ASRock X570 Phantom Gaming X recenzija
Datum objave 16.08.2019 - Krešimir Matanović
X570 Phantom Gaming X - prvi dio
ASRock nam je na test poslao X570 Phantom Gaming X ploču namijenjenu trećoj generaciji Ryzen procesora, koja je jasno kompatibilna i s prvom te drugom generacijom. Riječ je o bogato opremljenoj ploči iz vrha ponude. Osim zanimljivog dizajna i bogatog RGB LED osvjetljenja, donosi i WiFi 6 (ax) karticu, dual LAN konfiguraciju (2.5 + 1 Gbps), tri M.2 slota, kvalitetne komponente, robusnu napojnu jedinicu i dosta priključaka za periferiju.
Kako i priliči ploči iz višeg cjenovnog razreda, pakirana je u ekskluzivniju kutiju, kojoj je cijela gornja strana poklopac, kojeg zaklopljenim drži plastična ručka na vrhu koja olakšava transport. Podizanjem poklopca uočavamo matičnu ploču zaštićenu i plastičnim vezicama svezanu za stiropjenu. Bundle bi u ovom cjenovnom razredu mogao biti i nešto bogatiji, a sastoji se od debelih uputa za instalaciju, knjižice s uputama za instalaciju softvera, praktičnog odvijača s dvije glave, medija s upravljačkim programima i aplikacijama, vijaka za M.2, četiri SATA kabela, 2-way SLI mostića, postolja za antenu i antene za WiFi (2x2).
Phantom Gaming X je ploča vrlo slična Taichi modelu od kojeg se razlikuje u dizajnu i činjenici da potonja nema 2.5 Gbps LAN. Po pitanju dizajna, ploča je malo šarenija, življa no nije napadna i sve je u granicama normalnog ukusa. Sve naravno dok ne pokrenemo RGB LED osvjetljenje, što će često izazvati prijepore i razliku u mišljenjima. ASRock je odlučio koristiti mat crni PCB gušćeg rasporeda staklenih vlakana, a na njemu se nalazi kombinacija sivih i crnih elemenata prošaranih crvenim detaljima. Plastični je pokrov stražnjeg I/O-a u sivo crnoj kombinaciji, VRM hladnjaci su sivi, poklopac hladnjaka čipseta je također sivi, a zajednički poklopac i hladnjak tri M.2 slota je crn i prošaran crvenim i crnim elementima. Ukupan izgled ploče je vrlo dobar i lijepo će se uklopiti u kućište s prozirnom bočnom stranicom.
Raspored elemenata na ploči, ili layout, je dobar. Većinom je sve pravilno raspoređeno i ništa ničemu neće smetati, osim potencijalnog problema s USB 3.2 konektorom koji se nalazi u ravnini s prvim PCIE slotom - ovdje će očito biti potrebno koristiti nekakav kutni konektor. U slučaju korištenja najnižeg PCIe x16 slota bi moglo dogoditi da kartica pokrije LED dijagnostiku te Power, Reset i CLR CMOS tipke. Svi su headeri i utori smješteni uz rub ploče, kao i konektori za ventilatore kojih ukupno ima šest što je za ovakvu ploču dovoljno (jedan je prilagođen za vodenu pumpu). Na ploči su i tri headera za RGB LED trake.
VRM jedinica je dobro projektirana i robusna je, te će podnijeti i overclocking nadolazećeg šesnaest jezgrenog Ryzena. Sastoji se od 12 + 2 napojne faze (korišteni su dubleri faza), a korišteni su Vishayevi 50-amperski SiC634 power stageovi (integrirani krug s high-side i low-side MOSFET-ima, te Schottky diodom). VRM kontroler je Renesasov (Intersilov) ISL69147 koji je tzv. digital dual output 7-phase PWM kontroler koji podliježe AMD SVI2 specifikacijama. Prigušnice su standardne, a kondenzatori su Nichiconovi s 12K specifikacijom. Na svemu tome se nalaze dva aluminijska hladnjaka koji imaju dodirne točke s power stageovima i prigušnicama, te su povezani s jednom toplovodnom cijevi - hlađenje sasvim adekvatno za ovu VRM jedinicu. Za dodatno napajanje tu su 8 + 6-pinski EPS konektori, smješteni uz gornji rub ploče.
