Antec ONE – brzi test
Datum objave 16.08.2013 - Krešimir Matanović
Antec ONE
ONE svakako prati smjernice svog Kalifornijskog dizajna kojeg Antec koristi duže vrijeme i po kojem je poznat. Te se smjernice već mogu vidjeti i sa slike na klasičnom smeđem pakiranju. Da je riječ o ulaznom modelu vidljivo je i po pakiranju, gdje je najlon u kojem se kućište nalazi malo tanji, a stiropor koji ga štiti malo lakši. No, i dalje je sve vrlo dobro posloženo i zaštita kućišta je adekvatna.
Ovdje je riječ o klasičnom ATX Midi Tower kućištu, koje s prednje strane ima dva bočna "stupa" između kojih se smjestila metalna mreža "nasjeckana" u segmente za 5.25" uređaje. Da je riječ o prozračnom kućištu vidljivo je pogledom kroz tu metalnu mrežu pri čemu možete vidjeti dio unutrašnjosti ali i stražnji zid kućišta. Kada smo kod stražnjeg zida, on je klasičnog layouta kakav smo već vidjeli puno puta. To znači kako je prostor za napajanje smješten na samom dnu. Iznad njega su smješteni horizontalni utori za dodatne kartice, i to njih sedam. Samo prvi utor je pokriven pločicom koja je pričvršćena vijkom dok je ostale potrebno istrgnuti što je karakteristika ovakvih jeftinijih kućišta. Desno od njih su se smjestile rupe za cijevi vodenog hlađenja, sa gumenim ovojnicama, te rešetka za provjetravanje. U gornjoj trećini kućišta nalazi se pločica za stražnji I/O panel koju je potrebno otrgnuti jer su današnje ploče drugačijeg dizajna (pločica još ima LPT i slične proreze!), a desno se nalazi rešetka iza koje je ispušni 12 cm ventilator. Bočne su stranice pričvršćene svaka sa dva thumb vijka (plastična ovojnica oko metalnog vijka).
U samom vrhu prednje stranice u plastičnoj masci nalaze se i tipke za paljenje i reset, između kojih su se smjestila dva USB 3.0 utora i dva Audio konektora. USB 3.0 konektori se na ploču povezuju s klasičnim USB3.0 headerom, kabel je dovoljno dug, a uz USB3.0 ima i USB2.0 konektor za ploču. Vidjeti ovakvo rješenje u "jeftinijem" kućištu je vrlo pohvalno.
ONE je tipično mid-tower kućište dimenzija 463 x 241 x 530 mm (visina x širina x dubina) i neto mase 4.9 kg (bruto je 5.6 kg). Bočne stranice nisu jednostavne i ravne kao kod sličnih modela, već su izbočene što povećava njihovu čvrstoću i ukupnu čvrstoću kućišta. Na lijevoj se nalazi rešetka za montažu usisnog ventilatora dimenzija 120 mm. Kada smo kod hlađenja, treba napomenuti kako ONE dolazi s ukupno pet mjesta za 120 mm ventilatore. Osim bočnog i stražnjeg kojeg smo već vidjeli, tu su i gornji, prednji i donji na kojeg je moguće montirati i 140 mm ventilator.
Na gornjoj se stranici nalazi rešetka i već spomenuto mjesto za 120 mm ventilator, a Antec je upravo tu smjestio drugi 120 mm ventilator kojeg daju uz ONE. Na dnu se nalazi 120/140 mm mjesto i rešetka s filterom za ventilator napajanja. Nožice koje kućište drže odmaknutim od podloge su gumene i dovoljno široke pa je kućište na njima vrlo stabilno.
Skidanjem bočne stranice otvara nam se pogled na relativno prostranu unutrašnjost. Kažemo relativno jer je ipak riječ o mid-tower kućištu, kojem dobar dio prostora zauzima i kavez za diskove i 5.25" uređaje koji je napravljen iz jednog komada i kojeg nije moguće ukloniti. Kućište prima Standard ATX, microATX i Mini-ITX ploče, a izrez za stražnji dio ploče gdje se nalazi nosač za hladnjak je kao što vidimo dovoljno velik. Ovo kućište nema ništa što bi olakšalo menadžment kabela, no to je i očekivano s obzirom na klasu. Ipak, kvaliteta materijala i završne obrade, uz čvrstoću je definitivno iznad klase u kojoj se nalazi.
