AOpen AX45-8X Max
Datum objave 04.01.2003 - Josip Antonić
Uvod
Ekipa zadužena u PCEkspertnom timu za Intelovu bazu malo je u zakazanju prijašnjih mjeseci jer nam se Intelaško ćlanstvo sasulo na samo komada jedan tj. mene. Tako da nam uz gubitak posla trpi i gubitak financija koje su sad usmjerene na kruh i mljeko. Nego da mi prijeđemo na posao.
Današnja tema razgovora je AOpen matićna ploća naziva AX45-8X Max . Iz samog naslova se vidi da je ploća opremljena sa SiS 648 chipsetom. Na samom chipsetu nažalost nita nova osim podrške za nove P4 procesore koji rade na 133 MHz fsb-a. Najveći nedostatak ovog chipseta je svakao podrška za samo DDR333(DDR400 nismo uspjeli natjerat niti sa memorijom koja radi na 2.5V DDR400,marketinški trik?). Ovo govorimo stoga jer se ćak i na skromnom Hrvatskom tržištu mogu pronaći memorijski moduli koji rade višestruko brže u odnosu na podržano. Sama ploća ima fiksne množitelje: DDR200,DDR266,DDR333 i DDR400, koji su nakon 133MHz fsb-a neupotrebljivi jer se tada ploća prebacuje na Auto način rada i određuje uvijek množitelj 1:1. Zanimljivo je napomenuti da ploća podržava podizanje napona na procesoru do 1.85V (realno 1.8V)pa sve tamo dole do 1.1V! Stvar bi bila jako zanimljiva za buduće procesore,3.0GHz+, da Intel nije napravio novu pljusku potrošaćima sa uvođenjem nove specifikacije podnožja 478. Kako znamo svaka nova generacija procesora radi na sve nižem naponu kojeg diktira sve manji proces proizvodnje. Kako ploća podržava 1.1V po odokativnim procjenama trebalo bi podržavati frekvencije i do 4GHz . Ali nažalost ništa od toga.
Držalo za cooler sa stražnje strane
Na samoj ploći je smješten i Realtek mrežna kartica koja pokazuje standardne rezultate i nimalo ne smeta u radu ostatku komponenti. USB raspolaže sa 6 prikljućaka koji su svi rađeni po 2.0 standardu. Nažalost nismo u trenutku testa imali nijedan uređaj koji bi podržavao USB 2.0 ali moramo reći da je Logitechov miš i Samsungov monitor radio više nego zadovoljavajuće na bilo kojem priključku. Ploća je i opremljena i sa ATA133 kontrolerom koji nema RAID mogućnosti ali je ipak korisno znati da se može prikljućiti do 8 IDE uređaja na ploću. Za videofile tu je i dupli FireWire priključak.
FireWire pa navalite!
Mreža,USB i zvuk.Netreba ništa više
Poslastica na kraju. Optički i coaxijalni ulaz/izlaz. Nije cjevno
pojačalo ali za ovo ide veliki plus
Opis
Odvojeni konektor napajnja,pišemo plus
Kondenzatori velikog kapaciteta uvjetuju stabilnost
6 PCI utora, uza sve integrirano pregrš prostora
Sami BIOS nam je ,uvjetno rečeno, pravio probleme. Kako smo ploću dobili prilikom njenog samog objavljivanja u njoj je bio još rani BIOS. Od mogućnosti koje su bile ponuđene, moglo se iskoristiti samo uključivanje i isključivanje ugrađenih uređaja. O nekom podizanju napona i brzine fsb-a nije bilo govora. Nekih 2 mjeseca kasnije pojavio se dovršeni BIOS koji je ispravio početne probleme ali i uveo neke nove. Procesor na kojem je ploča testirana je tipa 1.8A koji uz 1.85V radi bez problema na 2.7 GHz rok solid(ćak i na 3.0GHz uz 2.05V). Na ploči smo podigli napon na 1.85V(1.8V)efektive i pokušali pokrenuti proc na 133MHz fsb-a što bi dalo ukupnih 2.4GHz. Ploća nije pokazivala nikakve znakove volje za radom sve do 128MHz fsb-a kada je procesor proradio na 2.3GHz. Isto tako čudi podatak da P4 na 2.4GHz nije htjela pomaknuti niti za megahertz. Isto tako je ćudna stvar to ta je 1.8A bio prepoznat kao 133MHz fsb procesor. Stvar oko ispravnog prepoznavanja procesora se rasčistila nakon operativnog zahvata čišćenja CMOS-a. Tu smo nekako shvatili da ploća i neće biti raj za OC.
P4 u najjačem izdanju koje smo mogli dobiti ovdje. Dalje nije išlo usprkos dizanju napona na procu
Testovi i zaključak
|
|
Ploču smo usporedili sa MSI645Ultra i MSI648. Da imamo neku komparaciju performansi.
Svakako napredak u odnosu stari 645. Makar smo možda očekivali i nešta više. Naravno da i Detonatori preferiraju-varaju na 3DMarku ali šta je tu je
Svi su tu otprilike. SiS648 ipak malo odskače od starine 645
Stavili smo na svim pločama brzinu memorije na DDR333. Htjeli smo i više ali nam fiksni množitelj nije dozvoljavao. Performanse su prema očekivanju makar Sandri nije za vjerovati
Klasika. Doduše prije godinu dana nismo mogli ni sanjati o 140fps-a na 1600. To je onda bila naučna fantastika.
Što se tiće njenih performansi sve je u okviru samog chipseta. Nit prebrzo nit presporo. Ono šta je ploća pokazala je iznimna stabilnost na sve nedaće koje smo joj priuštili tijekom testa. Bez problema je izdržavala 24h torture Prime, 3Dmark2001 i Sandra testovima. Temperatura proca se penjala do 32C a ploće do 30C ako ćemo vjerovati senzorima na ploći. Svakako najveći adut ploće je njezin dizajn. Crna mat boja izgleda poprilićno impresivno i odaje dašak elegancije u ovom sivom svijetu elektrona i struje.
Zaključili bismo na kraju da je ovo svakako preporučljiva matična ploča za
nekog tko želi imati pouzdanu i sigurnu mašinu. Svakako je hvalevrijedna implementacija
mrežne kartice i USB2.0 na ploči koji olakšavaju rad u nekom kancelarijskom
okruženju.Za neke druge zahvate potražite neku pogodniju ploču jer ova se baš
nije pokazala kao najbolji materijal za OC.