ASUS Crosshair V Formula-Z, M5A99FX PRO R2.0 & AMD FX-4170 test
Datum objave 01.11.2012 - Krešimir Matanović
ASUS Crosshair V Formula-Z - prvi dio
Asus se dobro pobrinuo da kupac iz daljine prepozna ROG proizvod i to ne mijenjaju već generacijama. Crvena boja prevladava na kutiji orijentiranoj vertikalno i s ručkicom za prenošenje na vrhu. Otklopiva prednja stranica koja skriva dodatne informacije i pogled na proizvod također je standardna bilo da je riječ o ploči za AMD ili Intel procesore. Na stražnjoj se strani kutije također nalaze detaljnije upute i objašnjenja po čemu je točno ova ploča posebna i zašto bi trebali izdvojiti ekstra novac. Entuzijastima dubljeg džepa ne treba naravno puno objašnjavati što je to ROG proizvod, jer su svi ROG proizvodi već odavno stekli kultni status.
Baš kao i kod svih skupljih Asus ploča bundle je vrlo bogat. Poduži popis kreće sa standardno debelom knjižicom s uputstvima za instalaciju i korištenje, nastavlja se s DVD-om na kojem su aplikacije i upravljački programi (GameFirst II, Kaspersky Anti-Virus, DAEMON Tools Pro Standard, ROG CPU-Z, ASUS WebStorage, ASUS Utilities), a tu su i naljepnice za označavanje kabela (12 komada), zatim zaštita za stražnje I/O portove, šest SATA 6Gb/s kabela, jedan 3-Way SLI mostić, jedan SLI mostić, jedan CrossFire mostić, jedan Q konektor (2 u 1) i jedan ROG Connect kabel - identičan bundle kao i kod prethodnice Crosshair V Formule.
Ploča se po layoutu dosta razlikuje od prošle godine predstavljene Formule. Dio oko procesora, layout PWM jedinice i hladnjak se nisu mijenjali, no izbačen je PCI slot i na njegovom je mjestu sada PCI x1 slot, tipke za paljenje i reset su premještene u gornji desni kut, izbačena je OC tipka a dodana je LED dijagnostika, a izbačen je ii vertikalni SATA konektor te su dodana dva horizontalna. Uz to, Audio kontroler i njegova napojna jedinica sada su i fizički odvojeni od ostatka ploče, po uzoru na Maximus V Gene ploču, s prozirnim "kanalom" i atraktivnim crvenim LED osvjetljenjem. Hlađenje je ploče vrlo masivno i učinkovito, a dobro je i dizajnirano pa problema s hladnjacima svih veličina nema. Veliki se hladnjak proteže preko glavnine PWM dijela i 99FX čipa, a manji se nalazi uz gornji rub ploče na ostatku PWM dijela. Uz to, široki i niski hladnjak je postavljen i na SB950 čip.
|
Napojna jedinica ove ploče nije doživjela znatne izmjene i i dalje je riječ o analogno-digitalnoj kombinaciji s 8 + 2 faza za procesor i 2 faznoj regulaciji DIMM utora (Extreme Engine Digi+ II). DIGI+ EPU kontroler se nalazi tik do aluminijskog hladnjaka na gornjem rubu ploče, a Digi+ kontroler za DIMM je točno iza Reset tipke. Ploča ima dva konektora za dodatno napajanje - jedan je 8-pinski i smješten je na gornjem rubu lijevo od PWM hladnjaka, a drugi je 4-pinski i smješten je desno (gledano odozdo). Između napojne jedinice i stražnjeg I/O panela nalaze se ASMedijini USB3.0 kontroleri (4 USB3.0 porta na stražnjem I/O) i jedan ASMedijin SuperSpeed USB (USB3.0)/High Speed USB (USB2.0) to Serial ATA most. Tu je još i opcijski 4-pinski konektor za ventilator, te jedan 4-pinski Molex konektor za dodatno napajanje PCIe slotova strujom (za SLI/CFX setupe). S desne strane DIMM utora koji primaju maksimalno 32GB memorije brzine do 2400MHz, nalazi se uobičajeni 24-pinski ATX konektor, a iznad njega su Power, Reset i GO_Button tipke te LED dijagnostika. Uz gornji se rub ploče nalaze tri 4-pinska konektora za ventilatore i LN2 mode prekidač. Dolje niže nalaze se još i interni USB3.0 konektor s pripadajućim ASMedijinim 1042 kontrolerom (ukupno ih je na ploči tri). Odmah ispred ATX konektora su mjerne točke napona koje su već standardne za ovaj tip ploča, a do njih su i dijagnostičke LED-ice koje pomažu pri bootanju.
ASUS Crosshair V Formula-Z - drugi dio
I donji je dio ploče jednako kompleksan a krećemo s fizički odvojenim zvučnim dijelom čije srce je SupremeFX III osam kanalni High Definition Audio CODEC, kojeg karakterizira SupremeFX Shielding tehnologija i 1500 uF Audio Power kondenzatori uz pozlaćene konektore. U kvalitetu zvuka koju pruže ovakav setup smo se već puno puta uvjerili s kvalitetnim zvučničkim sistemima i slušalicama i možemo samo zaključiti kako je vrijedno dodatnog truda inženjera i dodatno uloženog novca. Na ovom se dijelu ispred PCI utora nalaze i ITE-ov Super I/O kontroler te Intelov Gigabit LAN kontroler. Ploča donosi mnođtvo utora za proširenje i mogućnosti za slaganje multi-GPU sistema. Tri su PCIe 2.0 x16 (dual x16 ili x16/x8/x8) utora, jedan je PCIe 2.0 x16 (x4 mode) i dva su PCIe 2.0 x1 utora. Ploča podržava 3-way SFX ili SLI konfiguracije što bi trebalo zadovoljiti apetite većine naprednih korisnika. Ispod SB950 čipa i njegovog velikog hladnjaka smještena su dva iROG kontrolera, Fast_Boot prekidač, DirectKey tipka, dva 4-pinska konektora za ventilatore i F_Panel konektor. SATA konektora je ukupno osam, svi su sa 6Gbps podrškom i svi su horizontalno orijentirani.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
- 2 x eSATA 6Gb/s
- 1 x LAN (RJ45) port
- 4 x USB 3.0
- 8 x USB 2.0 (one port can be switched to ROG Connect)
- 1 x Optical S/PDIF out
- 6 x Audio jacks
- 1 x Clear CMOS button
- 1 x ROG Connect On/ Off switch
Stražnji I/O panel broji mnođtvo USB2.0 i 3.0 konektora, čak dva eSATA konektora i dvije korisne tipke - Clear CMOS i onu za ROG vezu - za nadzor rada ploče preko primjerice prijenosnika.
|
Crveni ROG BIOS je karakteristika i ove ploče baš kao i mogućnost učitavanja profila za ekstremno overclockiranje koji dozvoljava više napone i automatski onemogući opcije koje su eventualna prepreka postizanju čim većeg takta. Uz ovo, moguće je i podizanje pred podešenih postavki za memoriju, a tu je i mnoštvo opcija za dodatno podešavanje. DIGI+ Power kontrola se sama podesi ukoliko podignemo profil za ekstremni OC, a uz to naravno i sami možemo kontrolirati pojedine opcije. Uz testiranje maksimalnog takta FX-8350 procesora smo testirali i maksimalni stabilni osnovni takt sabirnice ove ploče koji se zaustavio na oko 325MHz, a najbolja radna kombinacija je bila na 305MHz zbog množitelja procesora, memorije i CPU/NB odnosa i brzine HT linka. BIOS je kao i kod svake ROG ploče bogat i kada je riječ o ostalim mogućnostima podešavanja pa će napredni korisnici jednostavno uživati, dok će oni manje napredni ipak potrošiti jedan dio vremena na upoznavanje. Softverska strana priče je identična kao i kod ostalih ROG ploča i o tome smo nekoliko puta pisali pa se sada nećemo ponavljati.
