asrock_x570_gaming_itx_10

Stražnji je I/O panel oklopljen s jedne strane masivnim aluminijskim hladnjakom, a s druge limom koji pokriva sve osim utora i konektora. Na njemu se nalaze PS/2 konektor, dva ulaza za antene, CLR CMOS tipka, Display Port ulaz!, HDMI, jedan Type C Thunderbolt 3 (40Gbps) konektor koji radi i na USB 3.2 protokolu (10 Gbps), dva USB 3.2 Gen 2 Type-A konektora, RJ45, pozlaćeni audio jackovi i SPDIF izlaz. I premda je Thunderbolt 3 zanimljiva funkcionalnost, vjerujemo da ga neće puno korisnika iskoristiti, a s druge je strane ploča na stražnjem I/O-u ipak malo ograničena s USB Type A konektorima kojih je samo četiri. I da, ako želite spojiti Display Port monitor na integriranu grafiku potrebno je kupiti Type C to Display Port kabel ili adapter, jer ste u suprotnom ograničeni na HDMI s ograničenom rezolucijom.

asrock_x570_gaming_itx_11

Rastavljena i ogoljena, tek sada vidimo pravi raspored svih elemenata na njoj. Audio jedinica je bazirana na Realtekovom ALC1220 Codec-u, potpomognutom s Nichiconovim audio kondenzatorima i smještena na izolirani dio PCB-a. Softverska je podrška u obliku Creative Sound Blaster Cineme 5. Povezivost sa svijetom je trostruka – LAN, WiFi i Bluetooth. LAN kontroler je Intelov I211AT, WLAN modul je također Intelov i to 802.11ax, s 2×2 sistemom antena i vrlo dobrim prijemom. Bluetooth 5.0 je integralni dio WiFi modula.

asrock_x570_gaming_itx_13

E sad konačno dolazimo do onog zanimljivog dijela, a to je napojna jedinica. Ona je na ovoj ploči 8 + 2 fazna. Osam faza je zapravo 4 x 2, jer su korišteni dubleri (ISL6617). Šest je Vcore faza lijevo od socketa, dvije su iznad i dvije su još za Vsoc. Kontroler je ISL69147, a integrirani MOSEFT-i su ISL99227B – 60 amperski Smart power stageovi visoke efikasnosti. Power stageovi su specifični i po malenim metalnim izbočinama na vrhu koji pomažu pri hlađenju istih. Kondenzatori su Nichiconovi 12K (radni vijek od 12.000 sati pri 105°C), a svaka je od deset zavojnica 60 Amperska. Stoga je ova napojna jedinica odlična za ovakvu malenu ploču i može podnijeti i puno jače procesore od onoga koji smo mi testirali, pa čak i nadolazeći 16-jezgreni procesor. Hlađenje istoga je već drugi par rukava, no i to je moguće riješiti vodenim hlađenjima.

asrock_x570_gaming_itx_12

Što se tiče hlađenja napojne jedinice, ASRock je to solidno odradio, i zahvaljujući visokoj efikasnosti hladnjaci nemaju težak posao, pogotovo ne s procesorom s kojim smo mi testirali. Veliki aluminijski hladnjak je odlično rješenje za VRM jer je površina velika, a uz to je i povezan s hladnjakom za čipset koji na sebi ima zadovoljavajuće tih ventilator.

asrock_x570_gaming_itx_14

A tajj je procesor bi Ryzen 5 3400G za koji smo sigurni da je idealan za ovakvu ploču. Ok, može ona podnijeti i puno jače procesore, no ako slažemo maleno, kompaktno računalo 3400G će biti sasvim adekvatan. Koristili smo i G.Skillovu Trident Z Royal brzine 3.600 MHz memoriju koja je u ovom slučaju radila na 3.200 MHz.

asrock_x570_gaming_itx_15 asrock_x570_gaming_itx_16

asrock_x570_gaming_itx_17

Za hlađenje procesora smo izabrali odličnu malu Noctuu NH-U9S koju smo testirali prije četiri godine. Hladnjak je kompatibilan s LGA 2011(0-3), 115x, AMD AM2(+), AM3(+) i FMx socketima, a za ovaj test nam je bila potrebna LGA1151 kompatibilnost. Hladnjak je malen, vrlo učinkovit i ono najbitnije tih. Instalacija je vrlo jednostavna, a 92-milimetarski ventilator sjeda točno ispred memorijskih modula. I visinom je taman za određena ITX kućišta. Procesor se pod ovim hladnjakom zagrijavao do maksimalnih 77.6°C pod dugotrajnim opterećenjem. Kada smo overclockirali, temperatura je narasla na 83.9°C. VRM loop 1 temperatura je pri tom bila 54°C kod tvorničkih taktova, a kod overclockinga je to skočilo na i dalje solidnih 62°C. Ovo je znak da je ploča spremna za puno jače procesore, jer VRM temperature mogu slobodno rasti i do 100°C. Maksimalna temperatura čipseta je bila 65.8°C, a maleni se ventilator pri tom vrtio do oko 4.500 okretaja u minuti i bio zadovoljavajuće tih s izmjerenih 40 dB.

asrock_x570_gaming_itx_18

ASRock naravno nije zaboravio ni na Polychrome RGB LED osvjetljenje koje se nalazi na donjoj strani ploče skroz desno. Ploča podržava i sve ostale dodatke koji su certificirani za sinkronizaciju u Polychrome RGB sistem, a mogu biti obični ili adresabilni dodaci. Sve se kontrolira putem aplikacije, a osnovna je kontrola moguća i preko UEFI sučelja.

asrock_x570_gaming_itx_21 asrock_x570_gaming_itx_22

asrock_x570_gaming_itx_23 asrock_x570_gaming_itx_24

UEFI sučelje je pregledno, zadovoljavajuće bogato opcijama, i začudo vrlo brzo – brže nego na prethodne dvije ASRockove ploče koje smo testirali. Opcija za overclocking je dosta, premda ne i kao kod Phantom Gaming X ploče koja ipak ima naprednije funkcije. Softverska podrška je također standardna te između ostalih uključuje Live Update i APP Shop aplikacije.