Arctic Freezer i35 ARGB recenzija
Datum objave 18.03.2022 - Krešimir Matanović
Freezer i35 ARGB
Arctic je početkom godine proširio svoju obitelj Freezer 35 hladnjaka s nova četiri modela, među kojima je i ovaj koji danas testiramo – i35 ARGB. Arctic svoje hladnjake dijeli po kompatibilnosti s AMD i Intel platformama. i35 je po tome hladnjak za procesore iz Intelovog kampa, a podržava i najnoviji socket LGA1700. ARGB verzija donosi ventilator koji ima addressable LED sustav kompatibilan s matičnim pločama i donosi uvjerljivu svjetlosnu kulisu.
Freezer i35 ARGB dolazi u klasičnom pakiranju za jedan tower hladnjak, a pakiranje je u poznatim Arcticovim bojama. Po kombinaciji boja je jasno naglašena ARGB priroda ventilatora na hladnjaku. Unutar kutije je hladnjak dobro zaštićen, a dolazi s predinstaliranim ventilatorom. Kao što vidimo na slikama, Arctic se potrudio i konektore upakirao u dodatnu kartonsku kutijicu te ju smjestio u prostor između tijela hladnjaka i baze. Bitno za znati je da Arctic daje 6 godina ograničenog jamstva na hladnjak.
Hladnjak je klasične tower konstrukcije i zapravo je njegov dizajn nastavak poznate Freezer serije koju Arctic već dugi niz godina uspješno proizvodi. Tijelo hladnjaka je sastavljeno od 54 aluminijska lima debljine 0.4 milimetra koji su spojeni jedan za drugi, a kroz tijelo prolaze četiri bakrene toplovodne cijevi. Kompletno je tijelo hladnjaka crno, a takav je i ventilator. Ukupne dimenzije s ventilatorom su 158,5 x 133 x 91 milimetar (V x Š x D), a masa je 746 grama.
Četiri toplovodne cijevi završavaju u aluminijskoj bazi koja služi i kao nosač. Toplovodne cijevi imaju direktan kontakt s IHS-om procesora. Solidno su obrađene, a sve one sitne nesavršenosti će ionako popuniti termovodljiva pasta. S obzirom na kompaktne dimenzije i konstrukciju, hladnjak ima 100% kompatibilnost s DIMM utorima.
Ventilator ima neobičan dizajn, s gornjim plastičnim pokrovom koji skriva završetke toplovodnih cijevi i podiže visinu hladnjaka. Ujedno, na tijelu ventilatora se nalaze i kopče za pričvršćivanje na tijelo. Ventilator je 120-milimetarski, promjenjive brzine vrtnje od 200 do 1.700 okretaja u minuti (PWM). Ovješenje je Fluid Dynamic, a proizvođač navodi jedino maksimalnu buku od 0.35 Sonea. Mi smo izmjerili maksimum od 36,3 dB(A) s udaljenosti oko 30 centimetara na bench stolu (otvorena konfiguracija).
Kao što smo u uvodu napisali, hladnjak je kompatibilan samo s Intelovim socketima, što uključuje najnoviji LGA1700, te nešto starije 1200, 1155, 1151 i 1150. Iz tog razloga je i mehanizam puno jednostavniji. Nalazimo jednu metalnu ploču za donji dio matične ploče, vijke, odstojnike, gumice za fiksiranje, poprečne grede, matice i manju količinu MX-5 termovodljive paste.
S instalacijom započinjemo tako da vijke podesimo prema tipu socketa na koji ugrađujemo hladnjak, a svaki od njih s gornje strane fiksiramo gumenim prstenima. Ploču postavljamo s donje strane ploče tako da su izbočine okrenute prema ploči.
Arctic isporučuje dva tipa odstojnika – gumene i plastične. Gumeni (crni) su namijenjeni socketu LGA1700. Na odstojnike postavljamo noseće grede koje orijentiramo prema tome kako želimo postaviti hladnjak, tj. kako već slažemo tok zračne struje u kućištu. grede se pričvršćuju manjim thumb maticama koje imaju i narezane utore za križni odvijač.
Nakon toga montiramo hladnjak (nećemo zaboraviti ni pastu), a montaža je jednostavna. Zbog metalne ploče na dnu nema previše uvijanja socketa i procesora i spoj je dobar.
Ventilator je poseban po tome što ima ugrađenih 12 A-RGB LED-ica koje stvaraju impresivnu svjetlosnu kulisu u milijunima nijansi boja. Rasvjeta troši oko 2 W električne energije, spaja se preko 3-pinskog 5V-DI-GND konektora na kabelu dužine 450 milimetara što je dovoljno za dosegnuti bilo koju poziciju konektora na matičnoj ploči. Rasvjeta je kompatibilna sa softverima proizvođača matičnih ploča – Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync i ASRock Polychrome Sync. Osim preko softvera, upravljati osvjetljenjem možemo i preko Arcticovog kontrolera koji se nabavlja zasebno.
Arctic nam je uz hladnjak poslao i svoju MX-4 pastu koja ima malo drugačije karakteristike od MX-5 koja dolazi uz hladnjak. MX-5 je evolucija u odnosu na MX-4 jer ima veću gustoću, bolji (niži) viskozitet i bolju otpornost, no i MX-4 je po svojim karakteristikama dobar proizvod. Obje paste imaju 8-godišnju trajnost, a razlike u temperaturama kod mjerenja su minimalne, čak zanemarive. Ipak, ako koristite high-end platformu, s moćnim procesorom svakako odaberite MX-5.
Forum
Objavljeno prije 4 sata
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 4 sata
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 5 sati
K: računalo i monitorObjavljeno prije 5 sati
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 6 sati
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti