Asetek WaterChill, prvi dio
Datum objave 31.07.2003 - Dean Narandžić
Dijelovi
Zahvaljujući agilnosti proizvođača, na test smo dobili i prvi komercijalni kit za vodeno hlađenje koji je ujedno i prvi proizvod na tom području tvrtke Asetek. Ono po čemu je Asetek poznat je njihov VapoChill kit za hlađenje procesora na temperature ispod 0C, a za koji ste sigurno čuli. WaterChill je proizvod kojim šire svoju ponudu ekstremnih sustava za hlađenje, a obzirom da uz CPU blok sadrži i blokove za hlađenje chipseta i grafičkog procesora, predstavlja idealan dodatak na VapoChill koji hladi isključivo CPU.
U skladu s visokim renomeom tvrtke, dizajnu WaterChill kita Asetek je pristupio vrlo detaljno i temeljito, što je vidljivo iz technical press release-a koji smo dobili sa kompletom. U press releasu je objašnjen i argumentiran postupak izbora pojedinih komponenti sustava kao i dizajn ključnih elemenata, a uključuje i in-house testove u odnosu na konkurenciju, simulacije protoka vode kroz blok i sl. Impresionirani prvim dojmovima krenuli smo u testiranje.
Prije nego prijeđemo na stvar, moramo napomenuti da se ovaj članak bavi testom kita kada se hladi samo CPU. Drugi dio testa (koji će malo kasniti zbog nekih problema) pozabavit će se cjelokupnim kitom, tj. s našim iskustvima kada se uz pomoć kita hlade CPU, GPU i chipset.
CPU blok u pogonu
WaterChill kit dolazi upakiran u neuglednu kartonsku kutiju. Komponente u kutiji od oštećenja štite dvije spužve s gornje i donje strane dok je radijator sa ventilatorom stavljen u ugao gdje je spužva izrezana i ne nudi zaštitu od udaraca. Na pakiranju ne bi toliko insistirali da nismo pretrpjeli posljedice – ugao ventilatora je došao slomljen, a što je posljedica pada kutije prilikom nepažljivog transporta. Iako proizvođač tvrdi da u dosadašnjim isporukama (2500+ primjeraka) nije bilo problema, te da dvogodišnja garancija pokriva takve slučajeve, smatramo da bi moguće probleme trebalo riješiti od samog početka, a ne da kupci koji željno iščekuju svoju novu igračku moraju dodatno čekati na zamjenske komponente. Iz feedbacka koji smo primili od Aseteka može se zaključiti da će pakiranje biti poboljšano, što je vjerojatno posljedica sličnih komentara i s drugih testiranja.
Svi aktivni dijelovi kompleta
Obzirom da oštećenje ventilatora nije onemogućavalo rad kompleta, pogledajmo što se sve nalazi u pakiranju: uz blokove za procesor, grafičku i chipset, unutra ćemo pronaći i po jednu vrećicu sa priborom za montažu svakog od blokova, pumpu sa rezervoarom, cijevi, radijator sa ventilatorom, relej za uključenje kompleta prilikom paljenja računala, naponski kabel, sredstvo koje spriječava razvoj biljnog svijeta unutar sustava i knjižicu sa uputama za montažu svakog od blokova. Upute su vrlo detaljne i jasne, te zaslužuju svaku pohvalu.
CPU i GPU blokovi
CPU blok sa strane
Krenimo od blokova – svi blokovi dijele isti dizajn, a radi se o bakrenom bloku sa poklopcem od pleksiglasa. Na taj način postignut je efektan i dopadljiv dizajn koji nam daje uvid u tok vode kroz blok. Unutrašnjost bloka je napravljena u obliku komore na čijoj sredini je priključak za cijev kroz koju dolazi hladna voda, a na dnu bloka ćemo pronaći ispupčenje u obliku polumjeseca koje je ovdje da bi stvorilo vrtloge i tako poboljšalo efikasnost hlađenja cijele bakrene površine između vode i jezgre. Priključak za cijev kroz koju voda izlazi iz bloka postavljen je u uglu poslije polumjeseca. U press releas-u koji smo dobili uz komplet je detaljno objašnjeno kako se proizvođač odlučio za taj dizajn: krenuli su od pretpostavke da bi najbolje hlađenje postigli direktnim protokom vode po jezgri, no iz praktičnih razloga to ne dolazi u obzir (hmmm, možda da popričaju sa doctor Iceom? :). Da bi se što više približili tom idealu proračunali su koliko najmanje smije biti debela bakrena površina koja nasijeda na jezgru, a bez da izgubi čvrstoću i nakon toga je još jedino preostalo odlučiti se za tok vode kroz blok. U uži izbor je još došao i spiralni labirint, međutim kroz njihova in-house mjerenja i simulacije, došli su do zaključka da je izabrani dizajn marginalno bolji, a pri tome i bitno jednostavniji za proizvodnju.
CPU blok odozdo
Priključci za vodu su automatske uvodnice koje su se pokazale kao idealan odabir jer omogućuju lagano priključivanje i rastavljanje kompleta, a ujedno su i vrlo pouzdane. Jedino treba paziti da koristimo cijevi točno određenog promjera, jer o tome ovisi vodonepropusnost spoja. Poklopac bloka od pleksiglasa je moguće skinuti radi čišćenja. U priboru koji dobijemo uz blok ćemo pronaći sve potrebno za montažu na bilo koju platformu (AMD Socket A, Hammer, S478), pod uvjetom da matična ploča pored podnožja za procesor ima 4 rupe kroz koje se pričvršćuje blok. Obzirom da većina matičnih ploča posjeduju neophodne rupe, a takav je način montaže puno pouzdaniji od kukica na podnožju, hvalimo proizvođačev odabir. Donja strana bloka koja prianja na procesor je CNC strojevima polirana na mikrometarsko poravnanje i zadovoljit će većinu korisnika, međutim perfekcionisti će je možda ipak poželjeti dodatno brusiti kako bi dobili efekt ogledala.
GPU blok
Prilikom montaže treba pripaziti da ne izgubimo neki od dijelova, kojih ima poprilično (pogotovo plastičnih podložaka – šajbica). Blok se montira tako da se na matičnu ploču učvrste osovine – nosači (pri tome je neophodno matičnu ploču izvaditi iz kućišta), potom 4 tanje opruge (po jedna na svaki nosač), sam blok, zatim 4 deblje opruge koje pritišću blok sa većom silom od opruga koje su ispod bloka i na kraju 4 vijka koji cijelu konstrukciju drže zajedno. Vijci se zavrću bez upotrebe alata, a malu zamjerku imamo na njihovu veličinu i materijal izrade (plastika), obzirom da zaklanjaju pogled na sam blok. Veću zamjerku upućujemo oprugama koje su vrlo slične i lagano se zabuniti prilikom montaže i deblje opruge montirati ispod bloka nakon čega blok ne bi dobro prianjao na jezgru procesora. Jednostavno rješenje ovog problema bi bilo u označavanju opruga različitim bojama.
Radijator i pumpa
Radijator sa ventilatorom
Radijator je definitivno najbolji dio sustava – radi se o uobičajenom dizajnu od bakrenih cijevi provedenih kroz gusto postavljene metalne limove koji pomažu odvođenju topline. Posebno hvalimo vrlo kompaktne dimenzije, tek nešto veće od montiranog 12cm Sunon ventilatora. Zahvaljujući kompaktnim dimenzijama ugradnja u bilo koje kućište neće predstavljati nikakav problem, a vlasnici kućišta opremljenih mjestima za ugradnju 12cm ventilatora će radijator moći posebno brzo ugraditi. Cijeli je obojan u crnu boju koja izgleda odlično. Izvodi, za razliku od onih na blokovima i pumpi, nisu tipa automatskih uvodnica, već su u obliku cjevčica na koje je cijev za dovod i odvod vode potrebno dobro zategnuti pomoću priloženih stezaljki. Stezaljke su vrlo loše izvedene, radi se o metalnim prstenima s "ušima" koje je potrebno stegnuti kliještama. Ovakvo rješenje, osim što je za jednokratnu upotrebu, ne jamči vodonepropusnost, pogotovo ako uzmemo u obzir da je prsten za deblju cijev prevelik, te ga je potrebno posebno jako stegnuti da bi držao vodu. Ovaj problem je proizvođač prepoznao, te planira ponuditi uobičajene obujmice.
Druga strana radijatora
Za razliku od većine drugih proizvođača, Asetek se nije odlučio za upotrebu vrhunskih Eheim pumpi, već ćemo u kompletu pronaći pumpu proizvođača Hydor, nazivnog protoka od 700l/h. U obrazloženju takve odluke unutar press releasa stoji da su u užem izboru imali i Eheim 1048 (600l/h), a da su interna testiranja pokazala jednake performanse u hlađenju i čak niži nivo buke koju proizvodi Hydor pumpa uz povoljniju cijenu. Pumpa je protočnog tipa, a na ulazu je namontiran manji rezervoar kroz koji punimo sustav. Ulaz za vodu na rezervoaru, kao i izlaz iz pumpe je izveden kao automatske uvodnice. Cijev kojom spajamo izlaz vode iz pumpe i provodimo ju do radijatora (idealna kombinaciju u kojoj ohlađena voda iz radijatora direktno putuje do procesora) je nešto deblja od ostalih cijevi u sustavu. Na žalost, pumpa se u radu pokazala vrlo bučnom i poništila jednu od najvećih prednosti vodenog u odnosu na uobičajeno, zračno, hlađenje računala – tiši rad. Proizvođač je na naš komentar o buci reagirao obećanjem da će nam poslati novu pumpu jer je ova koju imamo zasigurno neispravna, a što je moguća posljedica nepažljivog transporta. Nadamo se da će nova pumpa poništiti ovaj nedostatak, ali kako je do sada još nismo dobili, moramo iznijeti aktualna zapažanja.
Pumpa sa rezervoarom
Cijevi kojima spajamo dijelove sustava su odlične, debljih stijenki nego što je uobičajeno i zahvaljujući tome prilično otporne na prelamanje pri savijanju. U kompletu su došle dvije cijevi različite debljine – deblja za spajanje pumpe i radijatora i tanja za spajanje ostalih komponenti. Dužina priloženih cijevi će biti dovoljna da spoji sve dijelove sustava u većini kućišta, s time da ipak treba pripaziti pri mjerenju i rezanju kako ih ne bismo morali dodatno kupovati, što može biti problem jer bismo morali nabaviti istovjetni promjer zbog korištenja automatskih uvodnica.
Testovi i Zaključak
Relej za uključivanje
Srce sustava čini relej za uključivanje pumpe pri paljenju računala. Princip rada ovog releja je vrlo jednostavan, spajamo ga na Molex konektor, a kada se na 12V izvodu pojavi napon, relej će reagirati poput sklopke i provesti 220V na koliko radi pumpa i uključiti ju. 220V ćemo dovesti posebnim kablom koji smo proveli kroz jedan od praznih proreza za dodatne kartice na kućištu. Kao što možete vidjeti na slikama, priložena je i metalna pločica kojom ćemo prorez zatvoriti, te će nakon ugradnje sve izgledati kao da je oduvijek bilo tamo, bez obješenih žica karakterističnih za kućnu radinost. Kao dodatna funkcija releja je mogućnost spajanja ventilatora sa radijatora (koji možemo spojiti i direktno na napajanje ili matičnu ploču), a koji pomoću kratkospojnika možemo podesiti da radi punom brzinom na 12V ili tiše i sporije na 7V.
Kabel za napajanje
Spajanje svih dijelova sustava u smislenu cjelinu je proteklo vrlo jednostavno i brzo, kao što smo i očekivali. Za potrebe testa sustav nismo ugrađivali u kućište, međutim zahvaljujući kompaktnim dimenzijama svih dijelova, kao i dovoljno dugačkim cijevima i kablovima, neće biti problema s ugradnjom u manja ili veća kućišta. Za trajnu ugradnju neće biti potrebne niti veće modifikacije kućišta, tek pokoji provrt radi fiksiranja komponenti kako bi cijelo računalo mogli i prenositi bez straha od havarije. Kako se pumpa, čiji rad nam je neophodan prilikom punjenja, pali preko releja kada je računalo upaljeno, a što nam ne odgovara jer prazan sistem ne može hladiti procesor, potrebno je po uputama proizvođača primijeniti mali trik. Proizvođač nas upućuje da sa napajanja odspojimo matičnu ploču, kao i sve druge potrošače osim releja za paljenje pumpe. Potom je potrebno sa priloženom žicom (brikom) kratko spojiti zelenu i crnu žicu na konektoru za napajanje matične ploče, kako bismo upalili napajanje (jumpstart). Ne možemo se oteti dojmu da je ovo moglo biti i neizmjerno bolje riješeno putem prekidača na releju koji bi 220V direktno proveo na pumpu, a time bi korisnici dobili i dodatnu opciju da im pumpa radi cijelo vrijeme (takvo rješenje primjenjuje i autor članka u svojem računalu). Bilo kako bilo, proizvođač je vrlo ponosan na ovu metodu, te posebno ističe da za razliku od konkurencije u kompletu daje i žicu za paljenje sustava :) Dodatni problem sa kojim smo se susreli prilikom punjenja, a koje smo napravili koristeći dodatno microATX napajanje kako bismo izbjegli odspajanje svih komponenti računala, je nastao da se napajanje male snage nije hitjelo upaliti dok ventilator koji po defaultu dolazi spojen na 7V nismo prebacili na 12V (ili ga odspojili). Prije nego upalimo pumpu, potrebno je skinuti čep s rezervoara i naliti destilirane vode. Kada upalimo pumpu bit će potrebno dolijevati vodu u rezervoar dok ne vidimo da je sustav kompletno napunjen, a tada je potrebno doliti četvrtinu bočice priloženog sredstva koje spriječava razvoj algi i zatvoriti rezervoar. Prije nego spojimo sve komponente računala i upalimo ga, potrebno je sačekati da protok vode istjera sve mjehuriće zraka iz sustava, što će zahvaljujući velikoj snazi pumpe biti relativno brzo. Na žalost, ni nakon nekoliko dana korištenja nismo uspjeli izbaciti sav zrak iz samih blokova, ali obzirom da se radi o malim mjehurićima, to ne bi trebalo utjecati na performanse.
Samo testiranje smo napravili koristeći još i Eheim 1046 pumpu (300l/h), Mystificator radijator i doctor Ice blok radi usporedbe. Zbog različitih promjera cijevi WaterChill blok smo uvijek testirali s originalnom pumpom, dok smo radijator mijenjali kako bismo pokazali u kolikoj mjeri manji, ali bolje hlađen WaterChill radijator može poboljšati performanse hlađenja. Sva testiranja sa WaterChill radijatorom su rađena sa ventilatorom na 12V. Temperature su mjerene nakon cca. sat vremena kada bi se ustalile, a niti dugotrajni rad nije pokazivao odstupanja u mjerenju.
Temperature pod Prime95:
Blok |
Radijator |
Pumpa |
Sobna temperatura |
MBM 5 case1/case2/CPU |
Doctor. Ice |
Mystificator |
Eheim 300l/h |
25,5° |
24°/35°/53° |
Doctor. Ice |
WaterChill |
Eheim 300l/h |
25,5° |
24°/34°/49° |
WaterChill |
Mystificator |
WaterChill 700l/h |
25,5° |
24°/35°/57° |
WaterChill |
WaterChill |
WaterChill 700l/h |
26,0° |
23°/30°/54° |
Temperature IDLE:
Blok |
Radijator |
Pumpa |
Sobna temperatura |
MBM 5 case1/case2/CPU |
Doctor. Ice |
Mystificator |
Eheim 300l/h |
25,5° |
24°/35°/46° |
Doctor. Ice |
WaterChill |
Eheim 300l/h |
25,5° |
24°/34°/43° |
WaterChill |
Mystificator |
WaterChill 700l/h |
25,5° |
24°/35°/51° |
WaterChill |
WaterChill |
WaterChill 700l/h |
26,0° |
23°/30°/47° |
Kao što možete vidjeti iz tablica, rezultati hlađenja sa WaterChill blokom su prilično lošiji nego kada smo koristili doctor Ice blok, bez obzira što je je WaterChill imao prednost jače pumpe u svim testovima, a niti upotreba svih komponenti iz WaterChill kompleta nije bila dovoljna da prijeđe u vodstvo. Iz rezultata se također može zaključiti da protok ne utječe bitno na performanse, a uz blok najviše utjecaja ima radijator, tj. njegovo hlađenje. Također možemo zaključiti da je proizvođača uz vrlo studiozan pristup izradi ovog kompleta, pogotovo dizajna samih blokova, ignorirao činjenicu da će veća površina bakra koji prenosi toplinu s jezgre na vodu biti ključna u performansama. Usprkos tome, samom kompletu bismo mogli dati puno višu ocjenu da nema još nekoliko nedostataka na koje smo se osvrnuli u prethodnom tekstu. Za neke od njih nas proizvođač uvjerava da se radi o neispravnoj komponenti (pumpa), te se nadamo da će nova pumpa potvrditi te navode i popraviti ukupan dojam. Ne zaboravimo i dobre strane ovog kompleta, a to je u prvom redu zbir svih potrebnih dijelova, tako da za kompletiranje sustava jedino treba dodati destiliranu vodu. Odličan radijator posebno hvalimo, a ne zaboravimo ni dopadljiv dizajn koji će pogotovo znati cijeniti vlasnici kućišta s prozorom. Svestranost primjene, bez obzira da li ste skloni AMD (pa čak i nadolazećem Hammer procesoru) ili Intel rješenjima, daje dodatnu vrijednost kompletu. Na kraju hvalimo i odlične upute, kojima se zaista nema što prigovoriti.
Konačnu ocjenu ćemo dati u drugom dijelu ovoga članka, kada završimo testiranja na Intel platformi, kao i testiranja hlađenja sa svim komponentama za koje postoje blokovi.