Antec Skeleton
Datum objave 17.12.2008 - Dean Narandžić
Antec Skeleton - 1. dio
Novo kućište iz Anteca
Antec Skeleton krasi neuobilčajeni dizajn, ali i kvalitetna izrada
Nakon dugo vremena, ponovo smo dobili priliku testirati jedno od kućišta poznatog proizvodača, tvrtke Antec. Stariji čitatelji će se prisjetiti da smo njihova kućišta redovito hvalili zbog kvalitetne i praktične konstrukcije, pa smo se testiranja novog modela prihvatili uz velika početna očekivanja. Također, model koji smo dobili na test podigao je dosta prašine u medijima, što nije niti čudno obzirom da se radi o potpuno novom i originalnom open-air konceptu. Zapravo, kad bolje promislimo i nije potpuno novi koncept obzirom da smo takve konstrukcije viđali i ranije (npr. Aerocool Lubic ili HSPC Tech Station). Ipak, ostaje činjenica da je o Antec Skeletonu zapravo teško govoriti o kućištu kao takvom, već više o okviru u koji možemo ugraditi sve računalne komponente.
Pogleda sa boka…
… i sa zadnje strane
No pređimo na stvar – za razliku od ranije spomenutih prethodnika otvorenih kućišta, Antec Skeleton je dizajniran i sastavljen kod proizvođača, što ga u startu postavlja u drugačiju poziciju obzirom da je time prilagođen puno široj publici. Takoder, kvaliteta izrade ovog kućišta je znatno iznadprosječna, bez obzira na kategoriju u koju ga želimo smjestiti. Posebno bi pohvalili dizajn koji će zasigurno privući poglede, no uz svu svoju ekstravaganciju zadržava i dozu decentnosti koja ga zadržava na samom rubu provalije kiča. Obzirom da dolazi sastavljeno uz tek nekoliko dodatnih komponenti (ventilator i okviri za dodatne diskove) koje niti ne moramo koristiti, spremno je za upotrebu odmah po vađenju iz kutije. Instalaciju komponenti će dodatno olakšati modularna izvedba – praktički sve komponente se postavljaju na ladice koje je moguće izvaditi (matična ploča, diskovi, napajanje). I bočne stranice se također jednostavno skidaju ukoliko za time imate potrebu.
Kućištem dominira 25-milimetarski ventilator
Minimalistička prednja maska
Spomenimo i tehničke karakteristike: podržane su sve matične ploče standardnog ATX formata, dva 5,25“ uređaja, do 6 diskova (od kojih četiri montiramo obješene na bočne stranice kućišta), kao i standardna napajanja. Na prednjoj maski ćemo pronaći tipku za uključivanje i resetiranje računala, po dva USB i audio konektora, IEEE1394 FireWire i pomalo suvišan eSATA konektor. Za hlađenje je zadužen golemi 250-milimetarski ventilator postavljen da upuhuje zrak točno iznad matične ploče. Isti je osvijetljen višebojnim LE diodama čiju boju svjetla možemo podesiti, isključiti ili postaviti da se ciklički mijenja. Sam ventilator može raditi na tri brzine vrtnje pri čemu buka varira od skoro nečujne, pa do primjetno glasne. Priložen je i dodatni 92-milimetarski ventilator koji po želji možemo ugraditi ispred utora za diskove. Oba ventilatora se napajaju iz prolaznih Molex konektora. Težina praznog kućišta je 7 kg, a njegove dimenzije su 40x46x48 cm, dok preporučena cijena kod distributera, tvrtke M-San iznosi 1199 kn.
Antec Skeleton - 2. dio i Zaključak - Conclusion
Držač na kojem se fiksiraju kartice
Dodatni nosači za diskove koji se vješaju sa bočne strane kućišta
Uz sve ove pozitivne strane, ostaje ipak jedno veliko pitanje: kome je ovo kućište zapravo namijenjeno? Običnim korisnicima sigurno nije, što zbog prilicno visoke cijene, a što zbog iznimno teškog održavanja – obzirom da je kućište u potpunosti otvoreno sa svih strana, vrlo brzo možemo očekivati naslage prašine u svim zakucima koju će biti vrlo teško čistiti i koja će se za razliku od klasičnih kućišta i te kako vidjeti. U preostalim kategorijama zahtjevnih korisnika mnogi će pronaci i druge mane – npr. zamislite da sa njime odete na LAN party, vaše računalo bi moglo postati samoposluživanje za sve smutljivce sa malom količinom memorije u vlastitim računalima i još manjim moralom. U razgovorima sa kolegama koji aktivno testiraju hardver, saznali smo da niti njima nije posebno zanimljivo. Možda jedino proizvođačima i distributerima računalnih komponenti koje žele predstaviti svoje proizvode na sajmovima i slično? Ako ipak mislite da ovo kućište ima smisla u svakodnevnoj primjeni, navedite nam svoje razloge na forumu, jer nama se cini da radi o tek trenutno dobavljivom prototipu namijenjen promociji proizvodača….
Modularni dizajn kućišta olakšava pristup komponentama
LE diode na ventilatoru noću
Zaključak
Kao zaključak recimo da se radi o odlično dizajniranom proizvodu kojeg klasi i natprosječna kvaliteta izrade. Njegova najveća (zapravo uz cijenu i jedina) mana je njegov koncept otvorenog kućišta koji jednostavno nije pogodan velikoj većini korisnika.
Conclusion
Antec Skeleton has a great and unique design and excellent craftsmanship. It's biggest (beside the high price in fact only) problem is its unique concept of open-air case which simply isn't suitable for most of the customers.