Asus Echelon Camo & Vulcan Pro test
Datum objave 20.02.2013 - Krešimir Matanović
Echelon Camo Edition
Echelon Camo Edition slušalice namijenjene su gamerima, a ponajviše onima koji uživaju u first person pucačinama. Asus ih barem tako reklamira, a obećavaju i potpuno fokusiranje na "bojno polje", zbog pasivnog prigušenja buke od 30dB koje donose mekane spužvice presvučene kožom koje u potpunosti prekrivaju uho. Ovaj podatak uz informaciju o 50 mm driverima napravljenim s neodimijskim (Nd) magnetima i jastučićima promjera 100 mm nalazi se na prednjoj strani kutije proizvoda. Prednja i bočna stranice su djelomično prozirne pa nam se kroz prozorčić ukazuju slušalice. Na stražnjoj se strani nalaze detaljnije informacije te slika cijelog proizvoda. U kutiji se uz slušalice nalaze i upute za upotrebu te jamstveni listić.
Slušalice su dobro zaštićene u svome plastičnom kalupu, te su pričvršćene kako se ne bi pomicale tijekom transporta. Asus je čak i zaštitio dio gdje se plastika dotiče sa slušalicama, kao što na slici možete vidjeti. Slušalice su na prvi pogled privlačne a pregledom detalja vidimo kako su dizajnirane da se svide igračima pucačina u prvom licu. U oči odmah upadaju i veliki jastučići koji u potpunosti prekrivaju uho, pa već na prvi pogled slušalice djeluju udobno. Kabel je upleten i dovoljno dug (2.5m), a na jednoj trećini dužine od slušalica nalazi se već poznati kotroler glasnoće na kojem je i tipka za uključivanje i isključivanje mikrofona, te kopča kojom kontroler možemo fiksirati na željeno mjesto. Na kraju kabela su odvojeni pozlaćeni jackovi za mikrofon i zvučnike.
Slušalice su moderno dizajnirane, a materijal koji prevladava je plastika pobojana u kamuflažne boje. Čitava je konstrukcija dovoljno čvrsta, a zvučnici se mogu izvući do 3.5 cm te time prilagoditi širokom rasponu korisnika. Zvučnici se mogu samo izvlačiti i pomicati za oko 40-tak stupnjeva ali ne i okretati oko osi ili preklopiti kao kod Vulcan modela pa nemaju savršenu ergonomiju. Površine koje dodiruju glavu vrlo su mekane, presvučene eko kožom i podložene debelom i udobnom pjenom. Što se udobnosti prilikom nošenja ovih 268 grama teških slušalica tiče ona je vrlo dobra, no ne i na razini primjerice super udobnih Corsairovih HS1. Asus navodi i podatak od 30 dB prigušenja vanjske buke zahvaljujući potpunom zatvaranju ušiju.
Unutar plastičnih zvučničkih kutija, stilski uređenih detaljima kao što je metalna mrežica, sjajni obrub i metalnim reljefnim "grbovima" nalaze se 50 mm driveri s magnetima od neodimija, koji su poznati zbog svojeg snažnog i trajnog magnetskog djelovanja. Osjetljivost slušalica je 100 dB, uz maksimalnu snagu od 50mW. Frekvencijski odziv je od 20Hz do 20kHz, a impedancija je 32 Ohma. U lijevu je slušalicu ugrađen i bi-direkcionalni izvlačivi mikrofon koji ima osjetljivost od -30 dB. Mikrofon je moguće izvući za oko 12 cm, a nalazi se na mekom i savitljivom kabelu pa se lako prilagođava.
O udobnosti nošenja smo već sve rekli pa je sada red da nešto kažemo i o kvaliteti zvuka. Zvuk koji ove slušalice proizvode je čist, moćan i tek mrvicu prenaglašen u visokim tonovima. Srednji i niski tonovi su vrlo dobri, a kako za igranje ove slušalice mogu dobro poslužiti i za slušanje glazbe. Vulcan, kako ANC, tako i PRO imaju nešto bolji zvuk, no 50 mm driveri donose nešto veću preciznost. Echelon Camo se još uvijek ne mogu nabaviti na našem tržištu dok primjerice u njemačkoj koštaju oko 60 - 70€ što je sasvim fer iznos za ono što nude a to je solidan zvuk iz velikih drivera prilagođen FPS-u i udobnost nošenja.
Vulcan PRO
Vulcan ANC i Vulcan PRO spadaju u ROG seriju Asusovog hardvera, a to nam garantira visoku kvalitetu hardvera kao i kod svih do sada viđenih proizvoda. I dok je ANC stariji proizvod i shodno tome u kutiji starijeg dizajna i crne boje, PRO je osvježen u crveno ROG pakiranje. Na prednjoj se stranici nalazi slika slušalica i nekoliko tehnologija koje slušalice podržavaju, a stranicu je moguće i otvoriti. Na stražnjoj strani se nalazi detaljna analiza performansi slušalica te tehničke specifikacije, uz opise tehnologija. I uz ove slušalice dolaze detaljne upute za korištenje te jamstveni listić.
