AOpen A600A all aluminium case

Datum objave 14.07.2003 - Damir Šimpović

AOpen A600A - all aluminium case - strana 1

Case-Modding uzima sve većeg maha, kako na svjetskoj racunalnoj sceni, tako i u Hrvata. Razni modovi kućišta, od jednostavnih gdje moderi dodaju ventilatore u svoja kućišta zbog boljeg hlađenja, pa sve do ekstremnih modova , koji prerastaju više naziv mod, jer nisu modifikacija računalnih kućišta, nego potpuno novo napravljena kućišta koja su napravljena da budu drugačija od ostalih, ili da se uklapaju u stil prostora u kojem će obitavati, sve su ćešći i sve bolje izgledaju. (riječ mod, za manje upućene je skraćeno od modified ili modificirano i tom ćemo se riječju koristiti u članku). Pošto je i tržište raznih dodataka za kućišta sve veće, tu su se našli i proizvođači željni zarade da naprave pred-modificirana kućišta, za nas koji nemamo previše vremena baviti se takvim hobijem, a svejedno želimo imati cool kućište na stolu. Jedan od njih je i dobri stari AOpen, koji je sponzorirao svoje A600A kućište Vama kao glavnu nagradu na PCE-ovoj novoj nagradnoj igri. Mi smo, naravno, iskoristili priliku i temeljito ga ispregledali, da sa svima podijelimo krasote koje nam je AOpen pripremio na ovom kućištu.

Krenimo redom:

kutija

Kada kupimo A600A, dobit ćemo ga u ovakvoj kutiji, koja odmah sugerira da se u njoj ne nalazi neko obično kućište. Kutijom dominira natpis Aluminium što, naravno, proizlazi iz materijala od kojeg je A600A izrađen - aluminija. Tako je, cijelo kućište je u potpunosti napravljeno od aluminija, izuzev nekih dijelova (prednja maska npr), koji su napravljeni od plastike. Rezultat toga svega je to što je kućište izuzetno lagano (prema proizvođačevim stranicama, samo 6.93 kg, što je stvarno malo za super-midi tower kućište. Pored toga, upotrebom aluminija kao materijala poboljšane su termalne karakteristike kućišta i njegov izgled je podignut na potpuno novu razinu.

sprijeda

Kada otvorimo kutiju, imamo što za vidjeti, naime kućište krasi glanc crna boja, što ćemo teško naći na tržištu. Također postoji i neofarbana verzija kućišta, samo ulašteni aluminij, koja bi mogla biti još ljepša po našem mišljenju. Prednja plastika je u transportu zaštićena od ogrebotina zaštitnim najlonom,, koji se lijepo vidi na ovoj slici.

sa strane

Evo, ovako kućište izgleda zatvoreno sa obje strane. Primijetite na lijevom boku plastičnu zaštitu za ventilator. O tome ćemo još poslije.

straga

Sa stražnje strane primjećujemo veliki otvor za 120mm ventilator i čudno napajanje bez ventilatora. I o napajanju ćemo malo poslije, ovdje ću samo reći, biser!

zaštitna plastika

Zaštitna plastika na bočnoj stranici - vrhunske je izrade i ne nagrđuje izgled samog kućišta u cjelini. Tu su opet ukusi u pitanju, nekima od nas bi bilo možda draže da je nema, no nama se svidjela. Sa unutarnje strane te plastike je plastična "tuba" koja vodi zrak direktno do procesora, pod uvjetom da se procesor nalazi baš tu na matičnoj ploči. No, širina tube je prilično velika, tako da će pasati na 99% ploča. Na taj način naši hladnjaci za procesore ne koriste već zagrijani zrak iz kućišta, nego imaju fini "friški" zrak direktno izvana, što je odlično!

tuba

Evo naše tube. Izrađena je od plastike i fino je obrađena i pritom vrlo lagana, tako da ne dodaje puno na ukupnoj masi kućišta.

što nalazimo u kućištu

U kućištu ćemo naći sve potrebne sitnice koje bi nam mogle zatrebati pri sklapanju računala. Lijepo su odvojeni i označeni vijci za FDD, HDD i CD-ROM-ove, kao i za montiranje matične ploče i dodatnih kartica. Također, dobiti ćemo i finu krpicu sličnu krpicama za čišćenje naočala, za glancanje našeg ljepotana :). Uputstva nisu baš iscrpna, kao što je to slučaj kod H800 modela, ali postoje, što je puno više nego što većina drugih proizvođača nude i sasvim zadovoljavaju svojom funkcionalnošću.

 

AOpen A600A - All aluminium case - strana 2

napajanje

Napajanje od 350W je već legendarne AOpen kvalitete, po mnogima (nas uključujući) - najbolje. Na ovom je kućištu AOpen stavio novu generaciju svojih napajanja, kojima je nadjenuo epitet "Silent" O čemu je riječ? Kao što vidite, napajanje sa stražnje strane, gdje se uglavnom nalazi ventilator, nema ventilator, već se dotični nalazi sa unutarnje strane i nije klasičnog 80mm promjera, nego 120mm, što se je omogućilo AOpenu da smanji broj okretaja ventilatora, pritom smanjujući buku, a efektivno je zadržao protok zraka jednak ili veći kao kod klasičnih napajanja. Također, napajanje ima i "noise controller" - sklop koji mjeri toplinu zraka koja prolazi kroz napajanje i sukladno tome tjera ventilator da be brže ili sporije okreće.

Evo, ovdje se lijepo vide naljepnice koje kažu w/noise controller i w/PFC. PFC smo već spominjali u našim ranijim člancima, a ovdje ćemo samo ukratko ponoviti što PFC radi. Switching napajanja, među koje spadaju i PC napajanja, generiraju šum prema strani gradske mreže, koji smeta ostalim električnim uređajima u vašem domu (sjetite se samo starih televizora koji bi počeli sniježiti kada bi mama uključila mlinac za kavu, fen ili usisavač). PFC je elektronički sklop koji otklanja te šumove i naše napajanje čini prijateljskijim za ostale električne uređaje. Shvatite PFC otprilike kao "zeleno" napajanje :) PFC je postao standard za switching napajanja u zapadnoj Europi i Americi, a i kod nas će kroz neko vrijeme.

ventilatori

Pogled izbliza na naše 120mm ventilatore. Moramo napomenuti da AOpen silent napajanja ne možemo koristiti na kućištima koja nemaju predviđen otvor sa donje strane. Nažalost, u tu grupu spada i naše AOpen H700 kućište, ali se nadamo da će AOpen uskoro pružiti i nama priliku da iskoristimo blagodati njihovih novih napajanja! Na ovoj slici, također, možemo primijetiti još jedan 120mm ventilator, tipa koji je već poznat našim moderima.

svijetli kao supermarket

Na gornjoj slici se baš ne vidi, jer fleš naše kamerice umanji efekt, no obojano svjetlo se čisto fino vidi izvana. Ovaj ventilator ima kontroler brzine okretanja (na slici one dvije crne "capice" ispod ventilatora), koji možemo postaviti na "low", "medium", i "high". Imena nam sama govore što postižemo koji odabirom. Donja "capica" služi za kontrolu vrtnje još jednog proizvoljno postavljenog ventilatora (npr. prednjeg).

power-on svijetli

Kada upalimo računalo, power-on gumb će zasvijetliti i početi će mijenjati boje. Za vas smo napravili jedan mali animirani gif, koji otprilike dočarava efekt. Samo klik na sliku (278kb).

detalji

Evo izbliza naše capice. Ako se malo potrudite, razaznećete da pored jedne sa lijeve strane je nacrtana shemica postavki za brzinu vrtnje, sa slovima H(igh), M(edium) i L(ow), a sa desne piše FAN2 i FAN1. Također primijetite dvije omčice (desni kraj) kroz koje možemo provući lokot da onemogućimo nepozvanima pristup unutrašnjosti.

AOpen A600A - All aluminium case - strana 3

prednja maska

otvori me

otvoreno!

Prednja maska je napravljena od plastike, nažalost, no kvaliteta plastike je ipak na nivou. Čvrsta i elastična - relativno otporna na udarce/ogrebotine - nismo isprobavali, da našem dobitniku nagradne igre ne isporučimo uništeno kućište, ali snažno ostavlja takav dojam. Prednji USB/IEE1394/audio konektori su efektno skriveni iza maske i imali bismo problema u traženju, da baš ne piše open na poklopcu :)

pogled iznutra

Gledajući iznutra, sve je lijepo i uredno posloženo i zapakirano za transport, a primjećujemo i velik broj mjesta za HDD-ove (6 ili 7 ako ne koristimo 2 floppy-a, ili čak 8, ako ih ne koristimo uopće) i za optičke pogone (4). Sistem montiranja raznih pogona je krajnje jednostavan. U pogon se na odgovarajuća mjesta ušarafe priloženi šarafi i pogon se samo ugura u kućište, dok se ne čuje "klik", pri čemu je glavica šarafa upala u za nju predviđenu rupu.

sistem montiranja pogona

Ovjde smo jedan od šarafića ugurali u tu rupu, nije baš uočljivo, ali vidi se. Kada želimo pogon izvaditi iz kućišta, samo podignemo ljubičasti zatvarač i pogon je slobodan - jako dobro.

ugrađen pogon

Ugurali smo jedan od naših CD-ROM-ova , da vam dočaramo jednostavnost uporabe.

gumene capice

AOpen A600A ima gumene capice na mjestima gdje dolaze HDD-ovi, koje služe za smanjenje rezonancija pri vrtnji HDD-ovog motora, čime se dodatno smanjuje buka. Jako dobar detalj, koji bi se mogao svidjeti korisnicima koji vole tiho računalo.

nema prednje maske

Prednja maska se skida, kao i kod ostalih AOpen kućišta, polugom koja se nalazi sa donje strane maske, a samo razmontiranje traje 1 sekundu.

Kućište još nije kod nas pribavljivo, a cijenu kućišta smo posudili iz Austrijskoh dućana i iznosi oko 200 €. Cijena je pozamašna, ali mislimo da kućište vrijedi te novce.

Ukratko, AOpen A600A je odlično kućište, odličnog dizajna, izrađeno od najmodernijih materijala, sa malim brdom sitnica koje nam olakšavaju život sa računalima. Lagano je, ima odlično napajanje i dobar termalni dizajn - aluminij odlično vodi toplinu.. Kao negativne strane napomenuli bismo njegovu osjetljivost - lakirano je, tako da bi i najmanji udarci mogli jako narušiti njegov predivan izgled i cijena - ipak, prosječno hrvatskom građaninu nije baš lako izdvojiti 1500 kuna bez PDV-a za kućište. Također, po nama nepotrebni vizualni "light-show" efekti su mogli biti izostavljeni bez penala. Mi smo dobili dojam da AOpen želi postići "classy look", a svjetlucavi dodaci upućuju na kič. Sami prosudite.