Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5W Deluxe

Procesor(i)

Intel Core 2 QX6700 @ 4x 2.66 GHz

Memorija

4 x 1 GB OCZ Platinum PC2-8500 @ 800 MHz

Grafička kartica

2x AMD/ATI Radeon HD 2900 XT

SATA Kontroler

Intel ICH8R

Hard disk(ovi)

WD Caviar 400 GB SATA

WD Caviar 250 GB SATA

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Za testiranje Antecovog napajanja poslužila nam je jednaka konfiguracija s kojom smo testirali i model NeoPower 550 te PC Power & Coolingov CrossFire Silencer 750. Zapravo, sva smo napajanja testirali isti dan tako da su rezultati koje ćete vidjeti nešto kasnije potpuno usporedivi. Konfiguracija je bazirana na prilično moćnim komponentama, posebice kad je riječ o sirovoj potrošnji, i kao takva može adekvatno opteretiti high-end napajanje. Za mjerenje napona je korištem multimetar Fluke 187 s preciznošću od 0,025%, a potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama. Ovaj uređaj nije osobito precizan, no daje ponovljive rezultate, pa smo mu skloni vjerovati. Sonde multimetra bile su zabodene u ATX konektor na matičnoj ploči što objašnjava i činjenicu da smo mjerili vrijednosti 3.3-voltnog voda (u dosadašnjim testovima smo se fokusirali isključivo na 5-voltni i 12-voltni vod).

Valja napomenuti da smo isprobali performanse pri korištenju samo jedne kartice ili CrossFire polja, no u oba slučaja su obje kartice bile ugrađene, samo smo softverski uključili ili isključili CrossFire. Mjerenje performansi bez opterećenja također smo pojedostavili na ovaj način, pa nema vrijednosti za konfiguraciju s jednom i s dvije kartice. Što se tiče samog opterećenja, napravili smo ga kombinacijom Prime95 v255 aplikacije koja se skalira na više jezgri dok je grafički podsustav računala bio opterećen s 3DMarkom06 u loop modu (HDR test) na rezoluciji 1280×1024 uz forsiranje maksimalnih postavki za AA i AF. Prije nego što smo uzeli vrijednosti mjerenja, računalo je na ovaj način bilo opterećeno oko 30 min što će reći da je napajanje bilo zagrijano na radnu temperaturu.

Napon 12-voltnog voda na Antecovom Quattru je prilično visok, u prosjeku oko 0,2 volta viši od idealne vrijednosti propisane ATX specifikacijom. Ipak, treba imati na umu da je maksimalna propisana devijacija 5% odnosno +/- 12,6 volta, dok devijacija na Quattru iznosi oko 1,6% od idealne vrijednosti 12-voltnog raila. Povišeni napon naravno nije dobar, a često ga je moguće susresti na napajanjima niže kvalitete koja na ovaj način kompenziraju pad napona koji se događa pri opterećenju. Da li je Quattro takvo napajanje?

Kao što vidimo, pad napona zavisno o opterećenju (jedna kartica, dvije kartice) je izuzetno malen i vrijednost napona ne pada ispod razine od 12,2 volta. Ista je situacija s rippleom koji je kao i na ostalim testiranim napajanjima vrlo malen. Iz svega viđenog jedino možemo zaključiti da napajanje nije baš najbolje kalibrirano, pa zbog toga daje nešto veći napon. Također treba imati na umu da je za stabilnost računala, posebice pri overclockiranju, bolje da napajanje daje viši nego niži napon obzirom na referentne vrijednosti.

Na 5-voltnoj liniji ponovo nailazimo na poznatu situaciju – napon je viši u odnosu na referentne vrijednosti za prosječno 2%, no opada minimalno pri povećanju opterećenja. Premda bi nam više odgovaralo da je napon 5-voltnog voda bolje kalibriran, njegova vrijednost je i dalje "debelo" u granicama ATX standarda, a sam je rail stabilan.

Na 3,3-voltnoj liniji također nailazimo na nešto više vrijednosti, no kao što vidimo, Quattro se ovdje drži bolje nego PC Power & Coolingov Silencer 750. Prosječna vrijednost napona na 3,3-voltnoj liniji je za oko 1% veća u odnosu na idealnu vrijednost, no kako se napon vrlo malo mijenja zavisno o opterećenju, Antecovo napajanje niti u ovom segmentu ne bilježi minus.

Na kraju eto nas i do efikasnosti koja je određena mjerenjem potrošnje cijele konfiguracije dok nije opterećena, dok je opterećena samo s jednom karticom i naposlijetku dok je opterećena uz korištenje dvije kartice u CrossFire polju. Maksimalna potrošnja konfiguracije nije prešla vrijednost od 561 vata, a na istoj razini efikasnost zastavilo se i Antecovo napajanje NeoPower 550. Silencer 750 je pak u ovom režimu rada nešto efikasniji s potrošnjom od 549 vata.

Isključivanje CrossFire polja pogodovalo je rezultatima Antecovog napajanja Quattro pa ono bilježi najvišu efikasnost od svih napajanja obuhvaćenih mjerenjem. S druge strane, pri prelasku na minimalnu potrošnju, efikasnost ovog napajanja pada, pa u usporedbi s NeoPowerom i Silencerom Quattro ima najnižu efikasnost. Poanta gornjeg grafa je vrlo jasna – ne treba kupovati napajanje čiju snagu nećete iskorištavati jer vrlo snažna napajanja imaju u pravilu nižu efikasnost kada je i sama potrošnja računala niža.