Asus ENGTX295 – zakašnjeli skok naprijed
Datum objave 12.01.2009 - Uredništvo
Asus ENGTX295
Kartica se isporučuje u klasičnoj velikoj i atraktivnoj kutiji u kojoj nažalost nećete naći neke osobite điđe, unatoč visokoj cijeni cijelog paketa. Tu su konverteri za napajanje u slučaju da nemate moderniji model koji ima 8-pinske konektore, jedan DVI/VGA konverter, torbica za CD-ove te mediji s driverima. Na kutiji kartice je također moguće zamjetiti oznaku o nekakvom 10-postotnom popustu na pet igara. Koliko smo uspjeli skužiti, popust je dostupan ako kupujete igre preko Steama.
Uredno zapakiranu u anti-statičku vrećicu u polegnutu u spužvastu postelju nalazimo i njezino visočanstvo - GeForce GTX 295. Kao što smo već rekli, Asusov model rabi referentni hladnjak, no uz dodatak pločice s imenom tvrtke te naljepnice s konjanikom opasnog izgleda (čitaj - tipični tajvanski kič).
GPUZ jasno kaže da je GTX 295 načinjen od dva GPU čije su performanse kombinirane pomoću tehnologije SLI. Ovi GPU-ovi nisu ništa specijalno, riječ o čipovima koji kombiniraju određene karakteristike čipova sa starijih modela GTX 280 i 260, no izrađeni su 55-nanometarskim proizvodnim procesom, pa ih je zbog niže potrošnje moguće strpati na istu karticu. Svaki od ukupno dva čipa ima 240 stream procesora (isti broj je u GTX-u 280), komunicira s 896 MB GDDR3 memorije preko 448-bitne memorijske sabirnice te radi na taktu od 575 MHz. Upravo potonje dvije karakteristike čipovi dijele sa starim GTX-om 260. Što se pak takta memorije tiče, također je riječ o relativno konzervativnoj vrijednosti od 2.000 MHz DDR. Ukratko, Nvidija se poslužila AMD-ovim receptom za kreiranje kartice koja bi trebala "našamarati" Radeon HD 4870 X2. Što je pak onda GTX 285, pitate se? Riječ je o nabrijanoj verziji GTX-a 280 - jednaka arhitektura, no viši radni taktovi GPU-a (zahvaljujući 55-nanometarskom proizvodnom procesu) i memorije.
Kao što vidimo na zgodnoj shemi koju smo dobili od Nvidije, dvije polovice GTX-a 295 hladi jedan hladnjak koji je postavljen u sredini kartice. S obje strane hladnjaka postavljeni su PCB-ovi s po jednim GPU-om i pripadajućom memorijom. PCB-ovi su orijentirani obrnuto kako bi GPU-ovi bili okrenuti jedan prema drugome.
To je najvjerojatnije razlog zašto su DVI konektori na stražnjem dijelu kartice postavljeni obrnuto u odnosu na konektore na većini ostalih kartica (zakrenuti za 180 stupnjeva). Osim dva DVI konektora tu je i jedan HDMI konektor, a analognog TV izlaza nema. Također vidimo proreze kroz koje ventilator kartice tjera topli zrak van kućišta. Doduše to nisu jedini odušci za topli zrak obzirom da je gornji dio kartice također otvoren. Premda to osigurava bolje hlađenje kartice, istovremeno negativno utječe na temperaturu unutar kućišta (negativno u smislu da se temperatura povećava).
Ventilator koji hladi GTX 295 je turbinskog tipa i iskreno nije baš "sreća" po pitanju buke. Dok je bez opterećenja buka relativno niska (daleko od toga da je ventilator nečujan), osjetno se povećava kada se kartica optereti. Premda GTX 295 u osnovi nije toliko bučan kao Radeon HD 4870 X2, nije niti daleko tako da računalo s ovom karticom teško može biti tiho.
GeForce GTX 295 za rad treba energiju iz dva dodatna konektora - 8-pinskog i 6-pinskog. Treba napomenuti da su konektori inteligentnije izvedeni nego na GTX 280 i 260 karticama, pa ih kabele prilično lako priključiti, ali i odvojiti s kartice. Osim dva naponska konektora tu je također i maleni dvopinski audio-konektor koji služi za to da bi kroz HDMI konektor na kartici potekao zvuk koji generira zvučna kartica. Obzirom da je GeForce GTX 295 bazirana na jednakoj arhitekturi kao i starije kartice, ne može se pohvaliti s rješenjem za sprovođenje audio signala putem PCIe konektora kao u slučaju AMD-ovih kartica.
Testni sistem i bilješke
|
|
Asusovu karticu testirali smo na prilično snažnom računalu baziranom na Core i7 965 Extreme Edition procesoru kojeg smo dodatno overclockirali s 3,2 na 3,6 GHz. Procesor smo sparili s tri gigabajta 1.333-megaherce DDR3 memorije te povrh svega instalirali 64-bitnu verziju Viste. Treba naglasiti da je za mnoge zahtjevne korisnike uporaba 64-bitnog OS-a postala realnost jer 32-bitni OS-ovi nisu u stanju adresirati više od 3,2 GB sve jeftinije i jeftinije radne memorije.
Novu smo karticu usporedili s najmoćnije dvije kartice koje se trenutno nalaze na tržištu - Radeonom HD 4870 X2 i GeForceom GTX 280. Radeon je referentni primjerak dok stara GTX-ica nosi Zotacove boje. Premda je riječ o modelu AMP! koji ima tvornički povišene radne taktove GPU-a i memorije, mi smo ručno smanjili taktove na standardne vrijednost definirane od strane Nvidije. Kao što vidite na fotki, tri kartice imaju praktički jednake dimenzije i za sve tri je preporučljivo imati veće kućište.
Što se pak drivera tiče, koristili smo Catalyste 8.12 (64-bitna vezija je inače dosta problematična s CrossFireom Radeona HD 4850 - autor govori iz vlastitog, lošeg, iskustva) te ForceWare 180.87 beta, po naputku iz Nvidije.
Overclockiranje GeForcea GTX 295 bilo je prilično ugodno iskustvo. Ukratko - kartica se "OC-a" kao zvijer! Unatoč tome što je načinjena od dva GPU-a i predstavlja najbolje što je Nvidija tržištu trenutno spremna ponuditi, taktove nove GTX-ice smo uspjeli podići s 575 na 661 MHz za GPU te s 2.000 na 2.350 MHz DDR za memoriju. Rast potrošnje i zagrijavanja je, kao što ćete vidjeti kasnije u članku, prilično malen, a rast performansi prilično velik.Samim time možemo s velikom sigurnošću zaključiti da će se i nove GTX-ice 285 koje su bazirane na samo jednom čipu također odlično moći overclockirati.
Što se pak tiče alatki koje smo koristili, tata-mata je i dalje RivaTuner s kojim se taktovi oba GPU-a s pripadajućom memorijom modificiraju sinkrono.
Rezultati testova
Testiranje performansi kao i uvijek počinjemo sa 3DMarkom. U ovom slučaju je riječ o posljednjoj inačici Vantage u kojoj smo rabili postavku Extreme koja kombinira maksimalnu kvalitetu efekata s četverostrukim antialiasingom, šesnaestorukim anizotropnim filtrom te rezolucijom od 1.920x.1200 koja je tipična za 24-inčne monitore. Uzgred rečeno, iste postavke AA i AF algoritama koristili smo i za sve ostale testove. Kao što vidimo, GTX 295 u ovoj aplikaciji bez problema odnosi prvo mjesto, a nakon overclockiranja probija granicu od 10.000 bodova.
Premda su rezultati u 3DMarku zgodni za hvaljenje pred frendovima i trollanje po raznim forumima, većini ipak grafičke kartice služe za uživanje u igrama. Call of Duty 4 je jako popularna igra i premda ne treba osobit jak hardver, može izgledati jako dobro kad mu se podignu postavke za kvalitetu prikaza te sama rezolucija. GTX 295 ovdje odnosi pobjedu, ali na jedvite jade. Dalo bi se pomisliti kako su obje grafičke ograničene zbog "sporosti" procesora, no obzirom da overclockirani GTX 295 lako tuče preko 130 fpsova, to nije slučaj. Uzgred rečeno, za pravilno testiranje u ovoj je igri nužno isključiti ograničenje frameratea pomoću konzole i naredbe com_maxfps x. X je broj sličica po sekundi, a po defaultu je postavljen na 85. Mi smo pak ukucali brojku 400.
Još jedan miljenik cyber ratnika je Unreal Tournament 3. Igru smo testirali koristeći takozvani flyby mod gdje nema likova već virtualna kamera samo klizi kroz praznu mapu. Samim time, brojke nisu reprezentativne kad je riječ o pravom igranju, no pokazuju kako se testirane grafičke kartice snalaze sa Epicovim engineom. GTX 295 i dvoglavi Radeon su i u ovom testu prilično jednaki s tim da pri višoj rezoluciji AMD-ova kartica uspjeva odnijeti pobjedu, vjerojatno na uštrb slabije memorijske propusnosti najmoćnijeg GeForcea.
Crysis je na glasu kao najzahtjevnija igra koja se trenutno nalazi na tržištu. Premda je jedan od glavnih featurea nastavka pod imenom Warhead trebala biti optimizacija 3D enginea, rast performansi je u odnosu na originalnu igru bio marginalan. Dobar primjer za to je gorni grafikon - uz korištenje 4xAA i 16xAF postavki ovu igru nije moguće natjerati da radi na prosječnih 35-40 fps unatoč uporabi najmoćnijih grafičkih kartica u kombinaciji s platformom koja košta 12-ak tisuća kuna. Što se pak tiče našeg 3D prvenstva, GTX 295 opet ima laganu prednost u odnosu na Radeon HD 4870 X2. Također vam sugeriramo da obratite pažnju na iznos minimalnog frameratea kod testiranih kartica - oba "dvoglava" rješenja imaju osjetno manje minimalne rezultate u odnosu na GTX 280, premda je dotična kartica u prosjeku osjetno sporija. Premda je multi-GPU tehnologija dosta napredovala, problema i dalje ima.
X3 Terran Conflict je najnoviji član našeg testnog arsenala. Riječ je o najnovijoj inačici izuzetno atraktivne svemirske simulacije. Kao što vidimo, Egosoftov 3D engine izuzetno dobro odgovara AMD-ovoj kartici koja stoga nudi oko 20% više peerformansi u odnosu na najmoćniji GeForce.
Far Cry 2 nešto ja manje vizualno atraktivan u odnosu na Crysis, no zato je mnogo prijateljskije nastrojen prema igračkim konfiguracijama. Nvidija se kartica u ovoj igri snalazi kao riba u vodi i lagano odnosi pobjedu u odnosu na takmaca iz suprotnog tabora. Ipak, razlike u performansama nisu drastične.
Posljednja igra s kojom smo izmjerili performanse perjanica AMD-ove i Nvidijine ponude je igra World in Conflict. Ovo je još jedan od naslova gdje Nvidijina arhitektura pokazuje svoje pravo lice i Radeon, figurativno rečeno, ostavlja u prašini.
Potrošnja, zagrijavanje i Zaključak
Potrošnja high-end grafičkih kartica u posljednjih je par godina narasla u nebesa, no GTX 295, srećom, ne daje svoj prilog ovom trendu. TSMC-ov 55-nanometarski proizvodni proces u kombinaciji s Nvidijinim rješenjima rezultira osjetno manjom potrošnjom u odnosu na AMD-ova rješenja. Novi GTX tako pod opterećenjem (3DMark Vantage) troši čak nešto više od 40 vata manje u odnosu na AMD-ov pulen, no razlika je osjetno manja kada kartice nisu pod opterećenjem. Napominjemo da brojke prikazane u grafikonu vrijede za kompletno računalo (bez monitora i periferija), ne samo za grafičku karticu.
Kad je riječ o temperaturi GPU-ova, razlika između GTX-a 295 i Radeona HD 4870 X2 nije toliko velika pod opterećenjem, no raste kada se u cijelu priču umješaju tehnologije za konzerviranje energije. Doduše, hladnjak na Nvidijinoj kartici mnogo ujednačenije hladi oba GPU-a dok je na Radeonu jedan GPU (vjerojatno onaj bliži ventilatoru) uvijek osjetno hladniji od drugog. Ipak, GeForce GTX 295 je općenito nešto hladnija kartica što je zasigurno utjecalo i na odlične rezultate overclockiranja.
Zaključak
Nakon otprilike četiri mjeseca Nvidija se sabrala i uspjela vratiti AMD-u milo za drago - GeForce GTX 295 bez sumnje je najmoćnija kartica koju je trenutno moguće kupiti u trgovinama. Ipak, rast performansi u odnosu na dosadašnjeg kralja 3D performansi nije osobito velik, a sama tehnologija kojom je to ostvareno (finiji proizvodni proces koji je omogućio kombiniranje dva GPU-a na jednu karticu) nije osobito revolucionarna niti uzbudljiva. Ukratko, ako trenutno posjedujete Radeon HD 4870 X2 ili grafički podsistem sličnih performansi (dvije GTX-ice 260/280 u SLI-ju, dva Radeona 4850/4870 u CrossFireu), kupovina GeForcea GTX 295 vjerojatno vam neće biti zanimljiva, osobito ako imamo na umu da je preporučena maloprodajna cijena testirane Asusove kartice oko 4.250 kuna. Ako ste pak vlasnik slabije kartice, a poželjeli ste kupiti najbolje od najboljeg, GTX 295 je jasan izbor. Vrijednost nove Nvidijine zvijeri također naglo raste ako ste spremni overclockirati - zahvaljujući 55-nanometarskom procesu overclockerski potencijal novih GPU-ova su zaista veliki, pa čak i na ovakvom high-end rješenju.
Adut Nvidijinih kartica je bez sumnje i podrška za Physx - besplatni API koji studijima za razvoj igara omogućava laku i standardiziranu implementaciju hardverski akceleriranih fizičkih efekata. Naslova koji podržavaju Physx trenutno ima relativno malo, no obzirom na Nvidijinu reputaciju kad je riječ o odnosima s programerima igara i činjenicu da je tvrtka potpisala ugovore o korištenju Physxa s nekoliko vodećih razvojnih studija, ne treba sumnjati u to da će se ove godine situacija s brojem naslova osjetno poboljšati. Prema Nvidijinoj dokumentaciji koju smo dobili povodom lansiranja GTX-a 295, prve igre s "jačom" podrškom za Physx biti će EA-ov Mirror's Edge i 1C-jev Cryostasis.
Na kraju, sigurno se pitate što u ovom trenutku radi AMD. Prvi i očekivani potez kompanije je rušenje preporučene cijene Radeona HD 4870 X2 s 549 na 449 USD. Obzirom na cijene ovih kartica u domaćim trgovinama, to bi moglo znači da će dvoglavi Radeoni koštati otprilike 2.600 kn. Samim time odnos cijene i performansi i dalje će ostati na debelo na AMD-ovoj strani. Što se pak tiče neslužbenih informacija - AMD navodno planira osvježiti ponudu i novom revizijom GPU-ova koji nose oznaku RV790. Riječ je jednostavno o ispoliranoj i boljoj verziji postojećih RV770 čipova (srce HD 4800 kartica) koji rade na višem taktu i potencijalno imaju više shaderskih procesora.