iphone_6s_1 iphone_6s_2

Appleovi proizvodi nisu najčešći predmeti našeg interesa i recenziranja, no to ne znači da ne pratimo što oni rade i da nismo upoznati s njihovom ponudom. Tako smo nakon dugo vremena u lab iz Vipneta dobili jedan iPhone iz njihove ponude. Uređaj koji je stigao na test je najnoviji 6S koji donosi neke zanimljive novine u odnosu na prošlogodišnju šesticu. Kako to uvijek biva, S modeli su nadogradnja prošlogodišnjih modela i u pravilu predstavljaju pametniju kupovinu ukoliko uređaj mijenjamo svake dvije godine. 6S tako donosi 3D Touch funkciju ekrana, poboljšane kamere koje su narasle na 12 MP/5 MP, snimanje 4K videa glavnom kamerom, više procesne moći itd.

No krenimo ispočetka. Uz uređaj dolaze naravno i upute za korištenje, jamstveni listić, alat za vađenje nanoSIM ladice, punjač (1A), kabel (USB-to-Lightning) i slušalice koje su odlično upakirane i izložene, a i zvuk koji proizvode je sasvim solidan. Kao što smo nedavno imali prilike čitati, s iPhone 7 se ove slušalice više neće moći koristiti nego će sve ići preko Lightning konektora.

iphone_6s_3

I premda će mnogi imati što za reći o dizajnu 6 i 6S modela, nema sumnje kako ovi uređaji izgledaju jako dobro, s koje ih god strane pogledali. Uz to, premium osjećaj kada ih se primi u ruku sve još dodatno naglašava. Preko ekrana je položeno na rubovima zakrivljeno ionima pojačano staklo sa oleofobskim premazom (protiv masnoća), a unibody dizajn naglašava aluminij koji je zaobljen i koji ovaj puta pruža vrlo dobar grip te uređaj ne klizi kroz šaku. Ispod i iznad ekrana se nalaze široki rubovi, dok su oni pored ekrana zadovoljavajuće tanki. Na donjem je Home tipka s čitačem otiska prsta druge generacije koji je vrlo precizan i brz, a iznad se nalazi zvučnik, senzori te prednja kamera (s Retina Flash funkcijom), koja je nadograđena na 5 MP (1.2 MP kod šestice).

iphone_6s_4

Apple je ovaj put za izradu koristio drugačiju, tri puta čvršću, verziju aluminija (7000 serija), koja ne dozvoljava savijanje kao u prošloj seriji. Uređaj je malo deblji (138.3 x 67.1 x 7.1) u odnosu originalnu šesticu (za 0.2 mm) te je ujedno i teži (za 14 grama – ukupno 143 grama), zahvaljujući dodatnom sloju koji je osjetljiv na dodir (3D Touch). Stražnja strana je prošarana s plastičnim trakama koje pokrivaju antene, a u usporedbi sa šesticom safirna zaštita leće kamere je ovaj put uzdignutija iznad tijela pa uređaj ne leži ravno na podlozi. S ergonomske strane je sve kako treba biti, uređaj odlično leži u ruci, palac može dosegnuti gornji rub ekrana a i pisanje s dvije ruke (palcima) je ugodno. Uređaj se može nositi i u džepu, ovaj put bez bojazni da će se saviti.

iphone_6s_5

U usporedbi s našim vjernim Nexusom 4 (koji iščekuje zamjenu u obliku 5X), iPhone 6S je malu uži i malo duži, te naravno dosta teži. Oba su uređaja s ekranima dijagonale 4.7″ no s ponešto drugačijim omjerima, pri čemu Nexus ipak malo bolje leži u ruci zbog gumiranih bokova.

Osnovne specifikacije

  • Model: iPhone 6S 64GB
  • Boja: Silver (dolazi i u Space Gray, Gold i Rose Gold verzijama)
  • Dimenzije i masa: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm; 143 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 4.7″, rezolucije 750×1334 piksela (326 ppi), ionski pojačano zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje, oleofobski premaz, Force Touch sloj, Display Zoom
  • Čipset: Apple A9, dual-core Twister CPU @ 1.84GHz, PowerVR GT7600 (šest grafičkih jezgri).
  • Memorija: 2GB; 64GB storage (16 i 128GB verzije)
  • Operativni sistem: iOS 9.1
  • Baterija: 1715 mAh Li-Polymer
  • Kamere: Stražnja 12 MP (4032 x 3024 piksela), phase detection autofocus, geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR (fotografije i panorama), dual-LED flash, simultano snimanje 4K videa i 8MP fotografija, 2160p@30fps, 1080@60fps, 1080p@120fps, 720@240fps; Prednja 5MP (1080p@30fps, HDR, panorama, face detection)
  • Data: GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE Cat6 (300/50 Mbps)
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (Dual Band, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP, LE), USB v2.0 (reverzibilni konektor), čitač otiska prsta, A-GPS (GLONASS), NFC (samo za Apple Pay), senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, barometar i kompas, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, Siri, iCloud, TV-out itd.

I premda iz vana manje više sve izgleda jednako kao kod prošlogodišnje šestice, 6S je zapravo dosta drugačiji “pod haubom”. A8 procesor je zamijenio A9, koji je brži za 440 MHz, a grafiku s četiri jezgre (PowerVR GX6450) je zamijenila GT7600 sa šest grafičkih jezgri. Kamere su nadograđene sa 8/1.2MP na 12/5MP, dodana je mogućnost snimanja 4K videa, a dodan je i taj ekstra Force Touch sloj koji je osjetljiv na snagu dodira ekrana.

iphone_6s_7 iphone_6s_8

Kontrole su ostale na istom mjestu, dakle tipke za poglašnjavanje, stišavanje i potpuno utišavanje zvukova su na lijevoj gornjoj strani te ih kontroliramo kažiprstom, dok je tipka za paljenje/gašenje na desnoj strani i njoj pristupamo palcem. Odmah ispod tipke je i nano SIM utor za koji dobivamo poseban alat. Kada je povezivost u pitanju iPhone 6S podržava sve tradicionalne protokole, uključujući i LTE kategorije 6, što u prijevodu znači 300 Mbps downloada i 50 Mbps uploada, a tu je i podrška za Voice over LTE, HD Voice itd. WiFi ima 2×2 MIMO antene i podržava AC protokol, a Bluetooth je unaprijeđen na v4.2. NFC podrška je ograničena na Apple Pay koji je povezan s Walletom a plaćati se može kako u aplikacijama tako i u dućanima.

iphone_6s_6

Donja strana je rezervirana za tzv. loudspeaker, odnosno glavni zvučnik koji je dovoljno glasan za multimediju, a tu je i Lightning port (USB 2.0), mikrofoni s aktivnim prigušenjem buke, te utor za 3.5 jack. Apple je za ovaj uređaj ponešto smanji bateriju 1715 mAh (6.9 Wh), pa su i deklarirana vremena autonomije nešto niža. U praksi se pak pokazalo kako je uređaj odlične autonomije, može tjednima biti na stand-by funkciji, a ukoliko ga se dosta koristi tijekom dana baterija će izdržati i dva radna dana bez punjenja. Naravno, ovo je naša upotreba u kojoj smo najviše surfali internetom, gledali video materijale, testirali itd.

iphone_6s_9

6S donosi unaprijeđenu iSight kameru pri čemu je u odnosu na prethodnu generaciju narasla sa 8 na 12MP čime koliko toliko hvata konkurenciju po gustoći piksela. Otvor blende je F/2.2, veličina piksela j e 1.22 mikrona, leća se sastoji od pet elemenata, a tu je i hibridni IR filter. Glavna kamera ima mogućnost snimanja videa u maksimalnoj rezoluciji od 3840 x 2160 (4K) pri 30 fps-a. FaceTime kamera je narasla na 5 MP, ima F/2.2 otvor blende, snima 720p video i podržava HDR. Uz 6S, Apple naravno nudi i 6S Plus čija se kamera razlikuje od ove po tome što ima optičku stabilizaciju slike.

iphone_6s_10 iphone_6s_11

Ekran nije mijenjan u odnosu na prethodni model i riječ je o kapacitivnom IPS LCD s RGB matricom ekranu dijagonale 4.7″ s rezolucijom 750 x 1334 piksela. Kvaliteta slike je na visokom nivou, vrlo je oštra s odličnom dubinom crne boje, ujednačenim i vjernim prikazom boja, te odličnim kontrastom (tipični kontrast je 1400:1). Osvjetljenje je dovoljno jako i za sunčevu svjetlost (500 cd/m2), automatika radi dobro, a ekran ima i 300% Retina Flash funkciju za prednju kameru. Sve u svemu ekranom smo vrlo zadovoljni, premda neki Android konkurenti to rade bolje, pa je i Apple za sedmicu odlučio staviti AMOLED (šuška se).