Slušalice su baš kao i ANC, pakirane u jajoliku zaštitnu kutiju za prenošenje. U njoj je sva oprema i slušalice koje se kao i ANC mogu preklopiti čime zauzimaju znatno manje mjesta. Na prvi pogled, slušalice izgledaju identično kao i ANC model, s upotrebom istih kvalitetnih materijala i izvrsne završne obrade.
Uz slušalice dolazi odvojivi uni-direkcionalni mikrofon osjetljivosti -42 dB, dual-pin adapter za avionski in-flight entertainment sistem, USB DSP audio procesor, gumeni organizator za kabele i upleteni kabel dužine 2.5 metra koji ima standardni in-line kontroler glasnoće sa tipkom za mikrofon i kopčom. Ukoliko se prisjetimo, ANC model je imao gumeni kabel koji nam se niti nakon više od godinu dana svakodnevnog korištenja nije upleo. Ovakav upleteni se puno lakše uplete, pa nas čudi što se Asus odlučio za odbacivanje gumenog kabela.
Dizajnerski, PRO-ice su identične ANC modelu, uz tek poneki izmijenjeni detalj, kao što su poklopci koji više nemaju karbonski uzorak već su napravljene po uzoru na anodizirani aluminij. Kombinacija crne i crvene boje za plastiku je u potpunosti pogođena i tu se nije imalo što mijenjati, jer je uostalom to i obilježje ROG serije. Konstrukcija je od savitljive plastike, koja je elastična i slušalice drži čvrsto na ušima, a dovoljno je kvalitetna da se ne rastegne previše s vremenom. Materijali korišteni u izradi slušalica su visoke kvalitete i sigurni smo kako će osigurati dugotrajnu upotrebu bez znakova habanja, što naravno opet možemo potvrditi kroz oko godinu i pol svakodnevnog korištenja ANC modela. Zglobovi slušalica su pomični prema unutarnjoj strani, a na njima se nalazi i izvlačni mehanizam koji omogućuje smještaj slušalica kako na one najmanje, tako i na najveće glave. Izvlačni mehanizam je napravljen od metalno-plastične kombinacije, a zupčasta konstrukcija osigurava fiksaciju u određenom položaju.
U lijevom se kućištu kao i kod ANC-a nalazi elektronika, konektor za slušalice i konektor za mikrofon. Jastučići na kućištu zvučnika su dovoljno mekani i u potpunosti obujmljuju uho, baš kao i onaj na površini koja nasijeda za glavu. Ipak, unatoč kvalitetnijoj "pravoj" koži, pjenasto punjenje je z nijansu tvrđe nego kod primjerice Echelona, pa slušalice na prvu djeluju i malo neudobnije. Ipak to nije slučaj i nakon dugotrajnog nošenja PRO model (baš kao i ANC) nije neudoban. Što se zvučnika tiče, ovdje je također riječ o neodimijskom magnetu no driveri su promjera 40 mm. Frekvencijski im je opseg od 20 do 20kHz, impedancija 32 Ohma a distorzija ≦ 0.01%. Zvučnici su smješteni su u plastično kućište, a za dobar se zvuk brine precizno napravljen prostor komore.
Pasivno prigušenje buke je 30dB, a ANC (Active Noise Cancelling) tehnologija ima mogućnost maksimalne eliminacije do oko 15dB (prigušuje oko 85% ambijentalne buke). Poklopci su otporni na grebanje, što će dobro doći svima koji baš i ne paze kako odlažu slušalice. Dimenzije slušalica su 21 x 18 x 7 cm, a masa je ne preteških 326 grama. PRO model je specifičan po ROG Spitfire USB audio procesoru koji ima tri moda rada - može služiti kao pojačalo za slušalice, kreirati 7.1 surround zvuk ili pak kao optimizirani equilizer za FPS igre.
Kvaliteta zvuka je na razini ANC modela, dok ROG Spitfire procesor donosi tri načina rada koja ih čine vrlo specifičnim. Kada radi kao pojačalo zvuk je znatno jači i slušalice je moguće držati na stolu pri čemu će te i dalje sve jasno čuti, bilo da slušate muziku ili igrate igre. Virtualni 7.1 surround način rada nam se nije naročito svidio, i učinio nam se kao lošije rješenje od onoga kod Corsairovih Vengeance 2000 slušalica. Zadnji FPR EQ mod je dobro pogođen jer daje vrlo precizan i jasan zvuk kod igranja brzih pucačina. Općenita kvaliteta zvuka je kao i kod ANC modela - visoki tonovi nisu preizraženi i dovoljno su precizni, nisi su tonovi su moćni, a srednji imaju dovoljno snage pa je kompletna zvučna kulisa vrlo dobro zaokružena. Snaga zvuka je nešto slabija, no uz vanjsko pojačalo se sve to nadoknađuje pa su po tom pitanju bolje od ANC-a. Uključivanje ANC-a (Active Noise Cancelling), donekle kvari vrlo dobre zvučne performanse, ali dobro eliminira vanjske zvukove poput tipkanja po tipkovnici, buke računala, razgovora ljudi koji se nalaze oko vas itd. Vulcan PRO sa sobom donosi i popriličnu cijenu od preko 900 kuna no moramo priznati kako i vrijedi taj iznos. Vani su ipak nešto prihvatljivije pa smo ih na Njemačkim webshopovima našli po cijeni od 95 - 110 €.