Asus ExpertBook P5 recenzija
Objavljeno prije 2 sata - Krešimir Matanović
ExpertBook P5
Pred nama je danas jedan od prijenosnika iz Asusove ExpertBook prijenosnika koji su namijenjeni poslovnim korisnicima. Prijenosnike iz ove serije još nismo imali prilike testirati, a P5 je namijenjen profesionalcima koji računalo koriste u pokretu, ili pak u uredskim ili kućnim okruženjima. U tankom i laganom aluminijskom kućištu se nalazi Intelov Core Ultra procesor druge generacije potpomognut AI mogućnostima, baš kao i 14-inčni 144 Hz IPS ekran.
S hardverske strane, ovaj je prijenosnik vrlo sličan Zenbooku S 14 kojeg smo testirali prošle godine, a osnova je Intelov Core Ultra 7 258V procesor. ExpertBook P5 dolazi s potpuno aluminijskim tijelom dimenzija 312,20 x 223,20 x 14,90 milimetara i mase je samo 1,27 kilograma, pa je i u tom pogledu uvelike sličan spomenutom Zenbooku S 14. Tijelo je čvrsto i elegantno, baš kao i poklopac prijenosnika u kojem se ovaj put ne nalazi OLED, nego klasični TFT LCD ekran. Jedna od značajki gdje se malo uštedjelo kako bi i konačna cijena bila prihvatljivija.
Sviđa nam se jednostavnost dizajna ExpertBooka P5 koja se proteže i na njegov donji dio koji nam prikazuje kako su donje bočne stranice ukošene. Taj cijeli donji dio je zapravo servisni poklopac kojeg drže vijci, a koji omogućava jednostavan pristup unutrašnjosti. Na donjem se dijelu nalaze i gumene protuklizne nožice koje prijenosnik odižu od površine kako bi kroz dvije rešetke neometano mogao ulaziti zrak za hlađenje. Na bokovima vidimo i rešetke iza kojih se nalaze i sasvim solidni zvučnici.
Konstrukcija prijenosnika svakako nije čvrsta kao kod Zenbooka S 14, no to nismo ni očekivali. Ipak, dovoljno je čvrst da izdrži sve torture koje jedan prijenosnik u svom radnom vijeku prolazi, o čemu svjedoči i US MIL-STD 810H standard koji zadovoljava. Šarka je dovoljno čvrsta i izdržat će mnogo otvaranja i zatvaranja ekrana. Na vrhu se ekrana nalazi i webkamera koja ima svoj poklopac za privatnost. Radna je površina dovoljno velika za normalno korištenje tipkovnice i touchpada, a u radu se ni ne zagrijava previše.
Kao što smo spomenuli, prijenosnik je opremljen najnovijom Intelovom mobilnom platformom znanom i kao Lunar Lake. Riječ je o drugoj generaciji Intel Core Ultra obitelji procesora., koja se temelji se na prethodnoj generacije s povećanjem performansi za jedinicu neuronske obrade (NPU) i integrirani Intel Arc GPU s novom Xe2 arhitekturom za AI radna opterećenja i intenzivniju grafičku primjenu. Osim toga, platforma je doživjela i brojna poboljšanja energetske učinkovitosti, što bi značilo veći skok u trajanju baterije i veće performanse po vatu.
Testni model (UX5406SA) je došao sa sljedećim specifikacijama:
- Boja: Scandinavian White
- Ekran: 14.0-inčni (BOEhydis NE140QDM-NX4), rezolucija 2560 x 1.600 piksela (215 PPI), Oxide-TFT LCD, omjer stranica 16:10, vrijeme odziva 25 ms, stopa osvježenja slike 144Hz, maksimalno osvjetljenje 400 nita, 100% sRGB color gamut, 16,7 milijuna nijansi boja, Anti-glare (3H), 1.200:1 kontrast, WLED pozadinsko osvjetljenje
- Procesor: Intel Core Ultra 7 258V 2.2 GHz (12MB Smart Cache, boost do 4.8GHz, 8 jezgri (4 P-jezgre i 4-e jezgre, 8 niti), 17 W TDP (37 W maks.); NPU (do 47 TOPS-a (Int8)); OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebGPU, WebNN
- Čipset: Intel Lunar Lake-MX
- Grafička kartica: Intel Arc Graphics 140V (integrirana, 64 TOPS-a (Int8), 8 Xe-jezgri, 1.95 GHz)
- Radna memorija: Micron 32 GB LPDDR5-8533 (na ploči)
- SSD: NVMe WD PC SN5000S SDEQNSJ-1T00-1002 (1024 GB (953.9 GB), PCI-E 4.0 x4)
- Zvuk: 2x zvučnika, podrška za Dolby Atmos, Smart Amp
- WLAN: Intel BE201 WiFi 7 (802.11be), 320 MHz, Tri band + Bluetooth 5.4
- Eksterni portovi: 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt 4 Type-C podržava spajanje monitora te Power Delivery, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Baterija: 63 Wh Li-polymer, 65-vatni punjač
- Oprema: FHD kamera s IR funkcijom i podrškom za Windows Hello s privacy shutterom, Array mikrofon
- OS: Windows 11 Pro
- Masa: 1,27 kg
- Dimenzije: 312,20 x 223,20 x 14,90 milimetara
- Jamstvo: 2 godine (moguće produžiti na 3)
Bokovi prijenosnika su elegantno uski pa se na lijevom boku nalaze dva Thunderbolt 4 Type-C porta a oba podržavaju spajanje monitora te Power Delivery. Tu je jedan USB 3.2 Gen 2 Type-A port, zatim HDMI 2.1 TMDS port za spajanje vanjskih monitora ili projektora, te jedan 3,5-milimetarski combo audio jack za slušalice s mikrofonom. Na desnoj je pak strani USB 3.2 Gen 2 Type-A port smješten na sam kraj te je visinom tek malo niži od visine boka. Do njega je smješten i Kensington Nano Security Slot. Za jedan su ultra prijenosnik ovo sasvim solidne I/O opcije. Prijenosnik je opremljen i s najmodernijom Intelovom BE201 WiFi 7 karticom koja podržava i Bluetooth 5,4, te ima solidan dobar prijem signala. Jedan kad iznad WiFi 7 routera je teoretska propusnost bila 206/206 Mbps na 2,4 GHz.
Tipkovnica je klasična chiclet, s hodom tipaka od 1,5 milimetara što je za 0,4 milimetara više od one na Zenbooku S 14 i razlika se osjeti – u pozitivnom smislu. Kao i sve ovoga tipa, nije naročito sjajna za dugotrajno tipkanje, no na to smo već naviknuli. Sve su tipke dovoljno velike, a razmak između njih je solidan, i brzo se privikavamo tipkati. F tipke su ujedno i multimedijske, a Power tipka je i vrlo precizni čitač otiska prsta – nešto što svaki poslovni prijenosnik treba imati. Radna površina je dovoljno velika, ali je i touch pad povećan. Touchpad podržava pametne geste, a između ostalog, možemo pojačavati i smanjivati svjetlinu (desna strana), premotavati multimedijski sadržaj (gornja strana) i pojačavati i smanjivati zvuk (lijeva strana). Touchpad radi precizno i brzo i solidna je zamjena za miša. Ipak, miš nudi brži i precizniji rad pa preporučujemo da koristite njega.
Najveća razlika u odnosu na Zenbook S 14 kod ExpertBooka P5 je ekran. Umjesto OLED-a, ovdje imamo BOE-ov 14-inčni Oxide-TFT LCD rezolucije 2560 x 1.600 piksela i gustoće piksela 215 PPI-a. Omjer stranica je 16:10 što će mnogi poslovnjaci voljeti, dok je vrijeme odziva visokih 25 ms što znači da nije za igranje, unatoč sasvim solidnoj stopi osvježenja slike od 144Hz. Maksimalno deklarirano osvjetljenje je 400 nita, a pokrivenost sRGB gamuta boja je 100%. Ekran ima Anti-glare premaz tvrdoće 3H. Kontrast je odličnih 1.200:1, a pozadinsko osvjetljenje je White LED.
Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 99-postotna, AdobeRGB-a 78%, a DCI-P3 78%, što su sasvim solidne vrijednosti. Gamma krivulja ne prati savršeno zadanu vrijednost od 2.2, nego malo viših 2,4. Bijela točka nije idealno pozicionirana i jako je visoko na 8600K pri 75% u 100% maksimalne snage osvjetljenja. Maksimalna svjetlina je 379,1 kandela (malo niže od obećanih 400), a kontrast je odličnih 1.150:1. Uniformiranost boja je je jako dobra na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 3,4 DeltaE pri vrhu ekrana u lijevoj strani na 100% snage osvjetljenja), a uniformiranost pozadinskog osvjetljenja također jako dobra s maksimalnim odstupanjem od 6%. Ekran je tvornički solidno kalibriran i preciznost boja je u prosjeku 1,61 DeltaE, no zelene nijanse su pobjegle na visokih 8,14 DeltaE i to je moglo biti i puno bolje. Ovaj je monitor zaslužio ocjenu 4, a ocjenu mu ruše previsoka bijela točka i tonski odziv. Naš dojam je da je riječ o sasvim solidnom ekranu za svakodnevnu poslovnu primjenu, no ne trebate previše očekivati ako obrađujete fotografije ili video. Za to je bolji Zenbook s 14 i njegov OLED.
Prijenosnik dolazi s predinstaliranim Windowsima 11 Pro (24H2), i aplikacijama kao što su MyASUS, ScreenXpert i GlideX. Tu je i Copilot+ koji ima i dediciranu tipku na tipkovnici. Bloatwarea nema puno, i sve radi iznimno glatko. U MyAsus aplikaciji postoje tri profila rada ventilatora koji onda utječu i na snagu procesora. Prijenosnik dolazi u Standard modu u kojem smo i napravili većinu testova. U tom je modu procesor malo prigušen, a ventilatori vrlo tihi. Uz njega su tu i Performance te Whisper modovi rada. Prijenosnik ima i Battery Care mod rada, a 65-vatni punjač bateriju napuni za oko sat i pol vremena.
Osim toga tu je i niz AI mogućnosti kao što su AI ExpertMeet (asistent za poslovne sastanke), AI prijevod titlova, AI Noise Cancellation, te AI kamera s vodenim žigom. Zanimljiv je i ASUS ExperdGuardian koji kombinira NIST SP 800-155 BIOS zaštitu, pet godina BIOS i driver nadogradnji, i jednogodišnju McAfee+ Premium licencu. Uz to, sa sigurnosne strane je tu i logiranje očitavanjem otiska prsta, Asus Adaptive Lock funkcija, TPM 2.0, zaštita za webkameru i Kensington Nano.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 7 minuta
Windows 10 - problemi, troubleshootingObjavljeno prije 54 minute
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 1 sat
P: Mini PC komp s jamstvom i Media player HK1 RBOX X4,8K, Android 11, NOVOObjavljeno prije 1 sat
Assetto Corsa EVONovosti
Zaštita privatnosti podataka: Kako očuvati sigurnost u digitalnom svijetu
izvor: pixabay.com U današnjem digitalnom svijetu, privatnost podataka postala je jedna od najvažnijih stavki. Gotovo svaka naša aktivnost, od korištenja društvenih mreža do online kupovine, ostavlja digitalni trag koji može biti iskorišten... Pročitaj više
Nove slušalice Technics EAH-AZ100 donose najautentičniji zvuk dosad
Technics je danas predstavio EAH-AZ100, svoje najnovije True Wireless slušalice, obogaćujući obitelj nagrađivanih audio proizvoda iza kojih stoji više od 60 godina zvučnog inženjeringa i razvoja proizvoda. EAH-AZ100 još jednom podiže razinu... Pročitaj više
Novogodišnja rasprodaja: Nevjerojatno dobra cijena za Windows 11 Pro licencu - 13,23 €! Microsoft Offce 2021 Pro doživotna licenca za samo 35,24 €!
Nova godina je sjajno vrijeme da svom paketu Office i operativnom sustavu date osvježavajuće ažuriranje. Srećom, ne morate platiti punu cijenu. Deseci trgovaca na malo nude novogodišnje rasprodaje kako bi osigurali popuste na razne proizvod... Pročitaj više
Kamo ide sudbina TikToka u SAD-u, postoje li 'svijetla vrata'?
Sudbina TikToka u SAD-u još uvijek je nejasna nakon saslušanja na Vrhovnom sudu SAD-a 10. siječnja. ByteDance, matična tvrtka TikToka, još uvijek se suočava s rokom do 19. siječnja za prodaju aplikacije ili zabranu rada u Sjedinjenim Država... Pročitaj više
Prisluškuju li telefoni korisnike?
Većina nas je opsjednuta činjenicom da se naši telefoni prisluškuju. Možda ste razgovarali sa supružnikom za večerom o kupnji novih cipela za svoje dijete, a sljedeći dan odjednom vidite da se pojavljuje internetski oglas za cipele. Dakle,... Pročitaj više
Sve novosti