Memorijski su slotovi klasične izvedbe, podržavaju dvokanalnu memoriju brzine 4666+ MHz prilikom overclockinga maksimalnog kapaciteta 128 GB uz nove Ryzene. Ako se koriste samo dva modula memorije tada se najprije popunjavaju drugi i četvrti slot od socketa. Uz rub ploče je smješten napojni sklop za memorijske module, 24-pinski ATX konektor, vertikalni USB 2.0 interni header, tri 4-pinska konektora za ventilatore, te nešto niže jedan interni USB 3.0 utor.
X570 Phantom Gaming X - drugi dio
Donji je dio ploče kao i obično poprilično nakrcan. Audio jedinica je klasična za višu klasu ploča s Realtekovim ALC1220 CODEC-om (7.1 kanalni audio), kojem su pridruženi NE5532 pojačalo za slušalice (front panel, 600 ohma), te Nichiconovi Gold Series kondenzatori. Audio jedinica je na posebnom dijelu PCB-a, izoliranom od ostatka ploče, lijevi i desni kanali su na zasebnim slojevima PCB-a, audio konektori su pozlaćeni s 15 mikrograma zlata, a softverska podrška je za Sound Blaster Cinema 5.
Tri su PCIe 4.0 x16 slota s tim da prvi samo radi s x16 propusnošću, a ako su popunjena prva dva propusnost se dijeli na dva x8. Treći je propusnosti x4. Podržani su 3-way CrossFireX i 2-way SLI. Uz veće, tu su i dva manja PCIe 4.0 x1 slota.
Skidanjem velikog i jedinstvenog aluminijskog hladnjaka dolazimo i do tri M.2 slota od kojih sva tri podržavaju Gen4 x4 propusnost (64 Gbps), s tim da je u gornjeg moguće ugraditi i SATA 3 modul. Gornja dva podržavaju uređaje dužine do 80, a donji do 110 milimetara.
Veliki jedinstveni hladnjak istovremeno naliježe na tri M.2 slota i na čipset, a drže ga tri vijka s gornje strane. Ako s njim želimo ukloniti i hladnjak čipseta koji je odvojen potrebno je ukloniti još dva vijka s donje strane. Gornji pokrov ima tri termalne podloške za SSD-e, i jednu manju uz pomoć koje ostvaruje kontakt s hladnjakom čipseta. Kod dodavanja novog SSD-a u sustav,potrebno je samo skinuti gornji pokrov i malo jače potegnuti da se oslobodi spomenuta termalna podloška.
S donje se strane ploče nalazi metalni pokrov koji služi za učvršćivanje čitave konstrukcije, ali i kao nosač za RGB LED osvjetljenje koje se nalazi iza dva komada mliječne plastike debljine nekoliko milimetara. S donje se strane također nalazi i nosač kojim je pričvršćen pokrov stražnjeg I/O-a, tj. lim, za kojeg proizvođač tvrdi da je dovoljno fleksibilan i da će bez problema sjesti u svako kućište. Ujedno se s donje strane uz ostalu elektroniku nalazi i Nuvotonov Super I/O kontroler.
Donji je dio ploče kao i do sada rezerviran za različite headere, a tu su svoje mjesto našli i LED dijagnostika, i Reset, Power te CLR CMOS tipke koje su karakteristične za ploče okrenute overclockerima i entuzijastima. Ispod se rešetke na hladnjaku čipseta nalazi maleni 37-milimetarski ventilator s EBR (enhanced bearing by rolling element), ovjesom koji ima životni vijek od 50.000 sati, te stvara zračnu struju od 4.92 CFM-a. I dok je ventilator možda izdržljiv, uz to je i poprilično bučan. Po defaultu dolazi u performance načinu rada u kojem smo izmjerili buku od 37 dB što nije pretjerano no visoke je frekvencije pa ponešto smeta. Uz to, pri svakom se uključivanju računala zavrti do maksimuma (Full Speed), pri čemu je buka 40.7 dB ali još više frekvencije. Srećom u UEFI-u možemo odabrati i Standard (36.4 dB) i Silent (36 dB) pa ga malo utišati za svakodnevni rad. Do sada smo isprobali Asusove i MSI-eve ploče i ventilator je uvjerljivo najbučniji na ovoj ASRockici.
Stražnji je I/O panel bogato opremljen, te nudi dva porta za antene Intelove WiFi AX200 mrežne kartice (podržava i Bluetooth), zatim PS/2 combo port, HDMI port, audio portove i SPDIF, po jedan USB 3.2 Gen2 Type A i Type C port, šest USB 3.2 Gen1 portova, dva RJ45 LAN porta, te po jednu Clear CMOS i BIOS Flashback tipku. SATA portova je osam, svi su horizontalni, a podržavaju RAID 0, 1 i 10 polja diskova).
Mrežna povezivost na ovoj ploči je izvrsna jer je jedan 2.5 Gigabitni Dragon RTL8125AG kontroler, i jedan Intelov I211AT kontroler, a softverska podrška dolazi u obliku Phantom Gaming aplikacije. Uz to, tu je i Intelov AX200 802.11ax WiFi modul koji je dual-band, podržava propusnost od 2.4 Gbps na AX standardu, te ima 2x2 konfiguraciju antena. Praktična propusnost kao i domet ovisi o položaju antene, a priložena ima dovoljno dug kabel za dobro pozicioniranje, te postolje s ljepljivom trakom.
Ploča dolazi s ASRock Polychrome SYNC podrškom, te ima tri osvijetljene zone. Prva je na pokrovu stražnjeg I/O-a, druga je na pokrovu hladnjaka čipseta, a treća je uz desni rub ploče. Kontrola je moguća iz UEFI-a, te naravno softvera, a efekti su razni i možete ih vidjeti u videu. Putem dodatna tri RGB LED headera moguće je spojiti i sinkronizirati i RGB LED trake te ostali kompatibilni hardver.
UEFI sučelje je klasično za ASRock i tu se ništa bitno nije mijenjalo. Brzinom i preglednošću nije na razini Asusa, no nije ni jako daleko. UEFI nudi mnoštvo opcija za tweakanje i overclocking, a mi smo koristili njegovu posljednju verzije 1.80 s AGESA 1.0.0.3 ABB. Ploča je radila stabilno i bez ikakvih problema, a i tijekom overclockinga se pokazala dobrom.
Softver koji ASRock isporučuje s ovom pločom uključuje Phantom Gaming Tuning koji donosi tri automatska načina rada - Performance, Standard i Power Saving, te odvojene funkcije OC Tweaker, System Info, FAN-Tastic Tuning i Settings. Za skidanje različitog softvera i drivera se i dalje koristi APP Shop te Live Update, a tu je i spomenuti Polychrome RGB softver za kontrolu osvjetljenja, te trial verzija Norton Security-a. Za zvuk je zadužen Creative Sound Blaster Cinema 5 softver,
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
|
|
Način testiranja
Kao i do sada prilikom testiranja matičnih ploča (primjerice MSI MEG X570 Godlike), koristili smo klasičan set benchmarka, za općenite performanse Futuremark, za procesorske 7-Zip i Cinebench. Memorijsku smo propusnost mjerili s AIDA 64 softverom. Testirali smo i propusnost PCIe 4.0 sučelja putem 3DMark aplikacije. Ploču smo testirali s najjačim dostupnim hardverom, tj. Ryzenom 9 3900X, Radeonom RX 5700 XT i G.Skillovom memorijom Trident Z Royal. Sistemski SSD je bio Corsairov MP600, a Windowsi 10 Pro najnoviji s May 2019 updateom. Dakle sve isto kao kod testa Asusovih i MSI X570 ploča s kojima i ide usporedba. Overclocking Overclockirali smo ručno i kao kod Asusa, te MSI-a postigli stabilnih 4.4 GHz za 3900X procesor pri naponu od 1.41 V uz LLC Leve 1. VRM hladnjaci su se pri tom dosta zagrijavali dosta no to nije bilo ništa što bi bilo alarmantno. Memoriju smo overclockirali na okruglih 4.000 MHz pri tvorničkim latencijama i malo višem naponu od 1.36 V. Izmjerili smo i CPU-Z performanse koje su u oba slučaja bile solidne.Rezultati testova
UL Benchmark
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 10" htitle="Score" labels="ASUS Crosshair VIII Hero,ASUS X570-E Gaming,MSI MEG X570 Godlike,ASRock X570 Phantom Gaming X" values="6562,6427,6412,6217" colors="blue,blue,blue,orange" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Time Spy" htitle="Score" labels="ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike, ASUS X570-E Gaming,ASRock X570 Phantom Gaming X" values="9133,9103,9086,9037" colors="blue,blue,blue,red" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark PCIe Bandwidth" htitle="Score" labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS X570-E Gaming,MSI MEG X570 Godlike,ASUS Crosshair VIII Hero" values="25.15,24.7,24.59,22.84" colors="orange,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
PCMark mjeri općenite performanse sistema, Time Spy izvlači maksimum iz grafičke kartice, a novi feature test mjeri propusnost PCIe 4.0 sučelja. Zanimljivo, PCMark i 3DMark rezultati su najlošiji, a propusnost sučelja najveća.
CPU testovi
[ichart headers="ID,Score" title="7-Zip" htitle="Score (MIPS)" labels="ASUS X570-E Gaming,ASUS Crosshair VIII Hero,ASRock X570 Phantom Gaming X,MSI MEG X570 Godlike" values="111346,110447,109120,109111" colors="blue,blue,red,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15 Multi Core" htitle="Score (cb)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero, ASUS X570-E Gaming,MSI MEG X570 Godlike" values="3219,3206,3167,2996" colors="orange,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15 Single Core" htitle="Score (cb)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS X570-E Gaming,ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike" values="203,202,201,200" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
Phantom Gaming X izvlači najbolje performanse iz 12-jezgrenog procesora, pa to svakako nije bio razlog lošijih performansi u UL Benchmarkovim testovima.
Memorijska propusnost
[ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero, ASUS X570-E Gaming" values="55324,54827,54731,54672" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike,ASUS X570-E Gaming" values="53097,52892,52772,52708" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike,ASUS X570-E Gaming" values="56177,55686,55418,54587" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="ASUS X570-E Gaming,MSI MEG X570 Godlike,ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero" values="67.5,67.5,67.7,67.8" colors="blue,blue,red,blue" height="300" min="0"]
Opet najbolji rezultati za Phantom Gaming X uz podjednako vrijeme pristupa.
Zaključak
ASRockova je X570 Phantom Gaming X najopremljenija i najskuplja ploča u ponudi. Na njemačkom joj se tržištu cijena kreće od oko 370 € na više, a na domaće hrvatsko još nije stigla. Riječ je o lijepo zaokruženoj ploči, atraktivnog izgleda i dobre kvalitete izrade. Napojna je jedinica robusna i spremna i za najjači 16-jezgreni procesor koji se tek treba pojaviti na tržištu, a bez problema je naš testni 12-jezgreni držala na 4.4 GHz. Oprema je dobro uravnotežena s Intelovim WiFi 6 modulom, dual LAN konfiguracijom (2.5 + 1 Gbps), dovoljnim brojem USB konektora i na stražnjem I/O-u te na ploči, HDMI izlazom za slučaj da koristimo neki od APU-a, dobrom audio jedinicom, tri M.2 PCIe 4.0 slota, LED dijagnostikom, itd. Za sve one koji vole, tu je i bogato RGB LED osvjetljenje, s tri dodatna headera. UEFI sučelje je vrlo dobro, nudi mnoštvo opcija, a i prateći softver je solidan - premda nije još na razini konkurencije (primjerice ASUS-a).
Kao najbliža konkurentica koju smo do sada testirali se ističe Asusova X570-E Gaming koja jednako košta, te donosi sličnu količinu opreme, uz iznimku da Phantom Gaming X ima jedan M.2 slot više. Odabir je na kupcu i njegovim osobnim afinitetima. Ako pak želite malo zaštediti, a ne treba vam 2.5 Gbps LAN, tada je i X570 Taichi odličan izbor.