Potrošnja i zagrijavanje

Potrošnja high-end grafičkih kartica u posljednjih je par godina narasla u nebesa, no GTX 295, srećom, ne daje svoj prilog ovom trendu. TSMC-ov 55-nanometarski proizvodni proces u kombinaciji s Nvidijinim rješenjima rezultira osjetno manjom potrošnjom u odnosu na AMD-ova rješenja. Novi GTX tako pod opterećenjem (3DMark Vantage) troši čak nešto više od 40 vata manje u odnosu na AMD-ov pulen, no razlika je osjetno manja kada kartice nisu pod opterećenjem. Napominjemo da brojke prikazane u grafikonu vrijede za kompletno računalo (bez monitora i periferija), ne samo za grafičku karticu.

Kad je riječ o temperaturi GPU-ova, razlika između GTX-a 295 i Radeona HD 4870
X2 nije toliko velika pod opterećenjem, no raste kada se u cijelu priču umješaju
tehnologije za konzerviranje energije. Doduše, hladnjak na Nvidijinoj kartici
mnogo ujednačenije hladi oba GPU-a dok je na Radeonu jedan GPU (vjerojatno onaj
bliži ventilatoru) uvijek osjetno hladniji od drugog. Ipak, GeForce GTX 295
je općenito nešto hladnija kartica što je zasigurno utjecalo i na odlične rezultate
overclockiranja.

 

Zaključak

Nakon otprilike četiri mjeseca Nvidija se sabrala i uspjela vratiti AMD-u milo za drago – GeForce GTX 295 bez sumnje je najmoćnija kartica koju je trenutno moguće kupiti u trgovinama. Ipak, rast performansi u odnosu na dosadašnjeg kralja 3D performansi nije osobito velik, a sama tehnologija kojom je to ostvareno (finiji proizvodni proces koji je omogućio kombiniranje dva GPU-a na jednu karticu) nije osobito revolucionarna niti uzbudljiva. Ukratko, ako trenutno posjedujete Radeon HD 4870 X2 ili grafički podsistem sličnih performansi (dvije GTX-ice 260/280 u SLI-ju, dva Radeona 4850/4870 u CrossFireu), kupovina GeForcea GTX 295 vjerojatno vam neće biti zanimljiva, osobito ako imamo na umu da je preporučena maloprodajna cijena testirane Asusove kartice oko 4.250 kuna. Ako ste pak vlasnik slabije kartice, a poželjeli ste kupiti najbolje od najboljeg, GTX 295 je jasan izbor. Vrijednost nove Nvidijine zvijeri također naglo raste ako ste spremni overclockirati – zahvaljujući 55-nanometarskom procesu overclockerski potencijal novih GPU-ova su zaista veliki, pa čak i na ovakvom high-end rješenju.

Adut Nvidijinih kartica je bez sumnje i podrška za Physx – besplatni API koji studijima za razvoj igara omogućava laku i standardiziranu implementaciju hardverski akceleriranih fizičkih efekata. Naslova koji podržavaju Physx trenutno ima relativno malo, no obzirom na Nvidijinu reputaciju kad je riječ o odnosima s programerima igara i činjenicu da je tvrtka potpisala ugovore o korištenju Physxa s nekoliko vodećih razvojnih studija, ne treba sumnjati u to da će se ove godine situacija s brojem naslova osjetno poboljšati. Prema Nvidijinoj dokumentaciji koju smo dobili povodom lansiranja GTX-a 295, prve igre s "jačom" podrškom za Physx biti će EA-ov Mirror’s Edge i 1C-jev Cryostasis.

Na kraju, sigurno se pitate što u ovom trenutku radi AMD. Prvi i očekivani potez kompanije je rušenje preporučene cijene Radeona HD 4870 X2 s 549 na 449 USD. Obzirom na cijene ovih kartica u domaćim trgovinama, to bi moglo znači da će dvoglavi Radeoni koštati otprilike 2.600 kn. Samim time odnos cijene i performansi i dalje će ostati na debelo na AMD-ovoj strani. Što se pak tiče neslužbenih informacija – AMD navodno planira osvježiti ponudu i novom revizijom GPU-ova koji nose oznaku RV790. Riječ je jednostavno o ispoliranoj i boljoj verziji postojećih RV770 čipova (srce HD 4800 kartica) koji rade na višem taktu i potencijalno imaju više shaderskih procesora.