antec_p50_11 antec_p50_12

Na prednjoj se stranici nalaze dva 120 mm Antecova ventilatora čiju brzinu možemo određivati putem prekidača na vrhu. Osim ta dva ventilatora, na prekidače možemo spojiti još dva. U nižem režimu rada su ventilatori zadovoljavajuće tihi (oko 38 dB), a postaju čujniji i bučniji na višem režimu – oko 46 dB. Još jedan ventilator koji nalazimo u kućištu je 80 mm koji također nije naročito tih pri višim okretajima (Molex konektor), a zadužen je za hlađenje diskova. Sva zanimljivost ovoga kućišta je u toj drugoj komori, iza toga ispušnog 80 mm ventilatora. Tu nalazimo tri plastična kaveza za 3.5″ diskove koji su tool less principa.

antec_p50_13 antec_p50_14

Na prednjoj stranici se nalazi horizontalno postavljeni kavez za 2.5″ diskove (SSD, SSHD, HDD) koji također ima tool less plastični mehanizam. Prostora za napajanja ima u izobilju, a tek bi kod onih najdužih moglo “usfaliti” prostora za kabele. Mi smo isprobali i Antecovo veliko napajanje, a testove smo radili s Superflowerovim jer je Antecovo moralo na testiranje u Rijeku. Prostora je bilo dovoljno za aranžirati kabele, ali je sve nekako bilo “na knap”. Ovo naravno ne gledamo kao manu, jer je ipak riječ o najvećim mogućim napajanjima.

antec_p50_15

antec_p50_16 antec_p50_17

 Uz jamstveni listić na kojem imamo informacije o trogodišnjem jamstvu, tu su i slikovne upute o montaži komponenata u kućište. U zasebnoj vrećici nalazimo samoljepljive gumene odstojnike za različite namjene, a u drugoj su svi potrebni vijci (crni), podloške, dodatni odstojnici i zvučnik. Uz to, tu su i elastične vezice (sa žicom) za aranžiranje kabela. Ladice za diskove su kao što smo rekli tool less, a disk postavljamo tako da ju raširimo, njega postavimo u metalne nosače i ladicu stegnemo oko diska.

antec_p50_18

Slaganje komponenata u ovako organizirano kućište je vrlo zanimljivo ali i intuitivno. Na kraju procesa je samo potrebno ostaviti čim manje kabela u prvoj komori kako bi matična ploča i komponente na njoj mogle “disati”. Mi smo računalo složili oko ASRockove N3150M ploče koja je pasivno hlađena, pa će zanimljivo biti testiranje i analiza temperatura u odnosu na test ploče koji smo proveli van kućišta.

antec_p50_20 antec_p50_21

Kada smo ploču testirali na stolu zabilježili smo maksimalnu temperaturu od 73°C na jednoj jezgri dok se prosjek kretao na 70.1°C. Sa 120 mm ventilatorima postavljenim u High brzinu (prva slika), maksimalne temperatura na jednoj jezgri je bila 65°C uz prosjek na svima od 56,57°C. U Low brzini je maksimalna temperatura na jednoj jezgri (druga slika) bila 66°C uz prosjek na svima od 59,27°C. Kao što smo ranije napisali, buka je u Low poziciji iznosila prihvatljivih 38 dB a u High bučnijih 45 dB, pa je zbog ne pretjerano velike razlike u temperaturama preporučljivo ventilatore držati na nižim okretajima.

antec_p50_19

Nema sumnje kako je P50 premium proizvod u svakom svom djeliću. Jedina prava kritika može ići na nešto bučnije ventilatore, no i to je moguće riješiti uz pomoć regulatora brzine vrtnje. U svakom drugom pogledu – kvaliteta materijala, izvedba, detalji poput filtera prašine, polikarbonatnog sloja za umanjivanje buke, velikih rashladnih mogućnosti, dual chamber izvedbe, mogućnosti za proširenja itd. – ovo je odličan proizvod. Za sve koji žele moćno računalo u malenom pakiranju ovo će biti idealno kućište. Ni cijena od oko 70 € (u Hrvatskoj oko 650 kn) nije pretjerana ukoliko sagledamo sve mogućnosti i kvalitete ove P50 kockice.