Godinu dana nakon velikog povratka na desktop CPU scenu, AMD predstavlja osvježenu Ryzen drugu seriju koja donosi veće taktove, nove hladnjake, novi proizvodni proces, niže latencije i u konačnici bolje performanse. Oba su procesora koje smo danas testirali vrlo brza u multi-threaded primjeni. Ryzen 7 2700X kao 8C/16T procesor se približio i u nekim aplikacijama i prestigao moćni Core i7-6950 koji je 10C/20T procesor i to zahvaljujući konstantno visokom boost taktu od 4.0 GHz na svim jezgrama. Kada su i pitanju grafičke performanse one su i dalje na strani žestokog konkurenta Core i7-8700K, no razlike nisu tako velike da bi odvratile igrače. A ono što dobivaju kod kreativnih zadaća poput renderiranja, transkodiranja ili pak otpakiravanja podataka je ipak znatno veće kao što smo u testovima mogli vidjeti. 2700X nije bez mana, grije se i troši više od 1800X-a, no zbog porasta performansi smo mu to spremni oprostiti. Preporučena mu je cijena čak i nešto niža nego što je to bila za 1800X u trenutku lansiranja prošle godine – 329 USD. Na to treba još dodati naše poreze i marže, no za očekivati je kako neće biti skuplji od i7 8700K a ipak u konačnici više daje.

Ryzen 5 2600X je također prikazao odlične multi-threaded performanse u svojim 6C/12T okvirima, i donio je solidan porast u odnosu na prethodnika 1600X. I on “pati” od veće potrošnje i zagrijavanja, a igraće su mu performanse na razini jačeg brata. Sve u svemu, vrlo dobra evolucija za preporučenih 229 USD. Ako cijenom bude sličan ili jeftiniji od i5 8600K ponovno će biti u prednosti kada je kreativan rad u pitanju, a ni u igrama ne zaostaje. Po nama, Ryzen 5 2600X idealan je procesor zbog omjera snažnih multi-threaded performansi i cijene i zbog toga mu dajemo prednost ispred Ryzena 7 2700X.

Gigabyteova je X470 Aorus 7 WiFi matična ploča vrlo dobar izbor za nove Ryzene jer je bogato opremljena, odlično napravljena i vrlo stabilna u radu. Napojna se jedinica ne zagrijava previše, a i overclocking kapacitet je odličan. Slično vrijedi i za MSI-evu X470 Gaming M7 AC, koja opremom i izvedbom nije na razini Gigabyteove, no i cijenom je povoljnija. Nešto više o pločama ćemo moći zaključiti i kada testiramo dvije Asusove koje nestrpljivo čekaju na svoj red.

AMD je s lansiranjem ove platforme potvrdio da su na dobrom putu i kako imaju vrlo konkurentne proizvode, koji nadmašuju rivale u multi-threaded aplikacijama i pariraju im u igrama. Ako do sada niste bili sigurni, ovo je definitivna potvrda da se AMD vratio u igru.