Antec P280 – spartanska škola
Datum objave 08.04.2013 - Domagoj Hodak
Opis - drugi dio
Otvaranjem bočne stranice, nailazimo na prostranu, jednostavnu i elegantnu unutrašnjost u kojoj su korišteni brojni trikovi kako bi se povećala cjelokupna funkcionalnost i poboljšao ukupan dojam. Osim već spomenuta tri 120mm ventilatora na stražnjoj odnosno gornjoj stranici, nailazimo na solidan broj gumenih proreza koji olakšavaju skrivanje brojnih kabela unutar modernog računala i na taj način podižu estetski dojam. Iako moramo priznati da su prilikom ugradnje tj. provlačenja isti pokazali sklonost lakog ispadanja iz njihove pozicije zbog nešto manjih dimenzija u odnosu na proreze u čeličnoj površini na koju se montiraju. Osim standardne ATX veličine matičnih ploča, ovo kućište bez problema može udomiti i velike XL-ATX ili E-ATX ploče (te naravno manje mini ATX i micro ATX formate). Na unutarnjoj bočnoj stranici diskovnog kaveza nalaze se dva seta plastičnih kopči čiji je zadatak fiksiranje dva 120mm ventilatora. Na ovaj način se korisniku omogućuje njihova ugradnja bez uporabe odvijača. Ono što bismo voljeli vidjeti su dodatne rupe za motiranje svih usisnih ventilatora pomoću gumenih vijeka, bez potrebe za uporabom ovakvih plastičnih kopči ili metalnih vijaka koji ipak imaju sklonost prenošenja vibracija na ostatak kućišta.
Prilikom baratanja tj. otvaranja bočne stranice, koja je s unutarnje strane obložena polikarbonatnim slojem, primjetili smo u manjoj mjeri, njezinu sklonost uvijanju – nije velika zamjerka, ali bismo voljeli da stranice ipak budu podebljane za koju desetinku milimetra. Spomenuta polikarbonatna izolacija ima ulogu atenuacije buke generirane od strane računalnih komponenti u čiju smo se efikasnost donekle uvjerili, ali moramo navesti da je njena uloga ipak malo prezahtjevna s obzirom na nedostatnu debljinu čeličnih stjenki ostalih stranica Antecovog kućišta. Možda nije naodmet za spomenuti da ne bi bilo loše uvođenje neke vrste “kip” sustava prilikom otvaranja bočne stranice, jer u suprotnom, prilikom njenog otvaranja jedino spretnost korisnika ju sprječava od ispadanja kada se odstrane dva vijka koji ju drže fiksiranomza ostatak kućišta.
Diskovni kavez sastoji se od dvije pozicije za montažu 2.5” diskova (SSD npr.) i šest standardnih 2.5”/3.5” ladica koje na sebi nose po četiri silikonske gumice za znatno ublažavanje vibracija diskova. U njihovu smo se učinkovitost imali prilike uvjeriti prilikom rada sa našim (zloglasno sklonim vibracijama) – WD Black diskom, koji je postao znatno neprimjetniji s obzirom na uobičajene vrste montaže. Jedina stavka koja bi pomogla da ovaj način montiranja bude dodatno pojednostavljen (bez uporabe alata) jest upotreba poznatog clip-on principa fiksiranja diskova koji je već određeni broj drugih proizvođača uveo kao standardnu opremu.Ovaj princip se zasniva na savitljivim plastičnim ladicama koje se lagano rašire te se nakon ubacivanja diska jednostavno uklope bočni pinovi, koji preko silikonskih suspenzora drže 3.5” disk na mjestu.
Iznad kaveza sa diskovima nalaze se tri slobodna 5.25” mjesta za optičke uređaje ili npr. kontrolere ventilatore, a ugradnja se obavlja u potpunosti bez uporabe alata (poput odvijača). Sve što je potrebno je lagano pritisnuti plastičnu polugicu na prikazanoj na slici iznad, te ubaciti 5.25” uređaj s prednje strane – nakon popuštanja pritiska ugrađena komponenta naći će se sigurno montirana na predviđenom mjestu.
U donjem predjelu kućišta nalazi se mjesto za montiranje napajanja koje nažalost ne uključuje montažne suspenzore koji bi onemogućili prenošenje vibracija ili ogrebotine na napajanju korisnika prilikom njegove instalacije. No ono što Antec posjeduje jest vrlo praktičan i pristupačan plastični filter koji se jednostavnim pokretom ruke može odstraniti i očistiti ukoliko se nakupi prevelika količina prašine. Na sredini donje stranice nalazi se i Antecov logo decentno utisnut u čeličnu stjenku, koji djeluje sasvim pristojno i nenametljivo.
Sredina stražnje stranice udomila je čak devet PCI perforiranih utora čije je limiće moguće ukloniti odvijanjem praktičnih crnih vijaka, a manevriranje njima moguće je bez uporabe odvijača. Odmah do spomenutih utora nalaze se dva gumirana otvora za spajanje internog sustava vodenog hlađenja s vanjskim dijelom, poput eksternog spremnika, radijatora ili nekog drugog elementa vodenog sustava koji je korisnik odlučio postaviti izvan samog kućišta.
Na vrhu kućišta nailazimo na već spomenuta tri solidna i relativno tiha 120mm ventilatora (900/1,500 okr/min), ali i do tiskane pločice na koju je proizvođač predvidio spajanje do četiri 3-pinska ventilatora. Ono što je pomalo nespretno izvedeno jest napajanje istih, tj. korisnik je dužan dovesti jedan Molex konektor do ovog često prenapučenog dijela kućišta, samo kako bi mogao napajati osnovne ventilatore koji dolaze s kućištem. Rado bismo vidjeli neku vrstu molex adaptera koja bi se spuštala do napajanja te se na taj način izbjeglo nepotrebno povlačenje cijele jedne Molex grane napajanja samo zbog ugrađenih ventilatora.
Druga stvar koja može pomalo frustrirati potencijalnog korisnika je činjenica da se regulator brzine ventilator nalazi na poleđini kućišta, što bismo svakako voljeli vidjeti na prednjoj strani, što bi usput riješilo i problem napajanja ventilatora, jer se u području oko diskovnih kaveza uvijek pronađe poneki slobodan Molex ili SATA naponski konektor. Jedna od najvećih zamjerki po pitanju akustičnih performansi kućišta dolazi upravo zbog tanke gornje stranice kućišta, koja je ponekad sklona rezonanciji tj. čak i pri nižim okretajima se stvaraju zvukovi srednjih frekvencija, koji su primjetni u tišim uvjetima (npr. noću). Pokušali smo izbjeći ovaj scenarij uporabom vrlo kvalitetnih novih Noctua A-series 120mm ventilatora, ali nažalost buka je u manjoj mjeri i dalje prisutna. Nedostatna debljina čelične stjenke ili barem dodatnog polikarbonatnog sloja vrlo je očit kada je u pitanju ovaj dio kućišta, a dva mjesta za montiranje 120mm ventilatora ovu problematiku samo dodatno ističu.
Uključeni spojni kabeli za prednje konektore i glavne prekidače (power i reset) solidne su duljine te su jasno označeni, a potencijalni korisnik ne bi trebao imati problema prilikom njihovog povezivanja sa matičnom pločom. Jedina manja zamjerka je šarolikost korištenih kabela, koji su se mogli eventualno obložiti crnim plaštem (sleeve-om) radi boljeg ukupnog dojma.
Stražnja strana unutarnjeg dijela kućišta otkriva vrlo praktičan i uredan raspored, kao i poveći otvor za olakšanu instalaciju mehanizma procesorskog hladnjaka (CPU bracketa). Ovo znatno olakšava izmjenu raznih procesorskih hladnjaka, a gotovo u pravilu štedi vrijeme korisniku.
Osim gumiranih proreza za provođenje raznih računalnih kabela, na stražnjoj strani je moguće iskoristiti i male metalne proreze za fiksiranje određenih skupina kabela(pomoću priloženih plastičnih vezica). Ono što posebno olakšava situaciju je i poveća količina prostora (30mm) za nesmetano zatvaranje bočne stranice, čak i u slučaju natprosječno velike količine raznih spojeva, adaptera i podebljih naponskih kabela.
Nakon detaljne analize, vrijeme je za ugradnju osnovnih komponenti poput matične ploče koja je u ovom slučaju poveća ASUS-ova E-ATX ploča bazirana na X79 Intel platformi. Unatoč njenim dimenzijama, ostaje sasvim dovoljno mjesta za uredno povezivanje svih komponenti, poput procesora (Intel i7 3930K) i njegovog vodenog hlađenja (Corsair H100).
Ukoliko se odlučite za ugradnju nešto egzotičnijeg radijatora tj. sustava vodenog hlađenja, potrebno je imati na umu da svaki pokušaj ugradnje radijatora debljeg od 27mm uz standardnu debljinu ventilatora od 25mm neće proći bez uporabe sile i potencijalnog oštećenja matične ploče ili radijatora.
Ukoliko se odlučite za ugradnju zračnog hladnjaka, prostora unutar kućišta ima za modele ukupne visine do 170mm tj. u prevedenom gotovo svaki dostupan aftermarket hladnjak bi trebao bez problema stati unutar kućišta.
Maksimalna veličina napajanja je praktički neograničena – čak i najduži modeli vrlo lako će se naći instalirani u dnu kućišta, a ovisno o preferencijama njegov ventilator možete okrenuti prema gore ili pak prema donjem filtriranom otvoru. U našem slučaju otvor napajanja tj. njegov ventilator biti će okrenut prema gore zbog pasivnog hlađenja koje ovo napajanje nudi čak i pri najvećem opterećenju s testnom konfiguracijom. Na ovaj način će se prirodnom konveksijom toplina polako iz napajanja dizati prema gore i zadržati napajanje u relativnom sigurnom (da ne kažemo – hladnom) radnom području.
Također ćemo ugraditi dva 120mm ventilatora na bočnu stranicu diskovnog kaveza kako bismo grafičkim karticama osigurali dovoljnu količinu svježeg zraka, ali i pomogli usisnim ventilatorima na prednjoj strani prilikom protoka kroz diskovne kaveze. Također su dva 120mm postavljena na usis tj. prednju stranicu kućišta koji su direktno zaduženi za unos svježeg zraka. Na slici iznad moguće je primjetiti montažu SSD diskova u predviđene 2.5” utore, ali naravno i montirane diskove u uobičajenim 2.5/3.5” ladicama. Ovom prilikom ugradili smo četiri Intelova SSD diska (spojena na poseban PCIe RAID kontroler smješten između grafičkih kartica), te jedan WD Black 3.5” tvrdi disk.
Na kraju dolaze i dvije ASUS-ove GTX680 grafičke kartice povezane u SLI kombinaciju, te naravno povezivanje svih naponskih kabela između navedenih komponenti i napajanja (Corsair AX1200i). Kao što je moguće vidjeti sa slike, sve ove komponente bez problema se nastanjuju u testirano Antec P280 kućište, a kao što i proizvođač tvrdi, ovo kućište je doista kompatibilno s karticama maksimalne duljine od 330mm.
Ventilatori korišteni u ovom kućištu biti će podijeljeni u dvije kombinacije, od kojih je jedna prikazana na slici iznad. Corsair H100 sa svojim standardnim Corsair 120mm ventilatorima, dva standardna Antecova 2 Cool 120mm na bočnoj stranici diskovnog kaveza i dva Noctua S12A PWM 120mm (1,200 okr/min) ventilatora sa ulogom usisna na prednjoj stranici.
Druga kombinacija će biti nešto umjerenija tj. tiša – dva Noctua 120mm S12A PWM ventilatora na Corsair H100 vodenom hlađenju, dva 120mm Noctua S12A (1,200 okr/min) na diskovnom kavezu i konačno dva 120mm Noctua S12A modela (800 okr/min) na prednjoj usisnoj stranici.
Svi će ventilatori biti spojeni na matičnu ploču, a njihova regulacija će biti obavljana isključivo ovisno o temperaturi procesora tj. matične ploče. Ovu ovisnost ćemo prikazati u preddefiniranom grafu (ASUS-ovog softvera) na stranici s rezultatima.
Za kraj unutrašnjeg izgleda, snimljen je izgled svih naponskh kabela na stražnjoj strani kućišta kako bi se prikazala potrebna dužina kabela napajanja potrebna za spajanje svih komponenti unutar ovog Antecovog kućišta.
Na slici ispod moguće je vidjeti dva otvora za spajanje EPS kabela namijenjenih napajanju procesora – upravo ova pozicija poprilično olakšava njihovo provođenje do konačnog odredišta i samim time skraćuje njihov put i potrebnu dužinu.
Na red je došlo i samo testiranje termalnih i akustičkih performansi Antecovog P280 modela – više informacija o navedenom nalazi se na idućoj stranici sa rezultatima.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
AutomobiliObjavljeno prije 1 sat
to trenutno igrate?Objavljeno prije 1 sat
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 1 sat
PutovanjaObjavljeno prije 1 sat
Radite li backup podataka?Novosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Riot Games navodno snima igranu seriju u Vijetnamu
(izvor slika) Na temelju uspjeha serije Arcane na Netflixu, Riot Games navodno razmatra igranu seriju kao svoj idući projekt. Navodno su vrlo blizu finaliziranja lokacija za snimanje koje će oživjeti jednu od ikoničnih regija iz igre. Prema... Pročitaj više
Nova RuneScape igra će uskoro izaći u rani pristup
RuneScape: Dragonwilds upravo je otkriven, donoseći nam još jednu igru serije RuneScape. Za razliku od glavne MMO igre, ovo će biti open-world survival igra, koja dijeli isto okruženje. RuneScape: Dragonwilds također je razvijen od strane J... Pročitaj više
Sonyjev novi model Xperia 1 VII oživljava 4K zaslon
Sonyjev vodeći telefon, Xperia 1 VI, prošle je godine napustio 4K zaslon, zbog čega su se mnogi "obožavatelji" sažalili. Međutim, najnovija curenja ukazuju na to da se očekuje da će se sljedeća generacija Xperije 1 VII vratiti na 4K ekrane.... Pročitaj više
Sve novosti