Antec P50 Window test

Datum objave 12.10.2015 - Krešimir Matanović

Antec P50 Window - prvi dio

antec_p50_1 antec_p50_2

Antec nam je na test poslao svoje mATX Cube kućište naziva P50 Window. Malena P50 kockica prima Micro ATX i Mini ITX matične ploče a dolazi s impresivnim mogućnostima hlađenja, ali i inovativnim rasporedom unutrašnjosti, s takozvanom dual chamber izvedbom. Zanimljivo je kako može primiti čak dva 240 mm radijatora, ima mjesta za ukupno šest ventilatora pet diskova ali i jedan optički uređaj. Kućište dolazi u klasičnoj smeđoj kartonskoj kutiji, dobro zaštićeno u debelom stiroporu i najlonu. Na kutiji možemo vidjeti izgled kućišta, te presjek po komponentama.

antec_p50_3 antec_p50_4

Kockica baš i nije kockica, ali je dovoljno blizu jer mjeri 355 mm u dubinu, 355 mm u visinu i 260 mm u širinu. Kada gledamo u P50 i ne možemo govoriti o velikim dizajnerskim zahvatima, jer je poprilično monotono uz još crnu boju koja ga "zatvara". No, ima nekoliko zanimljivih detalja, kao što su odsječena donja stranica, ali i gornja koje su napravljene od plastike. Na prednjoj stranici imamo Antecov logo na dnu, te 5.25" poklopac na vrhu. Na zakošenom gornjem dijelu se nalazi front panel. Stražnja strana nam otkriva tzv. dual chamber prirodu ovoga kućišta u kojem su unutarnje komponente raspoređene u dvije zasebne komore. Gledano straga, na lijevoj se strani nalazi otvor za napajanje i iznad njega jedan 80 mm ventilator, a na desnoj su četiri otvora za proširenja, rupa za stražnji I/O panel ploče, te prostor za dva 80 mm ispušna ventilatora. Na vrhu je kopča za skidanje gornjeg poklopca/filtera. Gledano sprijeda, lijeva bočna stranica ima veliki prozor koji nam dopušta pogled na matičnu ploču i komponente na njoj.

antec_p50_5 antec_p50_6

Gornja plastična stranica je zanimljivijeg dizajna gdje se na nakošenom dijelu nalaze po dva USB utora u svakom kutu (lijevi su USB 2.0, a desni (plavi) su USB 3.0), a u sredini su audio konektori. Na vrhu se nalaze Reset i Power tipke a između njih su dva prekidača koji služe za određivanje brzine brzine ventilatora - pozicije od naprijed prema nazad su Low, Off i High. Nadalje se ne vrhu kućišta nalazi filtrirana mrežica koju je moguće ukloniti radi pristupa dvama pozicijama za 120 mm ventilatore, ili pak 240 mm radijator. S donje strane nalazimo četiri nožice koje kućište drže stabilno prikovanim za podlogu. Materijali i kvaliteta izrade P50 su na visokom nivou, baš kao što je i završna obrada.

antec_p50_7 antec_p50_8

Na desnoj bočnoj stranici se nalazi filtrirana mrežica koja služi kao usis zraka za napajanje koje je smješteno u tom dijelu kućišta. Zanimljivo je kako je Antec i na ovoj seriji kućišta mislio na umanjivanje vibracija i buke pa je bočna stranica s unutarnje strane obložena polikarbonatom visoke gustoće. Gornji plastični pokrov je također filtriran tankom metalnom mrežicom kako bi se spriječio ulazak krupnijih čestica prašine. One finije, manje će svejedno ulaziti pa je stoga potrebno češće čišćenje unutrašnjosti, ventilatora i radijatora. Kada smo kod radijatora, u ovo kućište stanu čak dva 240 mm radijatora vodenog hlađenja - jedno na vrh i drugo na prednju stranicu umjesto dva priložena 120 mm ventilatora. Uz sve ostale pozicije za ventilatore ovo će kućište biti odlično ne samo za HTPC ili jednostavnija računala, nego i za kakav overclockirani gaming stroj.

antec_p50_10

Skidanjem bočne stranice nam se otvara pogled na lijevu, veću komoru u koju ugrađujemo matičnu ploče Micro ATX i Mini-ITX dimenzija. Ograničenje za hladnjak procesora je 130 mm, pa one najveće Noctue i slični baš i neće stati u P50, no zato stanu dugačke grafičke kartice do 300 mm. Jedini nosač koji se proteže u obje komore je onaj za 5.25" uređaje koji se nalazi na vrhu. Kada je riječ o menadžmentu kabela, tu su tri rupe za provlačenje istih s bočne strane te velika rupa s gornje strane. U drugoj se komori također nalaze i kopčice za vezanje kabela vezicama ili priloženim žicama.

