Antec P280 – spartanska škola
Datum objave 08.04.2013 - Domagoj Hodak
Način testiranja i rezultati testova
Dakle na navedenoj testnoj konfiguraciji (Intel i7 3930K, 2x ASUS GTX680 DC2O) testirati ćemo Antecovo kućište i bilježiti promjene temperature i buke s obzirom na promjenu opterećenja, a kao glavni alat koristiti ćemo najnoviji 3DMark 2013bench alat.
Svi ventilatori unutar kućišta su spojeni na matičnu ploču, te su regulirani ovisno o temperaturi procesora, a krivulja ovisnosti brzine o temperaturi podešena je na sljedeći način:
Kao što je već spomenuto na prethodnoj stranici korišteni ventilatori biti će podijeljeni u dvije grupe – u jednoj će se koristiti standardni Corsair i Antec ventilatori (koji tvornički stižu sa H100 hladnjakom i Antec kućištem), uz dva Noctua (S12A 1,200 okr/min) na prednjem usisu.
U drugom slučaju biti će upotrijebljeni većinom Noctua S12A ventilatori (2x 800 okr/min na prednjem usisu, 2x 1,200 okr/min na diskovnom kavezu i 2x 1,200 okr/min na Corsairovom H100 vodenom hlađenju procesora), te samo jedan Antec ventilator na stražnjoj strani (ispuh).
Kako bi dodatno opteretili cijeli sustav i povećali količinu zagrijavanja, osim na standardnim vrijednostima (3930K na taktu od 3.8GHz uz 1.16V i 2x GTX680 pri 1084/6000 MHz), testiranje će biti obavljeno i na maksimalno podignutim(termalno stabilnim) taktovima i naponima (procesor na 4.5GHz uz 1.35V i grafičke karticena 1200/6500MHz) unutar Antecovog P280 kućišta.
Dobiveni rezultati biti će uspoređeni s rezultatima ostvarenima na istoj konfiguraciji unutar CoolerMaster Cosmos II kućišta, u kojem su ipak postignuti nešto viši taktovi na procesoru (4.8 GHz pri 1.42V) zbog kvalitetnije odrađenog hlađenja u predjelu procesora i naravno većeg volumena kućišta.
U svakom mjerenju biti će registrirane maksimalne temperature prilikom opterećenja (desni stupac), a zatim i temperature nakon 5 minuta mirovanja računala (lijevi stupac).
Rezultati tj. temperature za standardne vrijednosti taktova i napona unutar oba kućišta su sljedeći:
Kao što je moguće vidjeti na slikama, prosječna razlika u temperaturama na procesoru je oko 5°C, dok se temperature grafičkih kartice nisu osjetno promijenile. Razlog ovom rezultatu je očita ovisnost Corsairovog H100 hladnjaka o montiranim ventilatorima na njemu, dok se kod ostatka konfiguracije praktiči ne osjete ostale promjene u zamijenjenim ventilatorima (standardni Corsair/Antec naspram novih Noctua S12A modela).
Za usporedbu sa Cosmos II kućištem, čak možemo primjetiti i blagi porast temperatura grafičkih kartica, što drugim riječima, ide direktno u prilog vrlo dobroj konstrukciji Antecovog P280 kućišta koje je u ovom slučaju zadržalo 4°C niže temperature na prvoj Asusovoj kartici.
U drugom scenariju ćemo se pozabaviti rezultatima tj. temperaturamapripovišenim (termalno stabilnim) vrijednostima taktova i napona unutar oba kućišta. Osim navedenog, jedina razlika će biti u brzini ventilatora na grafičkim karticama, koji su ubrzani na 100% kako ne bi došlo do tzv. throttling na njima, a usput će nam povišeno generiranje buke dati dojam i koliko su oba kućišta sposobna atenuirati navedeno povećanje u količini buke:
Kada su u pitanju veći taktovi i naponi, jaz između Corsairovih standardnih ventilatora i Noctua 1,200 RPM S12A modela je i više nego očita. Čak 7-8°C razlike je i više nego očito, a upravo ovdje možemo zamijetiti kako se radi o poprilično zahtjevnom scenariju za CPU hladnjak kojem postaje vrlo bitan dobar protok kroz radijator.
Ovom prilikom smo usporedili temperature oba kućišta, no uz jednu bitnu napomenu – Cosmos II je bio u nešto nepovoljnijoj situaciji, pošto smo na procesoru podigli napon na 1.42V tj. takt na 4.8 GHz, zbog čega možemo opravdati nešto više temperature. Isti scenarij smo pokušali kreirati i unutar Antecovo kućišta, ali nažalost nedostajalo je stabilnosti procesora prilikom Firestrike dionice 3DMark bench testa.
Ono što je još zanimljivije su osjetno više temperature grafičkih kartica u slučaju Cosmosa –otprilike 10°C razlike u odnosu na isti scenarij kod Anteca. Ovo ponovno potvrđuje isplativost ugradnje dodatnih ventilatora na usisu tj. diskovnim kavezima Antecovog P280 pandana.
Da zaokružimo testiranje promjena temperature, možemo navesti kako se temperatura procesora unutar testiranog Antec primjerka kretala u sasvim zadovoljavajućim okvirima, dok su pak temperature grafičkih kartica bile iznimno zadovoljavajuće.
Za kraj, ostavljena je usporedba izmjerene maksimalne buke prilikom svih dosad navedenih scenarija:
Odnosi izmjerenih vrijednosti idu u korist Antecovog kućišta, no sveukupno gledajući, ipak bismo voljeli vidjeti za pokoji decibel manje rezultate – pošto se ovdje ipak radi o low noise kategoriji u koju spada testirani P280.
U prikaz nisu uvrštene vrijednosti buke pri stock postavkama u opterećenju jer su one bile vrlo slične idle vrijednostima tj. opterećenje nije bilo dovoljno kako bi se ventilatore natjeralo u osjetno veći broj okretaja.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Radite li backup podataka?Objavljeno prije 1 sat
Kakav miks...Objavljeno prije 3 sata
AutomobiliObjavljeno prije 3 sata
Xbox Series X/SObjavljeno prije 4 sata
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti