Arctic Freezer i35 ARGB recenzija
Datum objave 18.03.2022 - Krešimir Matanović
Freezer i35 ARGB
Arctic je početkom godine proširio svoju obitelj Freezer 35 hladnjaka s nova četiri modela, među kojima je i ovaj koji danas testiramo – i35 ARGB. Arctic svoje hladnjake dijeli po kompatibilnosti s AMD i Intel platformama. i35 je po tome hladnjak za procesore iz Intelovog kampa, a podržava i najnoviji socket LGA1700. ARGB verzija donosi ventilator koji ima addressable LED sustav kompatibilan s matičnim pločama i donosi uvjerljivu svjetlosnu kulisu.
Freezer i35 ARGB dolazi u klasičnom pakiranju za jedan tower hladnjak, a pakiranje je u poznatim Arcticovim bojama. Po kombinaciji boja je jasno naglašena ARGB priroda ventilatora na hladnjaku. Unutar kutije je hladnjak dobro zaštićen, a dolazi s predinstaliranim ventilatorom. Kao što vidimo na slikama, Arctic se potrudio i konektore upakirao u dodatnu kartonsku kutijicu te ju smjestio u prostor između tijela hladnjaka i baze. Bitno za znati je da Arctic daje 6 godina ograničenog jamstva na hladnjak.
Hladnjak je klasične tower konstrukcije i zapravo je njegov dizajn nastavak poznate Freezer serije koju Arctic već dugi niz godina uspješno proizvodi. Tijelo hladnjaka je sastavljeno od 54 aluminijska lima debljine 0.4 milimetra koji su spojeni jedan za drugi, a kroz tijelo prolaze četiri bakrene toplovodne cijevi. Kompletno je tijelo hladnjaka crno, a takav je i ventilator. Ukupne dimenzije s ventilatorom su 158,5 x 133 x 91 milimetar (V x Š x D), a masa je 746 grama.
Četiri toplovodne cijevi završavaju u aluminijskoj bazi koja služi i kao nosač. Toplovodne cijevi imaju direktan kontakt s IHS-om procesora. Solidno su obrađene, a sve one sitne nesavršenosti će ionako popuniti termovodljiva pasta. S obzirom na kompaktne dimenzije i konstrukciju, hladnjak ima 100% kompatibilnost s DIMM utorima.
Ventilator ima neobičan dizajn, s gornjim plastičnim pokrovom koji skriva završetke toplovodnih cijevi i podiže visinu hladnjaka. Ujedno, na tijelu ventilatora se nalaze i kopče za pričvršćivanje na tijelo. Ventilator je 120-milimetarski, promjenjive brzine vrtnje od 200 do 1.700 okretaja u minuti (PWM). Ovješenje je Fluid Dynamic, a proizvođač navodi jedino maksimalnu buku od 0.35 Sonea. Mi smo izmjerili maksimum od 36,3 dB(A) s udaljenosti oko 30 centimetara na bench stolu (otvorena konfiguracija).
Kao što smo u uvodu napisali, hladnjak je kompatibilan samo s Intelovim socketima, što uključuje najnoviji LGA1700, te nešto starije 1200, 1155, 1151 i 1150. Iz tog razloga je i mehanizam puno jednostavniji. Nalazimo jednu metalnu ploču za donji dio matične ploče, vijke, odstojnike, gumice za fiksiranje, poprečne grede, matice i manju količinu MX-5 termovodljive paste.
S instalacijom započinjemo tako da vijke podesimo prema tipu socketa na koji ugrađujemo hladnjak, a svaki od njih s gornje strane fiksiramo gumenim prstenima. Ploču postavljamo s donje strane ploče tako da su izbočine okrenute prema ploči.
Arctic isporučuje dva tipa odstojnika – gumene i plastične. Gumeni (crni) su namijenjeni socketu LGA1700. Na odstojnike postavljamo noseće grede koje orijentiramo prema tome kako želimo postaviti hladnjak, tj. kako već slažemo tok zračne struje u kućištu. grede se pričvršćuju manjim thumb maticama koje imaju i narezane utore za križni odvijač.
Nakon toga montiramo hladnjak (nećemo zaboraviti ni pastu), a montaža je jednostavna. Zbog metalne ploče na dnu nema previše uvijanja socketa i procesora i spoj je dobar.
Ventilator je poseban po tome što ima ugrađenih 12 A-RGB LED-ica koje stvaraju impresivnu svjetlosnu kulisu u milijunima nijansi boja. Rasvjeta troši oko 2 W električne energije, spaja se preko 3-pinskog 5V-DI-GND konektora na kabelu dužine 450 milimetara što je dovoljno za dosegnuti bilo koju poziciju konektora na matičnoj ploči. Rasvjeta je kompatibilna sa softverima proizvođača matičnih ploča – Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync i ASRock Polychrome Sync. Osim preko softvera, upravljati osvjetljenjem možemo i preko Arcticovog kontrolera koji se nabavlja zasebno.
Arctic nam je uz hladnjak poslao i svoju MX-4 pastu koja ima malo drugačije karakteristike od MX-5 koja dolazi uz hladnjak. MX-5 je evolucija u odnosu na MX-4 jer ima veću gustoću, bolji (niži) viskozitet i bolju otpornost, no i MX-4 je po svojim karakteristikama dobar proizvod. Obje paste imaju 8-godišnju trajnost, a razlike u temperaturama kod mjerenja su minimalne, čak zanemarive. Ipak, ako koristite high-end platformu, s moćnim procesorom svakako odaberite MX-5.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 14 minuta
Laptopi do 3000 knObjavljeno prije 19 minuta
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 20 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 29 minuta
Pazite na baterije :)Novosti
TeamGroup je predstavio DDR5 memorijske module novog CAMM2 formata
TeamGroup je predstavio nove CAMM2 DDR5 memorijske module s brzinama do 7.200 MHz za potrošače i 6.400 MHz za industrijske primjene, a proizvodi su dio njihove serije T-Create. Ovi moduli koriste novi format CAMM2 (Compression Attached Me... Pročitaj više
Snapdragon 8 Elite vs Dimensity 9400
Qualcomm je konačno lansirao Snapdragon 8 Elite s drugom generacijom Oryon CPU-a i izgleda impresivno. Samo prošlog mjeseca, MediaTek je također objavio svoj vodeći Dimensity 9400 čipset. Sada konačno možemo detaljno analizirati oba čipseta... Pročitaj više
Pixelmator tim se pridružuje Appleu
Razvojni programer aplikacije za uređivanje slika Pixelmator službeno je objavio da će se njegov tim pridružiti Appleu Razvojni programeri aplikacije za uređivanje fotografija Pixelmator objavili su na svojoj službenoj web stranici da se ti... Pročitaj više
Odbrojavanje do eliminacije Windowsa 10!
Microsoft je nedavno ponovno podsjetio korisnike da od 14. listopada 2025. Windows 10 više neće primati sigurnosna ažuriranja Ako korisnici nastave koristiti sustav Windows 10, možda se neće moći nositi sa zlonamjernim prijetnjama koje se n... Pročitaj više
Intel je izvijestio o nevjerojatnom gubitku, bez presedana u svojoj 56-godišnjoj povijesti
Intel je nedavno prijavio rekordni neto gubitak od 16,6 milijardi dolara u trećem kvartalu, što predstavlja najveći gubitak u 56 godina postojanja kompanije, prema izvješću The Wall Street Journal-a. Ovaj gubitak, znatno veći od očekivanih... Pročitaj više
Sve novosti