Nakon što smo u tablici pobrojali sve značajke ove malene ploče krenimo s detaljnijim opisom. Kao i uvijek krećemo s prostorom desno od stražnjeg I/O panela. Tu nalazimo elektroniku koja kontrolira funkcije stražnjeg panela, zajedno sa ASMedijinom ASM1442K TDMS level shifter za HDMI i DVI video izlaze. Do toga se nalazi osam fazna napojna jedinica s DIGI+ kontrolerom i TUF komponentama (Alloy choke, Ti-Cap. & MOSFET; certified by military-standard). Iznad se nalazi 8-pinski ATX konektor, ASST_FAN konektor (3-pina), te tri 4-pinska konektora za ventilatore (CPU_OPT, CPU_FAN i CHA_FAN3). LGA1150 ležište je smješteno u sredini, a kao što smo ranije rekli problema s kompatibilnošću hladnjaka ne bi trebalo biti. Na desnoj su strani četiri DIMM utora i njihova dvo fazna napojna jedinica s DIGI+ kontrolerom (ASP1103), a tu su svoje mjesto našli i MemOK! tipka, CHA_FAN2, 24-pinski ATX konektor, interni USB3.0 header, TPU kontroler i Nuvotonov Super I/O i kontroler ventilatora (NCT6791D).

Donji je, skraćeni dio ploče rezerviran za Intelov LAN kontroler, T-Probe kontroler, Nuvotonov NCT7802Y kontroler za nadzor hardvera i Realtekov ALC892 audio kontroler. Utore za proširenja sačinjavaju dva PCIe 3.0/2.0 x16 slota (x16 ili dual x8), jedan PCIe 2.0 x16 slot (x4 mode, crni) i u sredini smješten jedan PCIe 2.0 x1 slot. Multi GPU podrška dolazi u obliku Quad-GPU CFX ili SLI modova. Na samom dnu ploče s lijeva na desno se nalaze SPDIF_OUT, AAFP, TB_HEADER, CHA_FAN4, CLRTC, TPM, LPC_DEBUG, 2x USB 2.0 i T_Sensor1, 2 i 3 konektori. Ova je ploča posebna po tome što uz veliki broj konektora za ventilatore ima i veliki broj senzora za nadzor topline, pa tako i ova dodatna tri (T_Sensor) koja iskorištavamo s nadogradnjom Armor Kita. Do tih konektora nalazi se FLBK_LED signalizacija i BIOS_FLBK tipka, a iznad T_SENSOR-a je standardna LED-ica koja signalizira da li je ploča pod naponom. DirectKey tipka koja se nalazi tik do CHA_FAN1 konektora, služi za direktan ulazak u BIOS prilikom boot-upa. Iznad toga se nalazi čip za UEFI sučelje, Winbondow BIOS čip, a na samom dnu je F_PANEL konektor. Ispod hladnjaka je kao što smo spomenuli Z87 PCH do kojeg je horizontalno smješteno šest SATA 6Gbps konektora. Kao što vidimo ova ploča nema nikakve dodatne kontrolere i sa strane USB i SATA podrške tu je samo ono što se nudi kroz Z87 čip.

I/O stražnji panel:

  • 1 x DVI-D
  • 1 x HDMI
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 4 x USB 3.0 (blue)
  • 4 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 6 x Audio jacks

Stražnji se I/O panel ni po čemu ne ističe, a za razliku od naprednijih ploča tu fali DisplayPort izlaz. No, za nezahtjevnog korisnika standardna će četiri USB2.0 i četiri USB3.0 konektora, uz LAN port i HDMI biti sasvim dovoljna.

UEFI sučelje Gryphon Z87 ploče vrlo je slično i po izgledu i po mogućnostima onome Sabertooth Z87 modela pa tu nećemo previše duljiti. Sve što korisniku treba je tu, i ono najvažnije – lako će se snaći. I softverski dio je jednak kao kod Sabertooth modela, sa naprednom kontrolom ventilatora i sustavom za napredno praćenje temperatura iz mreže senzora na ploči i tri dodatna koje je moguće priključiti.