iphone_6s_12 iphone_6s_13 iphone_6s_14 iphone_6s_15

iOS 9.1 donosi jednu značajnu razliku u odnosu na prethodne revizije a to je podrška za Force Touch. Trebalo je dosta toga preraditi kako bi aplikacije radile s tom funkcijom, jer ona donosi novu razinu interakcije. Dužim pritiskom na ekran na pojedinim se aplikacijama otvaraju dodatne akcije ili kontekstualne opcije. Inače, sam izgled se sučelja nije znatnije mijenjao, čak i u odnosu na iOS 8, a dodane su neke nove aplikacije na homescreen koji se proteže na dva ekrana. Treći, onaj lijevi je Spotlight Search ili Siri ako je ta opcija uključena. Kada smo kod Siri, recimo da je ta funkcija unaprijeđena pa sada može pretraživati i slike te videe po datumu, lokacijama i albumima itd. Aplikacije možemo grupirati u foldere, što je i učinjeno s Extras folderom koji sadrži Compass, Tips, Voice Memos, Contacts, Find Friends i Find iPhone aplikacije.

iphone_6s_16 iphone_6s_17 iphone_6s_18 iphone_6s_38

Povlačenjem prema dolje nam se otvara padajući izbornik s Today i Notifications dijelovima, a povlačenjem odozdo nam se otvara Control Center za brzi pristup pojedinim funkcijama. Držim držanjem i jačim pritiskom na rub ekrana (force touch opcija), dolazimo do App Switchera uz pomoć kojega se možemo prebacivati iz aplikacije u aplikaciju ili gasiti pojedine aplikacije.

iphone_6s_19 iphone_6s_20 iphone_6s_21 iphone_6s_22

iphone_6s_23 iphone_6s_24 iphone_6s_25 iphone_6s_26

Settings meni je i dalje glavni za sve opcije telefona i aplikacija od kojih su neke dodane – News, Notes, a neke su unaprijeđene – Mail i Messages.

iphone_6s_28 iphone_6s_29 iphone_6s_30 iphone_6s_31

iphone_6s_27 iphone_6s_33iphone_6s_34iphone_6s_35

Aplikacije sada podržavaju i Force Touch, pa tako kod kalendara imamo New Event opciju dužim pritiskom, na Clocku dodajemo novi alarm, pokrećemo tajmer ili štopericu,  na mapama nam se otvaraju Directions to Home i Share Location, na kameri opcije Take Photo, Take Selfie, Record Video ili Slo-mo itd. Još je naravno mnoštvo opcija na ostalim aplikacijama no nećemo ih baš sve ovom prilikom nabrajati.

iphone_6s_36 iphone_6s_37

I kod Safaria funkcionira Force Touch gdje se jačim pritiskom otvara balončić sa Show Reading List, Bookmark List i New Privat Tab. Uz to, Force funkcionira i za selektiranje teksta i to radi vrlo intuitivno. Sam Safari je također doživio neke preinake, pa je moguća instalacija third-party aplikacija, a uz to je povećana i responzivnost.

View post on imgur.com

Screenovi sučelja kamere su nam se misteriozno zagubili pa ćemo ukratko samo reći kako je nepromijenjeno u odnosu na ranije verzije, te kako vrlo intuitivno i lako za korištenje. Na donjem izborniku se u sredini smjestila velika tipka za “okidanje” iznad nje je izbornik koji sadrži opcije Photo, Video, Square, Panorama, Slo-Mo i Time lapse, lijevo dolje je izbornik filtera, desno za editiranje, a na vrhu je traka sa brzim izbornikom – Flash, HDR, Live Photo (snima tri sekunde 1080p video sa zvukom u 14 fsp-a), Timer i promjena između prednje i zadnje kamere. Fotografije koje kamera proizvodi su odlične kada ima dovoljno dnevnog svjetla, no kao i kod svih je pametnih telefona sličnih senzora primjetan lagani gubitak detalja. U situacijama lošijeg osvjetljenja (slika iznad), performanse kamere su sasvim solidne. Uz glavnu smo kameru isprobali i FaceTime kameru i kada je osvjetljenje dobro ova kamera proizvodi vrlo kvalitetne fotografije, u suprotnom ima nešto šuma i gubitka detalja.

Kada je video materijal u pitanju moramo reći kako smo zadovoljniji njegovom kvalitetom nego kod primjerice Z5 s kojim možemo usporediti 4K. Ovaj video iznad je nastao u uvjetima vrlo niskog osvjetljenja pa je dosta šuma, no moramo priznati kako je impresivan kada je svjetlosti dovoljno. Ovo se odnosi i na niže režime rada, a pogotovo na 1080p @ 60 fps-a.