Antec GX1200 Lights Magician recenzija
Datum objave 29.11.2016 - Krešimir Matanović
Antec GX1200 Lights Magician - prvi dio
Antec je prvi puta GX1200 kućište pokazao na CeBitu ove godine. Riječ je o mid-tower modelu koji ulazi u žestoku tržišnu bitku ovog još uvijek najprodavanijeg segmenta desktop kućišta. Proizvođača je puno, baš kao i različitih modela i kupcu se teško odlučiti za pojedini model, a jednako mu se teško i nametnuti od strane proizvođača. Stoga su se u zadnjih par godina proizvođači potrudili pomalo inovirati i donijeti neke nove značajke u ovaj segment, ali i u ostatak ponude kućišta općenito. Pažnja se okrenula sitnim detaljima kao što su pronalaženje novih praktičnih mjesta za diskove, zatim odvajanje diskova i napajanja u zasednu komoru kako bi se osiguralo odvojeno hlađenje i otvorilo mjesta za dugačke grafičke kartice ili pak masivne radijatore vodenih hlađenja. Jedan od trendova koji je pristuan baš kao i kod matičnih ploča i grafičkih kartica je i LED osvjetljenje. Antec se sa GX1200 kućištem pokušava nametnuti kupcu upravo spomenutim spomenutim značajkama, uz naravno svoje ime koje je prepoznati brand u svijetu. Hvale se kao i uvijek i svojim kalifornijskim dizajnerskim timom.
Kućište dolazi u klasičnoj smeđoj kartonskoj kutiji, s grafikom i tehničkim detaljima. Kućište je unutar kutije zaštićeno i u debelom stiroporu, te u najlonu. Uz GX1200, Antec daje i relativno bogati i odlično označeni bundle koji se sastoji od plastičnih crnih vezica, svih tipova vijaka kojih ima u dovoljnoj količini i koji su lijepo razdvojeni i označeni, te rezervnih odstojnika za matičnu ploču (devet ih je već postavljeno u kućištu za ATX ploču). Tu je i knjižica sa slikovnim i tekstualnim uputstvima za instalaciju i korištenje.
Popularnost potpuno crnih kućišta ne jenjava pa je i GX1200 u potpunosti takvo - i izvana i iznutra. S obzirom na boju, svi se dizajnerski zahvati lako izgube, no bližim pregledavanjem ipak vidimo kako su se i oni potrudili. Kućištem dominiraju agresivnije linije počevši od prednje maske koja ima izvučene i zakošene rubove, s uvučenom metalnom mrežicom koja se nadovezuje na vrhu na prednji panel i mrežicu koja se proteže gornjim dijelom. Na dnu je plastična prednja maska najviše izvučena s velikim i sjajnim Antec logoom, ispod kojega se kao što ćemo kasnije vidjeti nalazi LED osvjetljenje. Bokove na vrhu karakteriziraju škrge za zrak baš kao na nekom sportskom automobilu, a dojam je upotpunjen s nožicama kućišta koja se podižu prema unutarnjem rubu. Prozor na bočnoj stranici pridonosi čitavom dizajnu, ali zbog toga što je skraćen na dnu (zbog donje zatvorene komore), sve skupa ne djeluje elegantno.
I ovdje vidimo karakterističan dizajn s izdignutim rubovima i mrežicom koja se nastavlja iza prednjeg panela. Ovakvo pozicioniranje prednjeg panela je odlično za one koji će kućište držati ispod stola, no i ako će stajati na stolu nije pretjerano teško dosegnuti ga. Panel karakterizira velika središnja tipka za paljenje s A logoom. Lijevo od nje su audio ulazi/izlazi te tipka za promjenu integriranog osvjetljenja (7 različitih boja i 4 efekta). Desno od centralne tipke su pak dva USB 3.0 utora.
Materijali korišteni za izradu GX1200 su čelik i plastika zadovoljavajuće kvalitete i dobre završne obrade. Dimenzije kućišta su 520.7 x 203.2 x 520.7 mm. Stražnja strana otkriva kako je kućište orijentirano, tj. da mu je smještaj napajanja na dnu iznad kojega su sedam slotova za proširenja (maskice su pričvršćenje vijcima), a u nastavku je otvor za zaštitu za stražnji panel matične ploče te rešetka i nosač za 120 mm ventilator koji nije uključen. Obje bočne stranice su pričvršćene thumb vijcima.
Još jednom pogled na bočne škrge za "disanje", te na uvučeni do na gornjoj stranici koji može poslužiti i kada prenosimo računalo. Na dnu vidimo filter za prašinu za napajanje kojeg je moguće lako ukloniti radi čišćenja, rupe za montažu jednog SSD-a, plastične nožice s gumenim papučicama te skroz desno prozirni plastični dio ispod kojeg su LED-ice.
Prednja maska se može skinuti, drže ju samo plastične kopče a na njoj onda vidimo kako je filtrirana i kako se lako može očistiti i bez skidanja koje bi bilo malo kompliciranije. Ovdje ujedno vidimo i žice koje vode struju do osvjetljenja. S GX1200 dolaze dva 120 mm ventilatora sa sjajnim rotorima, a ispod njih je mjesto za još jedan čiju ugradnju svakako preporučujemo radi hlađenja donje komore s diskovima i napajanjem.
Otvaranjem bočne stranice dobivamo pogled na cijelu unutrašnjost. Kućište prima mITX, mATX i ATX ploče, s tim da su odstojnici za ATX ploče instalirani već u tvornici. Sve je kao što vidimo dovoljno prostrano, pa i podatak kako kućište prima grafičke kartice dužine do 410 mm ne treba čuditi. Uz to, i rashladne su mogućnosti zavidne, osim tri prednja 120 mm ventilatora u GX1200 stanu još tri - dva na vrh i jedan na stražnju stranu. Ukoliko želimo ugraditi radijatore vodenih hlađenja možemo i to stražnji dimenzija 120 x 155 x 45 mm, gornji dimenzija 240 x 120 x 30 i prednji dimenzija 30 x 130 x 40 mm. Na ovaj je način moguće učinkovito hladiti i najmoćnije komponente.
GX1200 je dobro pripremljeno i za menadžment kabela, s tri rupe smještene desno od matične ploče, jednim prorezom na donjoj komori za najveće ploče, te jednim izrezom na nosaču za ploču za matične ploče manjih dimenzija. U otvore nisu postavljeni gumeni okviri kao kod nekih konkurentskih proizvoda, no to nije od presudne važnosti. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi, a već i tvornički dolaze dobro organizirani. Ono što nismo spomenuli kod opisa prednjeg panela je da kućište nema Reset tipku ni signalnu LED-icu za tvrdi disk. Isto tako, kome je bitno, nema mjesta za 5.25" uređaje što je jasno vidljivo i na prednjoj stranici. Donja komora je na mjestu gdje dolaze diskovi perforirana kako bi se omogućio lakši protok zraka. Uz to, na vrh komore je moguće instalirati i 120 mm ventilator za hlađenje diskova.
Antec GX1200 Lights Magician - drugi dio
Kao što s ove slike vidimo, SSD-e je moguće ugraditi i u glavnu komoru kućišta ako nam tako više odgovara zbog organizacije kabela ili eventualno efikasnijeg hlađenja. Svaki od ventilatora ima svoj prekidač za mijenjanje osvjetljenja, pa se osim s glavnom tipkom kada je svo osvjetljenje usklađeno, uz pomoć ovih tipki može individualizirati osvjetljenje za svaki pojedini ventilator, tj. izabrati jednu od sedam mogućih boja LED-ica.
Stražnja stranica otkriva donju komoru za 3.5"/2.5" diskove i PSU, te dva mjesta za SSD-e s lijeve strane i jedno mjesto s desne. Otvor za instalaciju CPU hladnjaka je vrlo velik i problema s instalacijom i najvećih nosača hladnjaka ne bi smjelo biti. Na ovoj strani imamo i mnoštvo kukica za menadžment kabela, tj. plastične vezice i uredno slaganje ne bi smjelo biti problem, a prostora između poklopca i stranice ima 20 mm. Na vrhu, iznad matične ploče su i dva dovoljno velika proreza za kabele.
Ventilatori su povezani na Magic Box, tj. kontroler za osvjetljenje i brzinu okretaja koji se nalazi na stražnjoj stranici kućišta (u lijevom gornjem kutu). Magic box prima ukupno šest ventilatora (4-pinski konektori) koje kontrolira u tri brzine okretaja - 7, 9 i 12 V. Ima i konektor za LED traku i tipku za kontrolu osvjetljenja, tj. izbor jedne od sedam boja osvijetljenosti.
Kao što smo u uvodnom tekstu spomenuli, Antec nam je uz GX1200 poslao i EDGE 750 W napajanje i H600 Pro sistem zatvorenog vodenog hlađenja. Oba uređaja če dobiti svoju vlastitu recenziju, H600 pro uskoro, a PSU ide u Rijeku, u ITElektroniku na mjerenja. Logično je stoga bilo da u GX1200 složimo jedno gamersko računalo čiji će CPU hladiti H600 Pro, a pogoniti ga EDGE PSU. Ostatak komponenti koje smo odabrali čine atraktivna Gigabyteova Z170X-Gaming G1 ploča, Core i7-6700K procesor, G.Skillov Trident Z F4-3200C15D-16GTZKY kit, XFX-oa RX470 4GB i OCZ-ov Trion SSD.
Slaganje komponenata u računalo je vrlo jednostavno i ne zahtijeva neke posebne vještine. Kvaliteta materijala i završne obrade je vrlo visoka pa nema ni straha od porezotina i sličnih problema. Aranžiranje kabela je vrlo jednostavno. Mi nismo slagali naročito kompleksno računalo, no i kod takvih slučajeva problema ne bi smjelo biti. Rashladne mogućnosti su solidne već i kod tvorničkog setup-a, a kod jačih računala se uvijek može dodati još ventilatora.
Na urednost stražnje strane nismo pretjerano pazili iz dva razloga - nije potrebno, a i računalo smo ionako nakon testa rastavili. Straga ima dovoljno mjesta za sve kabele, nismo primijetili nikakav nedostatak prostora, a i SSD smo jednostavno smjestili u ladicu sa stražnje strane matične ploče te jednim SATA kabelom povezali i njega i Magic Box i prednji panel. Mjesta za napajanje i kabele je bilo sasvim dovoljno.
Svakako pohvaljujemo mogućnost kontrole broja okretaja ventilatora pri čemu su tvornički vrlo tihi pri 7 i 9 V, te tek malo čujniji pri 12 V, a stvaraju sasvim solidnu zračnu struju preko komponenata i prema ispušnom koje je tjerao zrak kroz radijator H600 Pro Kuhlera. Atraktivno plavo osvjetljenje na vodenom bloku i ventilatoru H600 hladnjaka, smo ukomponirali s plavim osvjetljenjem usisnih ventilatora kojima je moguće odabrati sedam boja.
Hlađenje svih komponenata je bilo vrlo efikasno, ventilatore smo na testu držali na 12 V, a najbučniji je bio ventilator vodenog hlađenja. Izmjerena buka na oko 20 cm od računala je bila visokih 52 dB. Kada se ventilator utiša, temperatura CPU-a nešto poraste, no buka padne na sasvim prihvatljivih 44 dB.
Svjetlosne efekte mijenjamo tipkom na vrhu kućišta, a istu funkciju ima i ona na Magic Box-u. Osim izbora sedam boja tu su i tri efekta - pulsiranje/disanje, treperenje i "nestajanje/slabljenje". Svjetlosne je efekte moguće i u potpunosti ugasiti, baš kao i rad ventilatora. Nije nam se svidjelo što brzinu ventilatora možemo podešavati samo na Magic Box-u, a ne i na prednjem panelu.
GX1200 je kvalitetno mid-tower kućište koje lako može parirati i najboljima u klasi. Ima neka zanimljiva i praktična rješenja koja su danas postala standard i time je u skladu s vremenom. Prima i najjače komponente, efikasno ih hladi, a nekih većih nedostataka nema. Možda bi voljeli vidjeti i pokoje mjesto za veće 140 mm ventilatore, ili da je kvaliteta ovih 120 mm na višoj razini, no i ovako je to sve vrlo dobro, pogotovo kad uzmemo u obzir cijenu. Za ovo se najjače kućište iz Antecove GX serije u hrvatskom webshopovima traži od 580 kn na više, što je fer iznos u zamjenu za sve što nudi.