ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 recenzija
Datum objave 24.09.2019 - Krešimir Matanović
X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 - prvi dio
ASRock nam je na test poslao pravu malu poslasticu, mini-ITX ploču opremljenu X570 čipsetom. X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 je malena pločica koja je neobična po činjenici da ima moćan X570 čipset, ali zahtijeva i hladnjak za Intelove LGA1151 procesore. Da, dobro ste pročitali, AMD-ov široki sistem rupa za AM4 hladnjake nije mogao biti ukomponiran na ovu minijaturu, pa su se inženjeri odlučili za LGA1151 razmak rupa. Uz to, ploča je vrlo dobro opremljena, s Thunderbolt 3, tj. USB 3.2 Gen 2 portovima, WiFi AX karticom, dobrom audio jedinicom, Gigabitnim LAN-om i RGB LED osvjetljenjem.
Ploča dolazi u minijaturnom pakiranju, malo većem i debljem od nje same, kako bi ona bila dobro zaštićena, ali i kako bi stala sva oprema. Bundle sa sastoji od debele knjižice s uputstvima, pratećeg CD-a s aplikacijama i upravljačkim programima, dva SATA kabela, jedan vijak za M.2 socket i jedna WiFi 2.4/5 GHz antena s dva konektora. Nije iznimno bogato, no sve što nam treba je zapravo tu.
Malena je pločica Mini-ITX formata, što znači da je na površini 17 x 17 centimetara. Tu su se inženjeri susreli s različitim izazovima, a prvi je aktivno hlađenje X570 čipseta koji je napravljen u starom proizvodnom procesu, a kompleksan je i s podrškom za PCIe 4.0 pa se i zagrijava. Tako su pribjegli metodi izrade velikog aluminijskog pasivnog hladnjaka koji prekriva stražnji I/O panel, te ga toplovodnom cijevi vezali za manji hladnjak koji se nalazi na čipsetu, a koji je ujedno i aktivno hlađen. Uz veliki hladnjak koji pokriva komponente glavnog dijela napojne jedinice (Vcore), tu je manji aluminijski element koji se nalazi na Vsoc komponentama napojne jedinice.
Sve u svemu, velik je dio površine ove malene ploče je pokriven hladnjacima. No i unatoč tome, ploča je vizualno atraktivna zbog dobrog izbora boja i šara koje su na hladnjacima. Layout je generalno vrlo dobar sve je solidno posloženo, a jedino mjesto gdje će se stvarati gužva s kabelima je iznad stražnjeg dijela PCIe x16 slota gdje su smješteni različiti headeri. SATA konektori su horizontalni, a voljeli bi da je takav i interni USB 3.0 konektor. ATX i EPS konektori su na standardnim pozicijama, odvojeni jedan od drugog. Na ploči se nalaze samo tri 4-pinska konektora za ventilatore, od čega su dva namijenjena i za vodene pumpe.
I ostatak je priče klasično posložen. Napojna je jedinica lijevo i iznad AM4 socketa, a memorijski su slotovi desno. Oko socketa su kao što smo već spomenuli rupe za LGA1151 hladnjake, pa je na to potrebno paziti prilikom nabavke hladnjaka, jer AMD-ovi tvornički hladnjaci koji dolaze uz procesore ne mogu na ovu ploču. Ploča ima dva DIMM utora za maksimalnih 64 GB DDR4 memorije najveće brzine 4533 MHz prilikom overclockinga. Kontakti u DIMM utorima imaju standardnih 15 mikrona zlata za bolju provodljivost.
BIOS čip je smješten na dnu DIMM utora, a riječ je o 256 Mb čipu s AMI-evim UEFI sučeljem. Iznad njega je 4-pinski konektor za CPU ventilator, do njih je SPI TPM header za security uređaje, a ispod su headeri za zvučnik (tweeter), USB 2.0i Front Panel. Na ploči se nalaze i dva RGB konektora od kojih je jedan i addressable, i to onaj sivi iznad ATX konektora. Na ploči se nalazi i već spomenuti oklopljeni PCIe 4.0 x16 slot za grafičke i ine kartice.
I donja je strana ploče popunjena elektroničkim komponentama, najviše SMD kondenzatorima, a tu je i M.2 socket te Super I/O kontroler. M.2 socket podržava uređaje do 80 milimetara dužine i Gen. 4 x4, tj. 64 Gbps propusnosti. Ovakva je pozicija za M.2 socket možda malo nezgodna jer će se SSD teže hladiti, no na gornjoj strani ploče definitivno nema mjesta pa je ovakav kompromis bio nužan. Lijevo se nalazi i lim koji je zapravo integralni dio pokrova stražnjih I/O portova.
X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 - drugi dio
Stražnji je I/O panel oklopljen s jedne strane masivnim aluminijskim hladnjakom, a s druge limom koji pokriva sve osim utora i konektora. Na njemu se nalaze PS/2 konektor, dva ulaza za antene, CLR CMOS tipka, Display Port ulaz!, HDMI, jedan Type C Thunderbolt 3 (40Gbps) konektor koji radi i na USB 3.2 protokolu (10 Gbps), dva USB 3.2 Gen 2 Type-A konektora, RJ45, pozlaćeni audio jackovi i SPDIF izlaz. I premda je Thunderbolt 3 zanimljiva funkcionalnost, vjerujemo da ga neće puno korisnika iskoristiti, a s druge je strane ploča na stražnjem I/O-u ipak malo ograničena s USB Type A konektorima kojih je samo četiri. I da, ako želite spojiti Display Port monitor na integriranu grafiku potrebno je kupiti Type C to Display Port kabel ili adapter, jer ste u suprotnom ograničeni na HDMI s ograničenom rezolucijom.
Rastavljena i ogoljena, tek sada vidimo pravi raspored svih elemenata na njoj. Audio jedinica je bazirana na Realtekovom ALC1220 Codec-u, potpomognutom s Nichiconovim audio kondenzatorima i smještena na izolirani dio PCB-a. Softverska je podrška u obliku Creative Sound Blaster Cineme 5. Povezivost sa svijetom je trostruka - LAN, WiFi i Bluetooth. LAN kontroler je Intelov I211AT, WLAN modul je također Intelov i to 802.11ax, s 2x2 sistemom antena i vrlo dobrim prijemom. Bluetooth 5.0 je integralni dio WiFi modula.
E sad konačno dolazimo do onog zanimljivog dijela, a to je napojna jedinica. Ona je na ovoj ploči 8 + 2 fazna. Osam faza je zapravo 4 x 2, jer su korišteni dubleri (ISL6617). Šest je Vcore faza lijevo od socketa, dvije su iznad i dvije su još za Vsoc. Kontroler je ISL69147, a integrirani MOSEFT-i su ISL99227B - 60 amperski Smart power stageovi visoke efikasnosti. Power stageovi su specifični i po malenim metalnim izbočinama na vrhu koji pomažu pri hlađenju istih. Kondenzatori su Nichiconovi 12K (radni vijek od 12.000 sati pri 105°C), a svaka je od deset zavojnica 60 Amperska. Stoga je ova napojna jedinica odlična za ovakvu malenu ploču i može podnijeti i puno jače procesore od onoga koji smo mi testirali, pa čak i nadolazeći 16-jezgreni procesor. Hlađenje istoga je već drugi par rukava, no i to je moguće riješiti vodenim hlađenjima.
Što se tiče hlađenja napojne jedinice, ASRock je to solidno odradio, i zahvaljujući visokoj efikasnosti hladnjaci nemaju težak posao, pogotovo ne s procesorom s kojim smo mi testirali. Veliki aluminijski hladnjak je odlično rješenje za VRM jer je površina velika, a uz to je i povezan s hladnjakom za čipset koji na sebi ima zadovoljavajuće tih ventilator.
A tajj je procesor bi Ryzen 5 3400G za koji smo sigurni da je idealan za ovakvu ploču. Ok, može ona podnijeti i puno jače procesore, no ako slažemo maleno, kompaktno računalo 3400G će biti sasvim adekvatan. Koristili smo i G.Skillovu Trident Z Royal brzine 3.600 MHz memoriju koja je u ovom slučaju radila na 3.200 MHz.
Za hlađenje procesora smo izabrali odličnu malu Noctuu NH-U9S koju smo testirali prije četiri godine. Hladnjak je kompatibilan s LGA 2011(0-3), 115x, AMD AM2(+), AM3(+) i FMx socketima, a za ovaj test nam je bila potrebna LGA1151 kompatibilnost. Hladnjak je malen, vrlo učinkovit i ono najbitnije tih. Instalacija je vrlo jednostavna, a 92-milimetarski ventilator sjeda točno ispred memorijskih modula. I visinom je taman za određena ITX kućišta. Procesor se pod ovim hladnjakom zagrijavao do maksimalnih 77.6°C pod dugotrajnim opterećenjem. Kada smo overclockirali, temperatura je narasla na 83.9°C. VRM loop 1 temperatura je pri tom bila 54°C kod tvorničkih taktova, a kod overclockinga je to skočilo na i dalje solidnih 62°C. Ovo je znak da je ploča spremna za puno jače procesore, jer VRM temperature mogu slobodno rasti i do 100°C. Maksimalna temperatura čipseta je bila 65.8°C, a maleni se ventilator pri tom vrtio do oko 4.500 okretaja u minuti i bio zadovoljavajuće tih s izmjerenih 40 dB.
ASRock naravno nije zaboravio ni na Polychrome RGB LED osvjetljenje koje se nalazi na donjoj strani ploče skroz desno. Ploča podržava i sve ostale dodatke koji su certificirani za sinkronizaciju u Polychrome RGB sistem, a mogu biti obični ili adresabilni dodaci. Sve se kontrolira putem aplikacije, a osnovna je kontrola moguća i preko UEFI sučelja.
UEFI sučelje je pregledno, zadovoljavajuće bogato opcijama, i začudo vrlo brzo - brže nego na prethodne dvije ASRockove ploče koje smo testirali. Opcija za overclocking je dosta, premda ne i kao kod Phantom Gaming X ploče koja ipak ima naprednije funkcije. Softverska podrška je također standardna te između ostalih uključuje Live Update i APP Shop aplikacije.
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
|
|
Način testiranja
Kao i do sada prilikom testiranja matičnih ploča, koristili smo klasičan set benchmarka, za općenite performanse Futuremark, za procesorske 7-Zip i Cinebench. Memorijsku smo propusnost mjerili s AIDA 64 softverom. Ploču smo testirali s Ryzenom 5 3400G i rezultati će biti uspoređeni s onima koje smo dobili prilikom testa toga procesora na Asusovoj Strix X570-E Gaming ploči. G.Skillova je Trident Z Royal radila na ograničenih 3.200 MHz za ovaj procesor i to smo morali ručno podesiti. Sistemski SSD je bio Partiotov Hellfire kapaciteta 240 GB, pa se to razlikuje u odnosu na originalni test 3400G procesora kada smo koristili Corsairov MP600. Windowsi 10 Pro su bili najnoviji s May 2019 (1903) updateom. Overclocking Overclockirali smo ručno i kao kod originalnog testa Ryzena 5 3400G, a postigli smo stabilnih 4.0 GHz pri naponu od 1.4 V uz LLC Level 2 (undervolt na 1.376 V). Uz to, i GPU smo uspješno overclockirali do 1.600 MHz, baš kao i na Asusovoj Strix X570-E Gaming ploči. VRM hladnjak je pri tom bio topal na dodir, a digitalnim smo termometrom izmjerili temperaturu od 54°C na toplovodnoj cijevi koja izlazi iz njega.Rezultati testova
UL Benchmark
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 10" htitle="Score" labels="ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3,ASUS X570-E Gaming" values="4730,4570" colors="orange,blue" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Time Spy" htitle="Score" labels="ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3,ASUS X570-E Gaming" values="1367,1365" colors="red,blue" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="ASUS X570-E Gaming,ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3" values="3639,3612" colors="blue,orange" height="200" min="0"]
Unatoč sporijem SSD-u Patriot Hellfire 240GB vs. Corsaor MP600 2TB, ASRockica uspijeva biti brža od Asusice u PCMarku 10. Kada su u pitanju grafički testovi rezultati su podjednaki.
CPU testovi
[ichart headers="ID,Score" title="7-Zip" htitle="Score (MIPS)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3,ASUS X570-E Gaming" values="32361,23817" colors="red,blue" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15 Multi Core" htitle="Score (cb)" labels="ASUS X570-E Gaming," values="874,870" colors="blue,orange" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 20 Multi Core" htitle="Score (cb)" labels="ASUS X570-E Gaming,ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3" values="1977,1956" colors="blue,red" height="200" min="0"]
Objašnjenje iza puno većih performansi u 7-Zipu su Windowsi. ASRockica je testirana na 1903 s boljim schedulerom pa je i rezultat puno bolji. U preostala dva testa vidimo da su performanse podjednake.
Memorijska propusnost
[ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3,ASUS X570-E Gaming" values="45222,44336" colors="red,blue" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3,ASUS X570-E Gaming" values="47610,46934" colors="red,blue" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="ASUS X570-E Gaming,ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3" values="40032,38975" colors="blue,red" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="ASUS X570-E Gaming,ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3" values="71.7,72.4" colors="blue,red" height="200" min="0"]
Za kraj idu memorijske performanse gdje vidimmo miješane rezultate, pri čemu je ASRock brža u prva dva testa, a Asus ploča u druga dva.
Zaključak
ASRockova je X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vrlo primamljiva pločica koja donosi dovoljnu količinu opreme, odličnu napojnu jedinicu i kompaktne dimenzije za ugradnju u najmanja kućišta. Isprobali smo ju sa za nju idealnim Ryzenom 5 3400G koji donosi i solidne procesorske performanse, ali i grafičke. Napojna jedinica na ovoj je ploči odlično složena i podnijet će i buduće 16-jezgrene procesore, no onda ostaje pitanje hlađenja, jer su Ryzeni s 8 i 12 jezgri već dovoljno visoki potrošači. Malena zamjerka ide na samo četiri Type A USB porta na stražnjem I/O, a njihov je veći broj žrtvovan nauštrb Thunderbolt 3 porta koji će vjerojatno tek rijetki iskoristiti. No, srećom na taj Type C možemo spajati i USB 3.2 Gen 2 uređaje. Drugi problem na koji smo naletjeli je činjenica da ploča ima Display Port ulaz koji služi samo kao prolaz signala iz diskretne grafičke kartice prema Thunderbolt portu kako bi se iskoristile prednosti daisy-chaina, visokih rezolucija i slično. Stoga smo mi brz adaptera, tj. Type C to Display Port kabela bili prisiljeni koristiti HDMI ulaz koji nam je omogućavao samo ograničenu rezoluciju - FHD. Još jedna uvjetna mana je i to što ploča ne podržava AM4 hladnjake pa je AMD-ov BOX hladnjak neupotrebljiv.
U svemu ostalom je ovo odličan proizvod. Ima dobar layout, dovoljno SATA portova, dva interna USB-a, WiFi šeste generacije, odnosno 802.11ax i Bluetooth 5.0 i Intelov Gigabitni LAN. Hlađenje je riješeno solidno, a maleni hladnjak na čipsetu nije bučan. UEFI je vrlo dobar, baš kao i softverska podrška. S cijenom od oko 240 € nije jeftina, no i nudi puno toga i vjerujemo kako će polučiti dobar tržišni uspjeh.