ASRock Z390 Phantom Gaming 9 recenzija
Datum objave 20.11.2018 - Krešimir Matanović
Z390 Phantom Gaming 9 - drugi dio
VRM jedinica je identična kao i kod Taichi, što znači vrlo dobra. Riječ je o 12-faznoj VRM jedinici koju čini 12 integriranih Texas Instrumentsovih Buck NexFET 40-amperskih power blokova (87350D). Ispred njih su Premium 60-amperske prigušnice i Nichiconovi 12K Black kondenzatori. Sve kontrolira IOR3521 VRM kontroler. Ova je napojna jedinica spremna i za ozbiljniji overclocking što sugerira i LN2 mod preset unutar UEFI sučelja. Hladnjaci su vrlo efikasni i dobro hlade čak i prilikom overclockinga. Oko socketa ima dovoljno mjesta za svaki tip hladnjaka, a oni s većim vanjskim ventilatorima će kao i na drugim pločama imati problema.
I na ovoj ploči memorija ima dobro posloženu napojnu jedinicu s Premium prigušnicama i Nichicon Black kondenzatorima. U četiri je DIMM utora maksimalno moguće ugraditi 64 GB memorije brzine do 4.266 MHz (XMP). Uz rub ploče nalazimo 24-pinski konektor, dva interna USB 3.1 Gen 1 headera – jedan vertikalni i drugi horizontalni, a tri su 4-pinska konektora za ventilatore smještena uz gornji rub.
Audio jedinica nije mijenjana u odnosu na Taichi – Realtekov je ALC1220 CODEC potpomognut sa 120 dB SNR DAC-om s diferencijalnim pojačalom, tu je NE5532 pojačalo za slušalice (za prednji panel, do 600 Ohma) i Nichiconovi Fine Gold audio kondenzatori. Sa softverske je strane tu Creative Sound Blaster Cinema 5.
Dva su sekundarna LAN kontrolera na ovoj ploči ista kao i na Taichi – Intel I219V i I211AT.Podržavaju Teaming funkciju u kojoj rade kao jedna veza za dvostruke brzine prijenosa.
Tri pojačana PCIe x16 slota rade u single x16, dual x8 + x8 i triple x8 + x4 + x4 modovima, a podržana su SLI i Crossfire polja grafičkih kartica (3-way). Podržan je i NVLink za RTX kartice. Iznad prvog i drugog PCIe x16 slota su manji PCIe x1 slotovi.
Od tri M.2 socketa na ploči su dva za uređaje dužine do 110 milimetara, a jedan je za uređaje dužine 80 milimetara. Donji 110-milimetarski je socket i opremljen s aluminijskim hladnjakom. Sva tri podržavaju i SATA 3 i PCIe x4 modove rada. Na dnu su se ploče smjestili uobičajeni konektori i headeri od kojih izdvajamo RGB LED header i Thunderbolt AIC konektor. Na ploči su i dva BIOS čipa, a koristan je i XMP prekidač, te Dr. Debug LED panel. Novotarija u odnosu na Taichi su osvijetljene Reset i Power tipke. SATA konektora je osam – svi su horizontalni, a SATA i M.2 portovi dijele resurse pa je kod slaganja konfiguracije najpametnije konzultirati upute.
Stražnji je I/O panel vrlo sličan kao i kod Taichi s tom razlikom da je tu crveni RJ45 port za 2.5G LAN. USB konektora je dovoljno, a USB 3.1 Gen 2 čak četiri – tri Type A i jedan Type C.
Još jedno poboljšanje na ovoj ploči je i moderni Intelov Wireless-AC 9650 WiFi modul koji podržava dual band (2.4/5.0 GHz), ima 2×2 konfiguraciju antena (MU-MIMO), podržava Wave 2 (160 MHz kanali) i podržava brzine spajanja do 1.73 Gbps. Bluetooth je također podržan i to u verziji 5.0.
- 2 x Antenna Ports
- 1 x PS/2 Mouse/Keyboard Port
- 1 x HDMI Port
- 1 x DisplayPort 1.2
- 1 x Optical SPDIF Out Port
- 3 x USB 3.1 Gen2 Type-A Ports (10 Gb/s) (ReDriver) (Supports ESD Protection)
- 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C Port (10 Gb/s) (ReDriver) (Supports ESD Protection)
- 4 x USB 3.1 Gen1 Ports (Intel® Z390) (Supports ESD Protection)
- 3 x RJ-45 LAN Ports with LED (ACT/LINK LED and SPEED LED)
- 1 x Clear CMOS Button
- HD Audio Jacks: Rear Speaker / Central / Bass / Line in / Front Speaker / Microphone (Gold Audio Jacks)
Osvjetljenje je kao i kod Taichi podijeljeno u tri zone, a za kontrolu koristimo Polychrome RGB aplikaciju. Popis efekata nije tako bogat kao kod konkurencije, pa imamo “samo” Static, Breathing, Strobe, Cycling, Random, Music i Wave. Sve tri zone se mogu neovisno jedna o drugoj podesiti, baš kao i sva tri konektora za trake.
UEFI sučelje je klasično uz dva osnovna layouta – EZ i Advanced Mode. Sučelje je bogato opcijama i tweakovima, a za razliku od Taichi, ovdje nismo imali nikakvih problema ni s verzijom 1.10 ni s novijom 1.23. Opcija za overclocking je pregršt, kako za početnike – preddefinirani profili ili pak Advanced Turbo opcije – tako i za one iskusnije, a i naponi su izdašni. Softverski je paket uvelike sličan kao i kod Taichi, a nadopunjen je s ASRock Phantom Gaming LAN aplikacijom.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 7 minuta
Kakav miks...Objavljeno prije 12 minuta
Mikrotik - za početnikaObjavljeno prije 24 minute
Glazbeni servisObjavljeno prije 32 minute
dionice i fondoviNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti