Nakon mnoštva Asusovih gamerskih, a i ponekog kućnog routera, danas na red za recenziranje dolazi i jedan mesh sustav namijenjen malim i srednjim poslovnim korisnicima – ExpertWiFi EBM68. Riječ je o dva routera koji podržavaju WiFi 6 standard, imaju teoretsku propusnost do 7,8 Gbps te donose prednosti poslovnim korisnicima u obliku VLAN-a, Dual i Backup WAN-a, kreiranja zasebnih WiFi mreža, pa čak i proširivanja mreže s do 12 ovakvih uređaja.

U videu otpakiravanja ste mogli sa svih strana vidjeti kako izgleda kutija u kojoj routeri dolaze, i način na koji je sve smješteno unutar nje. Sva je oprema lijepo zaštićena i odvojena i nema straha od oštećenja prilikom transporta. Uz routere dolaze i AC/DC adapteri s EU i UK promjenjivim priključnicama, LAN kabel, upute za korisnike i oprema za montažu na zid (nosači i vijci). Mogućnost montaže na zid je posebno važna zbog poslovne upotrebe ovih routera koje će u kakvim javnim prostorima najbolje biti montirati na kakvu višu poziciju na zidu.

asus_ebm68_1

ExpertWiFi je nova Asusova linija u kojoj će se naći mnoštvo proizvoda za poslovne korisnike, a evo pred nama je prvi mesh sistem. EBM68 routeri dolaze u obliku tornjeva i slični su nekim proizvodima iz ZenWiFi serije namijenjene kućnim korisnicima. Ovaj dizajn je odabran i s dobrim razlogom, jer je unutarnji raspored komponenata takav da poboljšava kvalitetu signala. Elektronika je smještena niže, na njoj su masivni aluminijski hladnjaci, a iznad njih je šest antena. Toplina se kao što znamo podiže prema gore i upravo zato su na vrhu perforacije koje ispuštaju toplinu u okoliš. Unatoč tome, kućišta se dosta zagrijavaju u radu pa smo IC termometrom izmjerili 38°C. Masa svakog od routera je 808 grama.

asus_ebm68_2

Na dnu su routera sa stražnje strane postavljeni svi portovi, utor za napajanje i prekidač, a to je ujedno i kraj matične ploče koja je postavljena vertikalno unutar kućišta. Antene su postavljene na vrh ploče, ukupno ih je šest i neke od njih su pod kutem od 45° tako da je pokrivenost signalom bolja i kod zgrada s više katova. S hardverske strane, svaki router pogoni četverojezgreni procesor ARM tehnologije koji radi na 1.7 GHz, potpomognut s 256 MB flash memorije i 1 GB radne memorije. U flash memoriju je upisan operativni sistem na bazi Linuxa koji je isti kao i kod svih drugih Asusovih routera, s ponekim izmjenama.

Routeri podržavaju WiFi 6 (802.11ax) standard, što znači da nema najnovijeg 6E standarda, što je Asus možda ostavio za neki budući jači ExpertWiFi model. A vjerujemo da će ih slijediti i WiFi 7 modeli u doglednoj budućnosti. Routeri podržavaju tri pojasa – 2,4 GHz, 5GHz_1 i 5GHz_2, a teoretske brzine su 574 Mbps + 2.402 Mbps + 4.804 Mbps. To na kraju rezultira agregiranom maksimalnom teoretskom propusnošću od 7.800 Mbps. Svaki pojas ima 2×2 (transmit/receive) sustav antena i njihov ukupni broj je šest. Router podržava i OFDMA sa standardnim i univerzalnim formiranjem signala, zatim 1024-QAM data rate i 20, 40, 80 te 160-megahertzne kanale.

asus_ebm68_3

Uz routere dolaze i AC/DC adapteri s promjenjivim EU/UK utičnicama, a svaki od njih je snage 36 W (12 V; 3 A). Ulaz može varirati od 100 do 240 V (50 ili 60 Hz). Adapteri se ne zagrijavaju previše u radu, i sami routeri su dosta topliji od njih. Uz adaptere dolazi i jedan LAN kabel za lokalnu konfiguraciju ili povezivanje routera. Naime, routeri u mesh sustavu mogu koristiti i LAN vezu, ali jasno, ovaj kabel je ipak prekratak za to. Routeri moraju biti razdvojeni tako da pokriju čim više prostora. Alternativno, može ih se povezati i WiFi backbone vezom za što služi onaj drugi 5 GHz pojas propusnosti 4.804 MBps.

asus_ebm68_4

Za razliku od većine gamerskih mesh sustava gdje svaki router može biti i node, ovdje to nije tako. Na jednom od uređaja je jasno naglašeno da je upravo on glavna jedinica i da s njim započinjemo konfiguraciju. Na njemu se ujedno nalaze i QR kodovi za mobilne aplikacije, no mi ipak više volimo dobro staro web sučelje za konfiguraciju routera. Na dnu se kućišta svakog routera ispod Asus utisnutog logoa nalazi i jedna LED-ica koja signalizira različite funkcije uređaja.

asus_ebm68_5

Straga i na dnu je poslovni dio ovoga routera. Tu se nalazi USB 3.2 Type A port za priključivanje različitih vanjskih uređaja, jedan 2,5-gigabitni port za WAN (plava naljepnica) i tri gigabitna LAN porta (žuta naljepnica). Do njih je Power prekidač i barrel utičnica za napajanje. S donje se strane nalazi i utor u koji nasjeda zidni nosač routera, a tu su i perforacije gdje prirodno ulazi hladni zrak, prolazi preko hladnjaka i izlazi na vrhu uređaja (efekt dimnjaka).

asus_ebm68_6

Na samom se dnu nalaze još dvije tipke – reset i WPS za brzo spajanje. Tu je i QR kod koji služi za brzo uparivanje s mobilnom aplikacijom, te ostale bitne i manje bitne informacije o proizvodu. U rubove su smještene dvije veće gumene površine ako router poželite ostaviti na stolu ili nekoj drugoj površini.

asus_ebm68_web_1 asus_ebm68_web_2

asus_ebm68_web_3 asus_ebm68_web_4

Web sučelju pristupamo putem ili IP adrese routera ili upisivanjem expertwifi.net adrese. Sučelje koje nam se prvo pokreće je ono osnovno, Quick Internet Setup, kao i kod drugih Asus routera samo je bojama malo drugačije kako bi se razlikovalo za ExperWiFi proizvode. No, ovdje nam je već u trećem koraku ponuđena opcija definiranja dodatnih bežičnih mreža za neku od posebnih upotreba – za zaposlenike, goste (portal i mreža), zatim planirana mreža (ograničena vremenom) te IoT mreža za razdvajanje različitih uređaja. No, mi ovdje odmah prelazimo na naprednije sučelje koje nudi poznate opcije, samo drugačije dizajnirane. Dashboard je prvi izbornik naprednijeg sučelja i on nam nudi pregled Primary WAN veze, broj spojenih klijenata, DNS benchmark, parametre sistema i zauzeće ethernet portova.

asus_ebm68_web_5 asus_ebm68_web_6

asus_ebm68_web_7 asus_ebm68_web_8

AiMesh je dio sučelja u kojem dodajemo nove nodove u mrežu (do 12 komada), pregledavamo njihovu topologiju vršimo optimizacije itd. Ovdje možemo vidjeti i stanje svakog noda, tj. provjeriti njegov firmware, brzinu i način na koji je spojen na glavni router, status portova, brzinu veze itd. Ujedno, možemo i menadžirati različite stvari kao što su LED-ice, isključiti Radio, pogledati stanje USB veze, restartati nod, ukloniti ga itd. Sljedeća na redu je Self-Defined Network opcija koja nudi postavljanje definirane mreže – zaposlenik, portal za goste, mreža za goste, mreža preddefiniranog vremena trajanja, IoT mreža i VPN mreža. Tu su još i preddefinirani scenariji, ali i potpuno samostalno podešavanje nove mreže koju želimo omogućiti. Kod definiranja nove mreže u jednostavnijoj varijanti upisujemo SSID, password, RADIUS i autentifikacijsku metodu. VPN server opcija nudi korištenja PPTP, OpenVPN, IPSec VPN i WireGuard VPN opcija. VPN Fusion omogućava povezivanje na više VPN servera istovremeno te dodjeljivanje klijentskih uređaja korištenjem različitih VPN tunela.

asus_ebm68_web_9 asus_ebm68_web_10

asus_ebm68_web_11 asus_ebm68_web_12

AiProtection je sljedeći u nizu a on kao što znamo donosi naprednu zaštitu cijele mreže koju je Asus napravio u suradnji s Trend Microm. Ova sigurnosna značajka donosi mogućnost procjene sigurnosnih rizika routera, blokiranje malicioznih stranica, Two-way IPS (blokada malicioznih paketa), te prevencija i blokiranje uređaja koji su već kompromitirani. Uz to, ostale sigurnosne značajke ovoga routera uključuju WiFi enkripciju, WPS, Let`s Encrypt, DNS-over-TLS, SSH i Firewall do kojeg ćemo doći uskoro. Traffic Monitor služi za nadzor prometa preko portova i WiFi-a putem grafova, kao i analizu prometa po uređajima, aplikacijama itd. Pod Settings menijem se nalazi mnoštvo ostalih podešenja za mreže (Wireless/LAN/WAN), zatim roditeljska zaštita, Adaptivni QoS, USB primjena (iTunes server, Media server), IPv6, Firewall (URL Filter, Keyword Filter, Network Services Filter), administracija, sistemski log i mrežni alati. Klasika za jedan Asusov router.

asus_ebm68_web_13

Performanse routera su sasvim solidne u svim aspektima. Testirali smo ih u kući s tri etaže svaka s oko 80 kvadrata životnog prostora. Kada smo ih postavili s razlikom od jedne etaže signal je bio jak a veza u prosjeku 1.441 Mbps propusnosti za prijem i odašiljanje, s oko 230 Mbps stvarne propusnosti između dva routera. Signal je bio jak u svakom kutku kuće, a i izvan nje. Prijenosnik s WiFi 6 mrežom se spajao s propusnošću od 2.402/2.042 Mbps na istoj etaži s routerom ili nodom, te na 544/29 Mbps na etaži na kojoj ga nije bilo. Kada smo routere razmaknuli na dvije etaže razlike tada je veza između njih pala na klasifikaciju Weak, s oko 288/324 Mbps vezom, i stvarnom propusnošću oko 5 kbps. Ipak i to je bilo sasvim dovoljno za normalnu upotrebu pa čak i stream video sadržaja. Sve testove smo odradili s Asusovim ROG Zephyrus G14 prijenosnikom i različitim mobilnim uređajima. Uređaj je lako konfigurirati, sučelje je jednostavno, a i mobilna aplikacija je dobra premda smo inicijalno imali par rušenja i ponovnog kretanja iz nule kod postavljanja routera preko nje.

asus_ebm68_7

Asus je na dobar način krenuo u poslovne vode s novom ExpertWiFi linijom, jer ovakvi mesh uređaji mogu zadovoljiti manje i srednje poduzetnike u potpunosti. Mogu se proširiti i s do 12 nodova, što znači i pokrivenost stvarno velikih površina WiFi signalom. Uz dobar hardver i solidnu pokrivenost signalom već jednog uređaja, tu su i napredne softverske mogućnosti, pogotovo one vezane za sigurnost i kreiranje različitih vrsta mreža kojima možete korisnicima omogućiti pristup internetu i zaštititi svoju internu mrežu. Uređaj je pogodan za tvrtke koje imaju različite timove, ali i za postavljanje u kafiće, restorane, zdravstvene ustanove i slične gdje morate gostima osigurati stabilnu vezu na internet. Podešavanje osnovnih opcija je relativno jednostavno, kao i dodavanje nodova u mrežu, pa ne morate imati i IT-evca na plaći. No, u sučelju postoje i iznimno napredne opcije koje prosječan korisnik sam ne zna podesiti.

E sad kad smo vas zainteresirali ide loša vijest. Naime, ovaj uređaj još uvijek nije u prodaji, no trebao bi biti do kraja kvartala. Prema nekim informacijama, trebao bi koštati preko 500 €, no prava cijena je još uvijek nepoznata.