Asus Crosshair IV Extreme – bogatstvo mogućnosti i opreme

Datum objave 24.11.2010 - Krešimir Matanović

Crosshair IV Extreme - 1.dio

Pakiranje Extreme verzije je identično onome Formula verzije. Razlikuju se jedino se po natpisima, te stražnjoj strani. Na njoj će te naći popis najvažnijih tehnologija i mogućnosti koje ova ploča donosi. Glavna mjesta, sa pripadajućim im slikama zauzele su ROG Connect i Lucid HydraLogix tehnologije, 3D Mark Vantage Advanced kao sastavni dio bundlea te 5 PCIe x16 konektora koje ova ploča donosi. Također bitna informacija, koja se nalazi na dnu popisa, je kako je ova ploča Extended ATX formata što znači da su joj dimenzije 30.5 cm x 26.9 cm. Bitan je to podatak jer je za nju potrebno odabrati i prostranije kućište.

Baš kao što smo i navikli kod Asusa bundle je vrlo bogat. Asus nas je po tom pitanju razmazio, no nije baš da to ne znaju i naplatiti :) U zasebnoj će te kutiji tako naći korisničke upute za rad, jednu metalnu zaštitu za stražnji I/O panel, jedan ROG Connect kabel, jedan set ProbeIt kabela, jedan 2-u-1 ASUS Q-Connector kit, tri 2-u-1 SATA 6.0Gb/s kabela, jedan 2-in-1 SATA 3.0Gb/s signalni kabel, jedan multifunkcionalni modul (1-port IEEE 1394a + 2-port USB2.0), jedno pakiranje termalnih senzora, jedan Crossfire mostić, jedno pakiranje plastičnih vezica, jednu ROG naljepnicu, jednu 12-u-1 ROG oznaku za kabele te naposlijetku jednu RC Bluetooth karticu. Kao što smo rekli oprema je vrlo bogata.

Osnovni izgled i layout ploče je vrlo sličan kao kod Formula modela. Ova je naravno dimenzijama veća i natrpanija razno raznim kontrolerima i ostalom opremom. Za početak, tu je masivni rashladni sistem koji koristi mali ventilator kako bi istjerao zrak iz svoje unutrašnjosti. Rashladni sistem je kombinacija aluminijskih pasivnih hladnjaka i jedne toplovodne cijevi koja ih povezuje. Hladnjak se prostire preko gotovo cijele dužine ploče, od southbridgea, Lucidovog Hydra čipa, northbridgea i kompleksne VRM kontrole. Kako bi poboljšali hlađenje odlučili su u pasivac iznad northbridgea i VRM-a ubaciti ventilator koji je relativno efikasan no nažalost pri tome i dosta bučan. Na VRM hladnjaku se nalazi i ROG logo koji svijetli ugodnom crvenom svjetlošću. Iako je na prvi pogled ploča pretrpana i na njoj nema ni malo slobodnog mjesta, layout je napravljen pametno i na prvi pogled ništa ničemu ne smeta. Sve je posloženo tipično Asusovski. U rasčlambu pojedinih dijelova ploče ćemo se upustiti kasnije a sada ćemo reći riječ dvije o jednoj od glavnih značajki ove ploče - HydraLogix 200 kontoleru. LT24102-A1 je SoC konstrukcije (System on a Chip), PCIe 2.0 je kompatibilan, donosi 48 PCIe stazica, a ima podršku za pet PCIe portova (koliko ih na ovoj ploči i ima). Baziran je na 32-bitnom RISC procesoru koji radi na 300MHz. Pakiranje je 483 pinsko FCBGA veličine 23 x 23 mm, a TDP je 6W. LT24102 spaja do četiri grafičke kartice različitih proizvođača, kompatibilan je sa Microsoft Vista i Windows 7 operativnim sistemima te DirectX 9, 10 i 11 API-ima. Kako radi u praksi objasniti ćemo kasnije u teksu. Raštrkane diljem ploče su i LED-ice koje signaliziraju rad CPU-a, memorije, NB-a/SB-a, HDD-a, BIOS-a, zatim GO LED (MemOK! i GO Profile statusi), Q LED (signalizacija različitih komponenata prilikom bootanja), te naposlijetku klasični Power LED. Sve u svemu šuma LED-ica u kojoj se nije lako snaći.

Specifikacije Asus Crosshair IV Extreme

Podržani procesori

AMD Socket AM3 ;Phenom II /Athlon II /Sempron 100 serije procesora do 140W TDP;

5.2 MT/s HyperTransport FSB

Čipset

AMD 890FX + SB850

Memorija

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 2000(O.C.)/1866(O.C.)/1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333 ECC,Non-ECC,Un-buffered

Utori za proširenja

5 PCI Express 2.0 utora:

- dual @ x16, triple @ x16 i quad @ x16,x16,x8,x8

1 x PCI utor 2.2

Multi-GPU podrška

- podrška za ATI CroossfireX

- podrška za HydraLogix (CFX i SLI)

Pohrana podataka

AMD SB850:

- 6x SATA 6Gb/s (RAID 0,1,5 i 10)

2 x JMicron JMB363:

- 2x SATA 3Gb/s (sivi)

- 2x eSATA 3Gb/s

LAN Realtek PCI-E GbLAN controller 8111DL
Audio Realtek ALC889 8-kanalni HD zvuk
Interni konektori 3 x USB connectors supports additional 6 USB 2.0
1 x IEEE 1394a connector
1 x S/PDIF Out connector
1 x En/Dis-able Clr CMOS connector
Front panel audio connector
System Panel connector
8 x SATA connectors: 6 x SATA 6Gb/s connectors (Red) & 2 x SATA 3Gb/s connectors (Gray)
8 x Fan connectors: 1 x CPU / 1 x PWR / 3 x Chassis / 3 x Optional
7 x ProbeIt measurement points
3 x Thermal sensor connectors
1 x 24-pin ATX power connector
1 x 8-pin ATX 12V power connector
2 x EZ Plug connectors (4-pin Molex Power connectors)
1 x OC Station header
1 x RC Bluetooth header
1 x Core unlocker switch
1 x Power on switch
1 x Reset switch
1 x Go Button
1 x BIOS switch button
1 x Fan connector for thermal module
1 x ROG light connector
USB

NEC USB3.0 kontroler:

- 2 x USB3.0 porta (plavi vanjski)

SB850:

- 13x USB2.0 portova

Firewire

VIA VT6315N

-2 unutarnja x 1394a porta

BIOS 16 Mb Flash ROM AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.4, ACPI2.0a Multi-Language BIOS
Format Extended ATX Form Factor
12 inch x 10.6 inch ( 30.5 cm x 26.9 cm )
Softver Drivers
Kaspersky Anti-Virus
ASUS AI Suite II
3DMark Vantage
Bundle User's manual
1 x I/O Shield
1 x ROG Connect Cable
1 x ProbeIt cable set
1 x 2-in-1 ASUS Q-Connector Kit
3 x 2-in-1 SATA 6.0Gb/s Cables
1 x 2-in-1 SATA 3.0Gb/s Signal Cables
1 x Multi-functional module (1-port IEEE 1394a + 2-port USB2.0)
1 x Thermal Sensor Cable Pack
1 x Crossfire cable
1 x Cable Ties Pack
1 x ROG Theme Label
1 x 12-in-1 ROG Cable Label
1 x RC Bluetooth card

Bluetooth Module Accessory Card
- Bluetooth V2.0/V2.1+EDR
- RC Bluetooth On/Off Switch
Overclocking ROG Connect
RC Bluetooth
ROG iDirect
Power Design:
- 8+2 phase CPU power design with ML Cap
USB BIOS Flashback
BIOS Flashback with onboard switch button
Extreme Tweaker
ProbeIt
iROG
PCIe x16 Lane Switch
Loadline Calibration
Intelligent overclocking tools:
- ASUS TurboV Evo
- O.C Profile
Overclocking Protection:
- COP EX (Component Overheat Protection - EX)
- Voltiminder LED
- ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Asus značajke

CPU Level Up
MemOK!
Onboard Switches: Power / Reset / Core Unlocker / Clr CMOS (at rear)
Q-Fan Plus
ASUS Fan Xpert
ASUS Q-LED (CPU, DRAM, VGA, Boot Device LED)
ASUS Q-Connector
ASUS Q-Shield
ASUS Q-Fan 2
ASUS EZ Flash 2
ASUS CrashFree BIOS 3
ASUS MyLogo 3

 

Prostor oko AM3 socketa je natrpan s jedne strane VRM elementima i northbridge 890FX čipom a sa druge memorijkim utorima. U blizini je JMB363 kontoler, ali i prvi PCIe x16 port. S postavljenim hladnjakom prostor se čini dosta skučen, no i najveći hladnjaci neće imati problema, niti će se gurati s ičim. Prilikom instalacije širih hladnjaka, potrebno je prije postaviti memorijske module, no zapravo je to sve o čemu treba voditi računa. 10+1 fazna kontrola sa gomilom solid state i jednim FPCAP kondenzatorom, te feritnim prigušnicama nalazi se tik do 941 socketa, a s njegove sjeverne strane su pripadajući im EPU i PEM kontroleri. Između VRM-a i stražnjeg I/O-a nalazi se 8-pinski 12V konektor za napajanje, NEC-ov USB3.0 kontroler, 3-pinski ROG konektor, 4-pinski EZ Plug 12V molex konektor (potrebno priključiti konektor u slučaju korištenja višestrukih grafičkih kartica), RC Bluetooth konektor te opcionalni 2-pinski FAN1 konektor za toplinski senzor. Na RC Bluetooth konektor spajamo pripadajuću karticu sa tipkom kojoj pristupamo preko stražnjeg I/O panela. Sa desne strane socketa smjestila su se četiri DIMM utora sa maksimalnom podrškom za 16GB radne memorije. Široka lista kompatibilne memorije može se pronaći online, u korisničkom priručniku, ali kompatibilnost možemo odrediti i testiranjem korisnom MemOK! funkcijom prilikom POST-a. Memorijska VRM kontrola je dvofazna. Ispod DIMM utora s lijeva na desno se nalaze 24-pinski ATX konektor, Go tipka (MemOK! prilikom POST-a ili za podizanje programiranog BIOS profila unutar OS-a), DIP prekidači za isključivanje i uključivanje pojedinih PCIe utora (korisno pri određivanju pokvarene grafičke kartice), ProbeIt izvodi za mjerenje napona (HT, SB, VddNB, NB, DRAM, CPU_PLL, i CPU, i dva GND izvoda sa svake strane), te Reset, Power i Core Unlocker tipke. Sa Core Unlocker funkcijom smo pokušali otključati nedavno testirane Phenom II X2 560 BE i Athlon II X3 450 no bez uspjeha. Već po samoj količini opreme na sjevernoj strani ploče vidljivo je kako je namijenjena zahtjevnijim korisnicima koji će znati iskoristiti sve njege mogućnosti. Pravi gušt bi bio overclockirati ovom pločom tekućim dušikom hlađen procesor, baš kao što smo to napravili u slučaju slabijeg Formula modela.

Na jugu se smjestila uobičajena družina PCIe i PCI konektora te kontrolera svih vrsta. Na lijevoj strani ploče zamjetni su kontroleri zvuka (Realtek) i mreže (Intel), ITE-ov I/O kontroler te VIA-in FireWire kontroler. Pet je PCIe x16 memorijskih utora koji preko CrossLink3 tehnologije (Lucid HydraLogix) podržavaju velik broj kombinacija grafičkih kartica. Između zadnjeg i predzadnjeg se smjestio i jedan klasični PCI utor. Na samom su se jugu smjestili interni FireWire i USB konektori, Front Audio konektr, još jedan EZ Pluz 12V molex konektor (još jedan konektor koji je potrebno koristiti u slučaju korištenja višestrukih grafičkih kartica), konektori za ventilatore i termalne senzore, ClearRTC RAM jumper, OC Station konektor te Front Panel konektor i tipka odabir BIOS-a (tik iznad tipke nalaze se dva BIOS čipa). Na ploči se inače nalazi čak osam 4-pinskih konektora za ventilatore što je po našem mišljenju sasvim dovoljno. Uz to, na ploči se nalaze i tri konektora za termalne senzore kojima je moguće mjeriti temperaturu. U predjelu između PCIe utora i samog desnog ruba nalaze se iRog kontroleri, još jedan JMB363 komtroler, TurboV kontroler, Southbridge 850 i Lucidov Hydra čip. Na samom rubu su horizontalno smješteni crveni SATA 6Gbps konektori i sivi SATA 3Gbps konektori, te baterija.

