Rezultati testova

Testove zagrijavanja smo proveli s nekoliko naslova a temperature pratili preko GPU-Z-a. Uvijek smo gledali najveću postignutu. Jasno je kako Stock hladnjak dozvoljava kartici temperaturu od 94°C samo kako bi buka bila svedena na najmanju moguću mjeru. Masivni Xtreme IV taj problem izvrsno rješava čak i kada je na najnižem broju okretaja a temperaturu kao što vidimo spušta na sasvim prihvatljivih 72°C. Ukoliko nam to nije dovoljno, ili želimo overclockirati onda brzinu vrtnje podignemo na maksimum gdje temperatura pada na izvrsnih 60°C. Što se OC potencijala tiče on se nije povećao (forsirati karticu sa dodatnim naponom nismo htjeli), no sve je bilo ugodnije jer je bilo na nižim radnim temperaturama.

Osim smanjenja temperature, Xtreme IV donosi i smanjenje buke. Na 7V je vrlo tih sa 39 dB, dok je na 12V ipak čujan sa 48 dB. No, pri tome je i dalje malo tiši nego stock hladnjak na Uber načinu rada.

Zaključak

Accelero Xtreme IV nastavlja dobru tradiciju Arcticovih aftermarket hladnjaka jer donosi izvrsne performanse u hlađenju, te smanjenje radne buke, barem u odnosu na AMD-ov referentni hladnjak. Svoje najbolje sposobnosti pokazuje upravo na ovakvim grafičkim karticama, čiji stock hladnjaci nisu idealan izbor. Kvaliteta izrade i materijala kod Xtreme-a je na vrlo visokoj razini, baš kao i završna obrada. Jedini problem je kod komplicirane instalacije koja je takva zbog široke liste kompatibilnih kartica. Nekima se naravno neće svidjeti ni činjenica kako zauzima četiri mjesta (slota) u kućištu, no ipak treba uzeti u obzir sniženje temperature koju donosi, i zbog toga je odličan izbor. Cijenom od preko 420 kuna nikako nije jeftin (Arctic preporučena cijena je 70 €), ali kvaliteta materijala, te svakako performanse ju opravdavaju.