ASUS Crosshair VI Hero recenzija
Datum objave 05.03.2017 - Krešimir Matanović
Crosshair VI Hero - drugi dio
Desno od socketa su DIMM utori, njih četiri s podrškom za DDR4 memoriju maksimalne brzine 2666 MHz za Ryzen procesore i 2400 MHz za sedmu generaciju Athlon/A-serije procesora. Maksimalni kapacitet je 64 GB. Oko radne je memorije trenutno najviše prijepora jer ploče naravno ne podržavaju XMP profile, a onih s DOCP profilima još nema. Naše je iskustvo u korištenju Corsairovog kita kako će s ručnim postavkama napona i latencije sasvim normalno raditi na 2666 MHz. Na samom desnom rubu ploče je interni USB 3.1 konektor čija je funkcionalnost omogućena putem X370 čipseta pri čemu je AMD otišao korak dalje od Intela koji to u Z270 još uvijek nema. Iznad je ATX konektor ispred kojega su mjerene točke napona – SB, 1.0_PLL, VDDP, DRAM, NB_SOC, VCORE i GND. Još prema vrhu je i mjesto za montažu 3D ispisanih elemenata, te LED dijagnostika (Q-Code). Iznad DIMM utora su tri četvero pinska konektora za ventilatore, te jedan RGB header, a i desno od donjeg ruba DIMM utora se nalazi još jedan konektor za ventilator.
Ploča ima SupremeFX audio jedinicu na odvojenom dijelu PCB-a, a riječ je o Realtekovom CODEC-u kakav se koristi i kod ROG Z270 ploča – S1220. Podržava 120 dB SNR kod reprodukcije i 113 dB SNR kod snimanja zvuka, a pomaže mu i ESS-ovo ES9023P pojačalo za slušalice, zajedno s japanskim Audio kondenzatorima. Zvuk je vrlo dobar u što smo se uvjerili spajanjem naših Cambridge Soundworks zvučnika i Asus Centurion slušalica. LAN rješenje je Intelovo, nešto starije od onoga na Z270 pločama (I211-AT), no i dalje je riječ o Gigabitnom LAN-u potpomognutom s GameFirst IV softverom.
PCIe x16 utora su dva i oba imaju metalnu zaštitu, ako su oba popunjena radit će u x8 modu, a podrška za 2-way SLI i CFX tehnologije je standardna. Tu su još i tri PCIe 2.0 x1 te na dnu jedan PCIe x16 brzine x4.
Na dnu se ploče nalaze konektori za prednji audio, još jedan 4-pinski za ventilator, tipke za uključivanje i resetiranje ploče, Safe Boot tipka, Retry tipka, LN2 Slow prekidač, te TPM i ROG External headeri. U produžetku je interni USB 3.0 header, Water Pump header, 4-pinski konektor za ventilator, drugi RGB header te header prednjeg panela. Iznad su Water out i Water Flow headeri. Točno ispod hladnjaka koji se nalazi na X370 čipsetu je M.2 socket s podrškom i za PCIe x4 i za SATA načine rada te za uređaje dužine do 110 milimetara.
Prednji je panerl zanimljiv po mnoštvu USB konektora (8x USB 3.0, 4x USB 2.0, 1x USB 3.1 Type A i 1x USB 3.1 Type C (ASM2242). Osim toga tu su i tipke za Reset BIOS-a i Flashback BIOS-a, jedan M.2 Wi-Fi slot, RJ45 port te pozlaćeni audio izlazi. Osim već spomenutog M.2 Socketa 3, ploča ima i osam SATA 6 Gbps portova s podrškom za RAID 0,1 i 10.
UEFI sučelje je klasično za jednu ROG ploču i svi koji su radili na Intelovim pločama, će se bez problema snaći. Jasno, neke tweaking opcije su specifične za AMD procesore no nije se problem snaći. Da je ploča napravljena za entuzijaste vidi se i po broju opcija za tweaking i overclocking. Sučelje je bogato opcijama, a opet je zadovoljavajuće fluidno.
Prateći softver je kao i za sve ROG ploče vrlo bogat. osim centralnog AISuite-a, tu je još i niz pomoćnih alata kao što su RAMDisk, RAMCache II, ROG CPU-Z, Overwolf, Sonic Studio III i Radar III itd.
AISuite III objedinjuje višestruke funkcije i pravi je komandni centar za nadzori parametara rada ploče, te za promjenu načina rada, overclocking itd. Izgledom i funkcionalnošću je identičan kao i na Z270 pločama.
Ploča ima i više zonsko AURA osvjetljenje koje uključuje RGB LED-ice na poklopcu stražnjih I/O portova, te one kod X370 čipseta. Efekti su vrlo slični kao i kod Intel ROG ploča. Mi smo na ploči još imali i STRIX GTX1080 karticu koju je također moguće sinkronizirati s osvjetljenjem na ploči, no softver se tu pokazao malo bugovit pa ne bi baš uvijek poslušao svaku našu komandu.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
AutomobiliObjavljeno prije 2 sata
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 2 sata
DOOM: The Dark AgesObjavljeno prije 2 sata
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 3 sata
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti