Antec TruePower Quattro 850 – električna osa

Datum objave 25.03.2008 - Denis Arunović

Uvod i oprema

U našem posljednjem druženju s Antecovim napajanjima obradili smo model NeoPower 550 koji nas je oduševio svojim mogućnostima i kvalitetom izvedbe. Sada na testnom stolu imamo malo jaču zvijer, Antecov TruePower Quattro 850 koji pogled privlači atraktivnim dizajnom po uzoru na trkaće automobile. Kao što nam ime ovog napajanja govori, ono može računalu isporučiti 850 vata eletrične energije što ga čini odličnim izborom za nabrijane high-end konfiguracije s četverojezgrenim procesorima i grafičkim podsustavima načinjenim od više grafičkih kartica visoke klase.

Antecova linija napajanja TruePower Quattro sastoji se od dva modela, slabijeg koji je specifican na 850 vata i snažnijeg koji je specifican na 1000 vata. U oba slučaja je riječ o modularnim napajanjima koja su certificirana za rad u SLI konfiguracijama, a zadovoljavaju i 80Plus certifikat što će reći da imaju efikasnost veću od 80%. Točnije, napajanja nude efikasnost do 85%.

Slabiji model isporučuje se u velikoj žutoj kutiji koja već na prvi pogled daje korisniku na znanje da se radi o prilično zanimljivom napajanju. Kao što vidimo na fotografiji, sadržaj kutije fino je posložen, a samo je napajanje posloženo u manju kutiju izrađenu od tvrde pjene što jamči odličnu zaštitu prilikom transporta od tvornice do ruku krajnjeg korisnika.

U kutiji je osim samog napajanja moguće naći još i kabel za povezivanje napajanja s gradskom električnom mrežom, set od četiri vijka za montažu napajanja u kućište, vrećicu u kojoj se nalaze modularni kabeli i na kraju priručnik za uporabu. Sve u svemu odlično odrađeno, upravo onako kako smo očekivali od jednog renomiranog proizvođača napajanja.

Opis i karakteristike

Quattro 850 je dizajniran vrlo agresivno što je čista suprotnost u odnosu na dizajn modela NeoPower o kojem smo pisali prije nekoliko tjedana. Kućište napajanja je crno, a ukrašeno je žutim prugama po uzoru na način ukrašavanja trkaćih automobila. Ovakav dizajn nažalost ne dolazi do izražaja ako imate kućište u koje se napajanje montira na klasičan način, iznad matične ploče, no srećom kod mnogih se modernih high-end kućišta napajanje ugrađuje na donji dio kućišta. Naravno, poželjno je da kućište ima prozor od pleksiglasa na bočnoj stranici i interno osvjetljenje.

Kao i model NeoPower 550W i crno-žuti Quattro hlađen je samo jednim 80-milimetarskim ventilatorom koji je smješten na stražnjoj strani napajanja. Ovaj ventilator vuče zrak iz kućišta, provlači ga preko elektronike u napajanju i naposlijetku izbacuje van iz računala. Kako bi buka napajanja ostala na prihvatljivoj razini, brzina ventilatora regulirana je automatski, zavisno o tome kolika je temperatura unutar napajanja odnosno koliko je ono opterećeno. Tijekom testiranja ovaj se ventilator pokazao jako dobro rješenje, unatoč malenom promjeru. Naravno, treba imati na umu da zbog načina mjerenja performansi, napajanje nismo forsirali do krajnjih granica što bi zasigurno rezultiralo i povećanjem buke ventilatora.

Na prednjoj strani napajanja vidimo nekoliko fiksnih kabela te ukupno pet jednakih konektora za modularne kabele. Tri crna konektora namijenjena su priključivanja kabela s molex i SATA konektorima, a dva crvena za kabele s PCIe konektorima. Također vidimo da je lim na ovom dijelu kućišta perforiran rupicama kako bi napajanje moglo "disati" odnosno ventilator uvlačiti zrak iz kućišta. Korištenje okruglih rupica nije optimalan u kontekstu maksimizacije protoka zraka (obično se koriste šesterokuti po uzoru na oblik pčelinjih saća), no jasno je da je ovo svjesno napravljen ustupak dizajnu.

Što se tiče fiksnih kabela, to su glavni 24-pinski ATX konektor, 4-pinski ATX12V konektor, 8-pinski EPS12V konektor te dva modularna 8-pinska PCIe konektora koje je moguće razlomiti u oblik 6 + 2 te ih koristiti na karticama koje imaju samo 6-pinske konektore za dodatno napajanje. Činjenica da je ovoliko kabela fiksno spojeno na napajanje umanjuje razinu modularnosti, pa je jasno da će u većini računala biti nužno neke od ovih kabela ručno skriti kako bi se poboljšao protok zraka i urednost unutrašnjosti računala.

Kad je pak riječ o modularnim kabelima, s njima je iz napajanja moguće dobiti do devet molex konektora, osam SATA konektora, dva floppy konektora ili dva dodatna PCIe konektora. Imajte na umu da je na crvene konektore na napajanju moguće spojiti i kabela za molexe i SATA konektore jer ipak ne trebaju svi četiri PCIe konektora za komponente u svojem računalu. Kao i fiksni kabeli i modularni kabeli su uredno opleteni crnom mrežicom koja je na krajevima fiskirana debelim gumenim obujmicama. Različitih konektora ima dovoljno i dobro su odabrani, pa tu Antecov Quattro bilježi još jedan plus.

8-pinski PCIe konektor dobro će doći onima koji uvijek moraju imati najsnažniju karticu u kvartu

Antec TruePower Quattro 850
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
8 pin / 6pin PCIe
2 / 4
Molex
9 (3 / 3 / 3)
Floppy
2
SATA
8 (3 / 3 / 2)
PFC
Active
Snaga
850 W
+3.3V
25 A
+5V
30 A
+12V1
18 A
+12V2
18 A
+12V3
18 A
+12V4
18 A
Cijena
oko 1.400 kn
Jamstvo
5 godina

Deklarirana snaga napajanja iznosi 850 vata koji su raspodijeljeni na šest railova - četiri 12-voltna raila, 3,3-voltni i 5-voltni rail. Maksimalna snaga na 12-voltni vodovima iznosi 768 vata, dok je ostatak railova moguće opteretiti s do 180 vata. Sve navedene vrijednosti napajanje je sposobno isporučivati kontinuirano na temperaturi od 50 celzijevih stupnjeva što će reći da u tipičnim kućnim uvjetima ovo napajanje može isporučiti još više snage. Napajanje je opremljeno digitalnim aktivnim PFC sklopom i zadovoljava certifikat 80Plus što će reći da nudi efikasnost veću od 80%. Korištenje aktivnog PFC sklopa također znači veliku tolerantnost u odnosu na ulazni napon iz gradske mreže.

Prema UL oznaci, napajanje je izradio Antec, no kako ova firma nema vlastite pogone za izradu napajanja već ih samo dizajnira, samu je proizvodnju za Antec obavila tvrtka Enhance. Shodno deklariranoj snazi, napajanje je certificirano za napajanje SLI konfiguracija što ujedno znači i da neće imati problema niti s računalima čiji grafičkih podsustav čine ATI-jeve kartice u CrossFire polju.

Cijena Antecovog modela Quattro 850 u hrvatskim trgovinama iznosi oko 1.400 kn što je dosta, no i dalje na razini većine ostalih brand name napajanja sličnih specifikacija. Ipak, treba imati na umu da je u inozemstvu cijena ovog napajanja nešto niža u odnosu na cijene u domaćim trgovinama. Antec na napajanje nudi petogodišnje tvorničko jamstvo koje je, koliko znamo, moguće ostvariti i direktno u hrvatskim trgovinama.

Testni sistem i performanse

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5W Deluxe

Procesor(i)

Intel Core 2 QX6700 @ 4x 2.66 GHz

Memorija

4 x 1 GB OCZ Platinum PC2-8500 @ 800 MHz

Grafička kartica

2x AMD/ATI Radeon HD 2900 XT

SATA Kontroler

Intel ICH8R

Hard disk(ovi)

