amd_radeon_rx480_1

Nakon pregleda Polaris arhitekture, konačno se hvatamo i same RX 480 kartice. AMD-ov referentni model ima vrlo zanimljiv dizajn, a nastavak je onoga što smo vidjeli kod Fury X i Nano kartica. Na plastičnom se oklopu smjestio plastični poklopac sličnog dizajna kao na Nano kartici, no naravno, izvedba je jeftinija. Na samom kraju kartice se nalazi turbinski ventilator s Radeon logoom, a još jedan Radeon logo se nalazi i na prednjem dijelu. Kartica je duga 243 mm, što ulazi u gabarite ATX ploča, a zauzima dva slota u debljinu. Za RX 480 je preporučena cijena od 229 USD, što je identično R9 380X karticama kada su lansirane. Duhovno je dakle ovo nasljednica te kartice koja je ako se podsjetimo imala 32 compute jedinice i 2048 shadera. Taj je Tonga XT čip radio na 970 MHz, što je bitan podatak za kasniju usporedbu s RX 480.

amd_radeon_rx480_2

Sa stražnje strane vidimo kako je PCB puno kraći od same kartice i mjeri nešto manje od 18 cm. Ostatak je predviđen za plastičnu konstrukciju u kojoj se nalazi turbinski ventilator promjera 60 mm. Nije nemoguće da će partnerske kartice stoga biti do 20 cm dužine, u ovisnosti o rashladnim sistemu. Rashladiti ovu karticu ne bi trebao biti problem jer je TDP 150 W. Ono što treba hladiti je Polaris 11 (Ellsmere) čip koji ima 36 compute jedinica i 2304 shadera koji rade na baznoj frekvenciji od 1120 MHz te boost frekvenciji od 1266 MHz. Sada dolazimo do one usporedbe s R9 380X pri čemu vidimo kako RX 480 ima 12.5% više shadera koji rade na 30.5% višem taktu. Uz poboljšanja koja donosi četvrta generacija GCN arhitekture ova bi kartica trebala biti puno brža i vjerojatno osigurati sasvim pristojnu igrivost na 1440p rezoluciji, čime ulazimo u domenu R9 390 kartica. Ellsmere čip ima i 144 teksturne jedinice, te 32 ROP jedinice. Prema GPUZ-u ima pixel propusnost od 40.5 Gigapiksela po sekundi, te propusnost tekstura od 183.3 Gigatexela po sekundi. Vršna compute snaga po AMD-ovim tvrdnjama je oko 5.8 TeraFLOPS-a.

 amd_radeon_rx480_4

Kartica ima 8 GB Samsungove GDDR5 memorije koja radi na 2000 MHz (8 Gbps), a sa čipom komunicira putem 256 bitne sabirnice. Maksimalna teoretska propusnost je 256 GB/s. Uz 8 GB modele, RX 480 će se po cijeni od 199 USD nuditi i u 4 GB verziji s brzinom memorije od 7 Gbps. Na gornjoj slici možemo vidjeti direktnu usporedbu sa Sapphireovim R9 380 Nitro modelom koji je i viši i nešto duži, a ima i znatno duži PCB.

amd_radeon_rx480_6

Na vrhu oklopa je još jedan Radeon logo kako ni s boka u kućištu ne bi bilo zabune – jedino što u ovom slučaju ne svijetli. Na samom kraju se PCB-a nalazi i šest pinski PCIe Power konektor, koji uz PCIe 3.0 konektor kartici osigurava potrebnih 150 W energije. Kartica standardno podržava i Crossfire i to naravno preko PCIe sučelja kao i generacija ranije.

amd_radeon_rx480_7

Video izlaza je četiri – tri su Display Porta 1.3/14. te jedan HDMI 2.0b. Do video izlaza je i rešetka za ispuhivanje toplog zraka kojeg kroz hladnjak propuhuje turbinski ventilator. Hladnjak je aluminijski s bakrenom bazom koja se naslanja na GPU. Pregledom GPUZ loga smo saznali i kako se ventilator u automatskom načinu rada vrti na maksimalnih 2250 okretaja u minuti pri čemu nije naročito tih. Izmjerili smo naime dosta čujnih 50 dB. Overclockingom rastu i okretaji i buka – 2500+ rpm i 54 dB. I temperatura grafičkog procesora dosta raste, pa je jasno kako ovaj turbinski ventilator uz zatvoreni sistem hlađenja ne može biti tih – biti će stoga zanimljivo vidjeti što će napraviti partneri. Sve ostale sposobnosti Polaris arhitekture smo pokrili na prvoj stranici pa ovdje nećemo duljiti s nabrajanjem tehnologija koje kartica i GPU podržavaju. Sa strane API-a tu su podrška za DirectX 12, Vulkan i OpenGL, uz VR Premium podršku.

amd_radeon_rx480_9

Ono što je svakako zanimljivo spomenuti je Wattman. Novo sučelje za overclocking unutar Radeon Settingsa. Ovdje sada imamo na lijep način prikazane glavne parametre rada kartice s real-time grafovima aktivnosti grafičkog procesora, frekvencije na kojoj radi, frekvencije memorije, temperature i broja okretaja ventilatora. Ispod toga imamo prikaz sedam stanja rada GPU-a s mogućnošću podešavanja frekvencije za svako stanje, te donjeg klizača uz pomoć kojega overclockiramo u postotcima. Ispod je i podešavanje radnog napona za svako od stanja. Na samom su dnu kontrola rada ventilatora, te Temperaturnih odnosno Power limita što će dobro doći prilikom overclockinga. Desno se još nalazi i kontrola frekvencije memorije, te njenog napona. Sve skupa je praktično i jednostavno za podešavanje.