antec_gx1200_13

Kao što s ove slike vidimo, SSD-e je moguće ugraditi i u glavnu komoru kućišta ako nam tako više odgovara zbog organizacije kabela ili eventualno efikasnijeg hlađenja. Svaki od ventilatora ima svoj prekidač za mijenjanje osvjetljenja, pa se osim s glavnom tipkom kada je svo osvjetljenje usklađeno, uz pomoć ovih tipki može individualizirati osvjetljenje za svaki pojedini ventilator, tj. izabrati jednu od sedam mogućih boja LED-ica.

antec_gx1200_14

Stražnja stranica otkriva donju komoru za 3.5″/2.5″ diskove i PSU, te dva mjesta za SSD-e s lijeve strane i jedno mjesto s desne. Otvor za instalaciju CPU hladnjaka je vrlo velik i problema s instalacijom i najvećih nosača hladnjaka ne bi smjelo biti. Na ovoj strani imamo i mnoštvo kukica za menadžment kabela, tj. plastične vezice i uredno slaganje ne bi smjelo biti problem, a prostora između poklopca i stranice ima 20 mm. Na vrhu, iznad matične ploče su i dva dovoljno velika proreza za kabele.

antec_gx1200_15 antec_gx1200_16

Ventilatori su povezani na Magic Box, tj. kontroler za osvjetljenje i brzinu okretaja koji se nalazi na stražnjoj stranici kućišta (u lijevom gornjem kutu). Magic box prima ukupno šest ventilatora (4-pinski konektori) koje kontrolira u tri brzine okretaja – 7, 9 i 12 V. Ima i konektor za LED traku i tipku za kontrolu osvjetljenja, tj. izbor jedne od sedam boja osvijetljenosti.

antec_gx1200_17

Kao što smo u uvodnom tekstu spomenuli, Antec nam je uz GX1200 poslao i EDGE 750 W napajanje i H600 Pro sistem zatvorenog vodenog hlađenja. Oba uređaja če dobiti svoju vlastitu recenziju, H600 pro uskoro, a PSU ide u Rijeku, u ITElektroniku na mjerenja. Logično je stoga bilo da u GX1200 složimo jedno gamersko računalo čiji će CPU hladiti H600 Pro, a pogoniti ga EDGE PSU. Ostatak komponenti koje smo odabrali čine atraktivna Gigabyteova Z170X-Gaming G1 ploča, Core i7-6700K procesor, G.Skillov Trident Z F4-3200C15D-16GTZKY kit, XFX-oa RX470 4GB i OCZ-ov Trion SSD.

antec_gx1200_18

Slaganje komponenata u računalo je vrlo jednostavno i ne zahtijeva neke posebne vještine. Kvaliteta materijala i završne obrade je vrlo visoka pa nema ni straha od porezotina i sličnih problema. Aranžiranje kabela je vrlo jednostavno. Mi nismo slagali naročito kompleksno računalo, no i kod takvih slučajeva problema ne bi smjelo biti. Rashladne mogućnosti su solidne već i kod tvorničkog setup-a, a kod jačih računala se uvijek može dodati još ventilatora.

antec_gx1200_19

Na urednost stražnje strane nismo pretjerano pazili iz dva razloga – nije potrebno, a i računalo smo ionako nakon testa rastavili. Straga ima dovoljno mjesta za sve kabele, nismo primijetili nikakav nedostatak prostora, a i SSD smo jednostavno smjestili u ladicu sa stražnje strane matične ploče te jednim SATA kabelom povezali i njega i Magic Box i prednji panel. Mjesta za napajanje i kabele je bilo sasvim dovoljno.

antec_gx1200_20

Svakako pohvaljujemo mogućnost kontrole broja okretaja ventilatora pri čemu su tvornički vrlo tihi pri 7 i 9 V, te tek malo čujniji pri 12 V, a stvaraju sasvim solidnu zračnu struju preko komponenata i prema ispušnom koje je tjerao zrak kroz radijator H600 Pro Kuhlera. Atraktivno plavo osvjetljenje na vodenom bloku i ventilatoru H600 hladnjaka, smo ukomponirali s plavim osvjetljenjem usisnih ventilatora kojima je moguće odabrati sedam boja.

antec_gx1200_24 antec_gx1200_25 antec_gx1200_26

Hlađenje svih komponenata je bilo vrlo efikasno, ventilatore smo na testu držali na 12 V, a najbučniji je bio ventilator vodenog hlađenja. Izmjerena buka na oko 20 cm od računala je bila visokih 52 dB. Kada se ventilator utiša, temperatura CPU-a nešto poraste, no buka padne na sasvim prihvatljivih 44 dB.

Svjetlosne efekte mijenjamo tipkom na vrhu kućišta, a istu funkciju ima i ona na Magic Box-u. Osim izbora sedam boja tu su i tri efekta – pulsiranje/disanje, treperenje i “nestajanje/slabljenje”. Svjetlosne je efekte moguće i u potpunosti ugasiti, baš kao i rad ventilatora. Nije nam se svidjelo što brzinu ventilatora možemo podešavati samo na Magic Box-u, a ne i na prednjem panelu.

antec_gx1200_21 antec_gx1200_22

antec_gx1200_23

GX1200 je kvalitetno mid-tower kućište koje lako može parirati i najboljima u klasi. Ima neka zanimljiva i praktična rješenja koja su danas postala standard i time je u skladu s vremenom. Prima i najjače komponente, efikasno ih hladi, a nekih većih nedostataka nema. Možda bi voljeli vidjeti i pokoje mjesto za veće 140 mm ventilatore, ili da je kvaliteta ovih 120 mm na višoj razini, no i ovako je to sve vrlo dobro, pogotovo kad uzmemo u obzir cijenu. Za ovo se najjače kućište iz Antecove GX serije u hrvatskom webshopovima traži od 580 kn na više, što je fer iznos u zamjenu za sve što nudi.