antec_gx1200_1

Antec je prvi puta GX1200 kućište pokazao na CeBitu ove godine. Riječ je o mid-tower modelu koji ulazi u žestoku tržišnu bitku ovog još uvijek najprodavanijeg segmenta desktop kućišta. Proizvođača je puno, baš kao i različitih modela i kupcu se teško odlučiti za pojedini model, a jednako mu se teško i nametnuti od strane proizvođača. Stoga su se u zadnjih par godina proizvođači potrudili pomalo inovirati i donijeti neke nove značajke u ovaj segment, ali i u ostatak ponude kućišta općenito. Pažnja se okrenula sitnim detaljima kao što su pronalaženje novih praktičnih mjesta za diskove, zatim odvajanje diskova i napajanja u zasednu komoru kako bi se osiguralo odvojeno hlađenje i otvorilo mjesta za dugačke grafičke kartice ili pak masivne radijatore vodenih hlađenja. Jedan od trendova koji je pristuan baš kao i kod matičnih ploča i grafičkih kartica je i LED osvjetljenje. Antec se sa GX1200 kućištem pokušava nametnuti kupcu upravo spomenutim spomenutim značajkama, uz naravno svoje ime koje je prepoznati brand u svijetu. Hvale se kao i uvijek i svojim kalifornijskim dizajnerskim timom.

antec_gx1200_2

Kućište dolazi u klasičnoj smeđoj kartonskoj kutiji, s grafikom i tehničkim detaljima. Kućište je unutar kutije zaštićeno i u debelom stiroporu, te u najlonu. Uz GX1200, Antec daje i relativno bogati i odlično označeni bundle koji se sastoji od plastičnih crnih vezica, svih tipova vijaka kojih ima u dovoljnoj količini i koji su lijepo razdvojeni i označeni, te rezervnih odstojnika za matičnu ploču (devet ih je već postavljeno u kućištu za ATX ploču). Tu je i knjižica sa slikovnim i tekstualnim uputstvima za instalaciju i korištenje.

antec_gx1200_3 antec_gx1200_4

Popularnost potpuno crnih kućišta ne jenjava pa je i GX1200 u potpunosti takvo – i izvana i iznutra. S obzirom na boju, svi se dizajnerski zahvati lako izgube, no bližim pregledavanjem ipak vidimo kako su se i oni potrudili. Kućištem dominiraju agresivnije linije počevši od prednje maske koja ima izvučene i zakošene rubove, s uvučenom metalnom mrežicom koja se nadovezuje na vrhu na prednji panel i mrežicu koja se proteže gornjim dijelom. Na dnu je plastična prednja maska najviše izvučena s velikim i sjajnim Antec logoom, ispod kojega se kao što ćemo kasnije vidjeti nalazi LED osvjetljenje. Bokove na vrhu karakteriziraju škrge za zrak baš kao na nekom sportskom automobilu, a dojam je upotpunjen s nožicama kućišta koja se podižu prema unutarnjem rubu. Prozor na bočnoj stranici pridonosi čitavom dizajnu, ali zbog toga što je skraćen na dnu (zbog donje zatvorene komore), sve skupa ne djeluje elegantno.

antec_gx1200_5

I ovdje vidimo karakterističan dizajn s izdignutim rubovima i mrežicom koja se nastavlja iza prednjeg panela. Ovakvo pozicioniranje prednjeg panela je odlično za one koji će kućište držati ispod stola, no i ako će stajati na stolu nije pretjerano teško dosegnuti ga. Panel karakterizira velika središnja tipka za paljenje s A logoom. Lijevo od nje su audio ulazi/izlazi te tipka za promjenu integriranog osvjetljenja (7 različitih boja i 4 efekta). Desno od centralne tipke su pak dva USB 3.0 utora.

antec_gx1200_6

Materijali korišteni za izradu GX1200 su čelik i plastika zadovoljavajuće kvalitete i dobre završne obrade. Dimenzije kućišta su 520.7 x 203.2 x 520.7 mm. Stražnja strana otkriva kako je kućište orijentirano, tj. da mu je smještaj napajanja na dnu iznad kojega su sedam slotova za proširenja (maskice su pričvršćenje vijcima), a u nastavku je otvor za zaštitu za stražnji panel matične ploče te rešetka i nosač za 120 mm ventilator koji nije uključen. Obje bočne stranice su pričvršćene thumb vijcima.

antec_gx1200_7 antec_gx1200_8

Još jednom pogled na bočne škrge za “disanje”, te na uvučeni do na gornjoj stranici koji može poslužiti i kada prenosimo računalo. Na dnu vidimo filter za prašinu za napajanje kojeg je moguće lako ukloniti radi čišćenja, rupe za montažu jednog SSD-a, plastične nožice s gumenim papučicama te skroz desno prozirni plastični dio ispod kojeg su LED-ice.

antec_gx1200_9

Prednja maska se može skinuti, drže ju samo plastične kopče a na njoj onda vidimo kako je filtrirana i kako se lako može očistiti i bez skidanja koje bi bilo malo kompliciranije. Ovdje ujedno vidimo i žice koje vode struju do osvjetljenja. S GX1200 dolaze dva 120 mm ventilatora sa sjajnim rotorima, a ispod njih je mjesto za još jedan čiju ugradnju svakako preporučujemo radi hlađenja donje komore s diskovima i napajanjem.

antec_gx1200_10

Otvaranjem bočne stranice dobivamo pogled na cijelu unutrašnjost. Kućište prima mITX, mATX i ATX ploče, s tim da su odstojnici za ATX ploče instalirani već u tvornici. Sve je kao što vidimo dovoljno prostrano, pa i podatak kako kućište prima grafičke kartice dužine do 410 mm ne treba čuditi. Uz to, i rashladne su mogućnosti zavidne, osim tri prednja 120 mm ventilatora u GX1200 stanu još tri – dva na vrh i jedan na stražnju stranu. Ukoliko želimo ugraditi radijatore vodenih hlađenja možemo i to stražnji dimenzija 120 x 155 x 45 mm, gornji dimenzija 240 x 120 x 30 i prednji dimenzija 30 x 130 x 40 mm. Na ovaj je način moguće učinkovito hladiti i najmoćnije komponente.

antec_gx1200_11 antec_gx1200_12

GX1200 je dobro pripremljeno i za menadžment kabela, s tri rupe smještene desno od matične ploče, jednim prorezom na donjoj komori za najveće ploče, te jednim izrezom na nosaču za ploču za matične ploče manjih dimenzija. U otvore nisu postavljeni gumeni okviri kao kod nekih konkurentskih proizvoda, no to nije od presudne važnosti. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi, a već i tvornički dolaze dobro organizirani. Ono što nismo spomenuli kod opisa prednjeg panela je da kućište nema Reset tipku ni signalnu LED-icu za tvrdi disk. Isto tako, kome je bitno, nema mjesta za 5.25″ uređaje što je jasno vidljivo i na prednjoj stranici. Donja komora je na mjestu gdje dolaze diskovi perforirana kako bi se omogućio lakši protok zraka. Uz to, na vrh komore je moguće instalirati i 120 mm ventilator za hlađenje diskova.