WD Caviar 400 GB SATA

WD Caviar 250 GB SATA

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Za testiranje Antecovog napajanja poslužila nam je jednaka konfiguracija s kojom smo testirali i model NeoPower 550 te PC Power & Coolingov CrossFire Silencer 750. Zapravo, sva smo napajanja testirali isti dan tako da su rezultati koje ćete vidjeti nešto kasnije potpuno usporedivi. Konfiguracija je bazirana na prilično moćnim komponentama, posebice kad je riječ o sirovoj potrošnji, i kao takva može adekvatno opteretiti high-end napajanje. Za mjerenje napona je korištem multimetar Fluke 187 s preciznošću od 0,025%, a potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama. Ovaj uređaj nije osobito precizan, no daje ponovljive rezultate, pa smo mu skloni vjerovati. Sonde multimetra bile su zabodene u ATX konektor na matičnoj ploči što objašnjava i činjenicu da smo mjerili vrijednosti 3.3-voltnog voda (u dosadašnjim testovima smo se fokusirali isključivo na 5-voltni i 12-voltni vod).

Valja napomenuti da smo isprobali performanse pri korištenju samo jedne kartice ili CrossFire polja, no u oba slučaja su obje kartice bile ugrađene, samo smo softverski uključili ili isključili CrossFire. Mjerenje performansi bez opterećenja također smo pojedostavili na ovaj način, pa nema vrijednosti za konfiguraciju s jednom i s dvije kartice. Što se tiče samog opterećenja, napravili smo ga kombinacijom Prime95 v255 aplikacije koja se skalira na više jezgri dok je grafički podsustav računala bio opterećen s 3DMarkom06 u loop modu (HDR test) na rezoluciji 1280x1024 uz forsiranje maksimalnih postavki za AA i AF. Prije nego što smo uzeli vrijednosti mjerenja, računalo je na ovaj način bilo opterećeno oko 30 min što će reći da je napajanje bilo zagrijano na radnu temperaturu.

Napon 12-voltnog voda na Antecovom Quattru je prilično visok, u prosjeku oko 0,2 volta viši od idealne vrijednosti propisane ATX specifikacijom. Ipak, treba imati na umu da je maksimalna propisana devijacija 5% odnosno +/- 12,6 volta, dok devijacija na Quattru iznosi oko 1,6% od idealne vrijednosti 12-voltnog raila. Povišeni napon naravno nije dobar, a često ga je moguće susresti na napajanjima niže kvalitete koja na ovaj način kompenziraju pad napona koji se događa pri opterećenju. Da li je Quattro takvo napajanje?

Kao što vidimo, pad napona zavisno o opterećenju (jedna kartica, dvije kartice) je izuzetno malen i vrijednost napona ne pada ispod razine od 12,2 volta. Ista je situacija s rippleom koji je kao i na ostalim testiranim napajanjima vrlo malen. Iz svega viđenog jedino možemo zaključiti da napajanje nije baš najbolje kalibrirano, pa zbog toga daje nešto veći napon. Također treba imati na umu da je za stabilnost računala, posebice pri overclockiranju, bolje da napajanje daje viši nego niži napon obzirom na referentne vrijednosti.

Na 5-voltnoj liniji ponovo nailazimo na poznatu situaciju - napon je viši u odnosu na referentne vrijednosti za prosječno 2%, no opada minimalno pri povećanju opterećenja. Premda bi nam više odgovaralo da je napon 5-voltnog voda bolje kalibriran, njegova vrijednost je i dalje "debelo" u granicama ATX standarda, a sam je rail stabilan.

Na 3,3-voltnoj liniji također nailazimo na nešto više vrijednosti, no kao što vidimo, Quattro se ovdje drži bolje nego PC Power & Coolingov Silencer 750. Prosječna vrijednost napona na 3,3-voltnoj liniji je za oko 1% veća u odnosu na idealnu vrijednost, no kako se napon vrlo malo mijenja zavisno o opterećenju, Antecovo napajanje niti u ovom segmentu ne bilježi minus.

Na kraju eto nas i do efikasnosti koja je određena mjerenjem potrošnje cijele konfiguracije dok nije opterećena, dok je opterećena samo s jednom karticom i naposlijetku dok je opterećena uz korištenje dvije kartice u CrossFire polju. Maksimalna potrošnja konfiguracije nije prešla vrijednost od 561 vata, a na istoj razini efikasnost zastavilo se i Antecovo napajanje NeoPower 550. Silencer 750 je pak u ovom režimu rada nešto efikasniji s potrošnjom od 549 vata.

