AMD Radeon RX 7800 XT 16GB & Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT 12GB recenzija
Datum objave 06.09.2023 - Krešimir Matanović
Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT 12GB
AMD je danas riješio dvije muhe jednim udarcem i odmah popunio sve rupe u trenutnoj postavi. Hoće li još u buduće biti i non-XT modela ostaje za vidjeti, no možda je sada malo i kasno za to. Naime, ove dvije kartice na tržište dolaze čak devet mjeseci nakon dva najjača izdanka 7000 serije i slobodno možemo reći da njih dvije debelo kasne.
Umjesto AMD-ovog referentnog RX 7700 XT dizajna, stigla nam je Sapphireova Pulse RX 7700 XT kartica. Poznata Pulse serija iz koje smo do sada testirali i RX 7900 XT i RX 7600, izdanak je dobrih grafičkih kartica.
Kutija, tj. vanjski kartonski omotač je kao što vidimo klasičnog Sapphire Pulse dizajna, sa svim bitnim informacijama s prednje i stražnje strane. Zanimljivo, Sapphire se ni ovdje nije odlučio staviti sliku samog proizvoda. Unutar omotača se nalazi smeđa kartonska kutija, a kartica je u njoj smještena u stiro-pjenu te antistatičku vrećicu. Uz karticu dolaze samo šture korisničke upute.
Kartica prati zacrtani Pulse dizajn za ovu seriju s plastičnim prednjim pokrovom i metalnom pločom straga. Dva su ventilatora za hlađenje, s natpisima Pulse, a na vrhu se još nalaze i Sapphire te Radeon nazivi. Kartica je potpuno crna s crvenim akcentima i zapravo je vrlo nenametljiva. Dugačka je 282 milimetra, visoka 129, a debela 53. Debljinom je kao što vidimo nešto iznad dva slota, a visina joj nadmašuje vrh nosača za oko 25 milimetara. Potpuno drugačija filozofija u odnosu na AMD-ov referentni dizajn, koji smatramo skladnijim. Naravno, ovo je tako zamišljeno radi bolje efikasnosti hlađenja.
Ispod haube se ovdje nalazi grafički procesor koji ima istu vanjsku konfiguraciju i površinu kao i kod RX 7800 XT. Razlika je naravno unutar čipa. Tako ovaj ima 54 compute jedinice, 54 Ray ubrzivača i 108 AI ubrzivača. Stream procesora je 2.456, a render back-endova je 96 kao i kod jačeg modela. MCD je druge generacije i smanjen je u odnosu na RX 6000 seriju. Tako je u RX 6700 XT karticama bilo 96 MB Infinity Cache memorije, a sada na RX 7700 XT karticama ima 48 MB. Ukupan bandwidth je ipak povećan s 1.278 GB/s na 1.664,2 GB/s, čemu je doprinijela i brža VRAM memorija na 18 Gbps.
Referentni taktovi su 2.171 MHz (Game clock) i do 2.544 MHz (Boost clock), a tih se vrijednosti drži i ovaj Pulse model. Pregledom GPU-Z loga utvrdili smo kako je maksimalni boost išao sve do 2.737 MHz, prosjek je kao i uvijek nešto ispod toga broja. VRAM GDDR6 memorije ima ukupno 12 GB, a data rate je 18 Gbps. GPU s memorijom komunicira putem 192-bitne sabirnice. Memorijski je podsustav dakle nešto okljaštren u odnosu na RX 7800 XT kartice pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se to odraziti na performanse.
Hladnjak na ovoj kartici je nešto jednostavniji nego na referentnom dizajnu, no znatno je otvoreniji. Ispod haube se nalaze dva aluminijska hladnjaka koji su zapravo tanki aluminijski limovi povezani toplovodnim cijevima. Na GPU-u se ostvaruje direktan kontakt s toplovodnim cijevima radi boljeg prenošenja topline. Velika je ploča oko GPU-a, naslonjena na memorijske čipove, a dio drugog hladnjaka se naslanja (ili spušta od glavnog tijela) na VRM komponente. TBP ove kartice je 245 W, a maksimalno koliko može “potegnuti” je 375 W preko PCIe sučelja i dva 8-pinska PCIe Power konektora. Naravno, to se ipak zadržava na razini TBP-a i ne ide tako visoko. GPU-Z log je pokazao maksimalnu vrijednost od 266 W.
Na hladnjaku se nalaze dva ventilatora koji odvode toplinu s aluminijskih limova i toplovodnih cijevi. Do temperature od 56°C su ventilatori stacionarni, da bi se potom uključili te se zavrtjeli do maksimalnih 1.600 okretaja u minuti pod opterećenjem. To iznosi 38% maksimalne brzine vrtnje ventilatora. Pri tom smo izmjerili maksimalnu buku od 35,1 dB(A) što je iznimno tiho.
Ova kartica ima video izlaze kao i jača Pulse RX 7900 XT – dva su Display Porta 2.1 s propusnošću od 54 Gbps, te s dva HDMI 2.0 porta. Radiance Display mehanizam podržava prikaz slike na četiri monitora simultano na rezolucijama FHD@480Hz, 4K@144Hz, 5K@60Hz, 6K@60Hz), te na dva monitora na rezoluciji 8K@60Hz. Klasika je i podrška za AV1 kodiranje do 8K60, kao i sve ostalo što RDNA 3 kartice podržavaju. Sapphire kupcima nudi i TriXX aplikaciju, no nema overclockinga, a ono što možete vidjeti su osnovne informacije, nadzirati parametre rada, i ubrzati rad smanjivanjem rezolucije renderiranja – ništa posebno.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Radite li backup podataka?Objavljeno prije 5 minuta
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 7 minuta
Ethernet, mrežne kartice, uređaji...Objavljeno prije 8 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 12 minuta
AutomobiliNovosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti