AMD Radeon RX VEGA 64 & 56 8 GB recenzija
Datum objave 20.09.2017 - Krešimir Matanović
AMD Radeon RX VEGA 64 & 56
VEGA 64 8 GB
Iz AMD-a su nam na test stigle dvije VEGA grafičke kartice – 64 i 56. S obzirom na to kako smo VEGA 64 Liquid već testirali, ova 64-ka je zračno hlađena, baš kao i malo slabija 56-ica. Glavna razlika između ove dvije kartice je u grafičkom procesoru. Jača ima GPU sa 64 compute unita, tj. 4.096 stream procesora, a slabija ima 56 CU, odnosno 3.584 stream procesora. Ostale karakteristike su im vrlo slične, što uključuje i HMB 2 memoriju kapaciteta 8 GB, kao i podršku za sve nove tehnologije koje je Vega arhitektura donijela.
Prošlo je već više od mjesec dana od lansiranja novih Vega kartica, a još uvijek nema puno AIB verzija na tržištu (ASUS STRIX), i svi AMD-ovi partneri ih prodaju u referentnim izvedbama. Različiti su razlozi za ovo, a sumnja pada na različita GPU + HBM2 pakiranja koja imaju različite visine pa to zadaje glavobolje partnerima, do eventualnog nedostatka veće količine čipova, pa su sada zadnje glasine kako ćemo pričekati čak do studenog za veće količine nereferentnih modela. Bilo kako bilo, do tada nam preostaje eto pokazati vam ove referentne zračno hlađene modele.
Vega 64 u izvedbi sa zračnim hlađenjem nam je pristigla u specijalnom paketu, slično kao i Liquid verzija. U paketu smo tako našli razne radeon naljepnice, Vega narukvicu, jedno dummy pakiranje GPU + HMB2 i već poznatu akrilnu kocku s Vega logoom izvedenim u 3D tehnici. Sama se kartica pak nalazi u zasebnoj kutiji dobro zaštićena u stiro-pjeni. Različiti partner poput ASUS-a, Gigabytea, MSI-a, Sapphirea i ostalih imaju svoja poznata pakiranja, no u osnovi su to za sada sve iste kartice.
Kartica je monolitna, potpuno je zatvorena, a dužine je 270 milimetara. Hlađenje je izvedeno s turbinskim ventilatorom koji zrak usisava s boka, provodi ga preko masivnog hladnjaka s bakrenim vapour blokom, te ga ispuhuje kroz rešetke van. Ovakav koncept je odavno poznat, no s obzirom na to da kartica ima visoku potrošnju električne energije i generira puno topline, ventilator se mora brzo vrtjeti te je pri tome dosta bučan. Mi smo izmjerili visokih 53 dB pri oko 2500 okretaja u minuti.
O Vegi 64 i njenoj arhitekturi smo sve napisali u recenziji Liquid verzije pa se ovdje nećemo puno ponavljati. Recimo samo kako je GPU površine 486 milimetara kvadratnih, napravljen je u 14-nanometarskom procesu, te ima 12.5 milijardi tranzistora. Broji 64 Next Gen Compute (NGC) jedinica, s ukupno 4.096 stream procesora, 256 teksturnih jedinica, i 64 render back endova, tj. ROP jedinica. I dok je referentni takt Liquid verzije 1406/1677 MHz, ovdje je on nižih 1247/1546 MHz. Provjerom GPU-Z loga i Wattmana smo utvrdili kako se takt u igrama najčešće kreće između 1450 i 1515 MHz u Blanced načinu rada – Turbo poveća potrošnju no ne donosi konkretne pomake u performansama.
Memorije je 8 GB, HBM 2 je tipa i radi na 950 MHz, tj. 1.9 Gbps efektivno. Komunikacijska sabirnica je široka ukupno 2.048 bita, a maksimalna teoretska propusnost je 483.8 GB/s.
Kartica ima i nešto niži TDP od Liquid verzije, 295 vs. 345 W, no za napajanje su joj i dalje potrebna dva dodatna 8-pinska PCIe Power konektora. Baš kao i Liquid i ova ima LED-ice kojima pratimo opterećenje kartice, koje mogu svijetliti crveno ili plavo, a mogu biti i isključene.
Kartica ima tri Display Porta 1.4 i jedan HDMI 2.0, a podržava DP 1.4 standard sa HBR3, MST, HDR i high-precision formatima boja. HDMI 2.0 podržava do 4K/60Hz, 12-bitne boje po kanalu i 4:2:0 kodiranje. Kartica podržava i FreeSync 2, Eyefinity, DirectX 12 (FL 12_1), Vulkan 1.0 i Open GL API-e.
VEGA 56 8GB
Vega 56 je po vanjskom izgledu, dimenzijama i hlađenju identična Vegi 64 pa sve ranije napisano vrijedi i ovdje. Kartica je masivna i teška, te odlično sklopljena. Veliki dio mase otpada na metalni okvir hladnjaka i ventilatora, te sam blok hladnjaka koji se nalazi na grafičkom procesoru i HBM 2 memoriji. Za razliku od 64-ke, 56-ica dolazi samo u ovoj zračno hlađenoj verziji. Turbinski se ventilator i ovdje vrti na visokih 2.400 okretaja i proizvodi nemalu buku od 52 dB – zbog ovoga iščekujemo AIB rješenja, koja nikako da dođu.
Vega 10 (XL) čip koji se nalazi na ovoj kartici ima manji broj compute jedinica 56 vs. 64, otkuda i dolazi imenovanje. Napravljen je u 14 nm FinFeET proizvodnom procesu te ima istu površinu i isti broj tranzistora kao i jači čip. Kod ovoga su samo onemogućene dodatke compute jedinice, pa on ima 3.584 stream procesora, 224 teksturne jedinice, dok je broj ROP-ova isti – 64. GPU radi na osnovnom taktu od 1.156 MHz te boost taktu od 1.471 MHz. Mi smo provjerom GPU-Z loga utvrdili kako se prosječan takt u igrama kreće od 1.265 do oko 1.400 MHz.
Na kartici se nalazi 8 GB iste one HBM 2 Samsungove memorije koja radi na nešto nižem taktu nego kod Vega 64 kartice – 800 vs. 950 MHz. To znači kako je efektivni data rate 1.6 Gbps, a maksimalna teoretska propusnost 409.6 GB/s preko sabirnice širine 2.048 bita. TDP kartice je 210 W, ali joj za napajanje trebaju i dalje dva 8-pinska PCIe Power konektora, što znači kako ima i dosta prostora za overclocking.
Kartica ima isti raspored video izlaza i podržava iste tehnologije kao i Vega 64. Ono što je različito je da AMD za 56-icu spominje podršku za CrossFire polja grafičkih kartica i kako istovremeno možemo spojiti do četiri Vega 56 kartice. Toliko o samim karticama, krenimo na overclocking i konkretne testove!
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 15 minuta
Steam (Valve)Objavljeno prije 22 minute
Preporuka sportske cipele, tenisiceObjavljeno prije 49 minuta
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 1 sat
Google CalendarNovosti
Nove informacije o Assassin’s Creed Infinity
Ubisoft je tiho potvrdio nove detalje o Assassin’s Creed Infinity, središtu koje će biti lansirano zajedno s Assassin’s Creed Shadows. Otkriveno je ne samo da će službeni naziv biti Animus Hub, već i da će nagrade biti besplatne. Objava je... Pročitaj više
Novi trojanski virus ToxicPanda krade bankovne depozite – kako se zaštititi?
Korisnici Android uređaja trebaju biti na visokom oprezu zbog novog trojanskog virusa nazvanog ToxicPanda, koji je usmjeren na krađu bankovnih sredstava putem zlonamjernih aplikacija. Ovaj virus koristi napredne tehnike za napad, preuzima k... Pročitaj više
Intel Core Ultra 5 225H CPU debitirao je na Geekbenchu i nadmašio i5-14500HX
Rezultati Intel Core Ultra 5 225H procesora su se pojavili u Geekbenchu. Core Ultra 5 225H koristi hibridnu arhitekturu od 4 jezgre performansi, 8 jezgri učinkovitosti i 2 jedinice učinkovitosti visokih performansi, za ukupno 14 jezgri i 14... Pročitaj više
NVIDIA će sljedeće godine lansirati PC čipove
Dugo vremena tržištem računala uvelike dominiraju Intel i AMD-ovi x86 procesori. Sada je poznato da NVIDIA planira lansirati platformu PC procesora temeljenu na Arm arhitekturi u rujnu 2025. i "komercijalno ih lansirati u ožujku 2026." Plan... Pročitaj više
Srušene glasine! Korejski mediji otkrili su da je Samsung S25 najavljen za 23. siječnja 2025.
Prema posljednjim vijestima, opovrgnute su prethodne tvrdnje da će serija Samsung S25 biti predstavljena prije roka. Južnokorejski mediji i The Financial News citirali su ljude upoznate s tim pitanjem koji su rekli da Samsung planira održat... Pročitaj više
Sve novosti