Ovaj strojčić nam je pristigao iz AMD-a, koji na tan način želi promovirati svoju novu Kabini platformu čijeg smo predstavnika Athlona 5350 imali prilike testirati odmah po lansiranju na tržište. Tada smo uz taj APU, testirali i ASRockovu AM1B-ITX ploču, no sve je to bilo izvan kućišta prilagođenog ovakvoj platformi. Zotac je jedna od tvrtki koje proizvode zanimljiva malena kućišta u koje pakiraju komponente namijenjene HTPC upotrebi ali i onoj poslovnoj. Ovaj AMD-ov "proof of concept" treba dokazati kako je Kabini platforma pogodna za cjenovno prihvatljivi HTPC.
Zotacov ZBOX GIGA je moderno kućište dimenzija 365 x 281 x 130 mm, rađeno je za jače platforme i ovu kabini je prihvatilo bez ikakvih problema. Kućište je prozračno, napravljeno od kvalitetnih materijala i jednostavno za pristup unutrašnjosti i za montažu. S prednje se strane nalazi utor za tanki optički uređaj, u ovome je slučaju to Lite-On DS-8A8SH 8x DVDR/RW uređaj. Tu je još i čitač SD kartica, dva USB utora i tipka za paljenje. Na stražnjoj je strani uz I/O prostor ploče, smještena još i utičnica za napajanje. S donje strane se nalaze četiri velike noge koje ZBOX čvrsto drže na podlozi.
Kako bi pristupili unutrašnjosti moramo skinuti gornju i donju ploču. Skidanjem gornje uočavamo ASUS AM1I-A matičnu ploču, jedan stick od 4GB AMD-ove Radeon memorije (DDR3 1866MHz CL9-10-9-27), hladnjak te ispod njega maleni Athlon 5350. S druge se strane nalazi ležište za optički uređaj i OCZ-ov Vertex 4 SSD, kao logičan izbor za ovakav uređaj. Neki će reći kako je 128GB ipak premalo za jedan HTPC, i tu će biti u pravu. No, ovo je samo pokazna mašina, pa više od ovoga ni ne treba.
Napajanje ZBOX-a je eksterno za što je zadužen FSP-ov (Fortron), AC/DC pretvarač snage 120W (19V, 6.32A), dimenzija 167 x 65 x 37 mm. I premda ZBOX nije velikih dimenzija, ovdje ga možemo usporediti sa jednom klasičnim SSD-om, ali i sa Gigabyte BRIX Pro uređajem čiji ćete test na našim stranicama čitati uskoro.
Asusova je AM1I-A ploča vrlo solidno opremljena, donosi OC mogućnosti za APU-e i zapravo je izvrstan izbor za ovakvo jedno računalo. Donosi sve prednosti Asusove tehnologije uz standardnu softversku podršku (AI Suite III) i Windows 8 značajke kao što je Boot Setting. UEFI sučelje je u Asusovom stilu, pregledno je i jednostavno za korištenje a nama se naravno više sviđa klasični Advanced panel, nego EZ Mode. Ploča dozvoljava i overclocking malenog APU-a, a mi smo uspjeli podići osnovni takt sa 100 na 105 MHz te množitelj fiksirati na 21. Ovo je donijelo takt APU-a od 2.2GHz i memorije od 1680MHz - nije puno ali čovjeka veseli.
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 8" htitle="Score" labels="Athlon 5350 @ ASUS, Athlon 5350 @ ASRock" values="1861,1858" colors="blue,red,orange" height="300"]
Kao i uvijek krećemo od sintetike i Futuremarkovih testova. Prvi na redu je
PCMark koji nam daje generalno stanje, tj. brzinu sistema. Kao što vidimo razlike između dvaju ploča gotovo da i nema, a ovakve su performanse dovoljne za lagani uredski rad, surfanje te naravno HTPC upotrebu.
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Athlon 5350 @ ASUS, Athlon 5350 @ ASRock" values="411,402" colors="red,blue" height="300"]
U
3DMarku je situacija već od ranije poznata - Kabini s malo muči s njim baš kao i s igrama, no ukoliko se držimo starijih i manje zahtjevnih naslova možemo ih čak i pristojno igrati pri 720p npr.
[ichart headers="ID, MIPS" title="7-ZIP" htitle="MIPS" labels="Athlon 5350 @ OC,Athlon 5350" values="6192,5752" colors="purple,blue" height="300"]
Oveclockingom od oko 200 MHz smo ostvarili određeni porast CPU performansi, no on je još uvijek relativno nizak u odnosu na npr. A seriju APU-a.
[ichart headers="ID, W" title="Potrošnja" htitle="W (manje je bolje)" labels="Athlon 5350 @ ASUS, Athlon 5350 @ ASRock" values="51,52" colors="blue,red" height="300"]
U grafovima vidimo maksimalnu zabilježenu potrošnju kada su i CPU i GPU opterećeni do svojih maksimuma i u praksi je stvarna potrošnja puno bliža brojci od 40-45W, a uz 1080p playback pada i do 35W. Pri tom maksimalnom opterećenju temperatura APU-a u ZBOX kućištu raste na oko 54°C, a uz srednje opterećenje je oko 35°C. Matičnoj ploči pri tom temperatura varira između 40 i maksimalnih 45°C. Maleni se ventilator tada vrti na oko 2200 okretaja u minuti i proizvodi buku od jedva 38 dB što prihvatljivo za jedan HTPC. U stanju mirovanja potrošnja čitavog sustava je oko 19W, pri čemu je temperatura APU-a 29°C.
Kabini platforma ima velikog smisla kao maleno, jeftino HTPC računalo na kojem će najmlađi članovi obitelji odigrati kakvu nezahtjevnu igru, stariji surfati, posjećivati društvene mreže te naravno gledati multimedijalni sadržaj. Smještena u ovakvo ZBOX kućište, ne zauzima puno prostora, ne zagrijava se pretjerano a razina buke je sasvim na razini jednog dnevnog boravka, u kojem sistem neće biti bučan niti noću. Jasno je kako od CPU i GPU performansi ne treba očekivati čuda, no Athlon 5350 će sasvim ugodno poslužiti i kao uredski stroj i kao multimedijalni.
Cijena ovakvog računala u cjelini nam nije poznata no po komponentama to izgleda otprilike ovako - Asus AM1I-A (cca. 270 kuna), Athlon 5350 (420 kuna), SSD 128GB (oko 500 kn ili 2.5" HDD 500GB oko 370 kuna), 4GB DDR3 1886MHz (oko 300 kn). Ono što je relativno najveći problem za nabavku na našem tržištu je ovakvo maleno kućište koje mora biti povoljno i u rangu cijene od 500 kuna kako bi konačna cijena bila ispod 2000 kuna pri čemu je nabavka Kabini mašine isplativa. Testirani stroj nećemo posebno ocjenjivati upravo zbog podatka koji nam nedostaje, a to je cijena kućišta, koji je ipak najbitniji dio u cijeloj priči. Ukoliko se potrudimo možemo pronaći mITX kućišta koja koštaju oko 350 - 400 kuna i koja primaju ATX napajanja visine do 150 mm, no ovakvih malenih kao što je Zotacovo kućište s eksternim napajanjem se teško nalazi.