Antec Performance PlusView1000AMG
Datum objave 25.02.2003 - Dean Narandžić
Uvod i opis 1/4
Izgleda moćno, zar ne?
Nakon vrlo kvalitetnog Antec mid-tower kućišta na test smo dobili i tower PlusView1000AMG čiji je originalni dizajn proslavio Antec među moderima (a i među onima koji to nisu). Uz poznati dizajn ovo kućište krasi metalic boja i bočni prozor od pleksiglasa kao standardna oprema - možemo reći da su osnovni moderski zahvati već tvornički napravljeni. Važno je napomenuti da s kućištem NE dolazi napajanje, što u konačnici može rezultirati dosta većom cijenom koju je potrebno platiti ukoliko se odlučite za njega.
Pogledajmo da li ovo kućište opravdava reputaciju koju je steklo. Prvo što će upasti u oči je pakiranje. Kartonska kutija uobičajenih dimenzija je tiskana sa svih strana u boji i zorno pokazuje što sadrži.
Kutija
Od osnovnih podataka treba navesti vanjske dimenzije kućišta - 52,5 (visina) x 20,5 (širina) x 47,5 (dubina). Recimo još i da je kućište spremno primiti četiri 5,25" uređaja i dva 3,5" uređaja dostupnih s prednje strane kućišta te četiri 3,5" uređaja bez pristupa s prednje strane. Ukupan broj uređaja koje možete ugraditi je 10 što je, iako više nego dovoljno i za najzahtjevnije korisnike, ipak za jedan manje od dimenzijama manjeg mid-towera novije proizvodnje kojeg smo nedavno imali na testu. Casebadge s logotipom je dio standardne opreme i napravljen je od reljefne plastike.
Šminkerska slika
Opis 2/4
Od naprijed
Neizbježna vrata koja sakrivaju pristup uređajima, kao i cijela prednja maska, napravljeni su u prepoznatljivom dizajnu domaćim kupcima poznatom i kao Chieftec Dragon. Usporedimo li ta dva kućišta vrlo brzo ćemo zaključiti da se radi o proizvodima napravljenima na istoj proizvodnoj traci koji se tek bojom razlikuju jedan od drugoga. Na žalost, nismo imali priliku staviti kućišta oba proizvođača jedno pored drugoga kako bismo probali pronaći bilo kakvu razliku koja bi ukazivala da se ipak ne proizvode u istoj tvornici. Što se tiče kvalitete boje kućišta na testu (metalik siva), ona je kao što smo već i navikli, izuzetna. Na prednjoj masci ćete primijetiti i mala vratašca s logotipom Anteca ispod kojih se nalaze dva USB i jedan FireWire port. To je vrlo praktično i drago nam je da nismo ograničeni na samo jedan od ta dva standarda kao što je bio slučaj s mid-tower kućištem. Na prednjoj masci ćemo pronaći ukupno 4 LED diode - uz uobičajenu diodu koja je upaljena dok računalo radi, čak 3 diode su predviđene za indikaciju rada diskova (ili drugih uređaja).
Prednja maska
Logo
USB i Firewire
Kućištem vizualno dominira bočni prozor velike površine napravljen od pleksiglasa koji dolazi kao standardna oprema. Prozor je pričvršćen plastičnim zakovicama, što smatramo drugorazrednim rješenjem u odnosu na uobičajenu upotrebu gume H profila u tu svrhu. Unatoč tome, zahvaljujući kvalitetno obrađenim rubovima nakon rezanja (tj. prešanja) i malim ravnomjerno raspoređenim zakovicama, konačan dojam je vrlo dobar. Veći minus ćemo uputiti mehanizmu za otvaranje bočne stranice ('kvake') koji svojom pozicijom i velikim dimenzijama diktira neuobičajen izgled prozora i zaklanja pogled na srce računala - CPU. Ponovo ćemo povući paralelu s mid tower kućištem istog proizvođača kod kojega nema takvih problema jer su "kvake" za otvaranje bočne stranice pametno pomaknute uz gornji i donji rub kućišta. Sam mehanizam za otvaranje bočne stranice je kvalitetno napravljen te neće predstavljati problem pri čestom otvaranju kućišta. Na mehanizmu (kao i na prednjim vratima) postoji uobičajena bravica koju često nalazimo na kućištima različitih proizvođača. Bravica je zgodan dodatak, ali upitne upotrebljivosti.
Opis 3/4
Bitno je napomenuti da se na prozoru nalazi jedno od mjesta za ugradnju dodatnih ventilatora uobičajene veličine (80mm) koji svojom pozicijom može najviše utjecati na temperaturu grafičke kartice. Ventilator je vrlo jednostavno ugraditi utiskivanjem dok ne zapne za plastične kukice koje će ga držati. Obzirom na poziciju preporučamo nabavku ventilatora napravljenog od prozirne plastike koji neće previše narušiti izgled kućišta. Iako možete doći u iskušenje da ugradite neki od ventilatora s LED diodama, naš savjete je da još jednom razmislite jer će se takav ventilator previše isticati i zapravo zaklanjati pogled na unutrašnjost kućišta.
Prozor
Gdje si, o prozirni ventilatoru?
Kada smo već kod ventilatora pogledajmo kakve sve opcije za zračno hlađenje nudi ovo kućište. Sa stražnje strane pronaći ćemo dva standardna 8cm ventilatora koji dolaze uz kućište. Dobro su pozicionirani te će sigurno povoljno utjecati na temperaturu u unutrašnjosti izvlačeći zrak iz kućišta koji su zagrijali CPU i GPU. Zrak će izlaziti kroz mrežu rupa perforiranih na kućištu koje su dovoljno velike i neće utjecati na protok. Više bismo voljeli vidjeti jedan ventilator od 120mm, ali i dva 80mm ventilatora su efikasno rješenje (ali glasnije rješenje). Uz već spomenuto mjesto za ugradnju ventilatora na bočnom prozoru, s prednje strane ćemo moći ugraditi još dva ventilatora (također 80mm) o kojima ćemo reći više malo kasnije. Znači, ukupno imamo na raspolaganju 5 mjesta za ugradnju 80mm ventilatora od kojih dva dolaze već popunjena. Svi ventilatori se ugrađuju tako da se utisnu u svoje ležište dok ne čujemo klik kada plastične kukice uhvate ventilator.
Odostraga
Opis 4/4 i zaključak
Kada smo završili s razgledavanjem izvana, vrijeme je da se pozabavimo unutrašnjošću. Bočna stranica se lagano skida ukoliko smo je pričvrstili samo pomoću mehanizma, no ukoliko smo koristili vijke, odvijač je neophodan - naime, s kućištem ne dolaze vijci koje bi mogli odvrtati bez upotrebe alata. Ovo ćemo pisati pod minus, pogotovo kada se prisjetimo mid-tower kućišta. U unutrašnjosti nema većih iznenađenja. Od specijalnih i praktičnih dodataka spomenimo nosače šina za ugradnju 5,25" uređaja na dnu kućišta. Odlična ideja koja bi trebala spriječiti ili barem smanjiti mogućnost da šine koje ne koristite zagubite. Uređaji za ugradnju su raspoređeni u 3 okvira, 4 uređaja širine 5,25" kojima možemo pristupati izvana su u najgornjem okviru, 6 uređaja širine 3,5" možemo ugraditi na dva okvira koja primaju svaki po 3 uređaja, a pomoću mehanizma ih je vrlo lagano vaditi prema potrebi. Dvjema gornjim uređajima širine 3,5" u gornjem okviru za ugradnju možemo pristupiti i s vanjske strane. U donji okvir je smješteno jedno od mjesta za ugradnju ventilatora (drugo je odmah ispod ovoga), što je dobro rješenje koje će moći držati vaše diskove na sobnoj temperaturi.
Prostranost
"Prednjica" iznutra
Prednja maska nije namijenjena za često skidanje, međutim relativno ju je lako skinuti jer je pričvršćena sa 6 plastičnih kukica koje su lako dostupne. Prednju masku nećete imati potrebu skidati osim radi čišćenja filtera za zrak koji se nalazi ispod. Filter je dobro pozicioniran, ali nije ničim pričvršćen pa će vraćanje nakon čišćenja biti malo kompliciranije nego što bi trebalo. Na kraju spomenimo još i preklopive nožice koje osiguravaju stabilnost kućišta, a ukoliko vam smetaju zbog svoje širine lako ćete ih sklopiti ispod kućišta koje će i tako biti dovoljno stabilno.
Bez maske
Zaključak: U doba kada se na tržištu pojavilo kućište ono je bilo apsolutni hit i isticalo se rješenjima boljima od ostalih proizvoda. U međuvremenu su se pojavila i druge konstrukcije koje bolje iskorištavaju raspoloživi prostor. Također smatramo da je puno bolje koristiti manji broj ventilatora većeg promjera - uz manju količinu buke dobit ćemo isti ili čak bolji protok zraka. Upotreba vrata koja skrivaju pristup uređajima će se nekima svidjeti, dok će drugima smetati. S druge strane, kućište je još uvijek natprosječne kvalitete i završne obrade. Ako uzmemo u obzir da bočni prozor dolazi kao standardna oprema, cijena se još uvijek može smatrati povoljnom. Ukoliko već posjedujete kvalitetno napajanje svakako ga možemo preporučiti. U suprotnom ne zaboravite uračunati i cijenu (po mogućnosti) kvalitetnog napajanja.
Kao i mid-tower model koji smo nedavno opisali, možete ga nabaviti u Helicom d.o.o. (edo@helicom.hr ili tel. 01/6520-013) po cijeni od 697,50kn + PDV, a dodatne slika možete pogledati na http://www.3dnet.hr.