AOC 27G4X recenzija
Datum objave 26.08.2024 - Mario Baksa
27G4X - prvi dio
Uvod
Ovaj monitor pripada AOC-ova gamerskoj liniji monitora AGON, što bi trebalo podrazumijevati karakteristike monitora koje su bitne igračima. Jedna od takvih karakteristika je brzina osvježavanja do 180 Hz, a druga je prilično brza matrica. No, ima tu toga još vezanog uz gamere, a ima karakteristika i koje će biti zanimljive i korisnicima koji više naginju konzumaciji multimedije općenito, poput HDR-a.
Kamen spoticanja drugim korisnicima, a zapravo i dijelu gamera koji imaju jača računala ili ne pokušavaju izvući svaki FPS iz igre, bit će razlučivost ovog monitora, koja je ostala na, za današnje pojmove, prilično skromnih Full HD (1.920×1.080). No, ako su vam prioritet performanse u igrama, pogotovo ako nemate odveć snažno računalo, onda vam Full HD razlučivost neće nužno biti nedostatak, nego možda i prednost. Također, ako monitor gledate iz veće daljine, manjak gustoće neće (toliko) dolaziti do izražaja.
Oprema
Kutija u kojoj se monitor isporučuje dosta je velika za 27-inčni monitor, ali barem su i kutija i pregrada kartonske, odnosno ambalaža je spremna za bacanje u stari papir radi recikliranja – stiropora nema.
Otvara se iz polegnutog položaja, što je praktičnije od izvlačenja monitora u sendviču od stiropora. Kad se podigne poklopac kutije, dočekuje vas oprema uz monitor smještena na kartonskoj pregradi, a kad se odigne ta pregrada, konačno dolazimo do samog monitora i stupa od stalka.
Kad se sve to izvadi van, vidimo da od opreme stiže stalak u dva dijela, po jedan HDMI i DisplayPort kabel, kabel za spajanje na električnu mrežu, par uobičajenih knjižica i energetska naljepnica.
Stup stalka utakne se u bazu i potom se šarafom s donje strane baze pričvrsti za samu bazu. Iako to možete učiniti i prstima, zahvaljujući šarafu koji ima polugicu, stezanjem šaracigerom bit ćete mirniji.
Iako monitor ima rupe za montažu na VESA nosač 100×100 mm, isporučeni stalak zapravo se na njega pričvrsti preko quick release sustava, odnosno potrebno je samo s gornje strane kukice stalka utaknuti u odgovarajuće rupe na quick-release okviru na poleđini monitora i pritisnuti donji dio stalka, dok ne dođe do klika.
Tehnički gledano, za “sastavljanje” ovog monitora nije potreban nikakav alat. Stup stalka ima rupu za provođenje kabela.
Stalak omogućava dosta dobre mogućnosti podešavanja. Visina monitora može se podešavati u rasponu od 130 milimetara, monitor se može zakretati lijevo-desno za 30°, može se nagnuti prema naprijed za 3,5°, prema natrag za 21,5°, a nudi i mogućnost pivotiranja, odnosno može se zakrenuti u portretnu orijentaciju, na bilo koju stranu.
Prednji rubovi monitora su inače pomalo oštri, zbog čega je ručno podešavanje monitora neugodnije za šake nego bi trebalo biti. Kvaliteta plastike kućišta monitora čini se relativno dobrom.
Konektori su smješteni na uobičajenom mjestu, sa stražnje strane, pri čemu se kabeli uštekavaju s donje strane prema gore. Nude se dva HDMI 2.0 konektora, s podrškom za HDCP 2.2, jedan DisplayPort 1.4 te 3,5-milimetarski audioizlaz za slušalice.
Neki od konektora činili su nam se malo “tijesnima”, barem kad smo u njih prvi put uštekali i ištekali svoje kabele – trebalo je puno sile za to (jako teško nam je bilo uštekati naponski kabel i ištekati DisplayPort). Posebni problem bio je naponski kabel – da ga niste do kraja uštekali skužite tek kad se tijekom podešavanja monitora (recimo da želite podesiti nagib) monitor odjednom isključi pa onda shvatite da ga ipak niste do kraja utaknuli u monitor.
Ima integrirane zvučnike snage 2 x 2 W – izvana se prorezi gotovo ne vide, jer su smješteni s gornje strane horizontalnog ureza na stražnjoj strani monitora. Dovoljno su glasni za odslušati nešto s YouTubea, bit će prihvatljivi za slušanje govora, no koristit ćete ih samo ako pri ruci nemate ništa drugo, jer im nedostaju i niski i visoki tonovi – raspon frekvencija koje mogu reproducirati je prilično uzak, kao kod jako starih telefona. Dimenzije monitora bez stalka su 613,9 x 366,3 x 51,3 mm, a sa stalkom 613,9 x (386~516) x 207,7 mm. Masa monitora bez stalka je 3,57 kg, a sa stalkom 5,41 kg.
