GPU cjevovoda preko PCI Express sabirnice čime je naravno eliminirana potreba za vanjskim konektorom uz zadržavanje iste razine performansi. Kartica ima četiri video izlaza - dva DVI-a, jedan HDMI i jedan Display Port, a podržava do šest monitora u Eyefinity setupu. Za dodatno napajanje strujom koristi jedan osam i jedan šest pinski konektor, a tipični TDP je 250W (maksimum koji može "potegnuti" je 325W.

Kao što smo ranije spomenuli i PowerTune arhitektura je doživjela izmjene. Glavna novost je od strane AMD i IR-a razvijeni Serial VID (SVI2) VR kontroler koji je integriran u R9 290X, R7 260X i Socket FM2 APU-e. VR kontroler dozvoljava 6.25mV granulaciju napona u 255 koraka između 0 i 1.55V, a donosi i dediciranu telemetrijsku liniju sa praćenjem napona i struje (40kHz uzorkovanje), uz 20Mbps propusnost. Tako sada praćenje parametara rada uključuje snagu, performanse, radnu temperaturu i kontrolu ventilatora. Sve ovo je rezultiralo generalno tišim radom nego kod prethodnog modela, uz jedan bitan "tradeoff" - radna temperatura grafičkog procesora je 95°C. AMD tvrdi kako je to savršeno sigurna radna temperatura i kako neće ni malo naškoditi grafičkom procesoru, te kako je cijela kartica dizajnirana tako da to i izdrži.

Upravo zbog visokih temperatura, AMD sada preko dva BIOS-a koje kao i do sada odabiremo uz pomoć prekidača na vrhu kartice, nudi korisniku odabir Quiet i Uber modova. Kada je prekidač u poziciji bližoj video izlazima tada je odabran tzv. Quiet Mode BIOS, a u daljoj je Uber Mode BIOS. U prvom slučaju se ventilator ne vrti u najviše okretaje i stvara manje buke (izmjerena buka sistema je bila oko 42dB), ali pri tome je radna temperatura gotovo stalno 95°C. U Uber modu se ventilator vrti na višim okretajima kada je GPU pod velikim opterećenjem (buka raste i do 48 dB), a temperature su nešto niže pa se taktovi procesora češće zadržavaju na maksimumu, no i tada temperatura nerijetko doseže 95°C. I premda AMD tvrdi kako postoji i minimalna razlika u performansama između dva moda rada mi ju u našim mjerenjima nismo osjetili.

Sa softverske strane novi čip podržava DirectX 11.2 API koji otkriva AMD PR teksture (partially resident), i donosi hardverski upravljanu virtualnu memoriju za GPU. Catalyst Control Center je također promijenjen, tj. izmijenjen je način na koji overclockiramo unutar OverDrive-a. Overclocking i snaga su sada povezani u dvodimenzionalnu mapu pri čemu je dopušteno čak 50% povećati jednu i drugu os. To znači kako je AMD “otvorio pipu” i za ekstremne overclockere koji će kartice hladiti tekućim dušikom. Maksimalna temperatura je još jedna pomoć prilikom overclockinga ali je i korisna za sve koji žele limitirati količinu buke sistema. Uz to ide i mogućnost podešenja maksimalne brzine vrtnje ventilatora, što sada više nije fiksna brzina, nego PowerTune sam određuje brzinu vrtnje, a korisnik samo maksimum.

TrueAudio tehnologija koju podržavaju R7 260X, R9 290 i 290X modeli zaslužuje posebnu pažnju. Riječ je o sljedećem nivou Audio iskustva koje donosi potpuno programabilne audio cjevovode, što će omogućiti kreatorima igara sasvim nove mogućnosti kada su zvučni efekti u pitanju. Trenutni "budžet" kojim raspolažu audio inženjeri je oko 10% zauzeća procesora s čim ne mogu napraviti baš mnogo. Ono što AMD sada omogućuje je real-time audio performanse na GPU-u, bez obzira na instalirani CPU. To je omogućeno integracijom višestrukih Tensilica HiFi EP Audio DSP jezgara u čip. Sada audio inženjeri tako imaju dedicirani DSP sklop za zvučne efekte sa Streaming DNA mehanizmom (višekanalni programabilni descriptori, "Scatter gather" arhitektura), dijeljenom internom memorijom (384 KB, 8KB bankovi sa neovisnom arbitražom za pristup DMA i svakom DSP-u), i brzo sučelje niske latencije za pristup sistemskoj memoriji (do 64MB). Latencije će biti minimalne, jer će igra ili aplikacija preko audio middlewarea komunicirati sa TrueAudio tehnologijom te direktno sa onboard ili diskretnom audio karticom (3.5 mm jack, USB ili HDMI/DP). Ovo će omogućiti i korištenje specijalnih algoritama za 3D pozicioniranje u igrama, kako bi se dobio 3D efetk zvuka, zatim korištenje Reverbs-a (Echo), višestrukih audio/voice streamova i bolju kontrolu limitera. AMD nam je uz kartice i tehnologiju, prošli tjedan u Munchenu demonstrirao i zvučne efekte koji se mogu postići upotrebom ovakve tehnologije i jedino što možemo reći je da smo bili zadivljeni - višestruki izvori, bogatstvo zvuka i vrlo precizan 3D zvuk s najobičnijim slušalicama će uskoro postati stvarnost.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Rampage IV Extreme

Procesor(i)

Intel Core i7 3960X @ 4.5GHz

Memorija

4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz

Grafičke kartice

AMD Radeon R9 290X;

Driveri: Catalyst 13.11 Beta V5

Zvučna kartica

On Board

Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
3DMark

2013, Firestrike

Bioshock Infinite In game benchmark, DX11
Heaven Benchmark v.2.5
LuxxMark v.2.0, Room
Hitman Absolution Very High
Metro Last Light Benchmark, DX11, Very High
Sleeping Dogs Very High, Extreme AA
Metro Last Light Very High, SSAO OFF, TESS. OFF
Crysis 3 Very High, Fraps
FarCry 3 Ultra, Fraps
Tomb Raider Ultimate
 

Način testiranja i overclocking

Naš standardni test sistem je baziran na Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB) G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. Testovi i benchmarci su isti kao i kod R9 280X testa, jedino uz dodatak The Secret World naslova a svi su naslovi bili na njihovim maksimalnim postavkama. U tablicama ćete vidjeti usporedbu sa mnoštvom ranije testiranih kartica, a glavni fokus je na GTX780 modelu kao na glavnom suparniku (barem dok ne dođe GTX780ti). Osim testa na 1920x1200 rezoluciji, uz pomoć Asbisa i Dellovog 2713HM monitora kojeg su nam ustupili testirali smo i na 2560x1440 rezoluciji, te uz pomoć naša dva monitora i na 5760x1080 (zbog HDMI kabela CorssFire nije dao vertikalnu rezoluciju višu od 1080p). I dok smo GTX780 naravno bez problema testirali na 2560x1440, Surround nam nije dozvolio rezoluciju višu od 5040x1050 (pretpostavljamo zbog HDMI-a) pa će u toj tablici 290X ostati usamljena. Test overclockinga i rezultate ćete vidjeti u zasebnoj tablici. Proveli smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova, a kao i uvijek mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke koju spominjemo u članku smo dobili mjerenjem uz pomoć Nexus 4 smartphonea (Android 4.3) i SoundMeter aplikacije.

Za overclocking smo koristili CCC, a unatoč vrlo optimističnim mogućnostima za OC, mi smo overclockirali na zraku i maksimalno povećanje takta na kojem je kartica radila stabilno (i vrlo bučno), je 10%, tj. 1100MHz. Uz to povećali smo i brzinu memorije na 1565MHz (6.26Gbps).

Rezultati testova - prvi dio

3DMark

FireStrike
2x Nvidia GTX780 @ SLI
13433
  
AMD HD7990
11734
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
10923
  
AMD Radeon R9 290X
9931
  
Gainward GTX690
9768
  
2x AMD R9 270X
9731
  
ASUS GTX780 DCU II OC
8640
  
MSI R9 280X
7669
  
MSI GTX770 Lightning
7332
  
AMD HD7970 GHz
7161
  
ASUS GTX770 DCU II OC
7078
  
Asus GTX680 DCUII
6434
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
5685
  
AMD R9 270X
5620
  
 
03500700010500140
00
 

 

Za početak 3DMark u kojem se R9 290X smješta iznad moćne GTX690, dvije R9 270X u Crossfireu i tek onda GTX780. Za početak nije loše, Hawaii je vrlo moćan.

Bioshock Infinite

1920x1200 (Ultra)
2x Nvidia GTX780 @ SLI
177,11
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
155,5
  
Gainward GTX690
140,7
  
2x AMD R9 270X
129,94
  
AMD Radeon R9 290X
123,22
  
ASUS GTX780 DCU II OC
116,64
  
MSI GTX770 Lightning
106,19
  
ASUS GTX770 DCU II OC
100,77
  
MSI R9 280X
100,38
  
Asus GTX680 DCUII
91,37
  
AMD HD7970 GHz
89,81
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
87,54
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
74,77
  
AMD R9 270X
72,64
  
Gigabyte GTX580 SOC
61,6
  
 
0459013518
0
 
1920x1200 (Ultra w. DDOF)
2x Nvidia GTX780 @ SLI
139,81
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
125,46
  
Gainward GTX690
114,2
  
2x AMD R9 270X
100,28
  
ASUS GTX780 DCU II OC
93,73
  
AMD Radeon R9 290X
85,78
  
MSI GTX770 Lightning
80,69
  
ASUS GTX770 DCU II OC
80,62
  
MSI R9 280X
75,47
  
Asus GTX680 DCUII
72,85
  
AMD HD7970 GHz
67,41
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
61,45
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
54,96
  
AMD R9 270X
53,99
  
Gigabyte GTX580 SOC
51,2
  
 
0459013518
0
 
2560x1440 (Ultra)
AMD Radeon R9 290X
85,78
  
Nvidia GTX780
76,52
  
 
0459013518
0
 
2560x1440 (Ultra w. DDOF)
AMD Radeon R9 290X
60,02
  
Nvidia GTX780
59,19
  
 
0459013518
0
 

 

Bioshock Infinite kao i uvijek testiramo bez i sa uključenim DDOF-om. R9 290X je ovdje u prosjeku oko 12% brža od GTX780 kartice sve dok ne koristimo DDOF kada se performanse izjednačavaju. Bioshock iz nekog razloga nismo mogli pokrenuti na 5760x1080 rezoluciji pa je to i jedini naslov bez toga testa.

 

Crysis 3

1920x1200 (Very High, FXAA, 16xAF)
2x Nvidia GTX780 @ SLI
92,995
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
85,926
  
Gainward GTX690
75,642
  
AMD HD7990
71,523
  
AMD Radeon R9 290X
62,325
  
2x AMD R9 270X
61,305
  
ASUS GTX780 DCU II OC
56,588
  
MSI GTX770 Lightning
48,56
  
ASUS GTX770 DCU II OC
46,72
  
MSI R9 280X
45,86
  
Asus GTX680 DCUII
44,203
  
AMD HD7970 GHz
42,549
  
Asus GTX670 DCU Mini
40,916
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
36,84
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
34,322
  
AMD R9 270X
33,873
  
Gigabyte GTX580 SOC
33,378
  
 
025507510
0
 
2560x1440 (VH, FXAA, AF16X)
AMD Radeon R9 290X
42,948
  
Nvidia GTX780
36,586
  
 
025507510
0
 
5760x1080 (VH, FXAA, AF16X)
AMD Radeon R9 290X
28,775
  
 
025507510
0
 

 

Kod Crysisa je sitacija već malo drugačija nego u prethodnom naslovu. Razlike u performansama na višoj rezoluciji rastu na oko 17% u korist 290X kartice, dok je na nižoj za oko 10% brža od overclockirane Asusove GTX780. Eyefinity donosi nešto nižu razinu igrivosti, pa je ovdje preporučljivo ugasiti FXAA kada framerate skače na prihvatljiviju razinu.

FarCry3

1920x1200 (Ultra,DX11, 4xAA)
2x Nvidia GTX780 @ SLI
87,544
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
80,183
  
2x AMD R9 270X
74,194
  
Gainward GTX690
72,167
  
AMD Radeon R9 290X
67,894
  
AMD HD7990
58,894
  
ASUS GTX780 DCU II OC
58,678
  
MSI R9 280X
49,033
  
AMD HD7970 GHz
48,7
  
MSI GTX770 Lightning
46,628
  
ASUS GTX770 DCU II OC
44,921
  
Asus GTX680 DCUII
43,532
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
39,072
  
AMD R9 270X
38,317
  
Asus GTX670 DCU Mini
37,942
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
35,889
  
Gigabyte GTX580 SOC
35,033
  
 
030609
0
 
2560x1440 (Ultra,DX11, 4xAA)
AMD Radeon R9 290X
46,1
  
Nvidia GTX780
37,922
  
 
030609
0
 
5760x1080 (Ultra,DX11, 4xAA)
AMD Radeon R9 290X
27,717
  
 
030609
0
 
 

U Farcryu 3 je 290X brža za oko 15% od overclockirane Asusove GTX780 na nižoj i za oko 21% od referentne Nvidijine na višoj rezoluciji. Eyefinity performanse su na razini prošlog naslova i tu je potrebno malo primiriti AA filter kako bi igrivost malo porasla.

Rezultati testova - drugi dio

Hitman Absolution

1920x1200 @ Very High
AMD HD7990
93,23
  
2x AMD R9 270X
78,22
  
2x Nvidia GTX780 @ SLI
75,49
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
74,57
  
Gainward GTX690
74,5
  
AMD Radeon R9 290X
72,52
  
ASUS GTX780 DCU II OC
60,11
  
MSI R9 280X
56,11
  
AMD HD7970 GHz
55,62
  
MSI GTX770 Lightning
50,37
  
ASUS GTX770 DCU II OC
49,38
  
Asus GTX680 DCUII
45,85
  
Gigabyte GTX580 SOC
42,29
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
42,06
  
AMD R9 270X
41,1
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
34,54
  
 
025507510
0
 
2560x1440 @ Very High
AMD Radeon R9 290X
53,39
  
Nvidia GTX780
42,25
  
 
025507510
0
 
5760x1080 @ Very High
AMD Radeon R9 290X
33,66
  
 
025507510
0
 
 

I Hitman donosi veću razliku u performansama - čak 26% pri višoj rezoluciji u korist 290X naspram GTX780. Sada je već poprilično jasno kako je Hawaii vrlo moćan i kako će sa svojom preporučenom cijenom zaluditi AMD fanove diljem svijeta, a možda kojega i preoteti Nvidiji.

Metro Last Light

1920x1200 (VH, AF16X)
2x AMD R9 270X
72,33
  
Nvidia GTX780
69
  
AMD Radeon R9 290X
64
  
MSI R9 280X
54,33
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
40,67
  
AMD R9 270X
40
  
 
025507
5
 
2560x1440 (VH, AF16X)
Nvidia GTX780
49
  
AMD Radeon R9 290X
46,67
  
 
025507
5
 
5760x1080 (VH, AF16X)
AMD Radeon R9 290X
31,67
  
 
025507
5
 

 

Metro po prvi put donosi prednost GTX780 kartici i to kada su obje rezolucije u pitanju. Je li moguće da je kriv V5 beta driver provjeriti ćemo čim se pojave službeni Catalysti.

Sleeping Dogs

1920x1200 @ Extreme
2x Nvidia GTX780 @ SLI
102,7
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
86,5
  
AMD HD7990
80,5
  
Gainward GTX690
71,5
  
2x AMD R9 270X
66,8
  
AMD Radeon R9 290X
61,7
  
ASUS GTX780 DCU II OC
57,9
  
MSI GTX770 Lightning
49,4
  
MSI R9 280X
48,9
  
AMD HD7970 GHz
48
  
ASUS GTX770 DCU II OC
47,8
  
Asus GTX680 DCUII
41,1
  
Asus GTX670 DCU Mini
36,8
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
35,4
  
AMD R9 270X
34,5
  
Asus GTX660Ti DCU II TOP
34,5
  
Gigabyte GTX580 SOC
31,6
  
 
026527810
4
 
2560x1440 @ Extreme
AMD Radeon R9 290X
41,1
  
Nvidia GTX780
34,5
  
 
026527810
4
 
5760x1080 @ Extreme
AMD Radeon R9 290X
23,3
  
 
026527810
4
 
 

Kod Sleeping Dogsa je situacija ponovno u korist 290X kartice i to za oko 20% na višoj rezoluciji. Za punu igrivost na Eyefinityu je i tu potrebno smanjiti razinu detalja.

The Secret World

2560x1440 @ Ultra
AMD Radeon R9 290X
71,743
  
Nvidia GTX780
62,003
  
 
025507
5
 
2560x1440 @ Ultra w. Tesselation
Nvidia GTX780
48,657
  
AMD Radeon R9 290X
45,964
  
 
025507
5
 
5760x1080 @ Ultra
AMD Radeon R9 290X
45,244
  
 
025507
5
 
5760x1080 @ Ultra w. Tesselation
AMD Radeon R9 290X
30,879
  
 
025507
5
 
 

The Secret World donosi višu prednost AMD kartici sve dok ne koristimo teselaciju kada se stvari okreću u korist Nvidije. Bez uključene teselacije je ovaj naslov sasvim lijepo igriv na 5760x1080 rezoluciji.

Rezultati testova - treći dio

Tomb Raider

1920x1200 (Ultimate)
2x Nvidia GTX780 @ SLI
127,3
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
108,7
  
AMD HD7990
101
  
Gainward GTX690
87,9
  
2x AMD R9 270X
83
  
AMD Radeon R9 290X
75,1
  
ASUS GTX780 DCU II OC
70,9
  
MSI R9 280X
60,4
  
MSI GTX770 Lightning
59,6
  
AMD HD7970 GHz
57,7
  
ASUS GTX770 DCU II OC
56,7
  
Asus GTX680 DCUII
49,5
  
Asus GTX670 DCU Mini
45,4
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
43,8
  
AMD R9 270X
41,8
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
40,9
  
Gigabyte GTX580 SOC
40,3
  
 
0357010514
0
 
2560x1440 (Ultimate)
AMD Radeon R9 290X
53,5
  
Nvidia GTX780
45,9
  
 
0357010514
0
 
5760x1080 (Ultimate)
AMD Radeon R9 290X
40,1
  
 
0357010514
0
 
 

I za kraj, performanse u Tomb Raideru. 290X je ovdje na nižoj rezoluciji za oko 6% brža od Asusove overclockirane GTX780, dok je na višoj brža za oko 16% od referentne.

Overclocking

Hitman Absolution (1920x1200@Ultra)
AMD Radeon R9 290X @ OC
78,25
  
AMD Radeon R9 290X
72,52
  
 
02040608
0
 
Bioshock Infinite (1920x1200@DDOF)
AMD Radeon R9 290X @ OC
96,21
  
AMD Radeon R9 290X
85,78
  
 
02040608
0
 
Sleeping Dogs (1920x1200@VH)
AMD Radeon R9 290X @ OC
72,2
  
AMD Radeon R9 290X
61,7
  
 
02040608
0
 
Sleeping Dogs (1920x1200@Ultimate)
AMD Radeon R9 290X @ OC
84,8
  
AMD Radeon R9 290X
75,1
  
 
02040608
0
 

 

Prosječan porast performansi overclockingom iznosi 12.5% što je vrlo dobar rezultat.

LuxxMark v2.0

Result
2x AMD R9 270X
1745
  
AMD Radeon R9 290X
1506
  
MSI R9 280X
1287
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
878
  
AMD R9 270X
876
  
ASUS GTX660TI DCU II TOP
573
  
 
0450900135018
00
 
 

OpenCL performanse 290X kartice su vrlo dobre, no ipak ne na razini dvije 270X kartice u CrossFireu.

Buka

Load (dB)
ASUS R9 270X DCU II TOP
38
  
MSI R9 280X
38
  
ASUS GTX770 DCU II OC
39
  
ASUS GTX780 DCU II OC
41
  
Gigabyte GTX770 OC
42
  
AMD R9 270X
42
  
MSI GTX770 Lightning
44
  
MSI GTX770 TwinFrozr
44
  
AMD Radeon R9 290X @ Quiet
44
  
Nvidia GTX780
45
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
46
  
Asus GTX680 DCUII
48
  
AMD Radeon R9 290X @ Uber
49
  
Asus GTX670 DCU Mini
50
  
Gainward GTX690
52
  
AMD HD7990
52
  
AMD HD7970 GHz Edition
60
  
 
020406
0
 
 

AMD je dosta utišao rad svoje najjače single chip kartice u odnosu na prošlu generaciju, a to su postigli pametnijim PowerTuneom i dizajniranjem kartice i čipa tako da ima konstantnu radnu temperaturu pod najvećim opterećenjem od 95°C. Zanimljivo za spomenuti je kako su mjerene performanse jednake u Quiet i Uber modu BIOS-a, pri čemu je u prvom kartica ipak dosta tiša. Visoka temperatura čipa rezultira vrlo toplim zrakom koji izlazi kroz rešetke kartice i dosta velikim zagrijavanjem oklopa. Dosta se zagrije naravno i GTX780, no ova je ipak dosta toplija.

Rezultati testova - četvrti dio

Potrošnja

Idle (W)
MSI GTX770 TwinFrozr
152
  
ASUS GTX770 DCU II OC
152
  
MSI GTX770 Lightning
153
  
AMD R9 270X
153
  
MSI R9 280X
153
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
154
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
154
  
AMD HD7970 GHz Edition
155
  
AMD HD7990
155
  
Gigabyte GTX770 OC
155
  
ASUS GTX780 DCU II OC
155
  
2x AMD R9 270X
155
  
AMD Radeon R9 290X
155
  
Asus GTX670 DCU Mini
162
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
165
  
2x Nvidia GTX780 @ SLI
165
  
Asus GTX680 DCUII
168
  
Gainward GTX690
172
  
Gigabyte GTX580 SOC
186
  
 
011022033044055066
0
 
Load (W)
AMD R9 270X
290
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
293
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
330
  
ASUS GTX770 DCU II OC
362
  
MSI GTX770 TwinFrozr
367
  
MSI GTX770 Lightning
370
  
MSI R9 280X
371
  
Asus GTX680 DCUII
375
  
Gigabyte GTX770 OC
396
  
ASUS GTX780 DCU II OC
407
  
AMD HD7970 GHz Edition
422
  
Gigabyte GTX580 SOC
434
  
Asus GTX670 DCU Mini
449
  
2x AMD R9 270X
500
  
Gainward GTX690
503
  
AMD Radeon R9 290X
503
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
572
  
AMD HD7990
620
  
2x Nvidia GTX780 @ SLI
625
  
 
011022033044055066
0
 
 

Potrošnja je sasvim u skladu s performansama, no ne možemo ne primjetiti kako dvije 270X uz istu razinu potrošnje donose nešto malo više rezultate u većini današnjih testova.

Temperatura

Idle (°C)
MSI GTX770 Lightning
25
  
MSI GTX770 TwinFrozr
25
  
Asus GTX670 DCU Mini
27
  
AMD Radeon R9 290X
30
  
Asus GTX680 DCUII
31
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
31
  
Gainward GTX690
32
  
AMD HD7990
32
  
ASUS GTX770 DCU II OC
32
  
ASUS GTX780 DCU II OC
32
  
AMD R9 270X
32
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
33
  
Gigabyte GTX580 SOC
33
  
MSI R9 280X
33
  
Gigabyte GTX770 OC
34
  
AMD HD7970 GHz Edition
39
  
 
025507510
0
 
Load (°C)
Asus GTX680 DCUII
61
  
MSI GTX770 Lightning
62
  
ASUS GTX780 DCU II OC
62
  
ASUS R9 270X DCU II TOP
67
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
68
  
ASUS GTX770 DCU II OC
68
  
Gigabyte GTX580 SOC
71
  
MSI GTX770 TwinFrozr
71
  
Gigabyte GTX770 OC
71
  
Asus GTX670 DCU Mini
72
  
AMD HD7990
75
  
Gainward GTX690
75
  
AMD HD7990
75
  
AMD R9 270X
76
  
MSI R9 280X
76
  
AMD Radeon R9 290X
95
  
 
025507510
0
 
 

S obzirom da u AMD-u tvrde kako je radna temperatura od 95°C sasvim normalna, tko smo mi da im proturiječimo :) Ipak, voljeli bi vidjeti nešto efikasniji čip i nešto nižu temperaturu zbog velikog zagrijavanja cijele kartice pri čemu se drastično zagrijava i unutrašnjost cijelog računala.

Zaključak

Radeon R9 290X je vrlo brza kartica u svim uvjetima, i tek malo posustaje na 5760x1080 rezoluciji pri čemu je u većini naslova dovoljno isključiti tek AA filtere. Performanse su joj na 2560x1440 rezoluciji u prosjeku veće za oko 15% od GTX780 modela (u nekim naslovima i preko 25%), a otprilike toliko je i prosječna potrošnja viša. Sva ta brzina ima i drugu stranu medalje. Zagrijavanje tijekom rada je vrlo visoko i doseže maksimalnih 95°C pri čemu se povremeno limitira snaga i automatski spušta takt (no ne za puno), bez obzira nalazi se kartica u Quiet ili Uber načinu rada. Češće se to naravno dešava u Quiet modu, no u najzahtjevnijim naslovima poput FarCrya 3 nakon dugotrajnog opterećenja temperatura se i u Uber modu penje na maksimalnu dopuštenu vrijednost. Pri tome se cijela kartica dosta zagrije, a zrak koji izlazi kroz prednju rešetku vrlo je vruć. No, AMD vrdi kako je 95°C normalna radna temperatura za Hawaii čip pa ćemo im vjerovati na riječ. Dual BIOS s preddefiniranim Quiet i Uber načinima rada nas nije pretjerano oduševio zbog činjenice kako nismo osjetili pomak u performansama, a tek su prosječne temperature bile niže uz naravno povećanu buku. Što se same buke tiče ona je znatno manja u odnosu na HD7970, ali i dalje u prosjeku nešto viša od referentne GTX780. Nova implementacija CrossFirea je za svaku pohvalu, a kako radi moći ćemo tek zaključiti nakon testova - AMD tvrdi kako razlike nema.

R9 290X je kao što smo vidjeli namijenjena gamingu na rezolucijama 2560x1440 i višim, te je zbog 4GB video buffera prilagođena i 4K monitorima. Overclocking potencijal je solidan i porast od prosječnih 12.5% je vrlo dobar, ali to neminovno povlači i višu buku tijekom rada. PowerTune je donio novosti, od kojih je najbitnija kako brzina ventilatora više nije fiksirana (kada ju tako postavimo u CCC-u, nego je riječ o vršnoj vrijednosti pri čemu će ventilator većinu vremena raditi na nižim okretajima i stvarati nižu buku. Nove tehnologije kao što su TrueAudio koji bi vrlo brzo trebao zaživjeti u različitim naslovima, i Mantle koji stiže do kraja godine samo joj dodatno podižu vrijednost. Ono najbolje smo ipak ostavili za kraj - kartica će u Europi imati preporučenu cijenu od 399 € + PDV (u Americi je 549 USD), što su smješta i do 100 € niže od konkurentnih GTX780 modela. Konkurencija ne spava i vrlo će brzo odgovoriti na ovaj izazov sa GTX780ti modelom, koji bi nam na test trebao doći uskoro. Nakon toga ostaje samo pitanje koja će imati nižu cijenu i veću dobavljivost, no uz nadolazeće naslove poput Battlefielda 4 čeka nas zanimljiva i duga zima.