AMD Radeon RX 7900 XTX & 7900 XT recenzija
Datum objave 12.12.2022 - Krešimir Matanović
AMD Radeon RX 7900 XTX & 7900 XT
Dočekali smo i taj dan, AMD lansira dugoočekivanu RDNA 3 arhitekturu i dvije grafičke kartice bazirane na njoj – Radeon RX 7900 XTX & 7900 XT. Dvije su to za sada najjače kartice bazirane na novoj arhitekturi, a na tržište ulaze s konkurentnim cijenama i obećavajućim performansama. Kako se zapravo ponašaju, koliko su brze u rasteru, a koliko u Ray Trace renderiranju možete čitati u našoj recenziji koja sadržava performanse iz 14 popularnih igara i benchmarka. Jasno, i overclockirali smo ih, da vidimo ima li prostora za još.
AMD je napravio zanimljive referentne modele koji su “skromnih” dimenzija, zadržale su dva 8-pinska napojna konektora, a donijele dobar napredak u performansama. Kao što sa slika vidimo, RX 7900 XT je jedva malo veća od RX 7900 XT, a posljedično tome i RX 6900 XT koja se smjestila između njih. Iako je tendencija da sve ide prema tamnim tonovima, nekako nam je prošla generacija bila zanimljivija izgledom, no naravno napredak je nužan. Najlakše će te dvije nove kartice razlikovati po tome što XTX ima dodane dvije LED trake iznad i ispod srednjeg ventilatora. Ako vas pak ne zanimaju referentni modeli, za informaciju, sutra će te po webu moći čitati recenzije kartica AIB partnera. Mi za sada nemamo ni jednu.
I za kraj ovog malog uvoda dolazi video otpakiravanja referentnih modela koji smo objavili još u četvrtak. Vidimo da je AMD lijepo prezentirao obje kartice i gušt je otvarati kutije. Kartice su jasno dobro zaštićene unutar kutije, i uz njih ne dolazi ništa. Kao što smo već pisali, AMD je imao cilj napraviti najbolju moguću gaming karticu za ispod 1.000 USD i sve što je bitno je ugrađeno u hardver. Prema nedavnim napisima po webu i nekim nepotvrđenim izračunima, AMD baš i nema veliku maržu na ovim karticama pa će biti zanimljivo vidjeti i cijene nereferentnih modela u odnosu na ove referentne.
Radeon RX 7900 XTX
S obzirom na to da smo o RDNA 3 arhitekturi na kojoj su sazdani GPU-i obje kartice već pisali nadugačko i naširoko nećemo se ponavljati. Sve koje zanima RDNA 3 neka skoknu na taj članak. Ovdje ćemo ponoviti samo neke osnovne stvari i držati se prezentacije pojedinih kartica. Prva na redu je XTX koja je dugačka 287 milimetara ima visinu od 123 milimetra, debljinu za 2,5-slota.
RX 7900 XTX ima Navi31 GPU u chiplet konfiguraciji (GCD + MCD) s 96 CU jedinica ili 6.144 shadera (stream procesora). Ima i 96 Ray ubrzivača, 192 AI ubrzivača, te 192 render back-endova. Game takt GPU-a je 2,3 GHz, a boost takt ide do 2,5 GHz. U GPUZ logu smo vidjeli kako boost takt ide i do 3.008 MHz, no prosjek je ipak bio oko 2.700 MHz. Uz GPU se nalazi i 96 MB Infinity priručne memorije što je manje nego kod prethodne generacije, a AMD tvrdi da je to sasvim dovoljno uz sve druge optimizacije i povećane taktove. Vršna računska snaga je visokih 61 TFLOPS-a u single preciznosti, te 123 TFLOPS-a u half preciznosti. Vršni fill-rate tekstura je 960 GT/s, a piksela do 480 GP/s. Kartica je opremljena s 24 GB GDDR6 memorije. Memorijska sabirnica je širine 384-bita, a data rate je 20 Gbps, uz maksimalnu propusnost od 960 GB/s. Ukupna propusnost s Infinity memorijom je do 3.5 TB/s.
PCB za XTX model je napravljen od IT-170 materijala, s 14 slojeva od kojih četiri koriste 2 oz. bakrene vodove, dok je onaj za XT nešto malo drugačiji prema tvrdnjama proizvođača. Napojna je jedinica pojačana u odnosu na prethodnu generaciju te ima 20 visoko efikasnih power stageova, tj. integriranih MOSFET-a s prigušnicama i kondenzatorima, te kontrolerom. Ovaj referentni model kako smo spomenuli ima dva 8-pinska PCIe Power konektora na vrhu, a TBP joj kreće od 355 W na više. Maksimum je limitiran samim konektorima na 375 W. Preporuka AMD-a je koristiti kvalitetno 800 W napajanje.
U članku o arhitekturu smo pisali o novom Radiance Display mehanizmu koji donosi podršku za Display Port 2.1 koji ima propusnost od 54 Gbps i podržava maksimalne stope osvježenja od 900 Hz za 1440p rezoluciju, 480 Hz za 4K rezoluciju i 165 Hz za 8K rezoluciju. Kartice imaju po dva Display Porta, jedan HDMI i jedan Type C port. Podržavaju prikaz slike na četiri monitora simultano na rezolucijama FHD@480Hz, 4K@144Hz, 5K@60Hz, 6K@60Hz), te dva monitora na 8K@60Hz.
Kartice su opremljene s Dual Media mehanizmom koji dodaje hardversko ubrzanje za AV1 kodiranje do 8K60 kvalitete. Omogućeno je i simultano kodiranje i dekodiranje streamova za AVC i HEVC do 8K60. Podržano je VP9 kodiranje do 4K210 i 8K48, H.264 kodiranje do 4K330 i dekodiranje do 4K180, zatim H.265 kodiranje do 4K210 i 8K48, te dekoriranje do 4K180 i 8K48. Za kraj, tu je i AV1 kodiranje i dekodiranje do 4K240 ili 8K60.
Hladnjak kartice koristi nove termalne materijale za kontakt s GPU-om, ultra meke termalne materijale za kontakt s MOSFET-ima, nove termalne materijale za kontakt s GDDR6 čipovima, 10% veću parnu komoru itd. Stražnja ploča je baš kao i prednji pokrov napravljena od lijevanog aluminija. Na gornjoj se strani nalaze tri aksijalna ventilatora sa Zero-RPM modom rada, a na pokrovu su i RGB LED-ice. Ono što je novost za ovu generaciju je temperaturni senzor postavljen na usis, kojeg će budući driveri koristiti kao dodatan parametar za određivanje načina rada ventilatora.
Radeon RX 7900 XT
XT kartica je manja s 276 milimetara i visine 113 milimetara, a debljinom također ne prelazi standardnih 2,5 slota. Ono što AMD s posebnim ponosom ističe je da su obje ove kartice Plug and Play u sve postojeće sisteme, tj. bezbolno se može zamijeniti RX 6950 XT kartica ovim novijima. Jasno, to je tako s ovim referentnim modelima, većina AIB modela će biti veće, a neke od njih će koristiti i nove PCIe High Power konektore.
RX 7900 XT ima GPU s 84 CU jedinice ili 5.372 shadera (stream procesora). Ima i 84 Ray ubrzivača, 168 AI ubrzivača, te 192 render back-endova. Game takt je 2.0 GHz, a boost takt ide do 2,4 GHz. U GPUZ logu smo vidjeli kako boost takt ide i do oko 2.650 MHz, no prosjek je ipak bio oko 2.450 MHz. GPU ima 80 MB Infinity priručne memorije (ima 6 MCD-a oko GCD-a, ali je jedan onemogućen). Maksimalna računska snaga je visokih 52 TFLOPS-a u single preciznosti, te 103 TFLOPS-a u half preciznosti. Vršni fill-rate tekstura je 810 GT/s, a piksela do 460 GP/s. Kartica ima 20 GB GDDR6 memorije. Memorijska sabirnica je nešto uža nego kod jačeg modela te ima 320-bita, a dana rate je 20 Gbps. Ukupna propusnost s Infinity memorijom je do 2.9 TB/s.
Sučelja obje kartice su PCIe 4.0 x16. Na vrhu se kartice kao i kod jačeg modela nalaze dva 8-pinska PCIe Power konektora, dok je TBP za ovu karticu 315 W. Hladnjak kartice je vrlo sličan onome na XTX modelu, no AMD nije precizirao koje su točno razlike. Otvarati ih nismo htjeli jer moraju i u druge redakcije na testiranje. Ventilatori su isti i nivo buke je isti (maksimalno do 40 dB pod opterećenjem u automatskom režimu rada), no zagrijavanje je jasno nešto niže. O tome detaljnije u testovima. Ono što možemo reći je da su obje kartice zadržale onaj ugodni i relativno tihi rad kao što je to bilo i kod prethodne generacije. To je nešto što svakako treba pohvaliti jer su ipak doživjele veliki rast performansi.
XT kartica ima isti raspored izlaznih portova kao i XTX, a dijele i sve ostale značajke Radiance i Dual Media mehanizama. Sve je identično. Osim ovih tehnologija svakako treba spomenuti i FidelityFX set tehnologija koji podržavaju, u što ulazi i FidelityFX Super Resolution 2 (FSR 2/2.1 i 2.2), zatim SmartAccess tehnologije, Radeon Super Resolution tehnologiju itd. Toliko o karticama, krenimo na testove!
Forum
Objavljeno prije 2 minute
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 39 minuta
Intel "Alder/Raptor Lake" LGA-1700 Info ThreadObjavljeno prije 1 sat
ADM.hr / Acquisitum Magnum (informacije i iskustva)Objavljeno prije 2 sata
Raspberry PiObjavljeno prije 2 sata
Koji 27" monitor?Novosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti