amd_radeon_RX7900_2

Dugo očekivana RDNA 3 arhitektura i proizvodi bazirani na njoj su tu. Iz ovog testa vidimo da je AMD uspio približiti se, čak i nadmašiti RTX 4080 karticu koja je direktan suparnik RX 7900 XTX kartici. Jasno, u rasterizaciji. U Ray Tracingu u većini igara ipak zaostaju, što je i bilo očekivano zapravo. AMD je napravio više manje samo optimizacije na Ray Tracingu, bez hardverskog povećanja. No, i to je bilo dovoljno da obje nove kartice budu u RT performansama bolje od RTX 3090 kartica, i to je zapravo dovoljno. Uz korištenje upscaling tehnika vidimo da performanse mogu biti puno bolje i zapravo jedina igra koja nije igriva s ovim modelima je Cyberpunk 2077. Kod nje je bolje ostaviti DXR isključen.

Obje kartice su zadovoljavajuće tihe, ne pregrijavaju se, a i potrošnja im ostaje u razumnim granicama, a jedino što zamjeramo je cvrčanje zavojnica. RX 7900 XTX troši slično kao i RXT 4080. Doduše, kao usporednu smo imali samo nereferentni Gainwardov model. Kvalitetno su napravljene, ne zahtijevaju nove napojne konektore i pristojnih su dimenzija. Kao referentni modeli, moramo zaključiti da su obje vrlo dobre kartice. Koliko je RX 7900 XT zapravo dobra, ćemo provjeriti uskoro testiranjem RTX 4070 Ti kartice.

AMD je preporučene cijene stavio na 999 i 899 USD što je malo preblizu, s obzirom na to da je RX 7900 XT ipak u većini slučajeva dosta sporija (do 20%). Stoga se kao prvi izbor svakako nameće RX 7900 XTX kartica koja je prava 4K kartica, koja nadmašuje prethodnicu RX 6900 XT u prosjeku za gotovo 50%. Obje kartice u prodaju idu sutra i vjerujemo da će biti popularne kod gamera jer je AMD uspio napraviti malo brže i jeftinije kartice od konkurenta, jasno, ne računajući Ray Tracing performanse.

Napisi o bugu u arhitekturi koji malo koči taktove (zbog dual issuea) su se pojavili diljem weba ostaju samo napisi, a vrijeme će pokazati što je prava istina.