Antec P50 Window - drugi dio

antec_p50_11 antec_p50_12

Na prednjoj se stranici nalaze dva 120 mm Antecova ventilatora čiju brzinu možemo određivati putem prekidača na vrhu. Osim ta dva ventilatora, na prekidače možemo spojiti još dva. U nižem režimu rada su ventilatori zadovoljavajuće tihi (oko 38 dB), a postaju čujniji i bučniji na višem režimu - oko 46 dB. Još jedan ventilator koji nalazimo u kućištu je 80 mm koji također nije naročito tih pri višim okretajima (Molex konektor), a zadužen je za hlađenje diskova. Sva zanimljivost ovoga kućišta je u toj drugoj komori, iza toga ispušnog 80 mm ventilatora. Tu nalazimo tri plastična kaveza za 3.5" diskove koji su tool less principa.

antec_p50_13 antec_p50_14

Na prednjoj stranici se nalazi horizontalno postavljeni kavez za 2.5" diskove (SSD, SSHD, HDD) koji također ima tool less plastični mehanizam. Prostora za napajanja ima u izobilju, a tek bi kod onih najdužih moglo "usfaliti" prostora za kabele. Mi smo isprobali i Antecovo veliko napajanje, a testove smo radili s Superflowerovim jer je Antecovo moralo na testiranje u Rijeku. Prostora je bilo dovoljno za aranžirati kabele, ali je sve nekako bilo "na knap". Ovo naravno ne gledamo kao manu, jer je ipak riječ o najvećim mogućim napajanjima.

antec_p50_15

antec_p50_16 antec_p50_17

 Uz jamstveni listić na kojem imamo informacije o trogodišnjem jamstvu, tu su i slikovne upute o montaži komponenata u kućište. U zasebnoj vrećici nalazimo samoljepljive gumene odstojnike za različite namjene, a u drugoj su svi potrebni vijci (crni), podloške, dodatni odstojnici i zvučnik. Uz to, tu su i elastične vezice (sa žicom) za aranžiranje kabela. Ladice za diskove su kao što smo rekli tool less, a disk postavljamo tako da ju raširimo, njega postavimo u metalne nosače i ladicu stegnemo oko diska.

antec_p50_18

Slaganje komponenata u ovako organizirano kućište je vrlo zanimljivo ali i intuitivno. Na kraju procesa je samo potrebno ostaviti čim manje kabela u prvoj komori kako bi matična ploča i komponente na njoj mogle "disati". Mi smo računalo složili oko ASRockove N3150M ploče koja je pasivno hlađena, pa će zanimljivo biti testiranje i analiza temperatura u odnosu na test ploče koji smo proveli van kućišta.

antec_p50_20 antec_p50_21

Kada smo ploču testirali na stolu zabilježili smo maksimalnu temperaturu od 73°C na jednoj jezgri dok se prosjek kretao na 70.1°C. Sa 120 mm ventilatorima postavljenim u High brzinu (prva slika), maksimalne temperatura na jednoj jezgri je bila 65°C uz prosjek na svima od 56,57°C. U Low brzini je maksimalna temperatura na jednoj jezgri (druga slika) bila 66°C uz prosjek na svima od 59,27°C. Kao što smo ranije napisali, buka je u Low poziciji iznosila prihvatljivih 38 dB a u High bučnijih 45 dB, pa je zbog ne pretjerano velike razlike u temperaturama preporučljivo ventilatore držati na nižim okretajima.

antec_p50_19

Nema sumnje kako je P50 premium proizvod u svakom svom djeliću. Jedina prava kritika može ići na nešto bučnije ventilatore, no i to je moguće riješiti uz pomoć regulatora brzine vrtnje. U svakom drugom pogledu - kvaliteta materijala, izvedba, detalji poput filtera prašine, polikarbonatnog sloja za umanjivanje buke, velikih rashladnih mogućnosti, dual chamber izvedbe, mogućnosti za proširenja itd. - ovo je odličan proizvod. Za sve koji žele moćno računalo u malenom pakiranju ovo će biti idealno kućište. Ni cijena od oko 70 € (u Hrvatskoj oko 650 kn) nije pretjerana ukoliko sagledamo sve mogućnosti i kvalitete ove P50 kockice.