asus_970_aura_6 asus_970_aura_7

Gornji dio ploče je uobičajeno rezerviran za AM3+ socket s podrškom za FX/Phenom II, Athlon II i Sempron 100 procesore, zatim DIMM utore s podrškom za maksimalno 32 GB DDR3 memorije brzine do 2133 MHz i VRM jedinicu. Prostora oko socketa ima dovoljno za sve tipove hladnjaka, a VRM hladnjak neće smetati ventilatorima jer je niskog profila i ravan. VRM jedinica je osam fazna s DIGI+ kontrolerom i dovoljno je kapacitetna za overcloking 125 W procesora. Uz rubove ploče svoje su mjesto našli i konektori za ventilatore (poseban je konektor za vodenu pumpu), a tu je i Q-LED sistem koji ukazuje na eventualne probleme s procesorom, memorijom, grafičkom karticom ili boot uređajima. I interni se USB 3.0 konektor tu našao s pripadajućim ASMedia kontrolerom, a ispod njega je još jedan konektor za ventilator.

asus_970_aura_8

Donja lijeva strana ploče je kao i uvijek rezervirana za audio jedinicu, razne kontrolere te naravno izolirani dio PCB-a na kojem se nalazi audio jedinica. SupremeFX je marketinški naziv osam kanalnog HD Audio CODEC-a. Ispod EMI zaštite se nalazi Realtekov ALC1150 čip koji je uz to i zaštićen od previsokog napona, a pored njega je i 300 Ohmsko pojačalo za slušalice te “premium” Nichiconovi audio kondenzatori. Sve je naravno smješteno na izoliranom dijelu PCB-a te označeno crvenom LED trakom. Pored audio jedinice se nalazi ITE-ov Super I/O kontroler, Intelov I211-AT Gigabitni LAN kontroler kojeg sa softverske strane potpomaže GameFirst tehnologija (prioritiziranje mrežnog prometa).

Ploča ima dva PCIe x16 2.0 utora za grafičke kartice u Crossfire i SLI konfiguracijama (single x16 ili dual x8), a tu su i dva PCIe 2.0 x1 utora te dva legacy PCI utora.

asus_970_aura_9

Na dnu se ploče nalaze uobičajeni konektori za audio (AAFP), COM, TPM, USB 2.0 (tri komada), dok su u nastavku različiti jumperi, konektor za ventilator te front panel. Iznad toga je smješten M.2 (Socket 3) konektor koji podržava uređaje dužine 42, 60 i 80 mm preko PCIe 2.0 x4 sučelja. Uz rub je ploče svoje mjesto pronašao i BIOS (UEFI) čip, te šest horizontalno orijentiranih SATA III konektora s RAID podrškom.

asus_970_aura_11 asus_970_aura_12

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 2 x USB 3.1 (red)Type-A
  • 8 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 6 x Audio jacks

Na stražnjem I/O panelu nema iznenađenja, dva su brza Type A USB 3.1 porta (fali dakle Type C), a tu je i osam USB 2.0 utora. Ostatak konektora je klasičan.

asus_970_aura_13 asus_970_aura_14

asus_970_aura_15 asus_970_aura_16

UEFI sučelje je klasičnog ASUS-ovog rasporeda s EZ Modom koji nas najprije dočeka i Advanced u kojem je ipak ugodnije raditi, odnosno podešavati sve one opcije koje želimo. Tih je opcija naravno pregršt pa će i entuzijasti biti zadovoljni, a i naponi su dovoljno izdašni za overclockere. Sučelje je pregledno i jednostavno za korištenje. Asusov je softver klasičan, što uključuje ASUS Utilities (AI Suite, EZ Update, Sonic Radar II, RAM Cache) i to je već standardno dobro.

Posebna strana priče kod ove ploče je i Aura osvjetljenje na hladnjaku 970 čipa. Osvjetljenje konfiguriramo uz pomoć softvera, a mogućnosti su gotovo neograničene. Od standardnog statičkog osvjetljenja, preko tzv. breathing (kojeg možemo vidjeti na videu), preko Strobing-a, Rainbow-a, pulsiranja u ritmu muzike koja svira pa do osjetljivosti na CPU temperaturu. Sve se naravno može i ugasiti, baš kao i osvjetljenje audio jedinice.