antec_ax90_1

Iz Anteca nam stiže njihovo novo AX90 kućište koje spada u mid tower segment, a diči se mogućnošću ugradnje čak 11 ventilatora. Kućište je to dakle koje je orijentirano prema visokom protoku zraka što je omogućeno mrežastom prednjom stranom. Opremljeno je i s filtrima za prašinu, a unutrašnjost je dovoljna i za najveće komponente.

antec_ax90_2

Kućište dolazi u standardnoj smeđoj kartonskoj kutiji unutar koje je smješteno u najlonsku vrećicu i stiropor. Bočna staklena stranica je s dvije strane zaštićena nalijepljenim najlonom što je standardna praksa kod ovakvih kućišta. Unutar kućišta se u malenoj kutijici nalazi sva oprema koja je potrebna za instalaciju kao i upute.

antec_ax90_3

AX90 je novi model u Antecovoj ponudi kućišta, predstavljen u veljači ove godine. Antec je kao što znamo kalifornijska tvrtka i s ponosom to ističu na svakoj kutiji s natpisom – Designed in California. AX90 je “budget friendly” gaming kućište orijentirano prema visokom protoku zraka i hlađenju komponenata. Napisali smo već kako je u njega moguće ugraditi čak 11 ventilatora, a četiri dolaze tvornički – tri na usisu i jedan na ispuhu. Prednja je maska plastična, a dijamantnog je uzorka s velikim prorezima za usis zraka pa protok ne bi smio biti problem. Ostatak dizajna je poprilično konzervativan, s malo zatamnjenom stranicom od kaljenog stakla koja se proteže čitavom visinom kućišta.

antec_ax90_4

Desna bočna stranica (gledano sprijeda), je metalna s mrežicom na početku koja na kojoj se s unutarnje strane nalazi magnetni metalni filtar za prašinu. Obje bočne stranice su pričvršćene thumb vijcima, odnosno vijcima koje je moguće pričvrstiti palcem i kažiprstom. Stražnja je strana klasična. Na dnu je prorez za napajanje, iznad kojeg je sedam proreza za dodatne kartice, a iznad je prorez za stražnje I/O portove matične ploče, te nosač za ispušni ventilator. Ono po čemu se vidi da je ovo “budget” kućište su limovi za dodatne kartice koje je potrebno strgati, a ne da imaju vijke kao na malo skupljim modelima. Kućište je napravljeno od nešto tanjih čeličnih limova, dimenzija je 473 x 210 x 486 milimetara (D x Š x V), i mase je 6,77 kilograma.

antec_ax90_5 antec_ax90_6

Na gornjoj se strani nalazi “prednji” panel o kojem ćemo detaljnije ispod slike niže, a zapravo cijelu stranicu ispunjava metalni magnetni filtar ispod kojeg je mrežica i nosač za 360-milimetarske AIO hladnjake, te tri 120-milimetarska ili dva 140-milimetarska ventilatora. Na donjoj se strani nalaze četiri plastične nožice s gumiranim kontaktnim površinama, te još jedan filtar za prašinu koji je umetnut u metalne nosiće. On jasno služi za filtraciju zraka kojeg uvlači ventilator napajanja.

antec_ax90_7

Prednji je panel smješten uz desni rub gornje stranice, a od nižeg prema višem tu je tipka za uključivanje, dvije LED-ice (Power i HDD), tipka za resetiranje, combo audio jack, dva USB 2.0 Type A porta, jedan USB 3.0 Type A port i na kraju je tipka za promjenu LED efekata ventilatora. Voljeli bi ovdje vidjeti i Type C USB port no očito Antec to ne stavlja u ovu cjenovnu kategoriju.

antec_ax90_8

Prednja stranica je plastična, skida se povlačenjem s donje strane prema van, a s unutarnje se strane nalazi metalni filtar za prašinu. Sve je filtre na ovom kućištu lako skinuti i lako očistiti, pa je to svakako plus. Iza prednje se stranice nalaze tvornički montirani 120-milimetarski ventilatori (tri komada) koji imaju bijele rotore i ARGB LED osvjetljenje. Osim toga na ovo mjesto možemo montirati i dva 140-milimetarska ventilatora, ili pak jedan 360-milimetarski radijator s pripadajućim mu ventilatorima.

antec_ax90_9 antec_ax90_10

Unutrašnjost je podijeljena u jedan prednji i dva stražnja dijela. Sprijeda gore se ugrađuju matična ploča i komponente, straga dolje napajanje i diskovi, a gore je prostor za aranžiranje kabela i za instalaciju dva 2,5-inčna diska. S obzirom na dimenzije, unutrašnjost je vrlo prostrana i bez problema stanu i najveće komponente. Kao što smo napisali, lim i pregrade su mrvicu tanje nego kod premium kućišta, no sve je zapravo vrlo kvalitetno izvedeno. Završna obrada je dobra, nema oštrih rubova, a i kvaliteta bojanja je dobra. Sa stražnje se strane nalazi i mnoštvo kabela – što od prednjeg panela, što od četiri ventilatora koji svaki ima po dva kabela. To stvara popriličnu šumu kabela koje je potrebno dobro aranžirati.