Opis
Iako je ovo načelno gamerski monitor, to bi se iz dizajna teško moglo zaključiti, barem kad ga se gleda s prednje strane. Ovakav dizajn je već mnogo puta viđen – maleni rubovi s gornje, lijeve i desne strane, te nešto izraženiji s donje strane, a na sredini donjeg ruba nalazi se AOC-ov logo. Gumbići za podešavanje monitora su pri desnoj strani donjeg ruba.
Malo gamerskog štiha donosi šesterokutna baza stalka te ponešto oštrih rubova sa stražnje strane kućišta monitora.
Nakon što smo monitor spojili na računalo te uključili i njega i računalo, kad su se Windowsi 10 učitali, u donjem desnom kutu pojavila se Nvidijina obavijest da je ovaj monitor kompatibilan s G-SYNC-om (monitor je kompatibilan s Adaptive Syncom i G-Syncom).
Frekvencije osvježavanja mogu se birati od 50 do 180 Hz, a među njima su i češće korištene 60 i 144 Hz. Kad su pitanju konzole (PS5, XBOX X, SBOX S), frekvencija osvježavanja ide do 120 Hz.
Kad smo u Windowsima uključili HDR, monitor se automatski prebacio na HDR prikaz, na postavku DisplayHDR (ima još i postavke HDR Picture, HDR Movie i HDR Game). S HDR-om je slična situacija kao i kod drugog AOC-ovog monitora kojeg smo nedavno testirali (AOC U27B3AF), a to je da je svjetlina tada pojačana na maksimum (i ne možete je smanjiti), što za posljedicu ima slabiju crnu boju (sama struktura i slojevi ekrana ne prigušuju pozadinsko osvjetljenje dovoljno da bi crna ostala crna) te može biti neugodan za gledanje u mračnijim uvjetima. Zonsko pozadinsko osvjetljenje, kojeg ovaj monitor nema, poboljšalo bi ovu situaciju. Ujedno, kad je HDR uključen, potrošnja električne energije je maksimalna koju monitor može povući – skoro 28 W.
Ekran ima IPS matricu, veličine je 27 inča (68,6 centimetara), ravni je, te ima antiglare završnu obradu. Razlučivost od 1.920×1.080 na toj dijagonali znači da je gustoća prikaza svega 81 PPI (piksela po inču), odnosno pixel pitch je 0,31125 mm. Omjer stranica je, naravno, 16:9. Pozadinsko osvjetljenje je tipa WLED, odnosno klasično bijelo LED osvjetljenje. Pozadinsko osvjetljenje ne treperi (flicker free je). Deklarirana maksimalna svjetlina je 300 cd/m2, a kontrast 1.000:1. Responzivnost ekrana je 1 ms GtG, odnosno 0,5 ms MPRT.
Ekranski izbornik
Ako ste se već susreli s AOC-ovim monitorima, a niste još vidjeli ekranski izbornik poput ovog na liniji AGON (tj. AOC gaming), postavke će vam svejedno izgledati poznato. Izbornik izgleda drugačije, drugačije se njime “navigira”, postavke su malo drugačije raspoređene, no logika postavki je ostala vrlo slična.
Umjesto da je ekranski izbornik pri donjem rubu ekrana u sredini, kod ovog se monitora smjestio u donji desni kut. Kad ga se pozove pritiskom na predzadnji gumbić, koji ujedno služi kao OK, pri vrhu izbornika odmah vas dočekaju osnovni podaci, koji su cijelo vrijeme prikazani u ekranskom izborniku: razlučivost, frekvencija osvježavanja, igrački profil, svjetlina i izvor videosignala. Odlično! To bi tako trebalo biti kod svakog monitora.
Gamerske postavke
Postavke su raspoređene u šest glavnih kategorija. S obzirom da je ovo primarno gaming monitor, AOC se odlučio kao prvu kategoriju staviti upravo Game Settings. Tako u njoj možete odabrati igraći profil (FPS, RTS, Racing, te tri korisnička Gamer 1, 2 i 3), koji u osnovi predstavlja skup ostalih postavki koje bi trebale najbolje odgovarati određenom stilu igre.