Kućište je dovoljno veliko da ugosti CPU hladnjak visine do 155 mm, a grafičke kartice dužine do 266 mm. Duže grafike neće stati zbog kaveza koji je orijentiran tako da se tvrdi diskovi u pet 3.5" ležišta montiraju sa stražnje strane, a tri 5.25" uređaji ulaze na klasičan način u tool-less mehanizam. Za montažu 3.25" uređaja Antec je pripremio plastične vodilice, a dva 2.5" uređaja je moguće ugraditi na dno kućišta ili iznad 3.5" kaveza. Uz kućište dolaze i dva 120 mm ventilatora koja imaju tro-pinske konektore i vrte se na oko 1000 okretaja u minuti, pri čemu su zadovoljavajuće tihi.
Skidanjem prednje stranice nam se otvara pogled na metalnu konstrukciju prednjeg dijela kućišta, a tu je i mjesto za ugradnju usisnog 120 mm ventilatora. Sustav zaštite od ulaska prašine je nepostojeći, što je i normalno za ovu klasu pa će te čišćenju unutrašnjosti i održavanju komponenata morati češće pridavati pažnju. Žice i kabeli koji izlaze iz prednjeg panela su dovoljno dugi da dosegnu konektore na ploči, ali i dovoljno dugi za kakvo takvo aranžiranje.
Osim kratkih uputa za korištenje, uz kućište dolazi i set opreme za montažu. Tu se nalaze plastične vodilice, vezice, vijci, odstojnici i sve ostalo što vam treba prilikom gradnje računala. Toliko u opisu samoga kućišta, i sada ćemo reći par riječi o montaži komponenata i slaganju funkcionalne cjeline u Antec ONE.
Montaža komponenata je jednostavna i ne traži od kupca posebne akrobacije. Nakon ugradnje povećeg 1200W napajanja, postavili smo devet odstojnika za ploču. Ovdje bi bilo poželjno da je jedan sa povišenim rubom kako bi centrirao ploču, no Antec ga ne isporučuje. Ploča punih ATX dimenzija ulazi u kućište "na knap" između napajanja i gornjeg ventilatora. Jednom kada je na mjestu, hladnjak je jednostavno montirati a mi smo se odlučili za masivni D14. Veliki smo hladnjak ugradili zbog toga da vidimo kakav je dojam popunjenosti kućišta i kakve će biti termalne performanse. Od ostalog smo ugradili relativno malenu HD7730 karticu i 3.5" tvrdi disk. Kabeli nemaju svoja prirodna mjesta, no ipak smo 24-pinski uspjeli provući iza ploče. I ostali se kabeli daju urediti tako da ne smetaju i ne opstruiraju protok zraka. I premda su temperature i ovako ostale u razumnim granicama, kako procesora, tako i ploče i grafike, ipak preporučujemo ugradnju još jednog 120 mm ventilatora na usis. Uz ovakvu konfiguraciju poboljšati će se protok zraka, a jedina je mana pri tom povećano nakupljanje prašine i povećanje buke. Nama se nakon tek nekoliko dana testiranja u kućište zavukla lijepa količina prašine.
Za kraj možemo samo reći kako Antec ima odličnog igrača u klasi 50 € kućišta, koji je kvalitetan, prostran i dobro opremljen. ONE nudi dovoljno prostranu unutrašnjost i vrlo dobre termalne karakteristike zbog pet mjesta za smještaj ventilatora. Filtera za prašinu nema (ako zanemarimo onaj ispod napajanja), pa je i nakupljanje prašine povećano. Unutrašnjost će tako biti češće potrebno čistiti. USB3.0 na front panelu, sa mogućnošću korištenja i USB2.0, tool-less sistemi pričvršćivanja uređaja u kaveze, dovoljan broj mjesta za proširenja i općenito solidna izvedba ONE stavljaju ispred konkurencije. U Hrvatskoj mu nismo našli cijenu, dok se primjerice u Njemačkoj može nabaviti i za ispod 50 €, što je izvrsna cijena za ono što nudi.