Crosshair IV Extreme - 2.dio

I/O stražnji panel:

  • 2 x eSATA
  • 1 x S/PDIF Out (optički)
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 8 -kanalni audio I/O
  • 1 x Clr CMOS tipka
  • 1 x PS/2 za tipkovnicu
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 7 x USB 2.0/1.1 portova (1 port je i za ROG Connect)
  • 1 x ROG Connect On/Off tipka
  • 1 x RC Bluetooth tipka

Kao što je vidljivo sa slike, RC Bluetooth pločicu spajamo na konektor koji se nalazi između Audio i LAN/USB priključaka na stražnjem I/O panelu. RC Bluetooth kartica služi nam za udaljenu kontrolu računala/matične ploče preko pametnog telefona opremljenog Windows Mobile (6.0, 6.1 i 6.5), Symbian (S60 3rd Edition) ili Android (2.0 na više) operativnim sistemom. S obzirom da nam u trenutku testiranja nije bio dostupan niti jedan telefon sa ovim operativnim sistemima (a Blackberry OS nije podržan) funkciju nismo mogli isprobati u praksi. Overclocking s on-the-fly mogućnosti izmjene frekvencija i voltaža je podržan, a jedna od mogućnosti je i korištenje BIOS FlashBack funkcije dok je računalo u Standby-u, š to je moguće i korištenjem ROG Connect funkcije. ROG Connect pak dozvoljava spajanje prijenosnika na ploču i podešavanje parametara računala/ploče na hardverskom nivou. Sve su ove funkcije možda većini korisnika i nepotrebne, ali su svakako demonstracija inžinjerske moći koju Asus u ovom trenutku ima.

BIOS prepun opcija za izmjenu i igranje vrlo je jaka strana Asusovih ploča. BIOS na ovoj ploči nije iznimka. Uz uobičajene postavke, sve potrebno za overclocking je tu. Bilo da ste početnik ili napredni korisnik lako je se snaći u svim opcijama, a najbitnija za overclocking je Extreme Tweaker sekcija. U njoj se možete poigrati sa svim naponima i mnoštvom opcija kako bi overclockirali svoj procesor, ploču i memoriju. Uz standardne vrijednosti napona, moguće je odabrati i Extreme OV opciju koja dozvoljava vrlo visoke napone. To je pak korisno jedino kod ekstremnih oblika hlađenja. Ukoliko imate zračni hladnjak, ma koliko dobar i skup on bio savjetujemo da Extreme OV napone ne koristite. Programiranje spomenute Go tipke na ploči vrši se u zasebnom dijelu BIOS-a, a na slici je vidljivo je koliko različitih opcija možete promijeniti i kao takve ih spremiti. Tipku Go možete koristiti unutar OS-a što ju čini iznimno korisnim dodatkom. Kada performanse nisu potrebne, koristite standardne postavke koje štede struju, a ukoliko performanse zatrebaju Go tipkom dižete overclocking profil. U BIOS je uz to moguće spremiti do osam različitih profila koje onda učitavamo ulaskom u BIOS.

Crosshair IV Extreme (dostupni naponi)
CPU napon od 0.4V do 2.4V
CPU-NB napon (offset)

od 0.003125V do 0.4V u intervalima po 0.003125V

CPU PWR frekvencija Auto, 200kHz, 300kHz, 400kHz i 500kHz
CPU VDDA napon od 2.2V do 3.1875V u intervalima 0.0125V
DRAM napon od 1.2V do 2.9V u intervalima od 0.0125V
HT Napon od 0.8V do 2.0V u intervalima od 0.0125V
NB Napon od 0.8V do 2.0V u intervalima od 0.0125V
NB 1.8V napon 1.1802V do 3.00775V u intervalima od 0.01325V
SB napon od 1.113V do 1.802V u intervalima od po 0.01325V
VDDR napon

od 1.20575V do 1.802V u intervalima od po 0.01325V

VDDPCIE

od 1.113V do 2.00075V u intervalima od po 0.01325V

DRAM CTLR REF napon na A/B kanalima i na CPU 0.395x do 0.630x u intervalima od po 0.005x (utječe na OC mogućnosti radne memorije)

Veliki izbor i raspon voltaža omogućuje korisniku precizno podešavanje prilikom overclockinga. Za "casual" overclocking nije se potrebno zamarati svim opcijama, no ako poželite izvući maksimum iz svog hardvera tada korekcija će svake pa i naizgled najmanje značajne opcije činiti razliku. Kada tražimo maksimalnu FSB frekvenciju koncentriramo se na nekoliko vrijednosti napona, a najbitniji su CPU/NB, HT, NB i SB naponi. Memorijske postavke se mogu korigirati do najsitnijeg detalja, baš kao i nekoliko opcija napona te odnosa referentnih napona po kanalima i u odnosu na CPU.

Sa softverske strane izdvojiti ćemo koristan i pregledan TurboV Evo porgram koji nam dozvoljava overclocking unutar operativnog sistema. Opcija je dovoljno i za naprednije korisnike, no ipak mislimo kako će takvi radije koristiti BIOS. Jedna od svakako najbitnijih mogućnosti je nadzor napona i temperatura. Sensor opcija se može izvući i sama za sebe te kao takva može stalno stajati na desktopu. Korisna je i opcija nadzora parametara u vremenu (Sensor recorder), što se prikazuje na grafu. Uz to moguća je i napredna kontrola ventilatora putem FanXpert opcije (ukoliko ventilatori podržavaju PWM kontrolu). Čitava aplikacija je pregledna i u današnje vrijeme velike količine radne memorije nema veliki memorijski footprint. Toliko o samoj ploči, krenimo na testove.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Crosshair IV Extreme;

BIOS: 0406

Procesor(i)

AMD Phenom II X6 1055T

Memorija

G.Skill 2 x 2GB PC3-10600;

Grafičke kartice

Gigabyte Radeon HD5870 SOC

Driveri: Catalyst 10.9;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

AMD Chipset Driver for WinVista-64Bit

DirectX verzija 11
Heaven Benchmark

v2.0, High, Tesselation Normal

7-Zip

v. 4.65

Cinebench

Release 11.5

Lavalys Everest

Ultimate Edition v.5.30.1900

x.264 Benchmark v.2.0 - 0.59.819
 

Način testiranja i overclocking

Testna se platforma sastojala od opisane matične ploče te Thuban 1055T procesora. Grafička kartica je bila Gigabyteova HD5870 SOC, a radna memorija G.Skillova PC3-10600 u 2x 2GB kitu. Testovi su bili klasični, mješavina sintetike i real-life situacija sa dvije igre. Za usporedbu smo uzeli nekoliko matičnih ploča iz 890GX i 890FX serija različitih proizvođača. Jasno je kako će manje-više testovi biti izjednačeni, a varijacije su moguće jedino zbog razlike u osnovnom FSB-u. Pažnju smo posvetili i testiranju HydraLogix tehnologije, pa ćemo se malo zadržati i na objašnjenju testova koje smo koristili i samom načinu testiranja.

HydraLogix, tj. CrossLink 3 kako to Asus naziva omogućuje spajanje i istovremeno korištenje različitih modela grafičkih kartica kao i kartica različitih proizvođača. Ideja je proširenjem CrossFireX i SLI mogućnosti korisnicima ponuditi povećanje grafičkih performansi bez potrebe za nabavkom identičnih grafičkih kartica. U teoriji zvuči odlično, no, kako se u praksi pokazalo baš i nije tako. Za ispravno funkcioniranje HydraLogix-a potrebno je instalirati njihove najnovije upravljačke programe čije sučelje ne nudi nikakvu intervenciju korisnika. Podržani su samo Windows Vista i 7 operativni sistemi. Ukoliko dolučite ne koristiti pojedinu karticu, dobro će doći DIP prekidači za gašenje pojedinih PCIe utora na samoj matičnoj ploči. Hydra može raditi u tri načina rada - A, N i X. Pod A spada kombinacija AMD kartica a podržani su modeli HD4xx i HD5xxx serija. N mod je kombiniranje Nvidijinih grafičkih kartica, a podržane su GF9xxx/GF2xx i GF4xx serije. X mod je kombinacija AMD i Nvidia grafilkih kartica. Moguće kombinacije i obaveza korištenja pojedinih PCIe utora u različitim kombinacijama detaljno su objašnjene u korisničkim uputama pa ovom prilikom nećemo u to ulaziti. Potrebno je znati da ukoliko slažete kombinaciju četiri grafičke kartice, dvije će raditi u x16, a dvije u x8 modu. U peti je PCIe utor također moguće umetnuti karticu ali će ona raditi brzinom x1. Prilikom instalacije je potrebno voditi računa da jača kartica uvijek bude u prvom slotu. Mi smo isprobali nekoliko načina rada, a efekte korištenja više kartica možete vidjeti na narednim stranicama. Treba znati i kako HydraLogix ne podržava kartice sa dva GPU-a.

S obzirom da smo ploču imali na testu u trenutku testiranja veće količine AMD procesora maksimalni smo FSB testirali na nekoliko procesora. Kod svih je slučaj uvijek bio isti. Do kakvih 300MHz nije bilo potrebno korigirati napone, no već iznad toga ploča je bila nestabilna. Finim podešavanjem napona i testovima stabilnosti zaključili smo kako je maksimalni stabilni FSB, a bez korištenja ekstremnih napona i sistema hlađenja sasvim zadovoljavajućih 330MHz. To je sasvim u prosjeku klase, a ako se prisjetimo prethodnih testova vidimo kako je to za 5MHz bolji rezultat od Crosshair IV Formule, tj. za 20MHz slabiji rezultat od MSI-eve 890FXA-GD70 ploče.

Rezulatati testova

7-Zip

Score (MIPS)
ASUS Crosshair IV Extreme
16215
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
16159
  
ECS A885GM-M2
15945
  
ASUS M4A88TD-V EVO
15840
  
MSI 890FXA-GD70
15829
  
 
04250850012750170
00
 

 

Za početak 7-Zip. Iz ovoga primjera vidljivo je kako Asusica izvlači malo više iz kompletnog sistema od ostalih ploča. Nije to rezultata povišenog FSB-a jer ga ona drži na ne značajno viših 300.7MHz.

Cinebench 11.5

Rendering x CPU
ASUS M4A88TD-V EVO
5,02
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
5,01
  
ASUS Crosshair IV Extreme
4,98
  
MSI 890FXA-GD70
4,98
  
ECS A885GM-M2
4,96
  
 
02,515,
02
 

 

U ovome je testu rezultat Asus ploče identičan onome MSI ploče. Vidimo kako rezultati od ploče do ploče variraju a to je ipak rezultat standardnog FSB-a kojeg pojedina ploča drži i koji onda u konačnici rezultira povišenim taktom CPU-a.

x.264 Benchmark

Score (fps)
ASUS Crosshair IV Extreme
79,21
  
ASUS M4A88TD-V EVO
76,27
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
76,14
  
ECS A885GM-M2
75,7
  
MSI 890FXA-GD70
75,64
  
 
02040608
0
 

 

U ovome testu dominira nova ploča a jedino je logično objašnjenje kako je u stanju duže zadržati viši Turbo takt od ostalih modela.

Everest MEM

Read (MB/s)
ASUS M4A88TD-V EVO
9123
  
ASUS Crosshair IV Extreme
9122
  
ECS A885GM-M2
8561
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
8182
  
 
0300060009000120
00
 
Write (MB/s)
GIGABYTE 880GMA-UD2H
6860
  
ECS A885GM-M2
6853
  
ASUS Crosshair IV Extreme
6717
  
ASUS M4A88TD-V EVO
5339
  
 
0300060009000120
00
 
Copy (MS/s)
ASUS Crosshair IV Extreme
11837
  
ECS A885GM-M2
10979
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
10650
  
ASUS M4A88TD-V EVO
8453
  
 
0300060009000120
00
 
Latency (ns)
ASUS M4A88TD-V EVO
47,9
  
ECS A885GM-M2
53,1
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
55,2
  
ASUS Crosshair IV Extreme
61,6
  
 
01836546
2
 

 

Memorijske performanse nisu osobite niti kod jedne ploče (tj. integriranog memorijskog kontrolera na procesoru), sve dok se overclockingom ne dignemo iznad 1600MHz.

Heaven Benchmark 2.0

1600x1200 (DX11, 4xAA, 16xAF, Normal tesseleation)
HD5870 + GTX460
55,4
  
GTX460 + HD5870
54,9
  
HD5870 + HD5770
48,4
  
HD5870 + HD5770 + HD5750
39,5
  
HD5870
30,8
  
GTX460
29,7
  
 
020406
0
 
 

Konačno dolazimo do zanimljivijeg testa kojim smo pokušali utvrditi koliki je zapravo dobitak upotrebom Hydra čipa, tj. višestrukih grafičkih kartica. Za početak smo odredili standardne vrijednosti za HD5870 i GTX460 modele i nakon toga krenuli u kombiniranje. vidljivo je kako HD5870 + GTX460 kombinacija postiže za oko 80% veći rezultat od solo HD5870 kartice, tj. za oko 86.5% veći od solo GTX460 kartice - obećavajuće. Pokušali smo i zamijeniti mjesta kartica no kombinacija GTX460 + HD5870 se pokazala malo manje učinkovita od obrnute. Uz ovo probali smo i HD5870 + HD5770 kombinaciju koja je rezultirala porastom performansi od oko 57% u odnosu na solo HD5870 karticu. Kombinacija tri kartice je bila bugovita i kao što vidimo sa ne prevelikim uspjehom, dok se sa četiri kartice benchmark nije htio niti izvrtiti. Kombinacije smo probali i u nekoliko naslova. U nekima je dobitak bio jasno vidljiv kao i u ovome testu, dok ga u drugima nije bilo. Možemo samo zaključiti kako ova tehnologija ima potencijala ali je još malo nesazrijela. Nadamo se kako će se u budućnosti stvari popraviti jer bi ovakvo kombiniranje kartica različitih proizvođača voljeli vidjeti na svakoj matičnoj ploči.

Potrošnja

Idle (W)
ECS A885GM-M2
75
  
GIGABYTE 880GMA-UD2H
84
  
ASUS M4A88TD-V EVO
87
  
MSI 890FXA-GD70
127
  
ASUS Crosshair IV Extreme
134
  
 
013026
0
 
Load (W)
GIGABYTE 880GMA-UD2H
192
  
ASUS M4A88TD-V EVO
205
  
ECS A885GM-M2
208
  
ASUS Crosshair IV Extreme
227
  
MSI 890FXA-GD70
254
  
 
013026
0
 

 

Potrošnja Asusove ploče je nešto povišena u mirovanju, no pod opterećenjem ipak ostaje niža od MSI-eve GD70. Ovo je naravno potrošnja cijelog sistema mjerena opterećivanjem procesora u OCCT-u, a bez opterećenja grafičke kartice.

Zaključak

Asus je još jednom napravio odličan posao. Sve osim još ipak nesazrijele HydraLogix tehnologije i nešto bučnijeg ventilatora u rashladnom sistemu je na ovoj ploči odlično. Kvaliteta izrade, layout, količina opreme, mogućnosti i bogatstvo bundlea čini ju najpoželjnijom 890FX pločom. Asus kao i uvijek ima dobru softversku podršku, a kombinacija različitih alata se pokazala iznimno korisnom. Tehnologije kao što su ROG Connect i RC Bluetooth za udaljenu kontrolu nad pločom su demonstracija tehnološke moći, a napredniji će korisnici svakako uživati u kontroli računala putem pametnog telefona ili laptopa. Mogućnosti za proširenja, a posebno grafička su impresivna, ali smo tek na nekoliko primjera vidjeli dobitke korištenjem HydraLogix tehnologije. Jasno je kako je donijela malu revoluciju u način spajanja i kombiniranja grafičkih kartica, no očito treba proći još malo vremena kako bi sve sjelo na svoje mjesto. Rashladni sistem ove ploče, premda učinkovit razmjerno je i bučan zbog malenog ventilatora. Jasno nam je kako u Asusu nisu imali izbora, jer je ploča krcata elementima koji se griju, no čini nam se da je tu inžinjerski mozak ipak malo podbacio. Vjerujemo kako se to može bolje. Sve ostalo na ovoj ploči radi odlično. Opcijama bogat BIOS i veliki overclocking potencijal nagovješćuju kako je ova ploča odličan izbor i za malo ekstremnije varijante hlađenja i kako bi tek tu zasjala u punom sjaju. Nažalost, ovaj će model ostati nedostupan velikoj većini korisnika jer cijenom od oko 270 € napušta domenu povoljnih AMD ploča. Zbog toga, sa prosječnih 170 € Crosshair IV Formula ostaje puno bolja i pametnija kupnja.