Ashes of the Singularity Benchmark 2.0
Datum objave 24.02.2016 - Krešimir Matanović
Ashes of the Singularity Benchmark 2.0
Kao što znamo, u Microsoftovoj se kuhinji duže vrijeme kuhao izlazak novog DirectX 12 API-a koji odnosi prednosti do sada poznatih AMD-ovih Mantle/Vulkan tehnologija. S izlaskom Windowsa 10, i DX12 je ugledao svjetlo dana, a razvojni timovi su već prošle godine započeli s izradom grafičkih mehanizama i igara koje će koristiti taj novi API. Još je prošle godine bilo najavljeno dvanaestak igara među kojima su i možda nova ekspanzija Arma-e 3, Call of Duty Black Ops III, novi Deus Ex, novi Far Cry, novi Hitman, Gears of War: Ultimate Edition itd., a prva će biti Ashes of Singularity. Biti će dakle što za igrati i uživati u blagodatima novog API-a.
Jedna od novosti je i povećanje performansi u odnosu na DX11 i to s postojećim hardverom, a sve zahvaljujući tome „low level“ pristupu hardveru kakav je donio Mantle i Vulkan koji ga prati. Upravo je to moguće provjeriti Ashes of the Singularity benchmarcima.
Dvije su glavne prednosti DX12 API-a asinkroni shaderi i multi-threaded command buffer snimanje. Prva tehnologija donosi mogućnost da mehanizam igre iskoriti resurse GPU-a i memorije u takozvanim rupama, tj. trenucima kada nema opterećenja, što skraćuje vrijeme renderiranja i općenito latencije unutar grafičkih cjevovoda. To izravno rezultira višim performansama. Druga tehnologija smanjuje tzv. overhead i to na način da šalje driver i API kod na slobodnu CPU dretvu (thread) čime se povećava efikasnost višejezgrenih procesora. Ukratko, sve one procesorske jezgre koje su do sada bile neiskorištene sada mogu simultano komunicirati s grafičkim procesorom. Sve nas ovo kao korisnike višejezgrenih procesora može veseliti jer ćemo konačno i u igrama osjetiti njihove prednosti.
Novi API može komunicirati s višestrukim komadima hardvera na dva eksplicitna načina – linked GPU`s i unlinked GPU`s. Ovaj prvi je poznat kao SLI/CFX, pa je drugi puno zanimljiviji. U njemu ćete moći koristiti dodatne grafičke procesore za pomoć glavnim, kao što je integrirana grafika na procesoru, ali i kombiniranje kartica s AMD i Nvidia procesorima.
Kada je riječ o Ashes Benchmarku prošle je godine izbačen Alpha bulid (pre-beta) benchmark u kojem su se mogle vidjeti razlike između DX11 i DX12 performansi, a sada je izašao Benchmark 2.0 koji ma finalnu verziju grafičkog mehanizma. Igru je razvio Stardock tim, a bazirana je na Nitrous mehanizmu (ili engine-u) koji je razvio Oxide Games, a koji je specijalno napravljen kako bi iskoristio sve prednosti „low level“ API-a kao što su Mantle, DX12 i Vulkan. Sama igra izgleda impresivno u DX12 okruženju jer je taj API za razliku od DX11 koji je ograničen na osam, u stanju pružiti puno više izvora svjetlosti, a sam je API u stanju odraditi 600.000 tzv. draw poziva. Igra donosi i multi-GPU podršku no nama se s uključenom multi-GPU opcijom i R9 295X2 karticom nije htjela pokrenuti.
Ashes of Singularity je strateška igra u realnom vremenu (RTS), smještena u daleku budućnost, koja bitke iz klasičnih RTS-ova pretvara u sveopći rat na cijeloj mapi (svijetu), sa desecima tisuća individualnih likova koji se bore u desecima bitki. Ovo je ostvareno zahvaljujući 64-bitnom computingu i multi jezgrenim procesorima, te Nitrous 3D mehanizmu.
Mi smo igru testirali sa Sapphireovom R9 380 4GB karticom, sa starijim Crimson Edition upravljačkim programima i novijom betom – 15.301-B35_Feb10, na Windows 10 operativnom sistemu. Testna je platforma bila uobičajena – Asus Rampage IV Extreme, i7 3960X @ 4.5 GHz, 16 GB DDR3-1866 memorije i Corsairov Neutron XT 480 GB SSD. Usporedbu smo i pri DX11 i pri DX12 napravili i s EVGA-inom GTX 960 karticom. Broj sličica u sekundi koji prikazujemo u grafovima je prosječni za sta tri testna opterećenja – Light, Medium i Heavy.
DX11
DirectX 11 performanse su pale s novijim upravljačkim programima u odnosu na Crimson Edition i to dosta. GTX 960 je kao što vidimo najbrža na Low postavkama no čim se toi poveća performanse joj padaju više nego kod R9 380.
DX12
S novim su upravljačkim programima DX 12 performanse su znatno rasle kada ih usporedimo s DX11, i sa starim i sa novim upravljačkim programima. Porasle su naravno i u odnosu na DX12 performanse sa starim upravljačkim programima.
Sve u svemu DX12 naslovi su pred vratima, a prvi koji će ugledati svjetlo dana je kao što vidimo dosta zahtjevan. Ukoliko želimo potpuno glatko igrati Ashes of Singularity na FullHD rezoluciji i na višim postavkama od Low, biti će nam potrebna malo jača grafička kartica i od R9 380 i od GTX 960. Ipak, R9 380 s novim upravljačkim programima i u DX 12 modu donosi dobro ubrzanje i solidno povećava igrivost, pa se prosječnih 40-tak FPS-a na višim postavkama i ne čini tako loše.
Forum
Objavljeno prije 3 sata
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 4 sata
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 5 sati
K: računalo i monitorObjavljeno prije 5 sati
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 5 sati
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti