Apple iPhone 6S 64GB test
Datum objave 01.12.2015 - Krešimir Matanović
Apple iPhone 6S 64GB - prvi dio
Appleovi proizvodi nisu najčešći predmeti našeg interesa i recenziranja, no to ne znači da ne pratimo što oni rade i da nismo upoznati s njihovom ponudom. Tako smo nakon dugo vremena u lab iz Vipneta dobili jedan iPhone iz njihove ponude. Uređaj koji je stigao na test je najnoviji 6S koji donosi neke zanimljive novine u odnosu na prošlogodišnju šesticu. Kako to uvijek biva, S modeli su nadogradnja prošlogodišnjih modela i u pravilu predstavljaju pametniju kupovinu ukoliko uređaj mijenjamo svake dvije godine. 6S tako donosi 3D Touch funkciju ekrana, poboljšane kamere koje su narasle na 12 MP/5 MP, snimanje 4K videa glavnom kamerom, više procesne moći itd.
No krenimo ispočetka. Uz uređaj dolaze naravno i upute za korištenje, jamstveni listić, alat za vađenje nanoSIM ladice, punjač (1A), kabel (USB-to-Lightning) i slušalice koje su odlično upakirane i izložene, a i zvuk koji proizvode je sasvim solidan. Kao što smo nedavno imali prilike čitati, s iPhone 7 se ove slušalice više neće moći koristiti nego će sve ići preko Lightning konektora.
I premda će mnogi imati što za reći o dizajnu 6 i 6S modela, nema sumnje kako ovi uređaji izgledaju jako dobro, s koje ih god strane pogledali. Uz to, premium osjećaj kada ih se primi u ruku sve još dodatno naglašava. Preko ekrana je položeno na rubovima zakrivljeno ionima pojačano staklo sa oleofobskim premazom (protiv masnoća), a unibody dizajn naglašava aluminij koji je zaobljen i koji ovaj puta pruža vrlo dobar grip te uređaj ne klizi kroz šaku. Ispod i iznad ekrana se nalaze široki rubovi, dok su oni pored ekrana zadovoljavajuće tanki. Na donjem je Home tipka s čitačem otiska prsta druge generacije koji je vrlo precizan i brz, a iznad se nalazi zvučnik, senzori te prednja kamera (s Retina Flash funkcijom), koja je nadograđena na 5 MP (1.2 MP kod šestice).
Apple je ovaj put za izradu koristio drugačiju, tri puta čvršću, verziju aluminija (7000 serija), koja ne dozvoljava savijanje kao u prošloj seriji. Uređaj je malo deblji (138.3 x 67.1 x 7.1) u odnosu originalnu šesticu (za 0.2 mm) te je ujedno i teži (za 14 grama – ukupno 143 grama), zahvaljujući dodatnom sloju koji je osjetljiv na dodir (3D Touch). Stražnja strana je prošarana s plastičnim trakama koje pokrivaju antene, a u usporedbi sa šesticom safirna zaštita leće kamere je ovaj put uzdignutija iznad tijela pa uređaj ne leži ravno na podlozi. S ergonomske strane je sve kako treba biti, uređaj odlično leži u ruci, palac može dosegnuti gornji rub ekrana a i pisanje s dvije ruke (palcima) je ugodno. Uređaj se može nositi i u džepu, ovaj put bez bojazni da će se saviti.
U usporedbi s našim vjernim Nexusom 4 (koji iščekuje zamjenu u obliku 5X), iPhone 6S je malu uži i malo duži, te naravno dosta teži. Oba su uređaja s ekranima dijagonale 4.7″ no s ponešto drugačijim omjerima, pri čemu Nexus ipak malo bolje leži u ruci zbog gumiranih bokova.
Osnovne specifikacije
- Model: iPhone 6S 64GB
- Boja: Silver (dolazi i u Space Gray, Gold i Rose Gold verzijama)
- Dimenzije i masa: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm; 143 grama
- Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 4.7″, rezolucije 750×1334 piksela (326 ppi), ionski pojačano zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje, oleofobski premaz, Force Touch sloj, Display Zoom
- Čipset: Apple A9, dual-core Twister CPU @ 1.84GHz, PowerVR GT7600 (šest grafičkih jezgri).
- Memorija: 2GB; 64GB storage (16 i 128GB verzije)
- Operativni sistem: iOS 9.1
- Baterija: 1715 mAh Li-Polymer
- Kamere: Stražnja 12 MP (4032 x 3024 piksela), phase detection autofocus, geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR (fotografije i panorama), dual-LED flash, simultano snimanje 4K videa i 8MP fotografija, 2160p@30fps, 1080@60fps, 1080p@120fps, 720@240fps; Prednja 5MP (1080p@30fps, HDR, panorama, face detection)
- Data: GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE Cat6 (300/50 Mbps)
- Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (Dual Band, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP, LE), USB v2.0 (reverzibilni konektor), čitač otiska prsta, A-GPS (GLONASS), NFC (samo za Apple Pay), senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, barometar i kompas, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, Siri, iCloud, TV-out itd.
I premda iz vana manje više sve izgleda jednako kao kod prošlogodišnje šestice, 6S je zapravo dosta drugačiji “pod haubom”. A8 procesor je zamijenio A9, koji je brži za 440 MHz, a grafiku s četiri jezgre (PowerVR GX6450) je zamijenila GT7600 sa šest grafičkih jezgri. Kamere su nadograđene sa 8/1.2MP na 12/5MP, dodana je mogućnost snimanja 4K videa, a dodan je i taj ekstra Force Touch sloj koji je osjetljiv na snagu dodira ekrana.
Kontrole su ostale na istom mjestu, dakle tipke za poglašnjavanje, stišavanje i potpuno utišavanje zvukova su na lijevoj gornjoj strani te ih kontroliramo kažiprstom, dok je tipka za paljenje/gašenje na desnoj strani i njoj pristupamo palcem. Odmah ispod tipke je i nano SIM utor za koji dobivamo poseban alat. Kada je povezivost u pitanju iPhone 6S podržava sve tradicionalne protokole, uključujući i LTE kategorije 6, što u prijevodu znači 300 Mbps downloada i 50 Mbps uploada, a tu je i podrška za Voice over LTE, HD Voice itd. WiFi ima 2×2 MIMO antene i podržava AC protokol, a Bluetooth je unaprijeđen na v4.2. NFC podrška je ograničena na Apple Pay koji je povezan s Walletom a plaćati se može kako u aplikacijama tako i u dućanima.
Donja strana je rezervirana za tzv. loudspeaker, odnosno glavni zvučnik koji je dovoljno glasan za multimediju, a tu je i Lightning port (USB 2.0), mikrofoni s aktivnim prigušenjem buke, te utor za 3.5 jack. Apple je za ovaj uređaj ponešto smanji bateriju 1715 mAh (6.9 Wh), pa su i deklarirana vremena autonomije nešto niža. U praksi se pak pokazalo kako je uređaj odlične autonomije, može tjednima biti na stand-by funkciji, a ukoliko ga se dosta koristi tijekom dana baterija će izdržati i dva radna dana bez punjenja. Naravno, ovo je naša upotreba u kojoj smo najviše surfali internetom, gledali video materijale, testirali itd.
6S donosi unaprijeđenu iSight kameru pri čemu je u odnosu na prethodnu generaciju narasla sa 8 na 12MP čime koliko toliko hvata konkurenciju po gustoći piksela. Otvor blende je F/2.2, veličina piksela j e 1.22 mikrona, leća se sastoji od pet elemenata, a tu je i hibridni IR filter. Glavna kamera ima mogućnost snimanja videa u maksimalnoj rezoluciji od 3840 x 2160 (4K) pri 30 fps-a. FaceTime kamera je narasla na 5 MP, ima F/2.2 otvor blende, snima 720p video i podržava HDR. Uz 6S, Apple naravno nudi i 6S Plus čija se kamera razlikuje od ove po tome što ima optičku stabilizaciju slike.
Ekran nije mijenjan u odnosu na prethodni model i riječ je o kapacitivnom IPS LCD s RGB matricom ekranu dijagonale 4.7″ s rezolucijom 750 x 1334 piksela. Kvaliteta slike je na visokom nivou, vrlo je oštra s odličnom dubinom crne boje, ujednačenim i vjernim prikazom boja, te odličnim kontrastom (tipični kontrast je 1400:1). Osvjetljenje je dovoljno jako i za sunčevu svjetlost (500 cd/m2), automatika radi dobro, a ekran ima i 300% Retina Flash funkciju za prednju kameru. Sve u svemu ekranom smo vrlo zadovoljni, premda neki Android konkurenti to rade bolje, pa je i Apple za sedmicu odlučio staviti AMOLED (šuška se).
Forum
Objavljeno prije 10 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 16 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 25 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 1 sat
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoObjavljeno prije 1 sat
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti