AMD Ryzen Threadripper 3990X recenzija
Datum objave 22.07.2020 - Krešimir Matanović
AMD Ryzen Threadripper 3990X
Iz MSAN-a nam je na test stigla radna stanica bazirana na AMD-ovom najmoćnijem desktop procesoru. Čudovišni, 64-jezgreni Ryzen Threadripper 3990X podržava paralelno izvršavanje 128 threadova, što ga čini jedinstvenim na tržištu. U konfiguraciju su još ubacili i 128 GB radne memorije, 2 TB SSD i AMD-ovu Radeon Pro W5700 grafičku karticu.
Radna je stanica složena u impresivnom, no ipak malo preglomaznom Thermaltakeovom Level 20 kućištu. Riječ je o iznimno zanimljivom konceptu s tri odvojene komore za ugradnju hardvera, full tower E-ATX kućištu koje je teško čak 32 kilograma. Ovako, kada je potpuno složeno teži još više, a za vađenje iz kutije su potrebne četiri jače ruke. Kućište je dimenzija 732 x 280 x 688 milimetara, napravljeno je od kombinacije aluminija i čelika, te tri stranice od kaljenog stakla debljine 4 milimetra.
U MSanu su odlučili Threadripper 3990X staviti na Asusovu STRIX TRX40-E Gaming ploču, upariti ga sa 128 GB Kingstonove HyperX Fury DDR4 memorije, frekvencije 2.400 MHz (HX432C16FB3K4/128). Frekvencija je nešto niža od one koju Threadripperi standardno podržavaju (3.200 MHz), no zato će kapacitet zadovoljiti sve potrebe naprednih korisnika. Kingstonov je i SSD i to poznati KC2000 kapaciteta 1 TB. MSan nije dodatno opremao ovo računalo diskovima za potrebe ovoga testa, no to je svakako moguće zbog velikih I/O mogućnosti platforme.
Za hlađenje se brinuo veliki 360-milimetarski Fractal Designov Celsius S36 AIO hladnjak, a napajanje je bilo Thermaltakeovo Toughpower iRGB Plus snage 1000 W 80 Plus Gold efikasnosti (u ovakvom bi računalu primjerenije bilo Platinum ili Titanium napajanje). Za kraj smo ostavili grafičku karticu, koja je prava za radne stanice – Radeon WX5700.
Ryzen Threadripper 3990X (kodno ime Starship), je u svojoj osnovi zapravo Epyc Rome 7702P procesor koji je prilagođen za desktop upotrebu i kojemu su značajno podignuti taktovi, radni napon i u konačnici TDP. Riječ je o procesoru koji ima 8 CCD-a u svakom od kojih je po 8 x86 jezgri s podrškom za multi threading, odnosno paralelno izvršavanje 128 threadova. AMD za svaki thread preporučuje barem 1 GB memorije za aplikacije koje ih mogu iskoristiti, pa je 128 GB zapravo preporučeni minimum sistemske memorije i to u četverokanalnoj izvedbi (Epyci podržavaju osam kanala).
Threadripperi se protiv eventualnog problema propusnosti bore s čak 288 MB priručne memorije, trećim AGU-om i većim operacijskim predmemorijama. 7-nanometarske CCD-e i 12-nanometarski IOD povezuje Infinity Fabric. IOD je vrlo sličan onima u 3960X i 3970X procesorima, s dodatkom još četiri Infinity Fabric On-Die jedinice za komunikaciju s dodatnim jezgrama. U IOD-u se nalazi dva PCIe Gen 4 kontrolera svaki s po 32 stazice, te dva dvokanalna memorijska kontrolera.
Tehničke karakteristike 3960X procesora:
- 8x CCD-a s po 8 aktivnih jezgri svaki za ukupno 64 jezgri i podrškom za 128 threadova
- 2,9 GHz osnovni takt
- 3,85 GHz all core boost (izmjereni dugotrajni boost takt pod opterećenjem)
- 4,3 GHz 2 core boost takt
- 280 W TDP
- 72 PCIe 4.0 stazice
- 256 MB L3 memorije (16-way)
- 32 MB L2 memorije (8-way)
- 64x 32 KB L1 instrukcijske memorije (8-way)
- 64x 32 KB L1 podatkovne memorije (8-way)
- SSE4A, x86-64, AMD-V, AES, AVX2, FMA3,SHA
- Broj tranzistora: oko 3.9 milijarde po CCD-u, i 8.34 milijardi u I/O-u (CoD-u) – ukupno oko 40 milijardi
- Površina jezgri: 74 kvadratnih milimetara po CCD-u, 426 kvadratnih milimetara za CoD
- Preporučena cijena: 3.999 USD
Kao drugi bitan proizvod u ovom sistemu izdvajamo Radeon Pro W5700 grafičku karticu namijenjenu profesionalnoj upotrebi, kao što je arhitektura, inženjerstvo, izgradnja, dizajn, proizvodnja itd. Grafički je procesor na ovoj kartici baziran na RDNA arhitekturi i napravljen u 7-nanometarskoj TSMC-ovoj FinFET litografiji. Procesor ima 2.304 stream procesora u 36 compute jedinice, te ima snagu od 8,89 TFLOPS-a FP32 i 556 GFLOPS-a FP63. Memorije ima 8 GB, GDDR6 je tipa i propusnost je 448 GB/s preko 256-bitne sabirnice. Kartica ima jedan 6 i jedan 8-pinski PCIe Power konektor, a TDP je 205 W. Ima pet Mini Display Portova 1.4, ze jedan USB-C port. Podržava Radeom Media Engine, VR Ready Creator, ProRender, Remote Workstation, Radeon Pro Software i Eyefinity Technology (Professionals) tehnologije.
Level 20 kućište dolazi opremljeno i s RGB ventilatorima koji osim lijepih efekata stvaraju i solidan propuh, tj. strujanje zraka unutar kućišta pa bi komponente i pod najvećim opterećenjima trebale ostati u razumnim granicama temperatura. Testiranjem smo utvrdili kako je radni napon procesora oko 1,166 V pod maksimalnim opterećenjem, kako dugoročni prosječni boost takt pod normalnim opterećenjem (OCCT Large Data Set) iznosi oko 3.87 GHz na svim jezgrama, a maksimalna izmjerena temperatura bila je 81,8°C što je vrlo dobar rezultat za ovakav procesor.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 19 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 22 minute
Adaptacija kuće/stanaObjavljeno prije 38 minuta
Youtube premiumObjavljeno prije 39 minuta
Komp se ne pali, svijetli power ledNovosti
Počinje Black Friday rasprodaja Microsoftovih proizvoda: Uštedite na Office Pro licenci i nabavite ju za samo 15,29 €!
Jedan od najvećih izazova pri kupnji Microsoft Office paketa je cijena. Ako ste već posjetili Microsoft Store, od cijene vam mogu zasuziti oči. Ovog "crnog petka" Godeal24 Black Friday Crazy Sale nudi nenadmašne godišnje ponude, donoseći va... Pročitaj više
TV s pozadinskim osvjetljenjem vs izravnim osvjetljenjem vs full-array pozadinskim osvjetljenjem
LCD televizori mogu se podijeliti u tri glavne kategorije prema vrsti pozadinskog osvjetljenja: izravno osvjetljenje, rubno osvjetljenje i puni niz. Izravno osvjetljenje: Kao što ime sugerira, televizori s izravnim osvjetljenjem imaju LED p... Pročitaj više
NPU u odnosu na CPU/GPU: Tko je najbolji izbor za AI računalstvo? Jesu li procesori neuronskih mreža doista vrijedni cijene?
Ako do sada niste čuli za procesorske jedinice neuronskih mreža (NPU), vjerojatno ste propustili ogroman AI marketing Intela, AMD-a i Qualcomma tijekom protekle godine. Tijekom proteklih 12 mjeseci, ovi (ko)procesori usmjereni na umjetnu in... Pročitaj više
Dolazi li era eSIM-a? Kako ga mogu koristiti?
Brzim razvojem znanosti i tehnologije, tradicionalne SIM kartice uvele su eru koju postupno zamjenjuje eSIM (ugrađena SIM kartica). Virtualna SIM kartica ugrađena je u uređaj, što ne samo da poboljšava praktičnost, već i olakšava korisnicim... Pročitaj više
Postavite ove 4 funkcije dok ste na putovanju i produžite trajanje baterije mobilnog telefona
Na putovanjima je glavna briga da nam mobitel ne ostane bez struje. Pogotovo u današnjoj sveobuhvatnoj popularizaciji elektroničkog plaćanja, baterija mobitela može donijeti puno neugodnosti na putovanju. Iako se kapacitet baterije mobilnih... Pročitaj više
Sve novosti