Isključivanje CrossFire polja pogodovalo je rezultatima Antecovog napajanja Quattro pa ono bilježi najvišu efikasnost od svih napajanja obuhvaćenih mjerenjem. S druge strane, pri prelasku na minimalnu potrošnju, efikasnost ovog napajanja pada, pa u usporedbi s NeoPowerom i Silencerom Quattro ima najnižu efikasnost. Poanta gornjeg grafa je vrlo jasna - ne treba kupovati napajanje čiju snagu nećete iskorištavati jer vrlo snažna napajanja imaju u pravilu nižu efikasnost kada je i sama potrošnja računala niža.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Napajanje Antec Quattro 850 pokazalo se kao prilično dobar izbor za vlasnike računala opremljenih s više high-end grafičkih kartica. Napajanje nudi vrlo stabilne napone i popriličnu zalihu snage čak i kada govorimo u kontekstu high-end konfiguracija. Dobar primjer za to je grafikon potrošnje prikazan u ovom testu gdje se jasno da vidi da konfiguracija četverojezgrenim procesorom, četiri gigabajta memorije i dvije snažne grafičke kartice (Radeon HD 2900 XT) u gornjem režimu rada troši "tek" 560 vata dok je prema Antecovim specifikacijama Quattro dizajniran tako da sistemu može isporučivati 850 vata kontinuirano pri temperaturi od 50 celzijevih stupnjeva. Obzirom na robustan dizajn ne čudi da je napajanje u radu vrlo tiho prema raspolaže sa samo jednim 80-milimetarskim ventilatorom.

Sukladno tredovima, na Quattro su implementirani modularni kabeli, ali moglo bi se reći da je ovaj feature mogao biti bolje riješen jer napajanju nalazimo i dosta fiksnih kabela koje će u nekim slučajevima korisnici morati povezivati i skrivati radi estetike i poboljšanja protoka zraka. Druga manjkavost ovog napajanja odnosi se na vrijednosti napona. Premda su naponi vrlo stabilni i minimalno opadaju kod opterećenja, istovremeno su relativno visoki u odnosu na idealne vrijednosti od 12, 5 i 3,3 volta. Premda su izmjerene vrijednosti i dalje obuhvaćene ATX specifikacijom (toleracija od +/- 5%), držimo da je kalibracija railova mogla biti bolje izvedena.

Antec na Quattro nudi 5 godina tvorničkog jamstva, a u hrvatskim trgovinama (vjerojatno ne svim) je ovo jamstvo moguće u potpunosti iskoristiti. Cijena napajanja kreće se oko 1.400 kn što je otprilike jednako cijeni većine ostalih brand-name napajanja sličnih specifikacija.

Conclusion

Through the course of our tests, Antec's Quattro 850 presented itself as a great solution for owners of high-performance gaming machines with multiple high-end graphics cards. This attractive black-yellow PSU offers stable voltages and respectable amount of power even in the context of high-end configurations. Good example of this is graphicon of power draw included in our article which shows that PC equipped with quad core CPU, four gigabytes of memory and two powerful graphics cards (Radeon HD 2900 XT) under full load draws "only" 560W from the wall power outlet, while Antec's PSU is designed to provide 850W continuously at temperatures as high as 50 degrees celsius. Considering Quattro's robust design, it doesn't suprise us that this PSU is also pretty quiet, despite the fact that cooling is provided by only one 80mm fan.

In line with recent trends, Quattro is fitted with modular cables. Unfortunately, some cables are still pemanently attached to the PSU so certain users will be forced to bind them and hide them to gain better airflow and better looking computer interior. Second problematic characteristic of Quattro 850 are relatively high voltages of 12V and 5V rail. Altough all rails are very stable and flex very little as power draw is increased, measured voltages are higher than we would like them to be. On the other hand, these values are still well within limits of deviation of 5% which is defined in ATX specification.

Antec offers 5 years factory warranty on high-end power supplies and that naturally includes Quattro series. Same warranty period is also offered by some if not all croatian shops which sell Antec's products. Price of this powerful PSU in Croatia is about 1.400 kn (about 195 € including VAT), pretty similar to price of other brand name PSUs with similar specifications.