AMD Ryzen Threadripper 3990X recenzija
Datum objave 22.07.2020 - Krešimir Matanović
AMD Ryzen Threadripper 3990X
Iz MSAN-a nam je na test stigla radna stanica bazirana na AMD-ovom najmoćnijem desktop procesoru. Čudovišni, 64-jezgreni Ryzen Threadripper 3990X podržava paralelno izvršavanje 128 threadova, što ga čini jedinstvenim na tržištu. U konfiguraciju su još ubacili i 128 GB radne memorije, 2 TB SSD i AMD-ovu Radeon Pro W5700 grafičku karticu.
Radna je stanica složena u impresivnom, no ipak malo preglomaznom Thermaltakeovom Level 20 kućištu. Riječ je o iznimno zanimljivom konceptu s tri odvojene komore za ugradnju hardvera, full tower E-ATX kućištu koje je teško čak 32 kilograma. Ovako, kada je potpuno složeno teži još više, a za vađenje iz kutije su potrebne četiri jače ruke. Kućište je dimenzija 732 x 280 x 688 milimetara, napravljeno je od kombinacije aluminija i čelika, te tri stranice od kaljenog stakla debljine 4 milimetra.
U MSanu su odlučili Threadripper 3990X staviti na Asusovu STRIX TRX40-E Gaming ploču, upariti ga sa 128 GB Kingstonove HyperX Fury DDR4 memorije, frekvencije 2.400 MHz (HX432C16FB3K4/128). Frekvencija je nešto niža od one koju Threadripperi standardno podržavaju (3.200 MHz), no zato će kapacitet zadovoljiti sve potrebe naprednih korisnika. Kingstonov je i SSD i to poznati KC2000 kapaciteta 1 TB. MSan nije dodatno opremao ovo računalo diskovima za potrebe ovoga testa, no to je svakako moguće zbog velikih I/O mogućnosti platforme.
Za hlađenje se brinuo veliki 360-milimetarski Fractal Designov Celsius S36 AIO hladnjak, a napajanje je bilo Thermaltakeovo Toughpower iRGB Plus snage 1000 W 80 Plus Gold efikasnosti (u ovakvom bi računalu primjerenije bilo Platinum ili Titanium napajanje). Za kraj smo ostavili grafičku karticu, koja je prava za radne stanice – Radeon WX5700.
Ryzen Threadripper 3990X (kodno ime Starship), je u svojoj osnovi zapravo Epyc Rome 7702P procesor koji je prilagođen za desktop upotrebu i kojemu su značajno podignuti taktovi, radni napon i u konačnici TDP. Riječ je o procesoru koji ima 8 CCD-a u svakom od kojih je po 8 x86 jezgri s podrškom za multi threading, odnosno paralelno izvršavanje 128 threadova. AMD za svaki thread preporučuje barem 1 GB memorije za aplikacije koje ih mogu iskoristiti, pa je 128 GB zapravo preporučeni minimum sistemske memorije i to u četverokanalnoj izvedbi (Epyci podržavaju osam kanala).
Threadripperi se protiv eventualnog problema propusnosti bore s čak 288 MB priručne memorije, trećim AGU-om i većim operacijskim predmemorijama. 7-nanometarske CCD-e i 12-nanometarski IOD povezuje Infinity Fabric. IOD je vrlo sličan onima u 3960X i 3970X procesorima, s dodatkom još četiri Infinity Fabric On-Die jedinice za komunikaciju s dodatnim jezgrama. U IOD-u se nalazi dva PCIe Gen 4 kontrolera svaki s po 32 stazice, te dva dvokanalna memorijska kontrolera.
Tehničke karakteristike 3960X procesora:
- 8x CCD-a s po 8 aktivnih jezgri svaki za ukupno 64 jezgri i podrškom za 128 threadova
- 2,9 GHz osnovni takt
- 3,85 GHz all core boost (izmjereni dugotrajni boost takt pod opterećenjem)
- 4,3 GHz 2 core boost takt
- 280 W TDP
- 72 PCIe 4.0 stazice
- 256 MB L3 memorije (16-way)
- 32 MB L2 memorije (8-way)
- 64x 32 KB L1 instrukcijske memorije (8-way)
- 64x 32 KB L1 podatkovne memorije (8-way)
- SSE4A, x86-64, AMD-V, AES, AVX2, FMA3,SHA
- Broj tranzistora: oko 3.9 milijarde po CCD-u, i 8.34 milijardi u I/O-u (CoD-u) – ukupno oko 40 milijardi
- Površina jezgri: 74 kvadratnih milimetara po CCD-u, 426 kvadratnih milimetara za CoD
- Preporučena cijena: 3.999 USD
Kao drugi bitan proizvod u ovom sistemu izdvajamo Radeon Pro W5700 grafičku karticu namijenjenu profesionalnoj upotrebi, kao što je arhitektura, inženjerstvo, izgradnja, dizajn, proizvodnja itd. Grafički je procesor na ovoj kartici baziran na RDNA arhitekturi i napravljen u 7-nanometarskoj TSMC-ovoj FinFET litografiji. Procesor ima 2.304 stream procesora u 36 compute jedinice, te ima snagu od 8,89 TFLOPS-a FP32 i 556 GFLOPS-a FP63. Memorije ima 8 GB, GDDR6 je tipa i propusnost je 448 GB/s preko 256-bitne sabirnice. Kartica ima jedan 6 i jedan 8-pinski PCIe Power konektor, a TDP je 205 W. Ima pet Mini Display Portova 1.4, ze jedan USB-C port. Podržava Radeom Media Engine, VR Ready Creator, ProRender, Remote Workstation, Radeon Pro Software i Eyefinity Technology (Professionals) tehnologije.
Level 20 kućište dolazi opremljeno i s RGB ventilatorima koji osim lijepih efekata stvaraju i solidan propuh, tj. strujanje zraka unutar kućišta pa bi komponente i pod najvećim opterećenjima trebale ostati u razumnim granicama temperatura. Testiranjem smo utvrdili kako je radni napon procesora oko 1,166 V pod maksimalnim opterećenjem, kako dugoročni prosječni boost takt pod normalnim opterećenjem (OCCT Large Data Set) iznosi oko 3.87 GHz na svim jezgrama, a maksimalna izmjerena temperatura bila je 81,8°C što je vrlo dobar rezultat za ovakav procesor.
Forum
Objavljeno prije 7 minuta
Delta ForceObjavljeno prije 20 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 25 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 34 minute
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 1 sat
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti