ASUS EeePC 1008p vs. HP Mini 210 – Pinetrail dvojac
Datum objave 10.04.2010 - Krešimir Matanović
ASUS EeePC 1008p Karim Rashid
Na zagrebačkom predstavljanju Asusove Karim Rashid kolekcije netbooka odmah smo donijeli odluku kako se s jednim od ovih malih ljepotana moramo pobliže upoznati. Kada smo ga na predstavljanju pregledali, svidio nam se na prvi pogled. Mogli smo odmah zaključiti da je američki dizajner Karim Rashid napravio dobar posao. Već i na slici sa kutije se vide konture oklopa ovog prijenosnika, koje jednostavno mame da ga primite u ruke. Kutija u kojoj prijenosnik dolazi je malenih dimenzija te ima praktičnu ručku za prenošenje. U njoj se osim prijenosnika nalaze i upute za korištenje, DVD sa instalacijom operativnog sistema, krpica za brisanje ekrana, adapter za napajanje prijenosnika te dodatna baterija. Instalacijski DVD naravno ne možete koristiti bez eksternog DVD čitača.
Dizajn ovog netbooka je vrlo upečatljiv. Kućište imitira morske valove (morska školjka), te dolazi u dvije boje - metalizirana smeđa (namjenjena muškim korisnicima) i ružičasta (za ljepši spol). 1008p netbook spada u skupinu ultraprijenosnika, a u ASUS-u se hvale i kako je najtanji prijenosnik na tržištu sa oko 3 cm debljine. Nama se i oblikom i dimenzijama jako svidio, a pogotovo činjenicom da je cijeli zatvoren kao školjka, što ćemo pojasniti dalje u tekstu. Vanjski oklop ili koža je ugodna na dodir i osigurava dovoljno gripa za prste, te ono najvažnije ne skuplja otiske prstiju. Ovaj je netbook pripadnik nove generacije Intel Atom platforme - Pinetrail. U odnosu na prethodnu nova platforma donosi Pineview Atom procesor koji sada ima integriranu grafičku jezgru te integrirani memorijski kontroler čime je eliminiran 945GSE northbridge iz prethodne generacije. Prije nego krenemo sa opisima, pogledajmo specifikacije prijenosnika.
Specifikacije:• Model: 1008p
• Boja: Smeđa
• Ekran: 10.1" LED Backlight WSVGA Screen (1024x600)
• Procesor i Čipset: Intel Atom N450 (1.66GHz, 512KB L2), NM10
• Grafička kartica: Intel GMA3150
• Radna Memorija: 1GB SingleChannel DDR2 (Maksimalno 2GB)
• Tvrdi disk: Seagate 250GB 2.5” SATA2 HDD 5400rpm
• WLAN i LAN: 802.11b/g/n @2.4GHz i 10/100/1000 LAN
• Bluetooth: BluetoothV2.1 + EDR
• Eksterni portovi: utor za MMC/SD(SDHC) kartice, 2x USB 2.0, 1x mini VGA, 2x audio priljučka (Head. & Mic.), RJ-45, Kensington Lock
• Baterija: 2x 2900mAh Li-Polymer (31Wh)
• OS: Windows 7 Starter 32-bit
• Oprema: Integrirana kamera 1.3Mpix
• Masa: 1.145kg
• Dimenzije (mm): 180 x 262 x 26,2 mm (DxŠxV)
• Garancija: 1 godina na uređaj i bateriju
Sa hardverske strane nema puno iznenađenja. Tipična je to Pinetrail konfiguracija koja ima sve potrebno za prosječnog korisnika. 250GB tvrdog diska je sasvim dovoljno za većinu potreba, a ASUS daje besplatno i 500GB online prostora za skladištenje u prvoj godini upotrebe. Ekran je standardan 10.1" sa refleksivnom površinom koja jako smeta u gotovo svim situacijama, osim potpunog mraka. Instalirani operativni sistem Windows 7 Starter je logičan izbor zbog ograičenih hardverskih mogućnosti. S druge strane izborom neke od Linux distribucija će te vrlo vjerojatno biti sretniji jer je Starter vrlo ograničen i po nama loš proizvod. Uz operativni sistem tu su i trial verzije MS Officea te TrendMicro antivirusnog programa, te MS Works. Uz to Asus je instalirao i svoje EEE aplikacije - Amuse, Sharing, Xperience i Tools. S obzirom da su proizvođači vrlo ograničeni izborom HW-a, više se pažnje polaže na vanjski dizajn, te specifične karakteristike. Asus se okrenuo izgledu i već nakon početnih dojmova možemo reći oduševio.
Chiclet tipkovnica je dovoljno ugodna za normalan rad, no ipak samo onaj kratkotrajni. Nakon dužeg tipkanja, tj. pisanja veće količine teksta poželjeli smo malo kvalitetnije i veće tipke, te manjeg hoda. Raspored tipaka je vrlo dobar i s obzirom na ograničenost prostorom sve su dovoljno velike (osim Shifta). Sve funkcijske tipke imaju dvostruku ulogu, pa tako njima možemo stišavati ili pojačavati zvuk, uključiti ili isključiti WiFi, prebaciti sliku na vanjske uređaje (monitor, projektor) itd. Na lijevoj strani uznad tipkovnice smjestio se gumb kojim mijenjamo način rada prijenosnika. Možemo birati između High Performance, Auto High Performance, Super High Performance te Power Saving načina rada. Na desnoj strani iznad tipkovnice je smješten gumb za paljenje/gašenje prijenosnika. Trackpad, smješten na samoj sredini osigurava odličan osjećaj pod prstima jer ima malene izbočine. Hvatanje svih komandi (scroll i rastezanje slike npr. sa dva prsta) kojima se možemo služiti na touchpadu ipak zahtjeva malo privikavanja. Ispod touch pada nalazi se jedinstvena sjajna tipka koja služi za lijevi, odnosno desni klik. Na samoj šarki koja drži ekran smještene su indikacijske LE diode. Ekran je kao što smo vidjeli iz specifikacija 10.1" sa pozadinskim LED osvjetljenjem. Osvjetljenje je zadovoljavajuće u svim djelovima ekrana, a kvaliteta prikaza slike je vrlo dobra. Ono što jako smeta je sjajni (blistavi) premaz ekrana koji reflektira sve iz pozadine. Tek u potpunom mraku refleksije nema i tada je moguće uživati u nekakvom multimedijalnom sadržaju.
Kada ovaj EeePC pogledamo sa svih strana jasno je zašto pripada Seashell porodici. Svi utori na njemu su pokriveni poklopcima (osim onoga za napajanje) a prijenosnik je sa svih strana zaobljen. Time se stvara dojam školjke koju otvaramo podizanjem ekrana. Na lijevom su se boku smjestili utori za napajanje, miniUSB za VGA dongle, jedan USB priključak te čitač multimedijskih kartica. Na sredini se nalazi i rešetka za ispuh toplog zraka. Na desnome boku su smješteni mrežni (RJ45) priključak, konektori za slušalice i mikrofon te još jedan USB priključak. Ispred njih se nalazi poklopac baterije koji ima sigurnosni mehanizam za otključavanje. Prijenosnik se tek nakon dugotrajnog i napornog rada zna zagrijati, dok je u normalnom radu sve u granicama normale. Razlog tomu je skakako činjenica što proreza gdje zrak ulazi i izlazi ima dovoljno. Kada je riječ o kvaliteti korištenih materijala i kvaliteti izrade ovaj prijenosnik jednostavno oduševljava.
Kako ne bi klizao po radnoj površini, prijenosnik sa donje strane ima četiri gumene nožice koje pružaju dobar otpor površini. Na stražnjoj strani poklopca ekrana nalazi se LED indikacija koja svijetli u ugodnoj plavoj boji. Pored naljepnica se nalazi zatvoreno spremište za VGA dongle koji se putem miniUSB priključka spaja na prijenosnik i time omogućuje spajanje vanjskog ekrana ili projektora. Unutar spremišta se nalazi i vijak kojim otvaramo poklopac ispod kojeg se nalazi memorijski modul. Ugrađen je 1GB modul, a korisnik ga po želji može zamijeniti modulom od 2GB. Asus uz prijenosnik isporučuje dvije baterije čime deklarira maksimalno vrijeme autonomije od 12 sati. Kasnije, u opisu Mini 210 prijenosnika vidjeti ćemo kako je HP, vrlo nezgrapno riješio problem autonomije pa je ovo Asusovo zapravo vrlo elegantno. Kada je baterija pri kraju, OS pošaljete u hibernaciju, istrošenu bateriju jednostavno zamjenite drugom i nastavite sa radom. Da stvar bude bolja, baterija je vrlo tanka pa neće smetati ili zauzimati puno mjesta prilikom transporta. U prijenosnik ju ulažemo sa njegove desne strane, a spremnik se proteže čitavom dužinom donje strane. Sve u svemu možemo reći kako su Asus i Karim Rashid stvorili vrlo elegantan i praktičan prijenosnik koji spada među najljepše u klasi.
HP Mini 210-1020em
Za razliku od Asusa, HP na kutiji ne nagovješćuje što nas točno očekuje unutra, te je kutija dizajnirana kao da je riječ o OEM pakiranju. Unutar nje nalazimo upute za korištenje prijenosnika na više jezika, te vrlo iscrpnu popratnu dokumentaciju. Uz prijenosnik nećete dobiti medije jer na tvrdom disku ima Recovery Particija. U kutiji će te osim samog netbooka naći i adapter za napajanje prijenosnika, te šest-ćelijsku bateriju u zasebnom pakiranju. Netbook je unutar kutije sasvim dobro zaštićen od vanjskih utjecaja.
HP se nije razmetao dizajnom i on je u slučaju Mini 210 netbooka razmjerno konzervativnih linija nasuprot Asusu. Jedino po čemu je odmah zamjetljiv je Sonoma crvena boja, dok ga lagano zakrivljene linije ipak čine privlačnim. Površina je glatka i voli skupljati otiske prstiju pa će te konstantno imati krpicu u ruci ako želite da ne izgleda prljavo. Glatkoća ujedno znači i kako je grip pod prstima slabiji pa treba biti oprezan pri prenošenju. Ono što definitivno kvari inače skladne linije je šest-ćelijska baterija. Njen oblik je jedino koristan zbog činjenice da podiže stražnji dio prijenosnika čineći tipkanje po njemu lakše.
Specifikacije:• Model: VX815EA
• Boja: Sonoma Crvena
• Ekran: 25.6 cm (10.1") WSVGA LED Backlight, HP BrightView Infinity BID (1024x600)
• Procesor i Čipset: Intel Atom N450 (1.66GHz, 512KB L2), NM10
• Grafička kartica: Intel GMA3150 (do 256MB)
• Radna Memorija: 1GB SingleChannel DDR2 (Maksimalno 2GB)
• Tvrdi disk: Hitachi 250GB 2.5” SATA2 HDD 7200rpm
• WLAN i LAN: 802.11b/g/n i 10/100BASE-T LAN
• Eksterni portovi: utor za SD, MMC, Memory Stick/Pro, i xD kartice, 3x USB 2.0, 1x VGA, 1x audio priljučak (Head.), RJ-45, Kensington Lock
• Baterija: Li-Ion 6-cell
• OS: Windows 7 Starter 32-bit
• Oprema: Integrirana kamera sa mikrofonom, VGA
• Masa: 1.22kg
• Dimenzije (mm): 178 x 268 x 22,9 mm (DxŠxV)
• Garancija: 1 godina na uređaj i bateriju
Sa hardverske strane situacija je vrlo slična kao kod Asusovog modela, tek sa jednom većom razlikom. U ovaj se prijenosnik ugrađuje 2.5" tvrdi disk kojem se ploče vrte na 7200 okretaja u minuti (Asusovom disku se ploče vrte na 5400 okretaja). Automatski to znači i veću brzinu rada no i malo veće zagrijavanje. Ekran pati od iste boljke kao i Asusov - refleksija je prevelika. U svemu ostalom je to vrlo solidan 10.1" ekran koji je po kvaliteti prikaza čak i bolji od Asusovog. Ovaj prijenosnik za razliku od Asusa nema Bluetooth te ima "samo" VGA webkameru, no zato ima napredniji čitač multimedijalnih kartica. Zbog bržeg je diska i osjećaj prilikom rada drugačiji, te je općenito ugodnije raditi na 210-tki nego na 1008p. Predinstalirani software se sastoji od Symantecovog Norton Internet Security-a 2009 (60 dnevni trial), te HP-ovih aplikacija - Notebook Help & Support, HP QuickWeb, HP QuickSynch, HP CloudDrive (30-dana trial), HP Games Console, HP Connection Manager i HP Support Assistant. Zatim je tu i korisni Cyberlinkov DVD suite, Arcsoftov webcam alat, Windows Live aplikacije, te Microsoft Works i Office Home and Student 2007 (60-dana trial). Od svih HP-ovih softvera najzanimljiviji je svakako QuickWeb. Riječ je o modificiranom Splashtop sistemu koji se (ukoliko korisnik tako odredi) podiže prije glavnog OS-a i nudi mogućnost korištenja interneta i njegovih servisa. Quick Web radi brzo i glatko te za osnovne internet potrebe (ima čak i Skype) uopće nije potrebno dizati glavni OS. Glavni OS je Windows 7 Starter u 32-bitnoj verziji. Kao što smo rekli ovaj nas je OS poprilično razočarao zbog svojih ograničenja (nema Aera, ne možete mijenjati pozadinu, screensaver itd.).
HP također koristi chiclet tipkovnicu no u ovome slučaju ona je nešto mekša i više se uvija od Asusove. Sve rečeno za Asusovu vrijedi i za ovu a pohvale idu velikoj Shift tipci, zbog čega su žrtvovane navigacijske Up i Down tipke. Kao i kod Asusa , funkcijske tipke imaju dvostruku ulogu koju aktiviramo pritiskom na Fn tipku. Odmorište za dlanove je dovoljno duboko. Touchpad je za razliku od Asusovog potpuno gladak te su lijeva i desna tipka su odvojene linijama. Cijeli se Touchpad može utisnuti a reagira samo na dijelu lijeve i desne tipke. Odziv mu je vrlo dobar a kao i Asusov podržava tri funkcije koje obavljamo sa dva prsta (scroll, rastezanje/stezanje slike te rotacija). Ukoliko vam touchpad zasmeta dok tipkate, za njegovu deaktivaciju je dovoljno dva puta dotaknuti točku u lijevom gornjem kutu. Ostatak radne površine je dizajnerski vrlo čist i HP slijedi filozofiju vanjskog čistog dizajna (između ostalog nema ogromnih naljepnica).
Na lijevom boku prijenosnika se smjestio utor za napajanje, VGA konektor te USB i Audio konektor. Između njih je rešetka za ispuh toplog zraka i LE indikacija funkcije tvrdog diska. Na desnom se boku nalazi Kensington Lock, RJ45 priključnica, dva USB priključka, potezna tipka za paljenje netbooka i 5-in-1 čitač multimedijskih kartica. Između tipke za paljenje i jednog od USB priključaka nalazi se rešetka za zrak. Zbog bržeg diska prijenosnik se malo više i zagrijava no to ipak nije drastično. Inače kvaliteta izrade je solidna, no Asusov prijenosnik tu ipak ima veću prednost.
Na stražnjoj strani, kada se izvadi baterija, primjećujemo utor za SIM karticu no 3G modula u prijenosniku nema. Sve relevantne informacije su također tu, čime su izbjegnute silne naljepnice na poleđini. Tako je prijenosnik sa svih strana "čist" što ga čini privlačnijim. Po dimenzijama se ne razlikuje znatno od Asusovog sve dok nema prikopčanu šest-ćelijsku bateriju kada i masom malo odskače. Četiri crne gumene nožice sprečavaju klizanje po podlozi (u slučaju da imate ovakav model sa debelom baterijom tada ulogu stražnje dvije gumene nožice preuzimaju one na bateriji), a mišljenja smo kako je HP i njih trebao obojati u crvenu boju. Sve u svemu ovo je solidan prijenosnik koji donosi veliko vrijeme autonomije te ipak nešto lagodniji rad zbog ugrađenog bržeg tvrdog diska.
Rezultati testova i Zaključak
7-Zip |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MIPS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Za usporedbu sa dva danas testirana prijenosnika uzeli smo punokrvni prijenosnik sa Santa Rosa platformom i Core 2 Duo procesorom - HP-ov 6510b, te našto stariji HP-ov netbook Mini 2133 baziran na VIA platfromi. Ništa iz prethodne Atom serije nismo testirali, te stoga nemamo ni usporednih rezultata. Iz prvog je testa vidljivo koliko je Pinetrail moćniji od stare VIA-ine arhitekture, no ipak znatno slabiji od arhitekture notebooka. Neobično s obzirom da imaju istu arhitekturu, no Asusov je prijensnik nešto brži. Zaključujemo da je vjerojatno operativni sistem HP-a malo "zagađeniji" predinstaliranim aplikacijama.
ViMark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Windows Media | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
QuickTime | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Traditional AVI | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Animated GIF | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ponovno ogromna razlika između netbook Pinetrail platforme i Santa Rosa notebook platforme. Jasno je kako ovi minijaturni netbook-ovi nisu namijenjeni iole naprednijem korištenju. Njihov teritorij su uredski alati, surfanje te multimedija (pod uvjetom da baš nije HD multimedija).
Trajanje baterije |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vrijeme (min) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ono što je najbitnije kod ovakvih prijenosnika je autonomija. Način mjerenja koji smo vršili uključivao je sljedeće: WiFi je konstantno bio uključen, otvorili smo internet browser sa dva taba na kojima su se periodički osvježavala dva websitea, te smo pustili film u AVI formatu na Media Player-u. Ovo je rezultiralo solidnim opterećenjem sistema u kojemu je velika i nezgrapna HP-ova baterija izdržala preko šest sati, dok se Asus ugasio nakon nešto više od tri. Napominjemo kako Asus ima dvije baterije pa ovo vrijeme zapravo treba pomnožiti sa dva. Naše mišljenje je kako je Asusov način premda malo nepraktičniji ipak bolji jer prijenosnik ne izgleda nezgrapno. Pri normalnom korištenju, pisanje, surfanje webom uz uključen WiFi Asusova je jedna baterija izdržala preko 5 sati, a HP-ova čak blizu 11 sati.
Zaključak
Na prvi je pogled sve jasno, unatoč malo sporijem disku Asusov prijenosnik je dizajnerski puno privlačniji, praktičniji i opremljeniji. Zbog toga bi ga bez razmišljanja preporučili da nema jednog negativnog faktora kojega do sada nismo spomenuli - cijene. Ona u maloprodaji sa uključenim PDV-om iznosi čak 3.300 kuna. Iznos je to za kojeg se dobije lijep komad hardvera, no ukoliko znamo da je HP-ov 210-1020em čak 500 kuna jeftiniji (2.800 kuna sa PDV-om) tada se stvari malo mijenjaju. 500 kuna je lijep iznos kojeg možete uštediti a dobiti prijenosnik na kojem je ipak malo lagodnije raditi unutar Windowsa zbog bržeg diska. Autonomija im je podjednaka, a kod HP-a se jedino treba priviknuti na neobičan izgled baterije koja razbija inače skladne linije. Ostatak hardverske platforme kod oba je prijenosnika takav kakav je i za iole ozbiljniju upotrebu fali mu procesorske i grafičke snage. Na kraju, zbog nekih boljih riješenja, veće praktičnosti, opreme (bolja webkamera i Bluetooth) i u konačnici odličnog dizajna upotpunjenog odličnom kvalitetom izrade nas srce ipak vuče Asusu, no to ne znači da je zaslužio veću ocjenu od HP-a.