Antec NeoPower 480
Datum objave 17.02.2005 - Ozren Žagmešter
Opis
Eto još jednog "Prvog pogleda" - ovaj put radi se o Antec NeoPower 480W napajanju. Antec je svima poznat proizvođač čija TruePower linija napajanja postigla je veliku uspjeh, pogotovo među entuzijastima i overclockerima. Antec se zato odlučio napraviti korak dalje te je predstavio NeoPower 480W napajanje kojeg krase dobre performanse te inovativan dizajn.
Antec NeoPower 480W
Antec NeoPower napajanje podržava ATX12V 2.0 standard i samim tim podržava najnovije ploče i procesore. Uz to novi standard donosi uštedu do 25% u potrošnji električne energije. Istina je da entuzijasti ne polažu puno u štednju, no za manje tvrtke taj podatak nije zanemariv (veće tvrtke će tako i tako kupovati brand name računala pa im je svejedno). Ipak, glavni feature NeoPower 480 napajanje je Advanced Cable Management System. Ovaj feature omogućava da na napajanje spojite onoliko konektora koliko vam treba i na taj način se spasite od viška bespotrebnih kablova u kućištu koji često pogoršavaju protok zraka. Jedini kabel koji je uvijek prisutan je naravno onaj bez kojeg se ne može - onaj na kojem se nalaze glavni ATX konektori (24-pinski i 4-pinski 12V). Ostali kablovi se modularno spajaju po potrebi, a uz samo napajanje dobijate:
- 2 kabla sa po tri Molex konektora, dužine 77cm
- 1 kabel sa tri Molex konektora, dužine 47cm
- 1 kabel sa SATA konektorima, dužine 77cm
- 1 kabel samo za ventilatore, dužine 40cm
- 1 kabel sa dva Molex i jednim floppy konektorom, dužine 14cm
- konverter sa 24 na 20-pinova
- 2 kabela za PCI Express grafičke kartice, dužine 60cm
- dodatne SATA i Molex konektore.
Cijeli bundle
Dodatni konektori za SATA diskove te PCIe kablovina
Dodatni SATA i Molex konektori služe da bi "podebljali" broj konektora na određenim kablovima ukoliko imate jako puno perifernih jedinica. Cijeli sistem je jako dobar i vrlo spretan iako će se mnogima desiti da će na kraju ipak iskoristiti sve kabele - tako je to kada imate SLI ploču, brdo ventilatora, front panele, itd. Napajanje na sebi inače ima jedan ventilator od 12cm i prilično je tiho. S druge strane, NeoPower 480 se definitivno dosta grije unatoč tome što je protok zraka kroz samo napajanje dobro riješeno. Od ostalih stvari tu su još Active PFC, dva +12V raila, zaštita od prevelikog napona, pozlaćeni kontakti te trogodišnja garancija.
Specifikacije
Što se tiče snage samog napajanja, ona je više nego zadovoljavajuća - 18+15A @ 12V, 38A @ 5V i 30A @ 3.3V. Mi smo napajanje spojili u sistem koji se sastoji od nForce3 Ultra ploče, Athlon 64 3800+ procesora, 2x 512MB memorije, 6800GT VGA kartice, 2 dodatne PCI kartice, floppya, front panela, DVD-ROM-a, pržilice, dva serverska diska, 6 ventilatora te 2 neonke i sve je radilo kako treba. Jedini problem imali smo sa MSI K8N Neo2 pločom koja sa ovim napajanjem nije htjela "paliti" kako treba, no problem je do ploče, ne do napajanja.
Sve skupa nam se čini da je Antec napravio dobar posao iako ne možemo ništa reći sa 100% sigurnošću jer još nismo uspjeli opremiti lab sa svim što je potrebno za prave testove napajanja - ali radimo na tome. Antec NeoPower 480 inače nikako nije jeftin, no kvaliteta košta. Na test je inače ovo napajanje stiglo iz Laba 2000.