Od konkretnih postavki tu su Shadow Control i Shadow Boost (koje mogu pomoći kod tonaliteta slike u igrama, pogotovo sjena u igrama s mračnom atmosferom, kad ne vidite dovoljno “daleko” u mrak), Game Color (od potpuno desaturirane do jako zasićene slike), Adaptive-Sync (možete uključiti ili isključiti tu vrstu sinkronizacije), Dial Point (prikaz križića, odnosno nišana na sredini ekrana, potencijalno korisno kod FPS-ova).
Nadalje, tu je MBR (Motion Blur Reduction), postavka s dvadeset razina za smanjenje zamućenja prilikom pokreta. Da bi se ona mogla uključiti, Adaptive-Sync mora biti isključen, a frekvencija osvježavanja mora biti viša ili jednaka 75 Hz. Svjetlina ekrana će se to više smanjivati što je ova postavka na višoj razini. To je zato jer ova postavka smanjuje motion blur tako što, kako se čini, koristi PWM, odnosno više ili manje treperavo pozadinsko osvjetljenje.
To se lijepo vidi pomoću osciloskopa – kako se povećava razina MBR-a, tako se skraćuje “radni” dio pulsa, odnosno tako je period svjetlosti dulji, a period mraka kraći. Frekvencija PWM-a odgovara frekvenciji osvježavanja – u ovom slučaju monitor smo imali na 180 Hz, a istu frekvenciju je izmjerio i osciloskop.
Monitor inače u normalnom režimu rada ne treperi, što se također lijepo vidi pomoću osciloskopa – dobije se ravna, neisprekidana linija.
Odmah iza te opcije je MBR Sync (MBR u ovom slučaju znači Motion Blur Remove). Ova postavka ima samo opcije Off/On i ima određene uvjete da bi se mogla uključiti, no valjda nikad nismo potrefili te uvjete, nego joj je uvijek smetala neka postavka, tako da je u OSD-u nismo ni uspjeli uključiti.
Na kraju, tu je Overdrive (isključen, Weak, Medium, Strong, Boost; ova posljednja postavka, Boost, koristi MBR, odnosno treperavi ekran), za poboljšanje responzivnosti ekrana, te Frame Counter, odnosno prikaz FPS-ova (broja sličica u sekundi), kod kojeg se može birati kut ekrana u kojem će se prikazivati.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 9 minuta
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 22 minute
Koju stolicu kupiti?Objavljeno prije 28 minuta
Umjetna inteligencija (AI)Objavljeno prije 53 minute
P.Apple Macbook Pro M1 512gb i Ipad Air 4 gen 256 gbNovosti
Kako kupiti doživotnu licencu Officea za samo 15,29€? Godeal24 ima rasprodaju povodom kineske nove godine i spušta cijene Microsoft ključeva na najniže razine!
Kineska Nova godina 2025. vrijeme je kada je mnogo ljudi zauzeto uređivanjem svojih domova i prejedanjem kolačima s ananasom. Ali nemojmo zaboraviti pravog MVP-a sezone — prodaju. Da, CNY 2025 je pred nama i savršeno je vrijeme za trgovce d... Pročitaj više
[Analiza] Huawei se vraća ove godine, Apple pada, Xiaomi je uznemiren, a Honor staje
Početkom nove godine jedna za drugom objavljena je ljestvica isporuka globalnog tržišta pametnih telefona i kineskog tržišta u 2024. godini. Struktura TOP3 globalnog tržišta je stabilna. Apple, prvoplasirani, i Samsung, drugoplasirani, zadr... Pročitaj više
Nvidia je pokazala prototip hladnjaka s 4 utora i trostrukim ventilatorom
Nvidia je objavila najnoviji video u kojem prikazuje prototip velikog hladnjaka za RTX 5090 Founders Edition grafičku karticu. U videu, tim iz Nvidie donosi ogroman prototip kartice s četiri PCIe utora, s potpuno pojednostavljenim dizajnom... Pročitaj više
Koja je razlika između PD brzog punjenja i QC brzog punjenja
Čim se baterija na vašem mobitelu isprazni, počinjete paničariti. Kada se suočite s navedenom situacijom znate li koliko se brzo punjenje naziva brzim punjenjem? Kako odabrati pravi proizvod za brzo punjenje? Što je "brzo punjenje"? Prije... Pročitaj više
NVIDIA DLSS 4 namijenjen je igranju u 4K@240 Hz te može generirati do 16 sličica
Nvidia kaže da DLSS 4 tehnologija generiranja može generirati više sličica ako je igračima potrebno, a ne samo trenutne tri. Nvidia je nedavno predstavila svoju najnoviju DLSS 4 tehnologiju, koja donosi novu značajku koja omogućuje do 8 put... Pročitaj više
Sve novosti