Porast performansi overclockingom

Porast performansi overclockingom nije značajan i bit će koristan samo onima koji iz nekog razloga moraju izvući svaki atom snage iz svog procesora za brže odrađivanje nekog posla koji zahtijeva sve raspoložive jezgre, tj. threadove. Za sve ostalo, a pogotovo za gaming je bolje ostaviti sve na stock, ili eventualno uključiti PBO.

Memorijske performanse @ 6.000 MHz CL30

Memorijske performanse su dosta nekonzistentne kada je u pitanju propusnost i tu su Intelovi procesori, tj. njihovi memorijski kontroleri ipak bolji. No, AMD ima lijepu prednost u latenciji što je ponekad i bitnije. Ove razlike u propusnosti ne utječu previše na performanse, tj. u čistim CPU testovima nema veće razlike između DDR5-4800 koji je default mod memorije, ili DDR5-6000 s učitanim AMD Expo profilom.

AMD ECO mod

Vrlo zanimljivo ECO mod će uskoro AMD uključiti i u Ryzen Master aplikaciju, pa neće biti potrebno sve ručno podešavati u UEFI sučelju te će tako biti znatno korisniji oobičnom korisniku. Ideja je da kada vam ne trebaju performanse, a želite usput malo i na potrošnji struje uštedjeti, kliknete na 65 W ili 105 W modove i ograničite svoj procesor.

Kao što vidimo, kod Ryzena 9 7950X 65 W mod drastično uspori procesor, no 105 W mod već ima puno više smisla. Potrošnja s otrpilike 350 W pada na 260 W, a performanse i nisu toliko lošije. Informacije radi, kod 65 W moda potrošnja pada dodatno na 190 W.

Kod 105-vatnog Ryzena 7 7700X 65W mod itekako ima smisla jer potrošnja pada s oko 240 W na 190 W, a gubitak na performansama je sasvim prihvatljiv.

Potrošnja sistema

Potrošnja sistema kod Ryzena 9 7950X je vrlo visoka, no zapravo ne i drastično viša od i9-12900K, pa je priča o učinkovitosti Zen 4 arhitekture zapravo točna! Sjetimo se samo prve stranice testova gdje smo vidjeli koliko je 7950X zapravo brži od 12900K.

7700X pak troši nešto malo više od 12600K pa je to opet pokazatelj dobre efikasnosti.

Zagrijavanje @ Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE

S obzirom na to da je AMD ove procesore podesio da im je radna temperatura pod maksimalnim opterećenjem na oko 95°C ovakvi nas rezultati ne trebaju čuditi. AMD tvrdi da je ovo normalna radna temperatura koja ne oštećuje procesor i sigurna je za 24/7 primjenu. To znači da će vam performanse procesora u prvom redu biti ograničene na hladnjak koji koristite. Ako je slabiji i procesor se lakše zagrije do te temperature taktovi, a posljedično i performanse će biti slabije. Ovo nas jako zanima – koliko zapravo slabije – pa ćemo u nekim budućim recenzijama isprobati i neke slabije hladnjake.