M5A99FX PRO R2.0 - prvi dio
M5A99FX PRO R2.0 je ploča namijenjena korisnicima koji žele solidnu količinu opreme, a nisu zagriženi overclockeri, tj. ne trebaju im LN2 modovi, BIOS profili za ekstremno overclockiranje, mjerne točke napona i slično. R2.0 je vrlo dobro opremljena no cijenom je ostala na prihvatljivih 120 - 130 € što ju čini vrlo dobrim kompanjonom za nove Vishera procesore sa šest i osam jezgri. Pakiranje je standardno za ovakav tip ploče i Asus tu već dugo nije ništa mijenjao. Na prednjoj su strani osnovne a na stražnjoj detaljnije informacije a sama je ploča adekvatno zaštićena od vanjskih mehaničkih utjecaja.
I oprema je standardna za ovu klasu a sastoji se od vrlo dobrog priručnika za instalaciju i korištenje, QuickStart Guide-a, DVD medija s aplikacijama i upravljačkim programima, metalne zaštite stražnjeg I/O panela, a tu su i četiri SATA 6Gb/s kabela, jedan SLI konektor i jedan Q- konektor (2 u 1). Uz ovo bi možda još jedino voljeli vidjeti i barem jedan CrossFireX mostić.
Ploču karakterizira crni PCB s kombinacijom plavih hladnjaka, te plavih i crnih konektora/utora i sličnog. Ne djeluje natrpano, a tek je hlađenje PWM dijela i 990FX čipa masivnije (hladnjaci su povezani poniklanom toplovodnom cijevi). Čak je i hladnjak na SB950 čipu malenih dimenzija. Layout je kao i uvijek kod Asusa dobro posložen i sve je na svom mjestu. Oko AM3+ socketa ima dovoljno prostora, a masivniji hladnjaci su ionako visoki pa problema ne bi smjelo biti (naša je D14 Noctua sjela bez ikakvih problema). Hladnjaci se tijekom dugotrajnijih opterećenja i pogotovo prilikom overclockinga znaju zagrijati no ni u jednom se trenutku ne pregrijavaju i ploča je stabilna i pri visokim taktovima.
|
Pregled ploče počinjemo kao i uvijek s prostorom oko procesorskog socketa. Tu se je smjestila 6 + 2 fazna napojna jedinica s Dual Intelligent Procesors 3 tehnologijom kontrole i jasno vidljiim Digi+ EPU kontrolerom iznad samog socketa. Između napojne jedinice i stražnjeg I/O panela nalazi se jedan ASMedijin USB3.0 kontroler koji je vezan za dva plava USB3.0 konektora na I/O panelu. Desno od klasična četiri DIMM utora (max. 32GB DDR3 memorije brzine 2133MHz), smješteni su MemOK! tipka, Digi+ kontroler dvofaznog napajanja memorije, 24-pinski ATX konektor i jedan USB3.0 interni konektor. Ispod DIMM utora nalaze se jedan vertikalno postavljeni SATA 6Gbps konektor i ASMedijin USB3.0 kontroler. Na gornjem se dijelu ploče ukupno nalazi pet 4-pinskih konektora za ventilatore (to su ujedno i svi koji su na ploči).
M5A99FX PRO R2.0 - drugi dio i AMD FX-4170
M5A99FX PRO R2.0 - drugi dio
Na donjem lijevom rubu se nalaze Realtekovi mrežni (Gbit LAN) i audio kontroleri (8 kanalni ALC892 HD Codec). Iza njih su standardno smješteni utori za proširenja. Tu sui dva PCIe 2.0 x16 (dual x16) plava konektora, dva PCIe 2.0 x16 (x4 mode) crna konektora, jedan PCIe 2.0 x1 konektor i jedan legacy PCI konektor. Ispod PCI konektora se nalaze SPDIF, AAFP i TPM konektori, BIOS_FLBK tipka (vraćanje postavki BIOS-a u referentne vrijednosti), tri USB 2.0 interna konektora i u nastavku su TB_Header, COM1 konektor, DirectKey tipka (direktan ulazak u BIOS) i Front Panel konektor. Točno ispod SB950 čipa nalaze se BIOS čip, TPU kontroler, ITE-ov Super I/O kontroler, zelena LED-ica za indikaciju da je ploča pod naponom, i CRLRTC jumper. Šest je SATA konektora horizontalno smješteno na samom desnom rubu - četiri siva kontrolira SB950, a dva plava ASMedijin 1061 kontroler koji se nalazi tik iznad njih.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 keyboard (purple)
- 1 x PS/2 mouse (green)
- 1 x eSATA
- 1 x LAN (RJ45) port
- 2 x USB 3.0
- 8 x USB 2.0 (one port can be switched to USB BIOS Flashback)
- 1 x Optical S/PDIF out
- 6 x Audio jacks
Stražnji je panel klasičan i vraća nas u dane odvojenih PS/2 konektora za tipkovnicu i miš, što nam sada svakako nije potrebno, a tu su i dva korisna USB3.0 te jedan eSATA konektor.
|
S obzirom da nije riječ o ROG ploči, BIOS i njegovo UEFI sučelje su standardno zelenih tonova i lišen je naprednih overclockerskih značajki, Ipak, preko AI Tweakera se i dalje može dosta toga podešavati a po dostupnim naponima vidimo i kako je ploča sposobna za izvlačenje maksimuma iz procesora na zračnom i vodenom hlađenju. Sučelje nije doživjelo značajne izmjene u odnosu na prethodnu generaciju, a naravno, slično je i pločama baziranim na Intel čipsetima pa će se svi korisnici lako snaći. Softverski je paket standardan za Asus, a s obzirom da smo ge već puno puta opisivali sada nećemo dužiti.
AMD FX-4170
FX-4170 procesor počiva na Bulldozer (Zambezi) arhitekturi, napravljen je u 32nm SOI proizvodnom procesu, a svjetlo dana je ugledao još krajem veljače ove godine. Iz početnog broja 4 u imenu da se zaključiti kako je riječ o četverojezgrenom modelu, tj. procesoru s dva modula i četiri izvršne jezgre. Osnovni mu je takt visokih 4.2GHz, a uz pomoć Turbo Core 2.0 tehnologije može se povećati na od 4.3GHz sve dok ostaje u limitima svog 125W TDP-a. Procesor je "overclocker friendly" jer ima otključan množitelj pa se bez većih problema i sa zračnim hlađenjem postižu brzine od 4.8 do 5.0GHz. Cache arhitektura je tipična za Bulldozer - L1: 2 x 64 KB two-way associative dijeljene instrukcijske memorije, 4 x 16 KB 4-way associative podatkovne memorije, L2: 2 x 2 MB 16-way associative memorije i L3: 8MB 64-way associative dijeljene memorije. procesor podržava HyperTransport 3.1 tehnologiju i ima dvokanalni 144-bitni DDR3 memorijski kontroler. U trenutku predstavljanja prije malo više od osam mjeseci koštao je 135 USD, a sada mu se cijena u SAD-u kreće na oko 120 USD. U našim mu se dućanima i web shopovima kreće između 1.000 i 1.100 kuna, što je u rangu s i3-2120 (65W) i i3-3220 (55W) procesorima.
Test sistem, način testiranja i overclocking
|
|
Način testiranja
Na Crosshair V Formula-Z ploči smo prošli tjedan testirali novi Vishera procesor - FX-8350, kada smo ju i dobro upoznali. Nakon toga smo na njoj isprobali i FX-4170 model, s kojim smo testirali i M5A99FX PRO R2.0 ploču. Obje smo ploče kao i uvijek testirali s najnovijim dostupnim BIOS-ima, i s obje smo probali naći maksimalne taktove procesora i osnovne sabirnice. U testovima koje smo vrtjeli naglasak smo stavili na performanse procesora jer već i vrapci na granama znaju kako velike razlike u prerformansama između ploča nema - u trenutku kada sve radi na referentnim vrijednostima. Zbog toga će te vidjeti općenite i gaming performanse FX-4170 procesora u nekoliko testova i naslova, gdje smo ga usporedili s nekim starijim ali i novijim modelima kako iz vlastite kuće tako i iz konkurentske. Popis testova ste mogli vidjeti u tablicama, a za kraj će te vidjeti i koliko točno troši sistem s ovakvim procesorom.
Overclocking
Na Crosshair V Formula-Z ploči smo maksimalnu brzinu sabirnice pronašli s novim FX-8350 procesorom a ona je iznosila 325MHz, dok smo 305MHz proglasili kao maksimalnom stabilnom brzinom u kojoj su procesor, memorija i HT radili na optimumu. M5A99FX je postigla nešto niže vrijednosti od oko stabilnih 280MHz. Obje su ploče solidni overclockeri, no nakon dužeg druženja s obje poprilično je jasno tko je ovdje overclocking kraljica, čije smo prave kapacitete jedva iskoristili sa zračnim hlađenjem.
Maksimalni 24/7 stabilni takt FX-4170 procesora na CVF-Z ploči je bio na oko 5.0GHz pri 1.525V, a na M5A99FX na i dalje brzih 4.9GHz pri 1.5V. Istina, par smo testova uspjeli i na M5 odraditi pri 5.0GHz, no ploča je pala na testovima stabilnosti. FX-4170 procesor se tako pokazao kao solidan overclocker, no sa zahtjevom moćnog zračnog hlađenja koje ga može držati pod kontrolom na 1.5V (mi smo koristili Noctuin D14).
Rezultati testova - prvi dio
Futuremark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PCMark7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3DMark 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PCMark7 rezultat govori nam kako je FX-4170 vrlo solidan u obavljanju svakodnevnih zadaća zbog visokog takta, što je posebno naglašeno u ovome testu koji ne daje velike prednosti višejezgrenim procesorima. Taj mu je visoki takt donio rezultat vrlo blizak onome FX-8350 procesora. Grafički pak test stvari malo spušta na zemlju i razlika između stare i nove AMD-ove arhitekture (Zambezi vs. Vishera) je ogromna. Ovu razliku naglašavamo posebno jer će svi danas provedeni grafički testovi pokazati upravo razliku između FX-4170 i FX-8350.
7-Zip |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jasno je da FX-4170 u ovakvom društvu procesora ne može biti nigdje osim na posljednjem mjestu, za pravu, fer usporedbu bi trebali neki od slabijih Intelovih dvojezgrenih modela istog cjenovnog ranga. Ipak, overclockingom smo se približili starom dobrom i5-2500K.
Cinebench R11.5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU (pts) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Još jedan test koji koristi sve raspoložive fizičke i logičke jezgre ostavio je FX-4170 na dnu, ispod FX-6100 procesora, dok je overclocking na 5.0GHz donio pomak od oko 20%.
wPrime |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024M Time (s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ni wPrime nije prirodni teritorij ovoga procesora jer u ovome društvu ima najmanje jezgri. Overclocking je donio pomak od oko 16%.
AIDA64 RAM |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Write (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copy (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memorijske performanse ovoga procesora nisu bajne i za maleni su postotak lošije od FX-8350 (mjereno na brzini memorije od 2133MHz).
Rezultati testova - drugi dio
DiRT 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Min - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Avg - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Za početak dobri stari DiRT3 kod kojeg vidimo prvu najavu odličnog pomaka u gaming performansama kod Vishera procesora. Bitnije od prosječnih, su izvrsne performanse FX-8350 procesora u minimalnom broju sličica u sekundi.
DiRT Showdown |
||||||||||||||||||||||||||
Min - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Avg - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Kod novijeg i nešto zahtjevnijeg Showdowna vidimo nešto manju prednost novijeg procesora, pri čemu je viši takt FX-4170 procesora očito malo pomogao.
Heaven Benchmark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Min - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Avg - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
FX-8350 donosi solidan pomak u minimalnom i još bolji u prosječnom broju sličica u sekundi. Očito je kako FX-4170 nije u stanju do kraja izvući puni potencijal sada već stare GTX580 kartice. U narednom ćemo periodu vidjeti što na tom polju mogu Intelovi procesori, a posebice novi i5-3470.
S.T.A.L.K.E.R. COP |
||||||||||||||||||||||||||
Min - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Avg - 1920x1200 (DX11, 4xAA) | ||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Najstariji od uspoređenih naslova ne razlikuje prosječan broj sličica, no pomak kod minimalnog broja je odličan, naravno u korist FX-8350 procesora koji još jednom dokazuje svoju brzinu.
Potrošnja, zagrijavanje i zaključak
Potrošnja |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (W) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (W) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Visoka potrošnja je problem koji muči sve AMD-ove procesore u zadnje vrijeme i ovaj nije iznimka. Pod opterećenjem zbog visokog takta troši kao i šestojezgreni FX-6100.
Temperature |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (°C) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (°C) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pozitivno, radne su temperature ipak niže nego kod osmojezgrenih procesora, što pridonosi i solidnom OC potencijalu.
Zaključak
Crosshair V Formula-Z je odlična ploča, koja ima izvrsne komponente, odlično je napravljena i svojim će kvalitetama i brojnim značajkama zadovoljiti sve entuzijaste i overclockere (zamjerka jedino na činjenicu što nema dva BIOS-a koji dobro dođu). Njezin je problem zapravo postojanje Crosshair V Formule na tržištu koja je za oko 100 - 150 kuna jeftinija (CVF-Z košta oko 1800 - 1850 kuna). Ništa što novi model ima, a stari nema vam zapravo neće faliti. Ipak, ukoliko slažete novi sistem baziran oko FX-8350 i imate ozbiljne overclockerske namjere tada vam ipak preporučujemo nabavku novijeg modela. Ova će ploča uz standardni OC na zraku ili s vodenim hlađenjem, svoju punu snagu pokazati tek primjenom ekstremnijih vrsta hlađenja tipa LN2.
M5A99FX PRO R2.0 je puno smirenija i prosječnom korisniku bliža ploča koja ne zaostaje znatno za CVF-Z modelom kada overclockiramo na zraku. Njena oprema i kvaliteta izrade zadovoljiti će veliku većinu korisnika i to je zapravo model koji bi se trebao prodavati u većim količinama uz nove Vishera procesore. Zamjerka ide na nešto slabiji bundle, pokoju sitnicu u layoutu, i trenutnoj neraspoloživosti na domaćem tržištu - ploča koja bi trebala biti oslonac prodaje mora biti dostupnija od primjerice skuplje CVF-Z ploče. U Njemačkoj joj se cijena kreće između 110 i 130 €, pa se samo možemo nadati kako neće biti puno skuplja od 1000 - 1100 kuna kada stigne kod nas.
Što se FX-4170 procesora tiče, njega u ovome trenutku ne možemo lako preporučiti, s obzirom da su novi i brži četverojezgreni Vishera modeli na putu. Ipak, zadovoljio nas je solidnim OC potencijalom uz pomoć kojega možemo uloviti jače procesore, a da se pri tome zadržimo na cijeni od oko 1000 kuna. Mane su visoka potrošnja i tek prosječne gaming performanse.