Antec P280 – spartanska škola

Datum objave 08.04.2013 - Domagoj Hodak

Opis - prvi dio

U proteklom periodu imali smo priliku upoznati nekoliko zanimljivih modela svestranih računalnih kućišta srednje klase koja su se pojavila na domaćem tržištu. Prilikom promatranja ponude unutar najpopularnije mid-tower kategorije u posljednjih nekoliko godina zaista je bilo moguće pronaći cijeli niz modela sličnih karakteristika. No ono što nas danas zanima je – Da li jedno računalno kućište može objediniti funkcionalnost, jednostavan i kvalitetan dizajn, natprosječne termalne performanse i dobru akustičnu izolaciju, uz naravno prihvatljivu cijenu. Da li je sve navedeno moguće unutar jednog proizvoda? Odgovor će nam pružiti današnji testni primjerak Antecovog P280 modela iz njihove Performance serije.

Navedeno kućište pristiglo je na našu adresu sigurno zapakirano unutar elegantne crno-žute kartonske kutije na kojoj je moguće pronaći (osim niza slikovnih prikaza) sve detalje vezane uz konstrukciju P280 modela. Informacije poput korištenih materijala (čelik, aluminij, plastika, polikarbonat), vanjskih i unutarnjih dimenzija, kao i rasporeda sastavnih dijelova, te velikog broj integriranih karakteristika – svi važniji detalji uredno su ilustrirani i raspoređeni na poleđini pripadajuće ambalaže. Zavirivši u njen sadržaj može se zamijetiti vrlo sigurno fiksirano kućište sa po jednim zaštitnim kalupom na donjoj i gornjoj strani pakiranja (spužvasti stiropor), te naravno, tanka PVC zaštita od prašine i ogrebotina.

Kada se ukloni sva zaštitna ambalaža, nailazimo na sljedeći prizor:

Sivo-crna kombinacija brušenog aluminija i matiranog čelika uz okvir vrata izrađen od tvrde plastike odaju jednostavnost i minimalistički pristup, dok prednji konektori (mikrofon, slušalice, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0) i glavni prekidači za pokretanje i resetiranje računala, postavljeni na prednjoj i gornjoj poziciji otkrivaju praktičnost, jer za pristup njima nije potrebno otvarati prednju stranicu/vrata.

Neposredno uz prednje konektore je decentno postavljena po jedna plava HDD i Power svjetleća dioda promjera 1mm (krajnje lijevo i desno), koje se u dnevnim uvjetima vrlo jasno naziru, dok u tamnijem okruženju dolaze čak i previše do izražaja, usprkos svojoj skromnoj veličini. Osim samog kućišta, u kompletu se nalazi i niz vijaka (za ugradnju diskova, matične ploče, ventilator), plastičnih vezica, metalnih odstojnika za instalaciju matične ploče raznih dimenzija (Mini ATX, Micro ATX, ATX, XL-ATX) i kratkih ilustriranih uputa.

Prilikom manevriranja kućištem ukupnih dimenzija 526x231x562mm (VxŠxD) korisnik ima priliku osjetiti i manjak mase. Točnije, ukupna masa je stala na 10,2 kg, dok je primjerice masa jednog od prethodnika (P182) iznosila osjetnih 14kg. Uzrok ovome je implementacija bočnih stranica nešto manje debljine, koja u slučaju P280 modela staje na 0.8mm, te naravno nešto veći udio plastičnih elemenata o čemu će biti riječi kasnije u tekstu.

Prednja vrata kućišta sastavljena su od plastičnog okvira u kojem se nalazi brušeni aluminij, a cjelokupna konstrukcija je odmaknuta 25mm od utora za optičke uređaje tj. prednjih ventilatora. Na ovaj način je proizvođač znatno olakšao protok usisnih ventilatora, a s druge strane nije omogućio osjetnije širenje buke prema naprijed odnosno prema korisniku. Na dnu aluminijskog dijela vrata nalazi se nenametljivo utisnuti Antecov logo, dok je s donje strane okvira spomenutih vrata ostavljen dodatni otvor za povećanje ukupne usisne površine.

Otvaranjem vrata otkrivamo da se s njihove unutarnje nalazi tanka crna spužva koja dodatno pomaže u sprječavanju širenja buke prema korisniku, a na njihovoj lijevoj strani u sredini smješten je i mali kvadratni magnet koji osigurava sigurno, jednostavno i robusno zatvaranje vrata. Promatrajući samu prednju stranicu vrlo lako se mogu primijetiti “odrezani” bočni rubovi, čija je uloga usmjeravanja buke prednjih ventilator prema natrag tj. dalje od korisnika. Osim navedenog, moguće je primjetiti i tri slobodna mjesta za 5.25” uređaje i poveći plastični saćasti filter za prašinu kojeg je moguće odstraniti u jednom jednostavnom koraku. Iza ovog filtera se kriju dva slobodna mjesta za 120mm ventilatore, te naravno kavezi za diskove.

Mehanizam otvaranja prednjih vrata zasniva se na dva seta šarki koje je moguće koristiti za otvaranje vrata pod kutem od 180° ili 270° tako da se ugrađena vratašca praktički prislanjaju na lijevu bočnu stranicu kućišta. Prilikom testiranja Antecovog kućišta, za usisne ventilatore koristiti ćemo nedavno pristigle 120mm Noctua ventilator iz njihove nove A serije, pošto ćemo kućište testirati sa nešto moćnijom konfiguracijom, kojoj će na ovaj način biti omogućen odgovarajući dotok svježeg zraka.

Nakon skidanja prednjeg filtera otkriva se navedeni prostor za ventilatore, a sam način njihove instalacije se bazira na pričvršćivanju svakog od ventilatora sa dva poduža vijka (također uključenih u kompletu s kućištem). S desne strane je moguće zamijetiti i dva proreza kroz koji se provlače kabeli svakog od ventilatora u svrhu što jednostavnijeg povezivanja s matičnom pločom ili npr. putem Molex adaptera,  tj. direktnim povezivanjemna napajanje.

Promatrajući gornju stranicu kućišta, nailazimo na dva Antecova 120mm ventilatora koji standardno dolaze u paketu s kućištem, a prilikom rada s njima, pokazali su se kao poprilično tiha i nenametljiva opcija. Njihovu brzinu moguće je podešavati putem skupine sklopki na stražnjoj strani kućišta, a brzina pri Low postavkama iznosi 900 okr/min, dok se prilikom High opcije njihova brzina penje na 1,500 okr/min. Prilikom testiranja ovi ventilator bili su spojeni na matičnu ploču kako bi se dobio što bolji omjer tišine i performansi, a njihova najčešća brzina se kretala oko 1,000 okr/min.

Velika dubina kućišta skriva potencijalno prostranu unutrašnjost, a crni “thumb” vijci na stražnjoj strani ukazuju na jednostavno otvaranje bočne stranice. Sveukupno gledajući, mat crno obojani čelik nenametljivo pridonosi ukupnoj eleganciji cijelog kućišta uz tek poneki neobojani vijak i pop-nitnu, što sasvim pristojno zaokružuje vanjski izgled Antecovog P280 modela. U kombinaciji sa crnom plastikom na prednjem dijelu ne djeluje nimalo jeftino ili nekvalitetno, a tek dvije gornje izbočene rešetke ventilatora ukazuju na potencijalne termalne performanse ovog kućišta.

Stražnja strana otkriva još poneki detalj vezan uz funkcionalnost i prostranost – dodatni 120mm ventilator (900/1,500 okr/min), standardni otvor za uobičajene konektore na matičnoj ploči, dva gumirana otvora za provlačenje crijeva vodenog hlađenja, kao i otvor za montažu napajanja ne otkrivaju ništa posebno, ali ono što podiže ukupni dojam je čak devet perforiranih PCIe limića. Ovim putem je omogućena velika fleksibilnost pri odabiru same matične ploče i broja dodatnih kartica koje na nju potencijalni korisnik može nadograditi.

Osim standardnih stavki, na vrhu stražnje strane moguće je pronaći i četiri mjesta za ugradnju prekidača namijenjenih regulaciji brzine ventilatora, a tvornički su tri već popunjena (kućište dolazi sa tri tvornički ugrađena Antecova 2 Cool ventilatora). Kao što je već spomenuto u prethodnom dijelu teksta, ventilatori na Low postavkama ostvaruju rotaciju od 900 okr/min, dok se na High opciji oni dodatno ubrzavaju na 1,500 okr/min. U svakom slučaju, buka pri obje brzine je sasvim prihvatljiva, a prilikom testiranja gornja dva ventilatora bila su spojena na matičnu ploču te im je brzina bila regulirana direktno putem temperature procesora, dok je prekidač za stražnji ventilator bio na High pozicji (razlika u buci u odnosu na Low poziciju je bila relativno mala).

Za kraj pregleda vanjskog dijela, jedan kadar donjeg dijela kućišta koje je postavljeno na četiri okrugla silikonska odstojnika, koji imaju zadaću smanjenja prijenosa vibracija na podlogu, kao i sprječavanje ogrebotina, ali i održavanje dovoljnog razmaka kako bi ventilator unutar napajanja (kroz filtriranu rešetku na dnu) nesmetano mogao uvlačiti dovoljnu količinu svježeg zraka.

Kako bi se dobio dojam veličine i izgleda Antecovog P280 kućišta, usporedili smo vanjski dio s konkurentnim Corsairovim 550D modelom, koji je također generalnim karakteristikama vrlo sličan testiranom modelu, ali je i osjetno skromniji prostorom u unutrašnjosti, te ga za razliku od P280, karakterizira nešto ograničenija usisna površina prednjih ventilatora (manji bočni prorezi za usis).

Od ostalih dostupnih kućišta, na raspolaganju nam je bio i naš dugogodišnji suputnik, Antecov P182SE model, koji je praktički prethodnik novog P280 modela. Osim u dubinu, novi mlađi brat narastao je ponešto i u širinu, dok su se konektori premjestili sa donje na gornju stranu, a uklonjene su i neke od dodatnih stavki poput bravice za prednja vrata. No s druge strane, ubačen je dodatni 120mm ventilator na vrhu što praktički omogućava ugradnju 240mm radijatora za vodeno hlađenje (poput npr. Corsairovog H100 rješenja).

Nažalost zbog veličine matične ploče i sveukupnog obujma testne konfiguracije, Antecov P280 model možemo jedino usporediti sa našim odnedavno standardnim CoolerMaster Cosmos II kućištem. O rezultatima usporedbe će biti više riječi kasnije, ali prije toga ćemo zaviriti u unutrašnjost P280.

Opis - drugi dio

Otvaranjem bočne stranice, nailazimo na prostranu, jednostavnu i elegantnu unutrašnjost u kojoj su korišteni brojni trikovi kako bi se povećala cjelokupna funkcionalnost i poboljšao ukupan dojam. Osim već spomenuta tri 120mm ventilatora na stražnjoj odnosno gornjoj stranici, nailazimo na solidan broj gumenih proreza koji olakšavaju skrivanje brojnih kabela unutar modernog računala i na taj način podižu estetski dojam. Iako moramo priznati da su prilikom ugradnje tj. provlačenja isti pokazali sklonost lakog ispadanja iz njihove pozicije zbog nešto manjih dimenzija u odnosu na proreze u čeličnoj površini na koju se montiraju. Osim standardne ATX veličine matičnih ploča, ovo kućište bez problema može udomiti i velike XL-ATX ili E-ATX ploče (te naravno manje mini ATX i micro ATX formate). Na unutarnjoj bočnoj stranici diskovnog kaveza nalaze se dva seta plastičnih kopči čiji je zadatak fiksiranje dva 120mm ventilatora. Na ovaj način se korisniku omogućuje njihova ugradnja bez uporabe odvijača. Ono što bismo voljeli vidjeti su dodatne rupe za motiranje svih usisnih ventilatora pomoću gumenih vijeka, bez potrebe za uporabom ovakvih plastičnih kopči ili metalnih vijaka koji ipak imaju sklonost prenošenja vibracija na ostatak kućišta.

Prilikom baratanja tj. otvaranja bočne stranice, koja je s unutarnje strane obložena polikarbonatnim slojem, primjetili smo u manjoj mjeri, njezinu sklonost uvijanju – nije velika zamjerka, ali bismo voljeli da stranice ipak budu podebljane za koju desetinku milimetra. Spomenuta polikarbonatna izolacija ima ulogu atenuacije buke generirane od strane računalnih komponenti u čiju smo se efikasnost donekle uvjerili, ali moramo navesti da je njena uloga ipak malo prezahtjevna s obzirom na nedostatnu debljinu čeličnih stjenki ostalih stranica Antecovog kućišta. Možda nije naodmet za spomenuti da ne bi bilo loše uvođenje neke vrste “kip” sustava prilikom otvaranja bočne stranice, jer u suprotnom, prilikom njenog otvaranja jedino spretnost korisnika ju sprječava od ispadanja kada se odstrane dva vijka koji ju drže fiksiranomza ostatak kućišta.

Diskovni kavez sastoji se od dvije pozicije za montažu 2.5” diskova (SSD npr.) i šest standardnih 2.5”/3.5” ladica koje na sebi nose po četiri silikonske gumice za znatno ublažavanje vibracija diskova. U njihovu smo se učinkovitost imali prilike uvjeriti prilikom rada sa našim (zloglasno sklonim vibracijama) - WD Black diskom, koji je postao znatno neprimjetniji s obzirom na uobičajene vrste montaže. Jedina stavka koja bi pomogla da ovaj način montiranja bude dodatno pojednostavljen (bez uporabe alata) jest upotreba poznatog clip-on principa fiksiranja diskova koji je već određeni broj drugih proizvođača uveo kao standardnu opremu.Ovaj princip se zasniva na savitljivim plastičnim ladicama koje se lagano rašire te se nakon ubacivanja diska jednostavno uklope bočni pinovi, koji preko silikonskih suspenzora drže 3.5” disk na mjestu.
Iznad kaveza sa diskovima nalaze se tri slobodna 5.25” mjesta za optičke uređaje ili npr. kontrolere ventilatore, a ugradnja se obavlja u potpunosti bez uporabe alata (poput odvijača). Sve što je potrebno je lagano pritisnuti plastičnu polugicu na prikazanoj na slici iznad, te ubaciti 5.25” uređaj s prednje strane – nakon popuštanja pritiska ugrađena komponenta naći će se sigurno montirana na predviđenom mjestu.

U donjem predjelu kućišta nalazi se mjesto za montiranje napajanja koje nažalost ne uključuje montažne suspenzore koji bi onemogućili prenošenje vibracija ili ogrebotine na napajanju korisnika prilikom njegove instalacije. No ono što Antec posjeduje jest vrlo praktičan i pristupačan plastični filter koji se jednostavnim pokretom ruke može odstraniti i očistiti ukoliko se nakupi prevelika količina prašine. Na sredini donje stranice nalazi se i Antecov logo decentno utisnut u čeličnu stjenku, koji djeluje sasvim pristojno i nenametljivo.

Sredina stražnje stranice udomila je čak devet PCI perforiranih utora čije je limiće moguće ukloniti odvijanjem praktičnih crnih vijaka, a manevriranje njima moguće je bez uporabe odvijača. Odmah do spomenutih utora nalaze se dva gumirana otvora za spajanje internog sustava vodenog hlađenja s vanjskim dijelom, poput eksternog spremnika, radijatora ili nekog drugog elementa vodenog sustava koji je korisnik odlučio postaviti izvan samog kućišta.

Na vrhu kućišta nailazimo na već spomenuta tri solidna i relativno tiha 120mm ventilatora (900/1,500 okr/min), ali i do tiskane pločice na koju je proizvođač predvidio spajanje do četiri 3-pinska ventilatora. Ono što je pomalo nespretno izvedeno jest napajanje istih, tj. korisnik je dužan dovesti jedan Molex konektor do ovog često prenapučenog dijela kućišta, samo kako bi mogao napajati osnovne ventilatore koji dolaze s kućištem. Rado bismo vidjeli neku vrstu molex adaptera koja bi se spuštala do napajanja te se na taj način izbjeglo nepotrebno povlačenje cijele jedne Molex grane napajanja samo zbog ugrađenih ventilatora.

Druga stvar koja može pomalo frustrirati potencijalnog korisnika je činjenica da se regulator brzine ventilator nalazi na poleđini kućišta, što bismo svakako voljeli vidjeti na prednjoj strani, što bi usput riješilo i problem napajanja ventilatora, jer se u području oko diskovnih kaveza uvijek pronađe poneki slobodan Molex ili SATA naponski konektor. Jedna od najvećih zamjerki po pitanju akustičnih performansi kućišta dolazi upravo zbog tanke gornje stranice kućišta, koja je ponekad sklona rezonanciji tj. čak i pri nižim okretajima se stvaraju zvukovi srednjih frekvencija, koji su primjetni u tišim uvjetima (npr. noću). Pokušali smo izbjeći ovaj scenarij uporabom vrlo kvalitetnih novih Noctua A-series 120mm ventilatora, ali nažalost buka je u manjoj mjeri i dalje prisutna. Nedostatna debljina čelične stjenke ili barem dodatnog polikarbonatnog sloja vrlo je očit kada je u pitanju ovaj dio kućišta, a dva mjesta za montiranje 120mm ventilatora ovu problematiku samo dodatno ističu.

Uključeni spojni kabeli za prednje konektore i glavne prekidače (power i reset) solidne su duljine te su jasno označeni, a potencijalni korisnik ne bi trebao imati problema prilikom njihovog povezivanja sa matičnom pločom. Jedina manja zamjerka je šarolikost korištenih kabela, koji su se mogli eventualno obložiti crnim plaštem (sleeve-om) radi boljeg ukupnog dojma. Stražnja strana unutarnjeg dijela kućišta otkriva vrlo praktičan i uredan raspored, kao i poveći otvor za olakšanu instalaciju mehanizma procesorskog hladnjaka (CPU bracketa). Ovo znatno olakšava izmjenu raznih procesorskih hladnjaka, a gotovo u pravilu štedi vrijeme korisniku.

Osim gumiranih proreza za provođenje raznih računalnih kabela, na stražnjoj strani je moguće iskoristiti i male metalne proreze za fiksiranje određenih skupina kabela(pomoću priloženih plastičnih vezica). Ono što posebno olakšava situaciju je i poveća količina prostora (30mm) za nesmetano zatvaranje bočne stranice, čak i u slučaju natprosječno velike količine raznih spojeva, adaptera i podebljih naponskih kabela.

Nakon detaljne analize, vrijeme je za ugradnju osnovnih komponenti poput matične ploče koja je u ovom slučaju poveća ASUS-ova E-ATX ploča bazirana na X79 Intel platformi. Unatoč njenim dimenzijama, ostaje sasvim dovoljno mjesta za uredno povezivanje svih komponenti, poput procesora (Intel i7 3930K) i njegovog vodenog hlađenja (Corsair H100). Ukoliko se odlučite za ugradnju nešto egzotičnijeg radijatora tj. sustava vodenog hlađenja, potrebno je imati na umu da svaki pokušaj ugradnje radijatora debljeg od 27mm uz standardnu debljinu ventilatora od 25mm neće proći bez uporabe sile i potencijalnog oštećenja matične ploče ili radijatora.

Ukoliko se odlučite za ugradnju zračnog hladnjaka, prostora unutar kućišta ima za modele ukupne visine do 170mm tj. u prevedenom gotovo svaki dostupan aftermarket hladnjak bi trebao bez problema stati unutar kućišta. Maksimalna veličina napajanja je praktički neograničena – čak i najduži modeli vrlo lako će se naći instalirani u dnu kućišta, a ovisno o preferencijama njegov ventilator možete okrenuti prema gore ili pak prema donjem filtriranom otvoru. U našem slučaju otvor napajanja tj. njegov ventilator biti će okrenut prema gore zbog pasivnog hlađenja koje ovo napajanje nudi čak i pri najvećem opterećenju s testnom konfiguracijom. Na ovaj način će se prirodnom konveksijom toplina polako iz napajanja dizati prema gore i zadržati  napajanje u relativnom sigurnom (da ne kažemo - hladnom) radnom području.

Također ćemo ugraditi dva 120mm ventilatora na bočnu stranicu diskovnog kaveza kako bismo grafičkim karticama osigurali dovoljnu količinu svježeg zraka, ali i pomogli usisnim ventilatorima na prednjoj strani prilikom protoka kroz diskovne kaveze. Također su dva 120mm postavljena na usis tj. prednju stranicu kućišta koji su direktno zaduženi za unos svježeg zraka. Na slici iznad moguće je primjetiti montažu SSD diskova u predviđene 2.5” utore, ali naravno i montirane diskove u uobičajenim 2.5/3.5” ladicama. Ovom prilikom ugradili smo četiri Intelova SSD diska (spojena na poseban PCIe RAID kontroler smješten između grafičkih kartica), te jedan WD Black 3.5” tvrdi disk.

Na kraju dolaze i dvije ASUS-ove GTX680 grafičke kartice povezane u SLI kombinaciju, te naravno povezivanje svih naponskih kabela između navedenih komponenti i napajanja (Corsair AX1200i). Kao što je moguće vidjeti sa slike, sve ove komponente bez problema se nastanjuju u testirano Antec P280 kućište,  a kao što i proizvođač tvrdi, ovo kućište je doista kompatibilno s karticama maksimalne duljine od 330mm.

Ventilatori korišteni u ovom kućištu biti će podijeljeni u dvije kombinacije, od kojih je jedna prikazana na slici iznad. Corsair H100 sa svojim standardnim Corsair 120mm ventilatorima, dva standardna Antecova 2 Cool 120mm na bočnoj stranici diskovnog kaveza i dva Noctua S12A PWM 120mm (1,200 okr/min) ventilatora sa ulogom usisna na prednjoj stranici. Druga kombinacija će biti nešto umjerenija tj. tiša – dva Noctua 120mm S12A PWM ventilatora na Corsair H100 vodenom hlađenju, dva 120mm Noctua S12A (1,200 okr/min) na diskovnom kavezu i konačno dva 120mm Noctua S12A modela (800 okr/min) na prednjoj usisnoj stranici. Svi će ventilatori biti spojeni na matičnu ploču, a njihova regulacija će biti obavljana isključivo ovisno o temperaturi procesora tj. matične ploče. Ovu ovisnost ćemo prikazati u preddefiniranom grafu (ASUS-ovog softvera) na stranici s rezultatima.

Za kraj unutrašnjeg izgleda, snimljen je izgled svih naponskh kabela na stražnjoj strani kućišta kako bi se prikazala potrebna dužina kabela napajanja potrebna za spajanje svih komponenti unutar ovog Antecovog kućišta. Na slici ispod moguće je vidjeti dva otvora za spajanje EPS kabela namijenjenih napajanju procesora – upravo ova pozicija poprilično olakšava njihovo provođenje do konačnog odredišta i samim time skraćuje njihov put i potrebnu dužinu.

Na red je došlo i samo testiranje termalnih i akustičkih performansi Antecovog P280 modela – više informacija o navedenom nalazi se na idućoj stranici sa rezultatima.

Način testiranja i rezultati testova

Dakle na navedenoj testnoj konfiguraciji (Intel i7 3930K, 2x ASUS GTX680 DC2O) testirati ćemo Antecovo kućište i bilježiti promjene temperature i buke s obzirom na promjenu opterećenja, a kao glavni alat koristiti ćemo najnoviji 3DMark 2013bench alat.
Svi ventilatori unutar kućišta su spojeni na matičnu ploču, te su regulirani ovisno o temperaturi procesora, a krivulja ovisnosti brzine o temperaturi podešena je na sljedeći način:

Kao što je već spomenuto na prethodnoj stranici korišteni ventilatori biti će podijeljeni u dvije grupe - u jednoj će se koristiti standardni Corsair i Antec ventilatori (koji tvornički stižu sa H100 hladnjakom i Antec kućištem), uz dva Noctua (S12A 1,200 okr/min) na prednjem usisu.
U drugom slučaju biti će upotrijebljeni većinom Noctua S12A ventilatori (2x 800 okr/min na prednjem usisu, 2x 1,200 okr/min na diskovnom kavezu i 2x 1,200 okr/min na Corsairovom H100 vodenom hlađenju procesora), te samo jedan Antec ventilator na stražnjoj strani (ispuh).

Kako bi dodatno opteretili cijeli sustav i povećali količinu zagrijavanja, osim na standardnim vrijednostima (3930K na taktu od 3.8GHz uz 1.16V i 2x GTX680 pri 1084/6000 MHz), testiranje će biti obavljeno i na maksimalno podignutim(termalno stabilnim) taktovima i naponima (procesor na 4.5GHz uz 1.35V i grafičke karticena 1200/6500MHz) unutar Antecovog P280 kućišta.

Dobiveni rezultati biti će uspoređeni s rezultatima ostvarenima na istoj konfiguraciji unutar CoolerMaster Cosmos II kućišta, u kojem su ipak postignuti nešto viši taktovi na procesoru  (4.8 GHz pri 1.42V) zbog kvalitetnije odrađenog hlađenja u predjelu procesora i naravno većeg volumena kućišta.

U svakom mjerenju biti će registrirane maksimalne temperature prilikom opterećenja (desni stupac), a zatim i temperature nakon 5 minuta mirovanja računala (lijevi stupac).

Rezultati tj. temperature za standardne vrijednosti taktova i napona unutar oba kućišta su sljedeći:

Kao što je moguće vidjeti na slikama, prosječna razlika u temperaturama na procesoru je oko 5°C, dok se temperature grafičkih kartice nisu osjetno promijenile. Razlog ovom rezultatu je očita ovisnost Corsairovog H100 hladnjaka o montiranim ventilatorima na njemu, dok se kod ostatka konfiguracije praktiči ne osjete ostale promjene u zamijenjenim ventilatorima (standardni Corsair/Antec naspram novih Noctua S12A modela). Za usporedbu sa Cosmos II kućištem, čak možemo primjetiti i blagi porast temperatura grafičkih kartica, što drugim riječima, ide direktno u prilog vrlo dobroj konstrukciji Antecovog P280 kućišta koje je u ovom slučaju zadržalo 4°C niže temperature na prvoj Asusovoj kartici.

U drugom scenariju ćemo se pozabaviti rezultatima tj. temperaturamapripovišenim (termalno stabilnim) vrijednostima taktova i napona unutar oba kućišta. Osim navedenog, jedina razlika će biti u brzini ventilatora na grafičkim karticama, koji su ubrzani na 100% kako ne bi došlo do tzv. throttling na njima, a usput će nam povišeno generiranje buke dati dojam i koliko su oba kućišta sposobna atenuirati navedeno povećanje u količini buke:

Kada su u pitanju veći taktovi i naponi, jaz između Corsairovih standardnih ventilatora i Noctua 1,200 RPM S12A modela je i više nego očita. Čak 7-8°C razlike je i više nego očito, a upravo ovdje možemo zamijetiti kako se radi o poprilično zahtjevnom scenariju za CPU hladnjak kojem postaje vrlo bitan dobar protok kroz radijator.
Ovom prilikom smo usporedili temperature oba kućišta, no uz jednu bitnu napomenu – Cosmos II je bio u nešto nepovoljnijoj situaciji, pošto smo na procesoru podigli napon na 1.42V tj. takt na 4.8 GHz, zbog čega možemo opravdati nešto više temperature. Isti scenarij smo pokušali kreirati i unutar Antecovo kućišta, ali nažalost nedostajalo je stabilnosti procesora prilikom Firestrike dionice 3DMark bench testa.

Ono što je još zanimljivije su osjetno više temperature grafičkih kartica u slučaju Cosmosa –otprilike 10°C razlike u odnosu na isti scenarij kod Anteca. Ovo ponovno potvrđuje isplativost ugradnje dodatnih ventilatora na usisu tj. diskovnim kavezima Antecovog P280 pandana.
Da zaokružimo testiranje promjena temperature, možemo navesti kako se temperatura procesora unutar testiranog Antec primjerka kretala u sasvim zadovoljavajućim okvirima, dok su pak temperature grafičkih kartica bile iznimno zadovoljavajuće.
Za kraj, ostavljena je usporedba izmjerene maksimalne buke prilikom svih dosad navedenih scenarija:

Odnosi izmjerenih vrijednosti idu u korist Antecovog kućišta, no sveukupno gledajući, ipak bismo voljeli vidjeti za pokoji decibel manje rezultate – pošto se ovdje ipak radi o low noise kategoriji u koju spada testirani P280.
U prikaz nisu uvrštene vrijednosti buke pri stock postavkama u opterećenju jer su one bile vrlo slične idle vrijednostima tj. opterećenje nije bilo dovoljno kako bi se ventilatore natjeralo u osjetno veći broj okretaja.

Zaključak

Nakon višetjednog druženja s najmlađim pripadnikom Antecove Performance serije stekli smo generalni dojam da je proizvođač solidno odradio zadatak stvaranja poželjnog i svestranog kućišta srednje-više kategorije. Praktičnost, prostranost, jednostavnost, elegantan izgled i vrlo dobre termalne performanse čine ovaj model vrijednim hvale.

S obzirom na cijenu testiranog Anteca na hrvatskom tržištu (900-1000 kn), ovaj model ima popriličan broj konkurentnih proizvoda koji se također ističu brojnim prednostima, a koje ih postavljaju u sličnu poziciju, odluka o odabiru se praktički svodi na osobne preference.  Ukoliko ste u potrazi za solidnim i jednostavnim za korištenje kućištem u koje planirate ugraditi sve najmodernije komponente, a usput ste spremni odvojiti spomenutu količinu novca, te ne planirate nabavku ekstremnog vodenog sustava hlađenja, svakako je i Antecov mid-tower vrijedan razmatranja.