Apple iPhone SE (2022) recenzija
Datum objave 29.04.2022 - Sanja Ledinek
iPhone SE (2022) - prvi dio
Pred nama je treća generacija Appleovog iPhonea SE. Poznat je i pod nazivima SE (2022) ili SE 3, a donosi moćni A15 Bionic čip, 16-jezgreni Neural Engine, Touch ID-om i pristupačnu cijenu. Je li 4,7 inčni zaslon premali u današnje vrijeme video streaminga i opuštanja s ekranom u ruci? Isplati li se kupiti SE? Kome je uopće namijenjen? Ovo su neki od smjerova kojima smo istraživali i testirali.
Tehničke specifikacije:
- Dimenzije (ŠxVxD): 67,3 x 138,4 x 7,3 milimetara
- Masa: 144 grama
- Zaslon: LCD, IPSW, Retina, 4,7-inča, 1.334 x 750 piksela, haptički dodir, 625 nita maksimalna svjetlina
- SoC: A15 Bionic, 6-jezgreni CPU s 2 jezgre performansi i 4 učinkovite jezgre, neuronski mehanizam
- Memorija: 4 GB RAM i 64/ 128 / 256 GB interna flash
- Kamere
- prednja – 7 MP, ƒ/2.2 otvor blende, 1080p video pri 25 fps ili 30 fps; Retina Flash
- primarna – 12MP, ƒ/1,8 otvor blende, digitalni zum do 5x,OIS, LED True Tone bljeskalica sa sporom sinkronizacijom
- Video snimanje: 4K video pri 24 fps, 25 fps, 30 fps ili 60 fps;1080p HD pri 25 fps, 30 fps ili 60 fps; 720p H pri 30 fps; usporeni 1080p pri 120 fps ili 240 fps; Time-lapse; kinematska stabilizacija (4K, 1080p i 720p)
- Povezivost i komunikacija: 4G/5G, Wi‑Fi 6 (802.11ax) s 2×2 MIMO,Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i BeiDou, digitalni kompas, glas preko LTE-a (VoLTE) 6, Lightning konektor
- Baterija: litij-ionska, 2068 mAh, mogućnost brzog punjenja s adapterom od 20 W ili više (prodaje se zasebno),bežično punjenje (radi s Qi punjačima )
- Senzori: Touch ID senzor otiska prsta, barometar,troosni žiroskop,blizine, ambijentalnog svjetla
- OS: iOS
- Ostalo: IP67 (maksimalna dubina od 1 metra do 30 minuta) prema IEC standardu 60529, prostorni zvuk, izolacija glasa i načini mikrofona širokog spektra, Siri
- Cijena: od 4.349 kn
- Ustupio: istyle.hr
iPhone SE (2022) dolazi u maloj ekološki prihvatljivoj kutiji s USB Type-C Lightning kabelom za punjenje i prijenos podataka, uputama, pinom za izbacivanje SIM kartice i Apple naljepnicom.
Izgled i kvaliteta izrade
Čekali smo nešto novo, ali iPhone SE (2022) dolazi u starom kalupu. Replika je modela prije 5 godina ili prošlogodišnjeg iPhone SE 2. Apple se čak odlučio ne mijenjati dimenzije (138,4 x 67,3 x 7,3 milimetra) u odnosu na prethodnika, osim što je noviji uređaj malo lakši. Zapravo je veći od iPhonea 12 mini i 13 mini, ali je tanji. Uz to vraća onaj davno zaboravljeni osjećaj jednostavnog hvata, korištenja mobitela jednom rukom i lako stane u džep.
Aluminijski okvir čvrsto drži prednju i stražnju staklenu stranu. Oleofobni premaz pomaže u sprječavanju mrlja i otisaka prstiju. S prednje strane nećete pronaći poznati ultraotporni Ceramic Shield. To ostaje rezervirano za high-end modele. Kućište ima IP67 certifikat što je svakako veliki plus.
Na lijevom boku su, kao uvijek, prekidač za isključivanje zvuka i tipke za pojačavanje i smanjivanje glasnoće.
Desni bok dolazi s tipkom za uključivanje/isključivanje rada i utorom za nanoSIM karticu.
Mikrofon, zvučnik i lightning priključak svoje mjesto imaju na dnu.
Stražnja strana u gornjem lijevom kutu smješta LED bljeskalicu i kameru u kompaktnoj kružnoj izbočini i objektiva zaštićenog od kristala safira – barem prema Appleovom marketingu. Tu su mikrofon i poznati logo odgrižene jabuke.
Na prednjici iznad zaslona je FaceTime/selfie kamera od 7 megapiksela i rešetka zvučnika za razgovore, koji u kombinaciji s donjim zvučnikom stvara stereo zvuk. Margine oko zaslona izgledaju pretpotopno, a osobito gornja i donja. Potonja ima i opravdanje jer je tu kultna Home tipka. No, Apple ovdje igra na kartu sentimenta, tj. poznatog starog dizajna koji je još uvijek privlačan određenom broju kupaca.
Home tipka nas vraća jednim klikom na početni zaslon, dvostrukim prikazuje različite prozore otvorenih aplikacija, a lagani dvostruki dodir spušta gornji dio zaslona kako bi se došlo do informacija na vrhu. Ujedno je ova tipka Touch ID senzor otiska prstiju. Očitavanje izravnim pritiskom registriranog prsta je momentalno. Loša strana je što se ne može koristiti u rukavicama ili ako vam je prst mokar. Možda zato što je Appleovo sjedište u Kaliforniji, mediteranskoj klimi, pa se inženjeri nisu susreli sa situacijom da bi mokra ruka ili rukavica trebala otključati telefon. ?
Zaslon
Kao što je već spomenuto, duljina dijagonale LCD zaslona je 4,7 inča, rezolucija 1.344 x 750 piksela (326ppii), omjer slike 16:9, a kontrast je 1.400:1. Ne postoji ProMotion, značajka koja omogućuje visoke dinamičke stope osvježavanja.
Zaslon podržava prikaz širokog raspona boja (DCI-P3), Dolby Vision, HDR10 reprodukciju i True Tone za prilagodbu ravnoteže bijele. Naravno, tu je Haptic Touch, što je dobrodošlo za pregledavanje obavijesti.
Maksimalna svjetlina mjeri 625 cd/m², te za direktno sunce baš i nije. Zaslon poprilično reflektira svjetlost i treba pronalaziti kutove kako bi se onemogućila refleksija. U kontekstu svakodnevne upotrebe većina elemenata korisničkog sučelja je skalirana, ali za aplikacije društvenih mreža mora se pomicati više nego kod većih zaslona. Neki bi mogli osjetiti i malu neugodu pri dužem gledanju u ovaj zaslon zbog intenzivnijeg fokusiranja očiju. Uz sve to onima s debljim prstima tipkanje je kritična točka koja se ne može zanemariti jer je u početku tipkovnica nezgodna za unos.
Značajke SoC-a, perfromanse i iskustvo gaminga
A15 Bionic SoC temeljen na TSMC 5nmm procesu srce je uređaja. Riječ je o istom čipu koji se može naći u iPhone 13 seriji. To vam garantira 6-jezgreni CPU (2 jezgre visokih performansi takta 3.23 GHz + 4 jezgre koje štede energiju) i NPU. Strogo govoreći, GPU ima jednu jezgru manje od iPhonea 13 Pro. Skladišne memorije je 64, 128 ili 256 GB (NVMe) i 4 GB RAM-a što je skok u odnosu na drugu generaciju iPhonea SE. Nećete pronaći nikakve probleme bilo da se pokreću klasične aplikacije, društvene mreže ili pregledava web.
Igre
iPhone SE (2022) pokreće sve igre koje zahtijevaju visoke performanse na najvišim razinama grafike. Međutim, u nekim igrama samo stavljanje dva palca blokirat će većinu zaslona ili je neke ikone teško precizno dodirnuti. To nisu jedini nedostaci gaminga. Rasipanje topline nije na razini koju bi trebalo cijeniti i stražnja strana postaje brzo vruća.
Forum
Objavljeno prije 40 minuta
Vanjski (eksterni) SSD-ovi i kućitaObjavljeno prije 3 sata
Youtube premiumObjavljeno prije 3 sata
to trenutno igrate?Objavljeno prije 4 sata
Kingston Micro SD kartice, problemi...Objavljeno prije 4 sata
P: HP elitebook 840 G8 i7, 16GB, 512GBNovosti
Izvršni direktor OpenAI-ja rijetko priznaje pogreške: DeepSeek je vrlo dobar model i razmotrit će praćenje otvorenog koda
Kao odgovor na natjecanje koje je donio DeepSeek-R1, OpenAI je službeno objavio o3-mini model, koji je ujedno i najnoviji i najisplativiji model u seriji zaključivanja OpenAI, a otvoren je za korištenje u ChatGPT-u i API-ju. Izvještava se d... Pročitaj više
Tehnologije koje brišu granice: LIPO i BRS kao ključ za zaslone bez okvira
Još uvijek mnogi korisnici izražavaju svoje nezadovoljstvo širinom crnog ruba zaslona mobitela, iako u posljednjih godinu ili dvije ovakvi prigovori postupno nestaju. Istina je da je okvir ispod 1,5 mm već vrlo uzak, ali u očima nekih koris... Pročitaj više
Google telefoni opet imaju hardverske nedostatke? Kućište kamere Pixel 9 Pro neočekivano je olabavilo
Serija Google Pixel 9 ima dizajn kamera na uzdignutom "otoku", a nedavno je došlo do zabrinutosti oko trajnosti istog. Od serije Pixel 6, Google je koristio izgled "trake kamere" koji se proteže na stražnjoj strani, a najnovija generacija s... Pročitaj više
Jeftiniji ASUS gaming telefoni? ROG Phone 9 FE potpuno je izložen u svim specifikacijama
Priča se da Asus spreman za lansiranje ROGPhone 9 FE, pozicionirajući ga kao pristupačniji telefon za igranje. Iako još nisu potvrdili postojanje ROG Phone 9 FE, može se potvrditi da će to biti prva FE verzija koju će lansirati. Prema ekskl... Pročitaj više
Šuška se da je Samsungova stopa prinosa ispod 3nm procesa preniska
Prema Business Korea, tehnološki div Samsung smanjuje svoja ulaganja u proizvodnju čipova. Početak 2025. simbolizira dolazak ere proizvodnje 2nm čipova, međutim, prema današnjim izvješćima, Samsung se odlučio usredotočiti na 2nm i sljedeć... Pročitaj više
Sve novosti